چرا چربی سوزی متوقف می شود ؟


0 95

اگر لاغر شدن شما همزمان با چربی‌سوزی باشد، بهترین نتیجه را از رژیم کاهش وزن خود خواهید گرفت. معمولا وقتی رژیم لاغری را آغاز می‌کنید، در اوایل با سرعت بیشتری وزن کم خواهید کرد اما به تدریج روند کاهش وزن شما کندتر خواهد شد. برای چربی‌سوزی حتما باید در کنار رژیم لاغری ورزش را نیز در برنامه روزانه خود بگنجانید. اما دلیل توقف چربی سوزی چیست؟ چرا زمانی‌که در حال وزن کم کردن هستید، کم‌کم به نظر می‌رسد که کاهش وزن متوقف شده است؟

چربی سوزی چگونه اتفاق می افتد ؟

کالری دریافتی از چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها اغلب به صورت تری گلیسیرید در سلول‌های چربی ذخیره می‌شود تا در صورت نیاز به عنوان منبع انرژی بتوان از آن استفاده کرد. با گذشت زمان مقدار انرژی اندوخته شده در سلول‌ها منجر به مازاد چربی در بدن شده و هم چاقی را به وجود می‌آورد و هم روی وضعیت سلامتی تاثیر منفی بر جای می‌گذارد. برای اینکه کاهش وزن میسر شود، باید مقدار کالری دریافتی شما از مقدار کالری که می‌سوزانید، کمتر باشد. اگر به طور کلی بخواهیم صحبت کنیم، در صورتی‌که هر روز حدود ۵۰۰ کالری کمتر مصرف کنید، شروع خوبی برای کاهش چربی‌های بدن خواهد بود.

 چربی سوزی

چنانچه هر روز نسبت به روز گذشته کالری کمتری مصرف کرده و این روند را حفظ نمایید، چربی‌ها از سلول‌های چربی آزاد شده و به میتوکندری که در آنجا انرژی تولید می‌شود، منتقل می‌شوند. در این قسمت چربی‌ها طی فرایندهای بخصوصی جهت تولید انرژی تجزیه می‌شوند. اگر کاهش هر روز کالری دریافتی در رژیم غذایی همچنان ادامه یابد، ذخیره چربی بدن به عنوان منبع انرژی مصرف شده و در نتیجه چربی‌های بدن کاهش خواهند یافت. به منظور بهبود روند چربی‌سوزی در بدن می‌توانید از قرص لاغری با داشتن خاصیت چربی‌سوزی نیز استفاده کنید.

توقف چربی سوزی به چه معناست ؟

در نهایت همه افرادی که در تلاش برای لاغر شدن هستند، با متوقف شدن کاهش وزن و چربی‌سوزی مواجه خواهند شد. اکثر افراد تعجب می‌کنند از اینکه چرا با وجود اینکه همچنان در حال رعایت رژیم لاغری خود بوده و تمرینات ورزشی نیز انجام می‌دهند چربی‌سوزی دیگر در بدن آنها اتفاق نمی‌افتد و شاهد کاهش وزن محسوسی نیز نیستند! عامل این مسئله چیست؟

با کپسول ارلیستات و تاثیر آن در چربی سوزی بیشتر آشنا شوید؛ شاید این کپسول بتواند مراحل چربی‌سوزی را برای شما تسهیل نماید.

علت توقف چربی سوزی و کاهش وزن

آیا چربی سوزی باعث لاغری می شود؟ برای اینکه بهتر متوجه شوید که چرا کاهش چربی‌های بدن ناگهان متوقف می‌شود، بهتر است با روند کاهش وزن بیشتر آشنا شوید. طی هفته‌های اول کاهش وزن، افت سریع کاملا طبیعی است. هنگامی‌که کالری دریافتی خود را کاهش می‌دهید، بدن در ابتدا به سراغ گلیکوژن که نوعی کربوهیدرات است می‌رود. گلیکوژن تا حدودی از آب ساخته شده است بنابراین وقتی جهت تامین انرژی سوزانده می‌شود، آب آزاد شده و کم شدن آب در بدن سبب کاهش وزن می‌شود اما این اثر کاملا موقتی است.

 ورزش

همزمان با کاهش وزن مقداری عضله و چربی نیز از دست می‌رود و متابولیسم کمتر می‌شود؛ به این معنا که نسبت به قبل کالری کمتری خواهید سوزاند. در این صورت روند کاهش وزن و چربی‌سوزی نزولی شده و حتی اگر به همان مقدار قبل غذا بخورید، شاهد کاهش وزن محسوسی نخواهید بود. در این حالت توقف چربی‌سوزی را تجربه خواهید کرد.

چگونه مانع از توقف چربی سوزی شویم ؟

هنگامی‌که با وجود رژیم غذایی و ورزش باز هم چربی‌سوزی متوقف می‌شود، ممکن است شما به وزن ایده‌آل خود رسیده باشید و دیگر اصلا نیازی به کاهش وزن وجود نداشته باشد. اما اگر همچنان حس می‌کنید که باز هم روند کاهش وزن باید در بدن شما ادامه یابد، باید کاری کنید که چربی‌سوزی باز هم اتفاق بیفتد. به این منظور به موارد زیر دقت کنید:

سبک زندگی خود را دوباره ارزیابی کنید

به عادات غذایی و فعالیت‌های روزمره خود دقت کنید و اطمینان حاصل کنید که درست مطابق برنامه لاغری که احتمالا پزشک برای شما مشخص کرده بوده است، پیش می‌روید. محققان بر این باورند که اگر در برنامه لاغری خود پشتکار نداشته باشید، به نتیجه مطلوب نخواهید رسید و بعید نیست که به سرعت با توقف چربی‌ سوزی مواجه شوید.

کالری بیشتری بسوزانید

به منظور تداوم چربی‌سوزی در بدن شاید چاره‌ای جز این نباشد که روزانه مقدار کالری بیشتر را بسوزانید. البته کم کردن کالری تا جایی جایز است که به کمتر از ۱۲۰۰ کالری در روز نرسد زیرا در این صورت ممکن است خطراتی برای سلامتی بروز یابد و همچنین از گرسنگی زیاد به پرخوری روی آورید.

 پیاده روی

فعالیت های بدنی خود را افزایش دهید

همه افراد باید هر روز حداقل ۳۰ دقیقه ورزش انجام دهند اما افرادی که سعی در چربی‌سوزی دارند، باید زمان و شدت تمرینات ورزشی خود را بیشتر کنند تا موفق به سوزاندن کالری بیشتری شوند. تمریناتی همچون وزنه‌برداری می‌تواند علاوه بر چربی‌سوزی به حفظ توده عضلانی در بدن شما نیز کمک کند.

ورزش‌های ساده‌ای مثل پیاده‌روی نیز می‌توانند بسیار کالری سوزی شما موثر باشند. مثلا سعی کنید مقداری از فاصله منزل تا محل کار خود را پیاده‌ بروید تا به این وسیله فعالیت بدن شما بیشتر شود و کالری‌سوزی نیز افزایش یابد.

سخن پایانی

در حین چربی‌سوزی ممکن است ناگهان متوجه شوید که دیگر تلاش‌های شما بیهوده است و از چربی‌های بدن شما چیزی کاسته نمی‌شود. این مسئله شاید برای همه اتفاق بیفتد و کاملا طبیعی تلقی می‌شود زیرا امکان دارد که شما دیگر به مقدار کافی چربی از دست داده باشید و نیازی به کاهش وزن بیشتر نیز نباشد. تنها راهکار مفید برای اینکه مانع از توقف چربی سوزی شوید این است که کالری دریافتی خود را کاهش داده یا مقدار کالری که می‌سوزانید را افزایش دهید. حال این اتفاق می‌تواند هم با تغییر در رژیم غذایی حاصل شود و هم با بیشتر کردن فعالیت‌های بدنی. در نهایت اگر با این راهکارها به نتیجه مطلوب نرسیدید، چاره‌ای نیست جز اینکه به پزشک مراجعه نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۳ میانگین: ۲.۳]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :