مجله مثبت سبز

بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی

5/5 - (1 امتیاز)

مقدار مصرف، نحوه مصرف و بهترین زمان مصرف ال آرژنین را در این مطلب برای شما شرح داده ایم. ال آرژنین به تقویت عضله‌سازی کمک کرده، انرژی را افزایش می‌دهد و ریکاوری را نیز تسریع می‎‌نماید.

بهترین زمان مصرف ال آرژنین

شایدال آرژنین در گروه اسیدهای آمینه نیمه ضروری جای گرفته و فواید متعددی برای بدن دارد. این آمینو اسید در ساخت پروتئین دخیل بوده و به عضله‌سازی کمک می‌کند. اگر می‌خواهید از مصرف ال آرژنین بهترین نتیجه ممکن را کسب کنید بدیهی است که باید به دوز مصرفی و زمان مصرف آن دقت داشته باشید. در این مقاله ابتدا شما را با L-arginine بیشتر آشنا کرده و بعد بهترین زمان مصرف ال آرژنین را برایتان شرح می‌دهیم.

ال آرژنین چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم ال آرژنین نوعی اسید آمینه است که به طور طبیعی در گوشت قرمز، مرغ، ماهی و لبنیات یافت می‌شود. این آمینو اسید برای ساخت پروتئین ضروری بوده و به بهبود گردش خون در بدن نیز کمک می‌کند. ال آرژنین در بدن به یک ماده شیمیایی به نام اکسید نیتریک تبدیل شده و به این طریق سبب بهبود گردش خون می‌شود. از آنجایی‌که ال-آرژنین باعث تحریک هورمون رشد، انسولین و … شده و در بهبود عملکرد ورزشی نیز موثر است، در قالب مکمل نیز آن را تولید می‌کنند. قیمت قرص ال آرژنین را با کلیک روی لینک مربوطه می‌توانید در داروخانه آنلاین مثبت سبز چک کنید.

  ال آرژنین چیست

فواید قرص ال آرژنین در بدنسازی

یکی از مزایای شناخته شده ال آرژنین کمک به رشد عضلات است. پیش از آنکه بهترین زمان مصرف ال آرژنین را توضیح دهیم باید بدانید که این اسید آمینه برای سنتز اکثر پروتئین‌ها ضروری به حساب می‌آید. در حالی‌که با مصرف ال آرژنین توده عضلانی افزایش می‌یابد، به سلول‌ها نیز سیگنال داده می‌شود تا تحریک ترشح هورمون رشد بیشتر شود و متابولیسم نیز تسریع پیدا کند. با کاهش ذخایر چربی زیر پوست و تقویت رشد عضلانی، ال آرژنین تناسب اندام بهتری را برای فرد فراهم می‌کند. این اسید آمینه قدرت عضلات را نیز بهبود بخشیده و به این طریق سبب بهبود عملکرد ورزشی نیز می‌شود. تاثیر ال آرژنین در چربی سوزی باعث می‌شود تا توده عضلانی نسبت به چربی افزایش یافته و روند لاغری بهبود یابد.

مقدار مصرف ال آرژنین در بدنسازی

هیچ دوز استانداردی برای مقدار مصرف ال آرژنین در بدنسازی وجود ندارد. شاید به همین دلیل است که در منابع مختلف مقادیر متفاوتی را ببینید. به طور کلی پیشنهاد می‌شود که در هر سروینگ 5 تا 10 گرم ال آرژنین مورد مصرف قرار گیرد. به این ترتیب می‌توانیم بگوییم که روزانه 2 تا 30 گرم ال آرژنین را می‌توان مصرف کرد.

از آنجایی‌که در دوزهای بالا احتمال بروز عوارض جانبی ناشی از مصرف مکمل بیشتر می‌شود، توصیه می‌کنیم که مصرف ال-آرژنین را از دوزهای پایین شروع کرده و کم‌کم زیاد کنید. منظور از دوز پایین حدود 3 تا 5 گرم در روز است. پس از گذشت 1 هفته می‌توان دوز مصرفی را کمی افزایش داد. در بعضی از منابع توصیه شده که پس از اینکه 2 ماه از مصرف ال آرژنین گذشت، مصرف آن را قطع کرده و در صورت لزوم پس از 2 ماه دیگر دوباره آغاز کنید.

بهترین زمان مصرف ال آرژنین

چنانچه با هدف بدنسازی به سراغ مصرف ال آرژنین می‌روید قطعا بهترین زمان مصرف آن برای شما بسیار مهم است. در مورد بهترین زمان مصرف ال آرژنین باید بگوییم که کارشناسان بدنسازی و منابع مختلف نظرات متفاوتی دارند. اما آنچه به طور کلی گفته می‌شود این است که بهتر است 3 بار در روز از ال آرژنین استفاده کنید:

  بهترین زمان مصرف ال آرژنین

مصرف ال آرژنین به هنگام صبح

صبح پیش از آنکه صبحانه خود را بخورید، زمان مناسبی برای مصرف ال آرژنین است. نیم ساعت پیش از صبحانه و با معده خالی، ال آرژنین جذب بالایی در بدن خواهد داشت. اگر در بدنسازی و ورزش حرفه‌ای تازه‌کار باشید، بهتر است مصرف قرص ال آرژنین را از دوزهای پایین شروع کنید. مثلا اگر در مکمل شما 2000 میلی‌گرم ال آرژنین است، روزانه فقط 1 عدد از آن را مصرف نمایید. اما به مرور زمان می‌توانید مصرف را به روزانه 3 عدد یا حتی بیشتر برسانید.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید: از ال آرژنین در بدنسازی چگونه استفاده کنیم ؟

استفاده از ال آرژنین قبل از شروع تمرینات

نیم ساعت قبل از شروع ورزش نیز بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی می‌تواند باشد. به این منظور تا دوز 6 گرم می‌توانید از ال آرژنین استفاده کنید. همان‌طور که در قسمت قبلی توضیح دادیم، چنانچه برای نخستین بار می‌خواهید ال آرژنین بخورید، از روزی 1 قرص (2 گرم) آغاز نمایید. در این حالت ال آرژنین به بهبود جریان خون کمک کرده و انرژی بیشتری را نیز به هنگام فعالیت ورزشی فراهم می‌کند.

به منظور کاهش عوارض جانبی می‌توانید ال آرژنین را همراه با غذا بخورید اما به طور کلی بهتر است نیم ساعت پیش از وعده غذایی آن را میل کنید.

ال آرژنین بعد از اتمام تمرینات ورزشی

یکی از زمان‌های مناسب دیگر برای مصرف قرص ال آرژنین بعد از تمرین است. در این حالت این اسید آمینه به تسریع ریکاوری کمک کرده و درد عضلانی را کاهش خواهد داد. ال آرژنین را می‌توانید با کربوهیدرات‌ها یا مکمل‌های دیگری مثل پروتئین وی یا کراتین به صورت ترکیبی مصرف کنید.

مصرف مکمل ال آرژنین قبل از خواب

برخی از مربیان بدنسازی پیشنهاد می‌دهند که به جای اینکه ال آرژنین را 1 نوبت به هنگام صبح استفاده کنید، آن را شب قبل از خواب بخورید. ال آرژنین می‌تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد و کمک کند تا فرد زودتر به خواب برود. از طرف دیگر ترشح هورمون رشد نیز به هنگام خواب افزایش می‌یابد. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم ال آرژنین می‌تواند سبب تحریک هورمون رشد شود. بنابراین بهترین زمان مصرف ال آرژنین قبل از خواب نیز می‌تواند باشد.

آیا ال آرژنین در روزهای استراحت هم باید مصرف شود؟

طبق توصیه کارشناسان بهتر است نه تنها در روزهای تمرین بلکه در روزهای استراحت نیز از مکمل ال آرژنین استفاده شود. 2 تا 5 گرم ال آرژنین (به صورت مایع) را می‌توانید با 150 میلی‌لیتر آب یا آب پرتقال مخلوط کرده و مورد استفاده قرار دهید. دقت کنید که این ترکیب بلافاصله باید به مصرف برسد.

تا چه مدت از ال آرژنین استفاده کنیم؟

ال آرژنین باید حداقل به مدت 2 الی 3 ماه به طور مداوم استفاده شود. پس از این مدت می‌توانید مصرف را به مدت 2 ماه قطع نموده و بعد دوباره آغاز کنید. اگر قصد دارید بهترین نتیجه‌گیری را از مصرف این مکمل بدست آورید، در نحوه مصرف باید مداومت داشته باشید. مثلا اگر هدف شما افزایش چربی‌سوزی است، به احتمال زیاد پس از گذشت مدت زمانی کوتاه (مثلا 2 هفته) به نتیجه مطلوب خود نخواهید رسید. بنابراین در مصرف مکمل بدنسازی باید پیگیرانه عمل نموده و به یکباره مصرف را بدون مشورت با مربی خود قطع نکنید.

سخن پایانی

بهترین زمان مصرف ال آرژنین صبح پس از بیدار شدن، قبل و بعد از تمرینات و همچنین پیش از خواب است. البته توصیه می‌شود که بیش از روزی 3 بار از این مکمل استفاده نشود. مصرف ال آرژنین در دوزهای بالا احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش خواهد داد. بنابراین سعی کنید دوز مصرفی خود را حتما با مشورت مربی بدنسازی تعیین کنید. بهتر است مصرف این مکمل از دوزهای پایین شروع شده و کم‌کم افزایش یابد.

شاید برای شما جذاب باشد
از کجا بفهمیم بیماری سینوزیت داریم؟
آیا گیاه خار مریم به لاغری کمک می کند؟
چه مقدار در روز پروتئین وی مصرف کنیم؟
قطع ناگهانی قرص اعصاب چه عوارضی دارد؟
فواید ماساژ جنسی در روابط زناشویی
فواید ماساژ جنسی در روابط زناشویی
بهترین مکمل های دوره حجم
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر.
بحث و تبادل نظر
guest

38 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نیمول
نیمول

سلام من پسرم 17 سالمه و قرص ال ارژنین 1000 خریداری کردم برای بدنسازی و چاق شدن چه زمانی مصرف کنم برای تاثیر گذاری بیشتر و چند عدد در روز ؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  نیمول

سلام دوست عزیز
روزانه حداکثر 3000 میلی گرم می توانید استفاده کنیئد.

نیما
نیما

سلام خسته نباشید
من پسرم 16 سالمه و قرص ال ارژنین 1000 خریداری کردم
و برای بدنسازی و چاق شدن استفاده میکنم چه زمانی مصرف کنم تا تاثیر بهتری داشته باشه ؟چند تا در روز ؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  نیما

سلام دوست عزیز

برای تعیین دوز بهتر است از پزشک متخصص تغذیه مشورت بگیرید

تمیم
تمیم

سلام من ۲۲ سالمه بدن سازی کار میکنم تمرین هام هم حرفوی هست قرص ال ارجنین را چقدر مصرف کنم و باید بگویم ک بار اولم هست

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  تمیم

سلام دوست عزیز
حداکثر 3000 میلی گرم در روز استفاده کنید.

سلیم
سلیم

سلام من ۴۰ سالمه میتونم دو عدد ارژنین ۱۰۰۰ قبل تمرین استفاده کنم موردی نداره؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  سلیم

سلام دوست عزیز
تا روزانه 3000 میلی گرم در روز مجاز به استفاده هستید.

Erfan
Erfan

سلام ،
ال آرژنین رو قبل تمرین با قهوه میل کنیم مشکلی نداره؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  Erfan

سلام دوست عزیز
با فاصله 15 دقیقه از هم استفاده کنید بهتر است.

صمد
صمد

سلام و وقت بخیر خدمت مشاور محترم. پسرم 12 سالشه و ورزش تکواندو با کمربند مشکی کار میکنه میخواستم بدونم میتونه از ال ارژنین برای رشد قدش استفاده بکنه یا نه،و اگر میتونه پیشنهاد شما چه دوزی ومقدار مصرف روزانش به چه صورت میباشد؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  صمد

سلام دوست عزیز
بله می توانید از ال آرژنین برای افزایش قد استفاده کنید،برای نتیجه گیری بهتر و اصولی تر زیر نظر پزشک تعیین دوز کنید.

Yeg88888
Yeg88888

سلام
من دختر۱۵ساله هستم و برای رشد قد دکتر گفته ال آرژنین۱۰۰۰مصرف کنم
چه ساعتی برای مصرف این قرص بهتره و تاثیربیشتری داره؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  Yeg88888

سلام کاربر گرامی

صبح زود استفاده کنید یا قبل فعالیت ورزشی.

محمد
محمد

سلام من بدنسازم وآرژنین2000تهیه کردم برا نتیجه بهتر، بهترین زمان مصرفش کی هس؟در ضمن یکم سخت میخوابم به نظرتون قبل از خواب مصرف کنم تا کیفیت خوابم بره بالا؟؟و اینکه چقدر در روز مصرف کنم؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  محمد

سلام دوست عزیز
یک ویال قبل از تمرین استفاده کنید.

پارسیا
پارسیا

سلام وقتتون بخیر
من 16 سالمه پسرم و میخوام مصرف آرژنین رو بخاطر باشگاهم شروع کنم بهتره چند میلی گرم آرژنین تهیه کنم و چقدر در روز ازش استفاده کنم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  پارسیا

سلام دوست عزیز
فعلا با دوز 1000 میلی گرم در روز می توانید شروع کنید.

سارا
سارا

سلام من برای افزایش قد از قرص ال آرژنین در چند وعده استفاده کنیم
۱۶سالمه دخترم

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  سارا

با سلام کاربر گرامی،
برای شروع مصرف یک عدد نیم ساعت قبل صبحانه و یا نیم‌ ساعت قبل از خواب توصیه می شود.

علی
علی

سلام وقت بخیر من ورزش بدنسازی انجام میدم ۱۸ سالمه و در هفته ۴ روز تمرین میکنم
و ال ارژنین ۱۰۰۰ هلث اید و یا ۱۰۰۰ یورویت رو یک عدد نیم ساعت قبل تمرین مصرف میکنم
ممنون میشم درباره زمان مصرف راهنماییم کنید.

Mortezs
Mortezs

سلام پسرم ۲۰ سالمه…قرص ال آرژنین با دوز ۵۰۰ برای افزایش قد گرفتم…چ مقدار مصرف شود و کی مصرف شود تاثیر خوبی دارد؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  Mortezs

سلام دوست عزیز
روزی 4 عدد هر وعده یک عدد استفاده کنید،صبح،قبل و بعد تمرین و قبل خواب.

Mortezs
Mortezs

بعد ی سوال…روزایی ک تمرین نمیریم چی؟

حسین
حسین

سلام من 35سالم هستش، میخوام برم باشگاه، بنظر شما روزی یک عدد ال آرژنین 3000 مناسب هستش برای مصرف،قبل تمرین

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  حسین

سلام دوست عزیز
بله سی دقیقه قبل تمرین می توانید استفاده کنید.

ارش
ارش

سلام وقت بخیر ۲۲ سالمه ، قرص ال ارژنین ۱۰۰۰ رو میتونم ۲ تا قبل باشگاه استفاده کنم ایرادی داره یا نه قبلا یه دونه میخوردم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  ارش

سلام دوست عزیز
رزوانه تا 3 عدد می توانید استفاده کنید.

محمد شهیدی
محمد شهیدی

سلام من 18 سالمه 70 وزنم و 185 قدم
هفته ای 4 روزم بدنسازی کار میکنم
برای افزایش حجم عضلانی چطور مصرف کنم این مکمل رو؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  محمد شهیدی

سلام دوست عزیز
در وعده صبح بعد صبحانه و قبل از شروع تمرین استفاده کنید.

Amir
Amir

سلام نب پسرم ۱۵ سالمه ال ارژنین ۱۰۰۰ خریدم و حدود ۱سال هست که باشگاه میرم برای اولین بار میخواهم مصرف کنم چقدر در روز مصرف کنم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  Amir

سلام دوست عزیز
روزانه یک قرص قبل تمرین استفاده کنید بعد مدت یک ماه می توانید روزانه 2 قرص هم مصرف کنید .

علی
علی

سلام من ۴۵ سالمه،حدود دو هفته اس باشگاه بدنسازی میرم،ارژنین گرفتم ،از امروز فقط قبل از تمرین خوردم ،من چند تا باید بخورم و تا چند وقت ادامه داشته باشه؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  علی

سلام دوست عزیز
دوز ال آرژنین خریداری شده را هم بفرمایید

امیر
امیر

سلام من پسرم 17 سالمه به مدت 2 ماه دوز 3000 مصرف کردم، دوباره مصرف رو با همون دوز شروع کردم، مشکلی ایجاد نمیشه؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  امیر

سلام دوست عزیز
بهتر است که مکمل ها طولانی مدت مصرف نشود و بعد از هر دوره استفاده دو الی سه ماه فاصله باشد.

معین
معین

سلام خسته نباشید من ۱۶ سالمه و ال آرژنین دوز ۵۰۰ گرفتم و تمرین باشگا هم داریم خواستم ببینم چند بار در روز مصرف کنم بهتره????????

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  معین

سلام دوست عزیز
حداکثر چهار عدد در روز استفاده کنید.

رضا
رضا

سلام من پسرم ۱۸ سالمه دوز ۱۰۰۰ گرفتم اولین بارمه میخام مصرف کنم برا باشگاه میتونم یکی قبل تمرین یکی بعد تمرین بخورم با این دوزش؟ تن پاکتش نوشته روزی یکی بیشر خودداری شود من گیج شدم میش راهنمایی کامل کنید؟ ممنون میشم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  رضا

سلام دوست عزیز
یک عدد قبل تمرین استفاده کنید کافیست.

حسین
حسین

من ۱۸ سالمه و برای افزایش قد قرص ۱۰۰۰ ال ارژنین رو تهیه کردم میخاستم بدونم باید قبل از خواب مصرف کنم و اینکه بخوام نتیجه بهتدی بگیرم باید همراه مصرف ارژنین باید چیکار کنم با تشکر

مشاور مکمل های ورزشی
مشاور مکمل های ورزشی
پاسخ به  حسین

سلام
قبل از خواب و قبل از تمرین بهترین زمان مصرفش هست‌ برای افزایش قد باید تمرینات کششی و توانی و پلایومتریک زیر نظر یک مربی داشته باشید تا به فرایند افزایش قد کمک کند.

مسگرزاده
مسگرزاده

ال آرژنین را با چی بخوریم خوبه؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  مسگرزاده

همراه گرامی مجله داروخانه انلاین مثبت با سلام
در پاسخ به این سوال میتوانید از مقاله ال آرژنین را با چه مکملی مصرف کنیم ؟ که توسط کارشناسان ما تهیه شده است کمک بگیرید