قارچ شیتاکه چیست ؟


2 834

قارچ شیتاکه یکی از شناخته‌شده‌ترین قارچ‌ها در سراسر جهان است. علت محبوبیت این قارچ هم به طعم لذیذ آن مربوط می‌شود و هم به فواید بی‌نظیری که برای سلامتی انسان به ارمغان می‌آورد. قارچ شیتاکه غنی از مواد مغذی بوده و بر اساس بسیاری از پژوهش‌ها با تقویت سیستم ایمنی بدن در مبارزه با بسیاری از بیماری‌ها موفق عمل می‌کند. در این مطلب با فواید قارچ شیتاکه ، عوارض و نحوه مصرف آن به طور کامل آشنا خواهید شد.

مشخصات قارچ شیتاکه

شیتاکه نوعی قارچ خوراکی بوده که بومی آسیای شرقی است و معمولا رنگی مایل به قهوه‌ای تیره دارد. شیتاکه دارای کلاه‌هایی است بین ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. این قارچ به طور طبیعی می‌تواند در درختان سخت چوب که رو به از بین رفتن هستند، رشد نماید. بیش از ۸۰% از قارچ شیتاکه در جهان در کشور ژاپن پرورش می‌یابد. کانادا، آمریکا، سنگاپور و چین نیز از دیگر کشورهایی هستند که به طور عمده به پرورش این نوع قارچ می‌پردازند. لازم به ذکر است که قارچ شیتاکه در ایران نیز پرورش داده می‌شود. شیتاکه در مکمل‌های غذایی نیز به کار می‌روند و از طریق مصرف مکمل‌ها نیز می‌توان از آن بهره‌ند شد.

 قارچ شیتاکه

کپسول پاورفیت هولیستیکا یکی از بهترین مکمل‌های غذایی حاوی عصاره قارچ شیتاکه است که تقویت سیستم ایمنی یکی از بزرگ‌ترین مزایای مصرف آن به شمار می‌آید.

مواد مغذی موجود در قارچ شیتاکه

قارچ شیتاکه بسیار کم‌کالری است و مقادیر قابل توجهی فیبر، ویتامین و مواد معدنی دارد. مقدار مواد مغذی در ۱۵ گرم شیتاکه به شرح زیر است:

 • کالری: ۴۴
 • کربوهیدرات: ۱۱ گرم
 • فیبر: ۲ گرم
 • پروتئین: ۱ گرم
 • ریبوفالوین (ویتامین B2): 11% از نیاز روزانه بدن
 • نیاسین (ویتامین B3): 11% از نیاز روزانه
 • مس: ۳۹% از نیاز روزانه
 • ویتامین B5: 33% از نیاز روزانه
 • سلنیوم: ۱۰% از نیاز روزانه
 • منگنز: ۹% از نیاز روزانه
 • زینک: ۸% از نیاز روزانه
 • ویتامین B6: 7% از نیاز روزانه
 • فولات: ۶% از نیاز روزانه
 • ویتامین D: 6% از نیاز روزانه

قارچ شیتاکه همچنین حاوی اسیدهای آمینه بوده و علاوه بر اینکه سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شود، ضد سرطان بوده و به کاهش کلسترول بد در بدن نیز کمک می‌کند.

فواید قارچ شیتاکه

همان‌طور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، فواید قارچ شیتاکه بسیار قابل توجه و چشمگیر است. به موارد زیر دقت کنید:

ارتقاء سلامت قلب

قارچ شیتاکه دارای ۳ نوع ترکیب است که در کاهش کلسترول موثر هستند. اریتادین نوعی ترکیب آنزیمی است که به مهار تولید کلسترول کمک می‌کند. استرول‌ها مولکول‌هایی هستند که به انسداد جذب کلسترول در روده کمک می‌کنند. بتاگلوکان‌ها نیز نوعی فیبر هستند که در کاهش کلسترول نقش دارند. همچنین مطالعه روی موش‌ها نشان داد که پودر شیتاکه می‌تواند در کاهش فشار خون نیز موثر باشد. در یک مطالعه دیگر به موش‌هایی که از رژیم غذایی پرچرب استفاده می‌کردند، قارچ شیتاکه داده شد و این نتیجه به دست آمد که چربی کمتری در کبد آنها و انسداد کمتری در دیواره شریان‌ها به وجود آمده است. این مطالعات در مورد انسان نیز باید انجام شوند اما به احتمال زیاد می‌توان گفت که این قارچ در بهبود سلامت قلب و عروق نقش دارد.

 سلامت قلب

تقویت سیستم ایمنی

یکی دیگر از فواید قارچ شیتاکه بهبود سیستم دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری‌زا است. در یک مطالعه به افراد در سنین مختلف قارچ شیتاکه داده شد و پس از ۱ ماه نتایج مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که سطح التهاب در بدن آنها کاهش یافته و سیستم ایمنی ارتقاء یافته است. پلی ساکاریدهای موجود در قارچ شیتاکه ممکن است یکی از دلایل اثر ایمنی این قارچ باشد. به طور کلی سیستم ایمنی بدن با افزایش سن ضعیف‎‌تر می‌شود اما با مصرف قارچ شیتاکه یا مکمل‌های حاوی این قارچ می‌توان روند تضعیف سیستم ایمنی را کاهش بخشید.

دارای خواص ضد سرطان

پلی‌ساکاریدهای موجود در قارچ شیتاکه ممکن است دارای اثر ضد سرطانی نیز باشند. به عنوان مثال  پلی ساکارید لنتینان سبب فعال‌تر شدن سیستم ایمنی بدن شده و به این طریق به مبارزه با تومورهای می‌پردازد. همچنین تائید شده است که لنتینان از رشد و گسترش سلول‌های لوسمی جلوگیری می‌کند. در برخی کشورها مثل چین و ژاپن به منظور بهبود سرطان در کنار شیمی‌درمانی از فرم تزریقی قارچ شیتاکه نیز استفاده می‌کنند. در مورد تاثیر قارچ شیتاکه روی سرطان هنوز پژوهش‌های بیشتری باید صورت گیرد تا درستی آن به طور قطع مورد تائید قرار گیرد.

درمان زگیل تناسلی

عصاره قارچ شیاتکه در بهبود HPV نیز می‌تواند موثر واقع شود. آزمایش‌های اولیه نشان داده است که ترکیب فعال هگزوز (AHCC) در این قارچ می‌تواند ویروس پاپیلومای انسانی را که از راه جنسی منتقل می‌شود، بهبود بخشد. به منظور درمان زگیل تناسلی به مقدار دقیق مصرف قارچ شیتاکه در مکمل‌های غذایی باید دقت داشته باشید و این مقدار بهتر است توسط پزشک تعیین شود.

 زگیل تناسلی

تقویت استخوان

یکی از بهترین منابع گیاهی ویتامین D قارچ است. در قارچ شیتاکه مقادیر قابل توجهی از ویتامین دی وجود دارد. مقدار دقیق ویتامین دی در انواع قارچ شیتاکه ممکن است کمی متفاوت باشد زیرا هرچه قارچ بیشتر در معرض نور خورشید باشد، مقدار ویتامین D بیشتری را در خود جای می‌دهد. در یک مطالعه مشخص شد که افرادی که از قارچ شیتاکه و مقدار مناسب کلسیم در رژیم غذایی خود استفاده می‌کردند، نسبت به سایرین علائم پوکی استخوان را کمتر از خود نشان دادند. البته توجه داشته باشید که ویتامین D موجود در این قارچ ویتامین D2 است و نه D3.

از دیگر فواید قارچ شیتاکه می‌توان به اثرات ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی آن اشاره کرد.

نحوه مصرف قارچ شیتاکه

به طور کلی از قارچ شیتاکه به دو صورت می‌توان استفاده کرد: به عنوان ماده غذایی و به عنوان مکمل غذایی.

مصرف شیتاکه به عنوان ماده غذایی

قارچ شیتاکه هم به صورت تازه و هم به صورت خشک در بازار یافت می‌شود که از هر دوی آنها در آشپزی می‌توان بهره گرفت. شیتاکه دارای عطر و طعم دلنشینی است که البته این طعم لذیذ و عطر دلچسب در قارچ شیتاکه تازه بیشتر از خشک شده احساس می‌شود. در کنار سیب زمینی سرخ شده، در انواع سوپ و در انواع خورش می‌توان از قارچ شیتاکه استفاده کرد.

قارچ شیتاکه در مکمل های غذایی

با توجه به فواید قارچ شیتاکه که در قسمت قبلی به تفصیل در مورد آن شرح دادیم، از این قارچ در مکمل‌های غذایی نیز استفاده شده است تا بتوان به راحتی از آنها برای افزایش سیستم ایمنی، بهبود سلامت قلب و اثرات ضد سرطانی بهره گرفت. مقدار مصرف مکمل‌های حاوی شیتاکه با توجه به سن افراد کمی متفاوت است. کودکان نیز می‌توانند از مکمل‌های شیتاکه استفاده کنند.

 مکمل شی تا که

کپسول پاورفیت هولیستیکا که حاوی شیتاکه است باید به نحوی مصرف شود که قبل از ساعت ۴ بعداز‌ظهر استفاده از آن صورت گرفته باشد. زیرا این کپسول نیروبخش است و مصرف آن بیشتر به هنگام صبح که بدن به انرژی نیاز دارد، توصیه می‌شود. کودکان از ۱ سالگی به بعد می‌توانند از این محصول استفاده کنند. کپسول پاورفیت هولیستیکا یک درمان کمکی برای زگیل تناسلی نیز به حساب می‌آید.

کپسول شیتاکه پلانتا

یکی دیگر از بهترین محصولاتی که برای درمان زگیل تناسلی کاربرد دارد، کپسول شیتاکه پلانتا است. این کپسول حاوی ۳ نوع قارچ است: شیتاکه، گانودرما و مایتاکه. با مصرف این محصول فواید زیر عاید مصرف‌کننده خواهد شد:

 • ارتقاء سیستم ایمنی بدن
 • بهبود قوای جسمی و جنسی
 • پیشگیری از بروز خستگی زودرس
 • کاهش کلسترول خون

اما بیش از هر چیز این کپسول به منظور نقش کمکی خود در بهبود زگیل تناسلی کاربرد دارد. اگر با هدف درمان زگیل تناسلی قصد استفاده از این محصول را دارید، به مدت ۳ الی ۶ ماه روزانه ۲ بار این کپسول را باید مورد مصرف قرار دهید. استفاده از قرص شیتاکه پلانتا معمولا عارضه جانبی خاصی ندارد مگر اینکه بیش از مقدار مجاز مصرف شود که در این صورت ممکن است عوارضی همچون خشکی دهان، مدفوع خونی یا عوارض گوارشی و حساسیت‌های پوستی مشاهده شود.

 شیتاکه پلانتا

کپسول شیتاکه پلانتا

عوارض قارچ شیتاکه

اکثر افراد با خیال راحت و بدون هیچ نوع مشکل و عوارضی می‌توانند از قارچ شیتاکه استفاده کنند. اما در موارد نادر نیز ممکن است برخی از افراد پس از خوردن این قارچ بثورات پوستی در بدن خود مشاهده نمایند. این نوع عارضه که در موارد معدود به وجود می‌آید، ممکن است ناشی از لنتینان موجود در شیتاکه باشد. همچنین در بعضی موارد نیز ممکن است در صورت استفاده طولانی مدت از این قارچ عوارضی همچون ناراحتی معده و حساسیت به نور خورشید حاصل شود. در مبتلایان به نقرس قارچ شیتاکه باید بااحتیاط صورت گیرد زیرا برخی منابع ادعا می‌کنند که علائم نقرس با مصرف این قارچ بیشتر می‌شود. در این زمینه به تحقیقات گسترده‌تری نیاز است.

کلام پایانی

قارچ شیتاکه که بومی آسیای شرقی است اکنون به دلایل مزایای ویژه خود برای سلامتی در بسیاری دیگر از نقاط جهان نیز کشت می‌شود. مهم‌ترین فواید قارچ شیتاکه در تقویت سیستم ایمنی، مبارزه با سرطان، بهبود سلامت قلب و درمان زگیل تناسلی خلاصه می‌شود. این قارچ را هم می‌توان به عنوان غذا در ترکیب با دیگر مواد غذایی استفاده کرد و هم به صورت مکمل غذایی از آن بهره گرفت. آیا تجربه مصرف این قارچ را تاکنون داشته‌اید؟

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۳ میانگین: ۳.۷]

2 نظرات
 1. خرم بخت می گوید

  آیا این قارچ در ایران یافت می شود؟ و واکسن زگیل تناسلی در ایران می توان زد یا خیر

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی… بله واکسن آن قابل تهیه میباشد با مرکز اطلاعات دارو و سموم (۱۹۰) تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :