پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

قرص کلاژن چیست؟ بررسی فواید و عوارض قرص کلاژن

هرآنچه باید در مورد قرص کلاژن بدانید


38 153074

بر اساس تحقیقات انجام شده کلاژن پروتئینی سازنده در پوست، استخوان، دندان، تاندون، غضروف و سایر بافت‌ها است. این ماده شگفت‌انگیز در درمان و ترمیم غضروف‌ها و استخوان‌های آسیب دیده موثر است. با توجه به ارزش زیاد این ماده و استقبال افراد از مکمل‌های غذایی حاوی کلاژن، لازم دانستیم از عوارض قرص کلاژن بگوییم تا در زمان مصرف اطلاعات کافی داشته باشید.

قرص کلاژن چیست؟

قرص کلاژن نوعی پروتئین بوده که در ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، ناخن، پوست و مو وجود داشته و سبب استحکام آن‌ها می‌شود. به صورت کلی می‌توان گفت کلاژن عامل خاصیت کشسانی پوست است. یکی از مسائلی که درباره این عنصر وجود دارد این است که با افزایش سن کلاژن از بین می‌رود. در نتیجه در افراد با سن بالاتر شاهد پیری پوست، درد عضلانی، تضعیف استخوان‌ها و …. هستیم. از این رو در بازار قرص‌های کلاژنی وجود دارند که کمبود آن را در بدن برطرف سازند.

انواع کلاژن

قبل از بررسی عوارض قرص کلاژن، بهتر است از انواع آن مطلع شوید. در بدن هر فرد چهار نوع کلاژن وجود دارد که بنا به کمبود هر یک از این دسته یا کمبود برخی از آن‌ها با هم، نیاز به مصرف محصولات حاوی کلاژنی است که این پروتئین حیاتی را در بدن تامین سازد.

    1. نوع اول: کلاژنی که در پروتئین فیبروس غضروف، تاندون، استخوان و دیگر نسوج اتصالی نقش دارد.
    2. نوع دوم: کلاژنی که ۹۰ درصد ناخن‌ها، اندام‌ها، پوست و مو را تشکیل می‌دهد.
    3. نوع سوم: کلاژنی که در تقویت رشد جفت در زنان باردار نقش دارد.
    4. نوع چهارم: کلاژنی که با غضروف‌سازی در ارتباط است.

    

منابع کلاژن

فواید قرص کلاژن چیست؟

سطح کلاژن در پوست فاکتوری مهم در حفظ سلامت پوست و جلوگیری از افتادگی و چروک شدن آن است. اگر از قرص کلاژن استفاده کنید، احتمالا مزایای زیر برای شما فراهم خواهد شد:

 • سلامت پوست را بهبود می‌بخشد: در افزایش الاستیسیته و آبرسانی به پوست نقش دارد و در نتیجه از چین و چروک پیشگیری به عمل می‌آورد.
 • تسکین درد مفاصل: کلاژن به حفظ یکپارچگی غضروف‌ها کمک کرده و از مفاصل نیز محافظت به عمل می‌آورد. بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که مکمل کلاژن ممکن است به بهبود علائم استئوآرتریت و کاهش درد کلی مفاصل کمک کند.
 • جلوگیری از تحلیل استخوان‌ها: کلاژن به استخوان‌ها ساختار و استحکام می‌بخشد. مکمل‌های حاوی کلاژن ممکن است در جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان نقش داشته باشند.
 • افزایش توده عضلانی: کلاژن جزء مهمی از ماهیچه اسکلتی است. مکمل‌های کلاژن احتمالا می‌توانند توده عضلانی را در افرادی که به دلیل افزایش سن، دچار تحلیل عضله می‌شوند یا به سارکوپنی مبتلا هستند، افزایش دهند.
 • تقویت سلامت قلب: کلاژن در ساختار شریان‌ها و رگ‌های خونی نیز نقش دارد. مکمل‌های حاوی کلاژن ممکن است در جلوگیری از مسدود شدن رگ‌ها نقش داشته باشند.

علاوه بر موارد ذکر شده باید گفت که قرص کلاژن می‌تواند با افزایش استحکام ناخن‌ها در جلوگیری از شکسته شدن آنها موثر واقع شود. کلاژن در تقویت رشد موها نیز اثرگذار است. البته در موارد فواید قرص کلاژن همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

منابع کلاژن

با توجه به اینکه کلاژن طبیعی در گوشت، ماهی، گاو و مرغ وجود دارد، استفاده از آن‌ها در تامین کلاژن توصیه می‌شود. اما بسیاری از مردم به دلایل مختلف قادر به جذب طبیعی کلاژن نیستند. از این رو مصرف قرص‌های حاوی کلاژن برای این افراد توصیه می‌شود. در هر نوع قرص مکمل حاوی کلاژن، یک گرم از این ماده جادویی وجود دارد، که امکان دارد ترکیبی از هر چهار نوع یا تنها یک نوع از این پروتئین را داشته باشد. کلاژن به شکل پودر یا مایع نیز وجود دارد.

 قیمت قرص کلاژن

در داروخانه آنلاین مثبت سبز قیمت قرص کلاژن را چک کنید و در صورت تمایل خرید خود را با یک کلیک انجام دهید.

آیا قرص کلاژن عوارضی هم دارد؟

پس از آشنایی با این پروتئین و منابع آن، وقت آن رسیده که با موارد احتیاط در مصرف و عوارض قرص کلاژن آشنا شویم. همانطور که می‌دانید تمامی مواد مغذی و مفید در کنار مزایای بی‌شمار خود، می‌توانند مضراتی را به همراه داشته باشند. به صورت کلی کلاژن عوارض حادی ندارد. اما با این حال ممکن است مصرف این قرص افراد را دچار مشکلاتی کند که اطلاع از آنها مفید است.

طعم بد در دهان

بسیاری از افراد که از قرص‌های کلاژن ساز استفاده می‌کنند از طعم بد آن شکایت کرده‌اند. البته لازم به ذکر است ایجاد طعم بد به علت عوارض این ماده نیست، اما سبب آزار مصرف کننده می‌شود. برای حل این مشکل می‌توانید در زمان استفاده از قرص‌های کلاژن ساز، آب میوه یا شیر مصرف نمایید تا از طعم بد آن در امان باشید. اما از آب میوه‌های اسیدی مثل آب پرتقال استفاده نکنید. آب میوه‌های اسیدی سبب از بین رفتن اثربخشی این ماده می‌شوند.

 طعم نامطلوب در دهان از عوارض قرص کلاژن

تحریک پوست و ایجاد حساسیت

افزایش حساسیت‌های پوستی یکی از عوارض استفاده از قرص‌های حاوی کلاژن است. این واکنش‌ها یک پاسخ غیر طبیعی بدن بوده و به منبع تهیه قرص وابسته است. بنا به نوع کلاژن و همچنین به نوع واکنش بدن، حساسیت‌های مختلفی وجود دارد. بعضی از افراد دچار قرمزی، خارش و سوزش شده و برخی دیگر احساس خیسی در صورت داشته‌اند.

توجه داشته باشید چنانچه به ماهی یا تخم مرغ حساسیت دارید، ممکن است دچار حساسیت‌های شدید شوید. در این مواقع از قرص‌ها با دز بسیار کم استفاده کنید.

نکته بسیار مهمی که درباره این عارضه گفتنی است، حساس نبودن بدن به خود ماده کلاژن است. این پروتئین پس از آب فراوان‌ترین ماده در بدن است. از این رو هیچکس به کلاژن حساسیت نداشته و این نوع مشکلات به منبع تهیه کلاژن برمی‌گردد.

افزایش کلسیم

یکی دیگر از عوارض قرص کلاژن افزایش کلسیم در بدن و ایجاد هایپرکلسیمی است. بسیاری از محصولات کلاژن ‌ساز از منابع دریایی مانند صدف‌ها و کوسه‌ها تهیه شده است. از این رو دارای کلسیم بسیار بالایی هستند. افزایش میزان کلسیم در بدن سبب ایجاد مشکلاتی مانند درد استخوان، ریتم غیر طبیعی قلب، خستگی مزمن و حالت تهوع می‌شود.

کاهش وزن

مصرف قرص کلاژن با افزایش متابولیسم می‌تواند سبب کاهش وزن شود. از این رو این مسئله ممکن است برای برخی از افراد مشکل‌ساز باشد. جهت برطرف کردن این مشکل می‌توانید درباره مقدار مصرفی با پزشک خود مشورت نمایید و یا در صورت استفاده از محصولات حاوی کلاژن، تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد نمایید.

دیگر عوارض محصولات کلاژن ساز

از دیگر نشانه‌هایی که می‌توان به عنوان عوارض قرص کلاژن اشاره نمود عبارتند از:

 • احساس سنگینی در معده
 • بثورات
 • اسهال

آیا مصرف کلاژن برای گیاهخواران مناسب است؟

حال که از عوارض مصرف این پروتئین صحبت شد، شاید برایتان سوال باشد که گیاهخواران هم می‌توانند از محصولات کلاژن‌ ساز استفاده کنند؟

از آنجایی که بیشتر مکمل‌های کلاژن از استخوان و پروتئین حیوانات تهیه شده‌اند، برای رژیم غذایی گیاهخواری مناسب نیستند. با این حال برخی از محصولات گیاهی این ماده نیز وجود دارد. دسترسی به این نوع شاید اندکی سخت باشد اما نشدنی نیست. همچنین افرادی که رژیم کتو را دنبال می‌کنند می‌توانند از مکمل‌های کلاژن گیاهی و غیر گیاهی استفاده کنند.

قرص کلاژن چند دوره باید مصرف شود؟

گردش کلاژن در بدن یک فرآیند کند است. مطالعات نشان می‌دهند که حداقل ۸ هفته طول می‌کشد تا بتوانید نتایج مصرف قرص کلاژن را در بدن خود ببینید. این زمان، حداقل زمان لازم است اما در بعضی منابع نیز عنوان شده که بهتر است برای اینکه قرص کلاژن به بهترین شکل تاثیر خود را بگذارد، ۱۲ ماه یعنی ۱ سال از آن استفاده کنید. شاید فکر کنید که در این صورت ممکن است با عوارض قرص کلاژن مواجه شوید. اگر چنین است در مورد دوره مصرف قرص یا پودر کلاژن با پزشک مشورت نمایید. به طور کلی قرص کلاژن یک مکمل ایمن و بی‌خطر به شمار می‌آید و اکثر پزشکان توصیه می‌کنند به شکل زیر از آن استفاده شود:

 • روزانه به مدت ۳ ماه

بعد از گذشت ۳ ماه مصرف را به ۲ طریق می‌توان ادامه داد: ۱- به طور مداوم ۱ روز در میان باز هم از آن استفاده کرد. ۲- به مدت ۳ ماه مصرف را قطع کرد و بعد از گذشت این زمان دوباره مصرف را آغاز نمود.

سخن پایانی

اینکه قصد داشته باشید از مکمل‌های اضافه کلاژن استفاده نمایید یا خیر، کاملا به شیوه زندگی و خود شما بستگی دارد. اگر جوان هستید و به صورت طبیعی از مواد غذایی کلاژن مورد نیاز را دریافت می‌کنید، نیازی به استفاده از قرص کلاژن نخواهید داشت. اما استفاده از محصولات حاوی کلاژن برای افراد مسن یا با تغذیه نامناسب می‌تواند بسیار کارآمد باشد. اما همانطور که گفته شد جهت مصرف و انتخاب محصول مورد نظر خود به منبع تهیه آن دقت داشته باشید تا دچار عوارض قرص کلاژن نشوید. برای خرید آنلاین قرص کلاژن می‌توانید به صفحه خرید قرص کلاژن در داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه کنید.

 

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۰۸ میانگین: ۳.۷]
منبع healthline

پست های مرتبط

38 نظرات
 1. مهسا می گوید

  شکل قرص ها چجوریه آیا دونوع یا نه؟ داخل کپسول ها پودر یا قرص؟

 2. علی می گوید

  سلام برای افراد قندی و فشار خونی مناسبه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   مطالعات بر روی آن کامل نمی باشد در صورتی که در منزل دستگاه اندازه گیری فشار و قند خون دارید با مشورت پزشکتان استفاده نمایید.

 3. روشا می گوید

  ایا قرص کلاژن باعث اکنه میشود ؟ بعد خوردن یک ورق صورتموپر اکنه شد

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   قاعدتا نباید باعث چنین عارضه ای شود.

 4. یسنا می گوید

  سلام من از سرم کلاژن ساز دکتر راشل استفاده میکنم و تازه شروع کردم اما مقداری سوزش توی پوست صورتنم دارم ایا باید ادامه بدم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   در صورتی که التهاب و قرمزی و یا خارش ایجاد نشده و سوزش خفیف هست می توانید مصرف آن را ادامه دهید.

 5. سمیرا می گوید

  سلام. من سه روزی هست که قرص کوکونات کلاژن مصرف میکنم. میخواستم بدونم برای من که پوستم خیلی زیاد چرب هست، باعث چربی بیشتر پوست نمیشه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   احتمال ان کم می باشد.

 6. سارا می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ۱ ماهه کوکونات کلاژن و هیرتامین مصرف میکنم
  موی صورتم بوره تا حالا هم اصلاح نکردم
  اما الان سه روزه از منافذ باز کنار بینیم دو طرف صورتم موی سیاه درومده به نظرتون مشکل از قرص هاست؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بهتر بود سایر داروهای مصرفی و سن خود را بیان می کردید.
   در صورت روند رو به پیشرفت علائم و ارتباط آن با مکمل ها با مرکز اطلاعات دارو و سموم ۱۴۹۰ تماس بگیرید.

 7. محمدی می گوید

  با سلام آیا مصرف همزمان قرص بیوتین و کلاژن ساز عوارض دارد ؟ ۴۱ ساله پوستم تقریبا چرب است با تشکر

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
   به طور کلی مصرف همزمان کلاژن و بیوتین اگر با فاصله زمانی باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما اگر دچار بیماری خاصی هستید و یا داروی خاصی مصرف می‌کنید لطفا قبل از مصرف هر محصول با پزشک معالج خود مشورت نمایید . چون ایشان بیشتر از هر شخصی نسبت به شما و آزمایشات شما آگاهی دارند.
   برای خرید آنلاین قرص کلاژن و خرید آنلاین قرص بیوتین از بهترین داروخانه اینترنتی مجازی به سایت داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه نمایید.
   با تشکر از همراهی شما.

 8. محمدی می گوید

  با سلام آیا مصرف همزمان قرص بیوتین و کلاژن ساز عوارض دارد ؟ با تشکر

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
   به طور کلی مصرف همزمان این دو قرص با فاصله ی زمانی مناسب از هم مشکلی ایجاد نمیکند . چنانچه داروی خاصی مصرف مینمایید و یا بیماری خاصی دارید قبل از مصرف هر محصول لطفا با پزشک خود مشورت نمایید .
   با تشکر از هرماهی شما.

 9. ناهید عباسی می گوید

  قرص کلاژن میخوام

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
   برای خرید بهترین قرص کلاژن لطفا به سایت داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه نموده و از تخفیفات ویژه بهره مند شوید.
   با تشکر از همراهی شما.

 10. فاطمه می گوید

  سلام من ۳هفته ای میشه قرص کلاژن یوتئوری استفاده میکنم اما چند روزی میشه دهنم تلخ میشه ایا بخاطره قرص کلاژن هستش؟؟؟اگه هست باید چیکار کنم من ۲۹۰تایی خریدم فقط روزی یکی میخورم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   سابقه ی داروهای مصرفی و بیماری زمینه ای ابتدا باید برسی شود.. اگر از آنجهات مشکلی وجود نداشت با مرکز اطلاعات دارو و سموم ۱۴۹۰ تماس بگیرید و عارضه ی ایجاد شده را مطرح نمایید.

  2. Hh می گوید

   سلام وقت بخیر
   من یکماهه پودر کلاژینو آبی استفاده میکنم و دچار مشکل یبوست شدم ، ایا مربوط به پودر کلاژن هست ؟ باید مصرف آن را ادامه بدم ؟

   1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

    سلام کاربر گرامی
    به طور موقت مصرف آن را قطع نمایید تا تاثیر ان بر وضعیت گوارش شما مشخص شود.

 11. قاضی خانلو می گوید

  من قرص رادیانس خوردم البته ۲ ماه با فاصله اولین بار یکم تأثیر داشت پوستم روشن و کمی تپل تر شد ولی دومین بار که خریدم چند ماه بعدش هیچ تاثیری نداشت .
  الان دوباره بخرم خوبه یا تاثیری نداره؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   متاسفانه مطالعات دقیقی بر روی آن انجام نشده است تا پاسخگوی اینگونه سوالات باشد.

 12. آزاده می گوید

  سلام
  من سه هفته هست کلاژینو بیوتی مصرف میکنم، صورتم شدیدا جوش میزنه و موهام به شدت ریزش پیدا کرده، شایا عوارض پودر کلاژینو هست؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   قاعدتا نباید چنین عوارضی داشته باشد. برای مدتی مصرف آن را قطع نمایید.

 13. شهرزاد می گوید

  سلام من یه قرص کلاژن خریدم و یه مکمل گینر ابتدا گینر خوردم دو هفته چیزی اتفاق نیعتاد ولی قرص چندروزی شروع کردم و پام پر جوش شده از چه محصولی استفاده کنم برای درمان جوش های بدن

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
   شما می توانید به جهت درمان جوش بدن خود از دو محصول استفاده کنید. ابتدا به جهت شست و شوی بدن خود از شوینده ضد جوش درماسیف استفاده نمایید و پس از خشک نمودن بدن خود از اسپری ضد جوش بدن استفاده کنید و آن را بر روی نواحی جوش دار بدن خود اسپری نمایید .
   جهت مشاهده اطلاعات کامل، قیمت و خرید انواع محصولات ضد جوش بدن، لطفا به منوی سایت داروخانه اینترنتی مثبت سبز و دسته بندی ضد جوش بدن مراجعه نمایید.
   با تشکر از همراهی شما.

 14. نازی می گوید

  سلام روز بخیر
  من قرص کلاژن پلاس یورو ویتال میخورم طی روز سردرد دارم و یکم حالت تهوع با تپش قلب .ولی پودر کلاژن بیوتی خوردم اینطور نبود
  راهی وجود داره برای برطرف کردن این علائم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   تا یک هفته استفاده نمایید و در صورت عدم کاهش عوارض مصرف آن را قطع نمایید.

 15. سارا می گوید

  ایا مصرف کلاژت یوتعوری برای کسی که رواکوتان و اسپیرونولاکتون مصرف میکنه بدترش نمیکنه جوش هارو؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   در مورد کلاژن عوارض و یا تداخلات آن به طور کامل برسی نشده است.

 16. کاویانی می گوید

  دکتر از کجا باید بفهمیم قرص کلاژن جذب میشه یا نه؟ در پوست چه تغییری ایجاد میشه

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   برای نتیجه گیری از یک مکمل یک دوره ۳ ماهه باید مصرف شود.

 17. شکری می گوید

  ببخشید دکتر برای افزایش کلاژن سازی قرص جوشان ویتامین سی خوبه؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   دلیل آن این است که ویتامین سی باعث جذب بیشتر کلازن می شود.

   1. kamelia می گوید

    باعث جذبش میشه یا باعث تولیدش؟

    1. مجله مثبت سبز می گوید

     همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز

     همه ی انواع کلاژن ابتدا به شکل پروکلاژن ساخته می شوند. به این ترتیب که دو آمینو اسید پرولین و گلایسین به کمک ویتامین C با یکدیگر ترکیب می شوند و پروکلاژن را می سازند. بنابراین بدن به طور طبیعی کلاژن را تولید می کند و ما می توانیم با دریافت مقدار مناسبی از مواد مغذی، به بدن در ساخت این پروتئین مهم کمک کنیم.

     با تشکر از همراهی شما.

    2. مجله مثبت سبز می گوید

     همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز

     همه ی انواع کلاژن ابتدا به شکل پروکلاژن ساخته می شوند. به این ترتیب که دو آمینو اسید پرولین و گلایسین به کمک ویتامین C با یکدیگر ترکیب می شوند و پروکلاژن را می سازند. بنابراین بدن به طور طبیعی کلاژن را تولید می کند و ما می توانیم با دریافت مقدار مناسبی از مواد مغذی، به بدن در ساخت این پروتئین مهم کمک کنیم.

     با تشکر از همراهی شما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :