مجله مثبت سبز

قرص کلاژن مصرف کنیم یا پودر کلاژن؟

4/5 - (1 امتیاز)

کلاژن از سه آمینو اسید گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین تشکیل شده است. برای اینکه همچنان طروات روزهای جوانی را در چهره خود زنده نگه دارید، یکی از بهترین راهکارها استفاده از قرص یا پودر کلاژن است. زیرا با افزایش سن تولید کلاژن در بدن رو به کاهش می‌رود. اما...

تفاوت قرص کلاژن و پودر کلاژن

می‌دانید آثار پیری چه زمانی در چهره شما نمایان می‌شود؟ پاسخ ساده است؛ وقتی که سطح کلاژن در پوست شما کاهش می‌یابد. کلاژن نوعی پروتئین است که بدن انسان خود به تنهایی قابلیت تولید آن را داشته و در ساختار و عملکرد پوست، غضروف، استخوان‌ها و بافت همبند نقشی کلیدی بازی می‌کند. کلاژن 30 درصد از پروتئین کل بدن را شامل شده و از 3 اسید آمینه گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین بوجود می‌آید. مواد غذایی پروتئینی در افزایش کلاژن بدن نقش موثری دارند. یک راهکار دیگر هم آن است که از قرص یا پودر کلاژن استفاده شود. اثرگذاری قرص کلاژن بیشتر است یا پودر کلاژن؟ در این مقاله به بررسی تفاوت قرص کلاژن و پودر کلاژن می‌پردازیم.

انواع مکمل کلاژن

امروزه در داروخانه‌ها انواع مختلفی از مکمل کلاژن را می‌بینید. همان‌طور که در مقدمه شرح دادیم کلاژن نوعی پروتئین است که در استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، پوست و تاندون‌ها یافت می‌شود. بدن ما از پروتئین موجود در غذا برای ساخت کلاژن استفاده می‌کند اما با افزایش سن تولید کلاژن در بدن رو به کاهش می‌رود. 16 نوع مختلف کلاژن در بدن وجود دارد، اما چهار نوع اصلی انواع I، II، III و IV هستند. اکثر مکمل‌های کلاژن موجود در بازار حاوی کلاژن نوع I بوده که در پوست، تاندون‌ها، رباط‌ها و استخوان‌ها یافت می‌شوند. بیشتر مکمل‌های کلاژن، کلاژن هیدرولیز شده هستند که به آنها پپتید کلاژن نیز گفته می‌شود.

با بهره‌گیری از پودر کلاژن، قرص کلاژن، کپسول کلاژن، ساشه کلاژن (کلاژن به شکل مایع) و غذاهای غنی شده با کلاژن می‌توان سطح کلاژن در بدن را افزایش داده و در نتیجه از افتادگی پوست و چین و چروک پیشگیری کرد. در میان موارد قید شده قرص و پودر کلاژن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. قبل از آنکه تفاوت قرص کلاژن و پودر کلاژن را شرح دهیم بهتر است با این فواید دو مکمل کمی بیشتر آشنا شوید.

قرص هیرویت
قرص هیرویت هلث اید 60 عددی
قیمت: 147.200 تومان
قیمت با تخفیف:97.600 تومان
قرص هیرویت
قرص هیرویت هلث اید 60 عددی
قیمت اصلی: 147.200 تومان
قیمت با تخفیف: 97.600 تومان

  قیمت قرص کلاژن

قیمت پودر کلاژن یا قرص کلاژن را در بهترین مارک‌ها می‌توانید در داروخانه آنلاین مثبت سبز ببینید.

فواید بهترین مارک قرص و پودر کلاژن چیست؟

مطالعاتی که تاکنون در مورد مکمل‌های کلاژن صورت گرفته است، محدود هستند و اغلب توسط شرکت‌هایی صورت گرفته‌اند که خود تولید کننده مکمل کلاژن بوده‌اند. مکمل‌های کلاژن از هر نوعی که باشند کاملا بی‌خطر هستند. بعضی از افراد معتقدند که خواصی که به مکمل کلاژن نسبت داده می‌شود، بی‌اساس بوده و پایه علمی ندارد. اما به هر حال کارشناسان چندین مزیت این مکمل‌ها را مورد تائید قرار داده‌اند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

خواص کلاژن در کمک به جوان سازی پوست

بسیاری از متخصصان پوست اذعان می‌دارند که شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مکمل‌های کلاژن از قبیل پودر و قرص می‌توانند به بازیابی طراوت جوانی به چهره شما کمک کنند. چین و چروک و افتادگی پوست از علائم کاهش کلاژن در بدن است. حدودا از اواسط دهه بیست زندگی، بدن انسان شروع به از دست دادن کلاژن خواهد کرد. این روند با قرار گرفتن در معرض آلودگی و اشعه ماوراء بنفش خورشید و همچنین سبک نادرست زندگی مثل سیگار کشیدن تسریع می‌شود. رژیم غذایی نیز در سرعت بخشیدن به روند از دست دادن کلاژن موثر است. مثلا اگر در اکثر اوقات رژیم غذایی شما حاوی مقدار قند بالایی باشد یا از نوشیدنی‌های الکلی استفاده کنید، تخریب کلاژن زودتر رخ خواهد داد.

Ordinary-Caffeine-Solution-5-Serum-30
سرم دور چشم کافئین 5% اوردینری
قیمت: 1.370.000 تومان
قیمت با تخفیف:1.100.000 تومان
Ordinary-Caffeine-Solution-5-Serum-30
سرم دور چشم کافئین 5% اوردینری
قیمت اصلی: 1.370.000 تومان
قیمت با تخفیف: 1.100.000 تومان

نتیجه 11 مطالعه در سال 2019 نشان داد که دوزهای مختلف مکمل کلاژن از 2.5 تا 10 گرم در روز باعث افزایش خاصیت ارتجاعی و هیدراتاسیون پوست می‌شوند. دقت داشته باشید که کارشناسان توصیه نمی‌کنند که بیش از 20 گرم در روز از مکمل‌های حاوی کلاژن استفاده شود.

کلاژن برای جوان سازی پوست

کلاژن برای حفظ سلامت مفاصل

کلاژن نقش مهمی در محافظت از مفاصل شما دارد. با کاهش میزان کلاژن در بدن، خطر ابتلا به استئوآرتریت افزایش خواهد یافت. این بیماری با درد همراه بوده و راه رفتن را دشوار می‌سازد. یک مطالعه کوچک در سال 2017 نشان داد که افراد مبتلا به استئوآرتریت که مکمل‌های کلاژن مصرف می‌کردند، نسبت به سایرین مشکلات کمتری داشتند. اینکه آیا مکمل‌های کلاژن می‌توانند موجب رشد یا ترمیم غضروف‌هایی که مفاصل را می‌پوشانند شوند یا خیر، وجود ندارد.

تفاوت قرص کلاژن و پودر کلاژن

از چندین جهت می‌توان فرق این دو مکمل را مورد بررسی قرار داد:

نحوه مصرف قرص و پودر کلاژن

پودر کلاژن را به راحتی می‌توانید به نوشیدنی‌ها و غذاها اضافه کنید اما قرص کلاژن باید بلعیده شود. ترجیح شما چیست؟ مایلید به چه طریق مکمل کلاژن را به بدن خود برسانید؟ در واقع ترجیح شما برای نحوه مصرف است که مشخص می‌کند، قرص کلاژن بهتر است یا پودر کلاژن؟ خیلی ساده است؛ اگر مایلید مکمل طوری باشد که به راحتی بتوانید آن را قورت دهید، قطعا قرص کلاژن ترجیح شما خواهد بود. اما چنانچه می‌خواهید همراه با وعده غذایی خود کلاژن را به بدن برسانید، پودر کلاژن مناسب شما است. زیرا به راحتی می‌توانید آن را به اسموتی‌ها، قهوه یا سوپ خود افزوده و میل کنید. در این صورت بهتر است از مکمل کلاژنی استفاده کنید که بدون طعم باشد.

مقایسه دوز مصرف کلاژن در قرص و پودر

به چند گرم کلاژن در یک پیمانه پودر نگاه کرده و آن را با کپسول یا قرص مقایسه کنید. برخی از افراد ممکن است قرص را به پودر ترجیح دهند اما به این نکته دقت کنید که ممکن است لازم باشد مقدار بیشتری کپسول استفاده کنید تا از لحاظ دوز اندازه پودر کلاژنی شود که روزانه برای شما توصیه شده است. به زبان ساده‌تر باید گفت که با مصرف پودر کلاژن ممکن است بتوانید از مقدار بیشتری کلاژن برخوردار شوید اما باید چندین قرص مصرف کنید تا دوز معادل با پودر تامین شود.

مقایسه جذب پودر کلاژن و قرص کلاژن در بدن

پودر کلاژن به سرعت در آب یا دیگر نوشیدنی‌ها حل شده و آماده استفاده می‌شود. از طرف دیگر پودر کلاژن به راحتی نیز توسط بدن جذب خواهد شد. در پودر کلاژن از کلاژن هیدرولیز شده استفاده می‌شود که سرعت جذب بالایی دارد. در مقایسه با پودر، قرص کلاژن مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا جذب بدن شود. زیرا ابتدا بدن باید پوسته ژلاتینی را تجزیه کند تا بعد به پودر برسد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگرچه فواید مصرف قرص و پودر کلاژن یکسان است اما مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا قرص کلاژن در بدن هضم شده و به شکل مفید خود تبدیل شود.

عوارض قرص کلاژن و پودر کلاژن

اگر به مقدار توصیه شده از مکمل کلاژن استفاده کنید، هیچ نوع عارضه‌ای برای شما بوجود نخواهد آمد. استفاده از پودر کلاژن این امکان را به شما می‌دهد تا میزان کلاژن مصرفی خود را خودتان تحت کنترل بگیرید. گاهی با استفاده از پودر کلاژن می‌توانید مقدار بیشتری کلاژن به بدن برسانید. اما اگر بخواهید به اندازه همان دوز از قرص کلاژن استفاده کنید باید مقدار مصرف را بیش از حد معمول نمایید و در این صورت احتمال عوارض ناشی از مکمل کلاژن مثل اختلالات گوارشی افزایش خواهد یافت. می‌توان نتیجه گرفت که احتمال عوارض گوارشی با استفاده از پودر کلاژن کمتر است. به طور کلی اگر مشکلات گوارشی دارید بهتر است به جای قرص از پودر کلاژن استفاده نمایید. البته اگر قرص را هم به مقدار توصیه شده استفاده کنید، معمولا عارضه‌ای پیش نخواهد آمد.

مقایسه قیمت قرص کلاژن و پودر کلاژن

تفاوت قرص کلاژن و پودر کلاژن از لحاظ قیمت هم می‌تواند باشد. قیمت مکمل کلاژن با در نظر گرفتن حجم، برند و شرکت سازنده آن باید تعیین شود. اما در حالت کلی می‌توان گفت که قیمت پودر کلاژن نسبت به قرص کلاژن بیشتر است. بنابراین اگر قیمت برای شما مهم است و می‌خواهید اقتصادی عمل کنید، بهتر است از مکمل کلاژن در قالب قرص یا کپسول استفاده نمایید.

قرص کلاژن بهتر است یا پودر کلاژن؟

از لحاظ فواید مصرف، هیچ فرقی بین قرص کلاژن با پودر کلاژن وجود ندارد. بنابراین برای افزایش سطح کلاژن در بدن خود از هر نوعی از مکمل کلاژن که مایلید استفاده کنید. در واقع ترجیح شما است که تعیین می‌کند پودر کلاژن مصرف کنید یا قرص کلاژن. از لحاظ قیمت و سرعت جذب بین قرص و پودر کلاژن تفاوت‌هایی وجود دارد که در قسمت‌های قبلی به آنها اشاره کردیم. اما در نهایت مزایای این دو محصول هر دو یکی است.

معرفی بهترین قرص و پودر کلاژن

روز به روز به تعداد شرکت‌های سازنده مکمل کلاژن اضافه می‌شود. در حال حاضر بسیاری از قرص‌ها و پودرهای کلاژن را به عنوان بهترین می‌توان معرفی کرد. ما پس از بررسی تفاوت قرص کلاژن و پودر کلاژن در اینجا دو مورد از این مکمل‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

پودر کلاژن بیوتی کلاژینو

به منظور تقویت پوست، مو و ناخن خود می‌توانید از پودر کلاژن بیوتی کلاژینو استفاده کنید که طرفداران زیادی دارد. کلاژن موجود در این محصول از ماهی گرفته شده است. به منظور افزایش کلاژن‌سازی در بدن، ویتامین سی نیز در ترکیبات این محصول قرار دارد. روزانه محتویات یک ساشه از این محصول را باید به نوشیدنی مورد علاقه خود افزوده و مورد استفاده قرار دهید. از قندف چربی، نمک و اسیدهای چرب ترانس در این محصول استفاده نشده است. جلوگیری از ریزش مو و افزایش ضخامت فولیکول مو، حفاظت از پوست در برابر عوامل خارجی و اشعه مضر خورشید، افزایش رشد مو و استحکام ناخن‌ها، کاهش چین و چروک و افزایش انعطاف پذیری و کشسانی پوست مهم‌ترین مزایای استفاده از پودر کلاژن بیوتی کلاژینو هستند.

  پودر کلاژن بیوتی- تفاوت قرص کلاژن و پودر کلاژن

خرید کلاژن بیوتی

قرص کلاژن پلاس ال لیزین و ویتامین C یوروویتال

قرص کلاژن پلاس ال لیزین و ویتامین C یوروویتال تولید کلاژن در بدن را افزایش داده و با علائم پیری پوست نظیر چین و چروک مبارزه می‌کند. روزانه 1 عدد از این قرص را باید مورد استفاده قرار دهید. کلاژن هیدرولیزات، ال لیزین و ویتامین C ترکیبات موجود در این مکمل را تشکیل می‌دهند. استفاده از این محصول به حفظ سلامت پوست و بافت‌های پیوندی کمک کرده و در جوان‌سازی موثر است. افزودن ویتامین ث به ترکیبات این محصول باعث می‌شود تا خاصیت آنتی اکسیدانی نیز داشته و با عوامل پیری در بدن مقابله شود.

  قرص کلاژن یوروویتال

خرید قرص کلاژن یوروویتال

سخن آخر

بسیاری از افراد می‌پرسند که “قرص کلاژن بهتره یا پودر کلاژن؟” باید بگوییم که از لحاظ خواص این دو مکمل هر دو یکی هستند. کلاژن از سه آمینو اسید گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین تشکیل شده است. اگر مایل به قورت دادن مکمل هستید، قرص استفاده کنید. اما اگر دوست دارید مکمل خود را به نوشیدنی‌ها بیفزایید، پودر کلاژن برای شما گزینه بهتری خواهد بود. جذب پودر کلاژن در بدن با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد اما اگر قرص هم مصرف کنید، در نهایت مزایای این مکمل برای بدن شما تامین خواهد شد. باز هم اگر همچنان سوالی در ذهنتان وجود دارد، در بخش کامنت‌ها بنویسید تا در اسرع وقت توسط پزشکان فعال در داروخانه آنلاین مثبت سبز پاسخگوی شما باشیم.

Answers to questions by the doctor
شاید برای شما جذاب باشد
کف پای سوزان چیست؟
کف پای سوزان چیست؟
علت رشد نکردن عضلات سینه چیست؟
زینک - همه چیز درباره مکمل زینک
بهترین زمان مصرف پروتئین وی چه وقت است؟
کمبود کدام ویتامین باعث خشکی دهان می شود؟
تغذیه سالم برای سگ ها
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر.
بحث و تبادل نظر
guest

7 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میترا مقیمی
میترا مقیمی

من هم از قرص کلاژن استفاده کردم و هم پودرش .استفاده از قرص کلاژن به ظاهر راحت‌تره اما برای من که مشکل گوارشی دارم منجر شد با دردهای شدید شکمی . بعد از پودر کلاژینو ( صورتی) استفاده کردم و بسیااار راضی بودم ، دور بعد از برند همون قرصه که برند مشهوری هم هست استفاده کردم ، برای پوست زده بود طعم پرتقالی ، مدلی که برای مو داره زده بود آلبالویی .رو درمیون استفاده کردم ، احساس کردم پوستم رو بیشتر هیدراته کردند اما هر دو شیرین بودند ، خصوصا نوع پرتقالیش ، اون‌قدر شیرینی و طعم مصنوعیش آزار دهنده بود که حس می‌کردم دارم چای نبات با اسانس پرتقال می‌خورم ! دو باره برگشتم به کلاژینو و خیلی خیلی راضیم . هیچ طعمی نداره، شیرین هم نیست ‌. البته شنیدم نوع سبز کلاژن بیوتی طعم روغن ماهی می‌ده اما خودم امتحانش نکردم و نمی‌کنم ، با همین صورتیه ادامه می‌دم ????

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  میترا مقیمی

سلام دوست عزیز
می توانید از مکمل کلاژن یک دوره 3 ماه استفاده کنید .

سارا
سارا

درسته که پودر کلاژن بهتر جذب بدن میشه؟!

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  سارا

سلام دوست عزیز
بله پودر کلاژن به دلیل فرم محصول جذب سریع تری دارد .

آذری
آذری

پودر کلاژن طعم ماهی داره؟ آیا همشون اینجورین؟

Girl nice
Girl nice

پودر کلاژن در نوشیدنی گرم باید حل بشه یا سرد؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  Girl nice

همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
استفاده از پودر کلاژن در نوشیدنی سرد و گرم بلامانع است. شما می‌توانید انواع پودرهای کلاژن را نوشیدنی مورد علاقه خود حل و میل نمایید.
با تشکر ازهمراهی شما.