بنر موبایل بنر دسکتاپ

روتین مراقبت از پوست در دوران قاعدگی

بررسی تغییرات پوست در دوران قاعدگی


0 1971

چرخه قاعدگی شما ارتباط زیادی با ظاهر پوست شما دارد. در این مقاله ما دوران قاعدگی را به مراحل مختلف تقسیم کرده‌ایم تا درک بهتری از این که چگونه این افزایش هورمون روی پوست تاثیر می‌گذارد داشته باشید. در این صورت آگاه می‌شوید که برای مراقبت از پوست در دوران قاعدگی در مراحل مختلف باید چه اقداماتی انجام داد.

هورمون هایی که بر روی پوست تاثیر می‌گذارند

در طول دوره‌های قاعدگی، پوست اکثر افراد هم خشکی و هم چربی را تجربه می‌کند. تغییرات پوستی در دوران قاعدگی و چند روز قبل از آن رخ می‌دهد. در این بازه زمانی می‌توانید منتظر جوش‌ها و آکنه‌های مربوط به پریود باشید. همه این موارد به دلیل تجمع سبوم در زیر سطح پوست است که منجر به ظاهر شدن پوست چرب می‌شود.

اگر تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه هورمونی باعث چربی پوست می‌شود، پاسخ در واقع شامل اثرات چندین هورمون است. عدم تعادل در برخی هورمون‌ها – مانند پروژسترون، استروژن و تستوسترون – بر چربی طبیعی بدن و ظاهر پوست خشک تاثیر می‌گذارد.

استروژن در طول چرخه قاعدگی به یک نقطه بالا و پایین می‌رسد. با تاثیر بر بافت و ضخامت پوست و همچنین یکپارچگی ساختاری و تعادل مایعات باعث ایجاد تغییراتی در پوست می‌شود. تغییرات در سطح هورمونی می‌تواند باعث آکنه شود و پروژسترون نقش زیادی در این فرآیند ایفا می‌کند. پروژسترون با بستن منافذ پوست و ایجاد سبوم در زیر سطح پوست باعث ایجاد جوش می‌شود.

تاثیر هورمون ها در دوران قاعدگی

 

تغییرات پوست در دوران قاعدگی (روز اول تا روز ششم)

مدت دوره: ۳ تا ۷ روز

در روزهای اول چرخه، سطح هورمون‌هایی مانند استروژن و پروژسترون پایین است. این تغییر هورمون باعث خشکی و کدر شدن پوست می‌شود و می‌تواند خطوط و چین و چروک‌ها را واضح‌تر نشان دهد. کرم‌ مرطوب کننده و آبرسان می‌تواند تقویت کننده‌ بسیار مناسبی برای پوست در روزهای اولیه چرخه قاعدگی باشد. هم‌چنین رعایت بهداشت در دوران قاعدگی به محافظت از پوست در برابر باکتری‌ها و عفونت‌های پوستی احتمالی نیز کمک می‌کند.

مراقبت از پوست در دوران قاعدگی

تغییرات پوست در فاز فولیکولی (پس از قاعدگی)

مدت دوره: ۷ تا ۱۰ روز

در طول فاز فولیکولی که ۱۰ تا ۱۶ روز اول چرخه قاعدگی است، سطح استروژن به آرامی افزایش می‌یابدکه منجر به درخشش طبیعی پوست می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت پس از پریود پوست شما در بهترین حالت خود قرار دارد. استروژن به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند و بنابراین وقتی سطح استروژن بالاتر است، ممکن است احساس کنید پوست هیدراته‌تر و ودرخشان‌تر می‌شود. میندی پلز، نویسنده کتاب «بازنشانی یائسگی»، بیاتن می‌کند که وقتی استروژن بالا باشد، تولید کلاژن نیز بالا می‌رود و ظاهری صاف به پوست می‌دهد. در این دوره برای افزایش درخشندگی پوست می‌توانید از سرم‌های پوستی حاوی ویتامین c استفاده کنید.

سرم ویتامین C پریم

بنر سرم ویتامین سی پریم

تغییرات پوست در فاز تخمک گذاری

مدت دوره: ۳ تا ۴ روز

مرحله تخمک گذاری زمانی است که تخمدان شما یک تخمک را به داخل رحم شما رها می‌کند. در زمان تمخک گذاری استروژن شما بالا می‌ماند و بدن شما شروع به تولید هورمون لوتئینیزه می‌کند که می‌تواند سبب شود پوست چرب‌تر داشته باشید ولکه‌ها ظاهر می‌شوند. در این زمان سعی کنید آرایش کمتری داشته باشید و از مرطوب‌کننده‌های سبک استفاده کنید.

کرم مرطوب کننده و آبرسان پوست معمولی آردن

بنر کرم مرطوب کننده و آبرسان پوست معمولی آردن

تغییرات پوست در فاز لوتئال (قبل از قاعدگی)

مدت دوره: ۱۰ تا ۱۴ روز

علائم قبل از شروع دوره جدید قاعدگی، علاوه بر خودرن غذای ناسالم و خلق و خوی متغیر و تحرک پذیر، می‌تواند باعث تغییرات پوستی نیز شود. برای برخی از افراد این نوسانات هورمونی آزاردهنده نیست ولی برخی از زنان پیش از شروع دوره جدید باید مراقبت‌های بیشتری داشته باشند مانند تغییر سبک تغذیه و روتین پوستی.

در واقع، برنامه روتین پوستی شما باید از بین بردن چربی‌های اضافه پوست بدون تحریک پوست ملتهب باشد. محصولاتی که استفاده می‌کنید باید غیر کومدون زا بوده و دارای خواص ضد التهابی باشند. به صورت مرتب صورت خود را با شوینده‌های ملایم بشویید و به جای روی آوردن به مواد شیمیایی خشن، محصولات دارای نیاسینامید را امتحان کنید. هم‌چنین برای مقابله با احتقان پوست از ماسک‌های پاک کننده استفاده کنید.

اگر متوجه شدید در طول این دوران آکنه هورمونی شما کیستیک و به خصوص دردناک است، حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید.

نتیجه گیری

ازنوسانات خلقی گرفته تا اشتها و پوست، هورمون‌های شما بر اکثر عملکردهای بدنتان در طول چرخه قاعدگی ۲۸ تا ۳۵ روزه تاثیر می‌گذارند.

با درک آنچه برای پوست شما از طریق هورمون‌هایتان اتفاق می‌افتد، می‌توانید روتین مراقبت از پوست خود را بهینه کنید تا تحریکات را به حداقل برسانید و پوست خود را به بهترین شکل ظاهر کنید.

فراموش نکنید که همواره با داشتن یک روتین پوستی متعادل، پایه یک روال مراقبت از پوست عالی را بسازید. حتما مصرف سبزی‌ها را در برنامه غذاییتان قرار دهید، خواب کافی داشته باشید و میزان استرستان را مدیریت کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۳ میانگین: ۴.۷]
منبع Flo

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :