بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

درمان زخم با عسل


زمان خواندن تقریبی مقاله : 7 دقیقه
1 1769

هزاران سال است که مردم به منظور بهبود زخم‌های خود از عسل استفاده می‌کنند. با پیشرفت علم، ترکیبات و موادی درست شده‌اند که شاید بسیار بهتر از عسل برای بهبود زخم‌ها عمل کنند اما به دلیل طبیعی بودن عسل هنوز هم عده کثیری از مردم دوست دارند از آن برای مداوای انواع زخم‌ها استفاده نمایند. درمان زخم با عسل چقدر موثر است؟ برای چه نوع زخم‌هایی می‌توانیم از عسل استفاده کنیم؟

آیا درمان زخم با عسل موثر است ؟

بر اساس تحقیقات عسل ماده‌ای شیرین و دارای ترکیبات فعال بوده که می‌تواند در بهبود زخم‌ها موثر واقع شود. از فواید عسل برای بهبود زخم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عسل دارای PH اسیدی بین ۳.۲ تا ۴.۵ است و هنگامی که آن را روی زخم می‌زنیم، از خون اکسیژن آزاد خواهد شد. PH اسیدی عسل همچنین موجب می‌شود تا تشکیل پروتئاز که روند بهبودی زخم را مختل می‌کند، کاهش یابد.
 • قندی که به طور طبیعی در عسل وجود دارد، آب را از بافت‌های آسیب دیده بیرون می‌کشد و این مسئله موجب کاهش مقدار تورم شده و غدد لنفاوی را به کار می‌اندازد تا برای بهبود زخم دست به کار شوند. قند طبیعی موجود در عسل همچنین با خارج کردن آب از سلول‌های باکتریایی از تکثیر آنها مانعت به عمل می‌آورد.
 • عسل خاصیت ضد باکتری داشته و باکتری‌های موجود در زخم را از بین برده و از تکثیر آنها پیشگیری می‌کند.

عسل

دقت داشته باشید که اکثر متخصصان علم پزشکی از عسل مانوکا برای بهبود زخم‌ها استفاده می‌کنند. این نوع عسل از درخت مانوکا به دست می‌آید  و به دلیل داشتن  متیل گلوکسال قدرت بی‌نظیری در از بین بردن باکتری‌ها دارد.

لوازم پانسمان

چه نوع زخم هایی با عسل خوب می شوند ؟

بهبود زخم‌ها با استفاده از عسل در موارد زیر امکان پذیر است:

 • انواع سوختگی
 • زخم‌های مقاوم به درمان
 • کیست مویی (سینوس پیلونیدال)
 • زخم وریدی پا و زخم دیابت
 • زخم بستر
 • زخم دستگاه گوارش
 • زخم ناشی از آفتاب سوختگی

در مورد اثر بخشی عسل برای بهبود زخم تاکنون پژوهش‌های بسیاری صورت گرفته است. نتایج برخی از این تحقیقات نشان می‌دهد در بعضی موارد عسل برای بهبود زخم‌های سوختگی جزئی و زخم‌های پس از عمل حتی می‌تواند به مراتب بهتر از دیگر درمان‌های معمول باشد. اما در این زمینه مطالعات همچنان ادامه دارد و به قطعیت نمی‌توان این موضوع را تائید کرد.

اشاره به این نکته ضروری است که در صورتی که زخم یا سوختگی جدی باشد، اولین اقدام مراجعه به پزشک است و هرگز نباید به پانسمان با عسل اکتفا کرد زیرا عسل تنها یک نقش مکمل در کنار فوریت‌های پزشکی دارد.

درمان زخم با عسل را چگونه انجام دهیم ؟

اگر می‌خواهید از عسل برای بهبود زخم‌هایی که التیام نیافته‌اند استفاده کنید، بهتر است در این زمینه با پزشک مشورت نمایید و از او بپرسید که در این مورد درمان زخم با عسل ممکن است یا خیر. برای مالیدن عسل به زخم‌هایی که شدید هستند، از پزشک یا پرستار بخواهید که نحوه استفاده از عسل را به شما آموزش دهد زیرا مقدار عسل و نحوه به کار بردن آن می‌تواند در چگونگی ترمیم زخم موثر باشد. همچنین چنانچه در منزل می‌خواهید از عسل استفاده کنید به نکات زیر نیز دقت نمایید:

 • پیش از مالیدن عسل ابتدا دست‌های خود را بشویید و از گاز استریل و پنبه استفاده نمایید.
 • ابتدا عسل را روی پانسمان مالیده و سپس آن را روی پوست قرار دهید. این کار موجب می‌شود تا احتمال آلودگی عسل و تماس آن با پوست کاهش یابد. همچنین می‌توانید از گاز استریل آغشته به عسل که نمونه‌های آن در بازار وجود دارد نیز استفاده نمایید.
 • با استفاده از نوارهای گاز استریل یا چسب پانسمان روی پانسمان را بپوشانید. دقت کنید که پانسمان روی زخم حتما خشک و تمیز باشد و به نحوی قرار بگیرد که عسل بیرون نریزد.
 • در ابتدا پانسمان را باید زود به زود تعویض نمایید اما هرچه زخم بهتر می‌شود، کمتر به تعویض پانسمان نیاز خواهد بود.
 • پس از پانسمان زخم، دست‌های خود را بشویید.

درمان زخم با عسل

عسل مانوکا بهترین نوع عسل برای بهبود زخم است اما انواع دیگری از عسل نیز برای درمان زخم وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. عسل درجه یک پزشکی که استریل شده و احتمال آلودگی آن کمتر است، بهترین نوع عسل برای بهبود زخم‌ها به شمار می‌آید.

عوارض احتمالی عسل در درمان زخم

بهبود زخم‌ها با عسل اغلب عوارضی ندارد مگر اینکه خود عسل یا ظرف آن آلوده شده باشند و یا اینکه فردی که از عسل استفاده می‌کند به آن آلرژی داشته باشد. واکنش‌های آلرژیک پس از استفاده از عسل معمولا به دلیل وجود گرده زنبور عسل است که به طور طبیعی در عسل وجود دارد. عوارض احتمالی عسل به شرح زیر است:

واکنش های آلرژیک

در صورتی که پس از مصرف عسل سرگیجه، تورم، حالت تهوع، سوزش پس از استفاده موضعی، استفراغ یا مشکلات تنفسی را تجربه کنید، ممکن است به عسل آلرژی داشته باشید. در این حالت باید بلافاصله پوست خود را از عسل شسته و پاک کرده و به پزشک مراجعه نمایید.

 عسل

عفونت

استفاده از عسلی که به طور مستقیم از لانه زنبور آورده شده و استریل نیست، خطر بروز عفونت را در زخم افزایش می‌دهد. این مسئله اثبات شده نیست اما به هر حال در صورت استفاده از این نوع عسل ممکن است به جای اینکه زخم شما بهبود یابد، عفونت نیز به مشکلتان اضافه شود.

عدم تاثیر عسل روی زخم

در برخی موارد ممکن است عسل برای بهبودی زخم شما موثر نباشد و پس از مدتی هیچ گونه بهبودی را احساس نکنید. اگر هیچ پیشرفتی در بهبود زخم شما با عسل مشاهده نکردید، استفاده از آن را کنار گذاشته و با پزشک خود مشورت کنید.

کلام پایانی

درمان زخم با عسل کاملا از لحاظ علمی تائید و پذیرفته شده است. البته عسل برای همه زخم‌ها مناسب نیست و در این زمینه باید با پزشک مشورت کرد اما به طور کلی عسل طبیعی خواص ضد باکتری و ضد التهاب داشته و بسیاری از زخم‌های مزمن را می‌تواند مداوا کند. اگر پس از استفاده از عسل روی زخم برای شما بهبودی حاصل نشد، پزشک را در جریان قرار دهید تا از روش‌های دیگری برای درمان شما استفاده نماید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱ میانگین: ۴]

پست های مرتبط

1 نظر
 1. afsoon.m می گوید

  طبق تجربه من عسل برای زخم عالیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :