برای جلوگیری از سفید شدن زودرس مو چه کنیم ؟


2 897

در چند سالگی نخستین موی سفید خود را مشاهده کردید؟ وقتی که روبروی آینه ایستاده و به اولین تار سفید مابین موهای خود نگاه می‌کنید، گویی صدایی در گوش شما هشدار می‎‌دهد که زمان فرارسیدن ایام پیری آنقدرها هم دیر نیست. این اتفاق کمی غمگین‌کننده به نظر می‌رسد اما خبر خوب این است که در حال حاضر ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که با پیشرفت دانش عمومی بشر هم می‌توان به سهولت مانع از بسیاری از اتفاقات شد و هم می‌توان به درمان بسیاری از مشکلات پرداخت. اگر سفید شدن مو در سنین پایین جنبه ارثی داشته باشد، می‌توان جلوی آن را گرفت؟ جلوگیری از سفید شدن زودرس مو چه راهکاری دارد؟

علت سفید شدن موها

با اینکه اکثر افراد در دهه ۳۰ زندگی خود و حدود سن ۴۰ سالگی سفید شدن موهای خود را تجربه می‌کنند اما برخی از اشخاص نیز حول و حوش ۲۰ سالگی و در موارد نادر پیش از این زمان متوجه سفید شدن موهای خود می‌شوند. سفید شدن موها علل مختلفی دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

ژنتیک

سفید شدن زودرس موها تا حدود زیادی با ژنتیک افراد رابطه‌ای مستقیم دارد. در این میان نژاد و قومیت نیز عوامل تاثیرگذاری محسوب می‌شوند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ مشخص شد که سفید شدن زودرس مو در افراد سفید پوست اغلب در حدود ۲۰ سالگی، در مردم آسیایی حدود ۲۵ سالگی و در افراد آفریقایی تقریبا در ۳۰ سالگی اتفاق می‌افتد.

سفید شدن زودرس مو به حالتی گفته می‌شود که در آن فرد پیش از رسیدن به سن ۲۰ سالگی متوجه تغییر رنگ موهای خود شود.

اگر پدر و مادر و بستگان نزدیک شما خیلی زود دچار سفیدی مو شده‌اند، بعید نیست که همین اتفاق برای شما نیز بیفتد. البته الزاما موهای شما هم زود سفید نخواهد شد اما ارث و ژنتیک در این زمینه بسیار تاثیرگذار است و برای پیشگیری از آن نیز عموما راهی وجود ندارد.

سفید شدن مو

کمبود ویتامین ها عاملی برای سفید شدن زودرس مو

پیش از آنکه راه‌های جلوگیری از سفید شدن زودرس مو را بررسی کنیم، بهتر است بدانید که کمبود ویتامین‌ها و برخی مواد معدنی نیز می‌تواند به سفید شدن مو منجر شود. از جمله این مواد مغذی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • کمبود ویتامین B12
 • کمبود ویتامین D
 • کمبود ویتامین C
 • کمبود ویتامین A
 • کمبود آهن، مس، زینک، کلسیم، منیزیم و سلنیوم

ویتامین‌ها و املاح معدنی ذکر شده را در بهترین مولتی ویتامین برای رشد مو با مراجعه به داروخانه آنلاین مثبت سبز می‌توانید ببینید.

استرس اکسیداتیو و سفید شدن موها

هنگامی‌که آنتی اکسیدان‌ها برای مقابله با رادیکال‌های آزاد که مخرب سلول هستند، کافی نباشند، استرس اکسیداتیو به وجود می‌آید. این مسئله به سلول‌ها آسیب رسانده و سبب پیری و بروز بیماری می‌شود. استرس اکسیداتیو در سفید شدن پیش از موعد موها نیز موثر است بنابراین برای جلوگیری از سفید شدن زودرس مو باید به تامین آنتی اکسیدان‌ها برای بدن نیز توجه داشت.

ابتلا به برخی بیماری ها

قرار گرفتن در بعضی از شرایط پزشکی خاص مثل بیماری‌های خود ایمن می‌تواند موجب سفید شدن موها شود. اختلال در عملکرد غده تیروئید و ابتلا به آنمی (کم خونی) نیز می‌تواند در این مسئله موثر باشد.

استرس و اضطراب

بر اساس پاره‌ای از مطالعات می‌توان گفت که قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا منجر به غیر فعال شدن رنگدانه مو خواهد شد.

سیگار کشیدن

برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که سفید شدن زودرس مو با سیگار کشیدن رابطه‌ای تنگاتنگ دارد.

 سفید شدن مو

پراکسید هیدروژن

این ماده در بسیاری از رنگ موها وجود دارد و احتمالا در سفید شدن زودرس موها موثر است. برخی دیگر از محصولات آرایشی و بهداشتی نیز ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضری باشند که با کاهش ملانین در سفید شدن موها اثرگذار باشند.

جلوگیری از سفید شدن زودرس مو

از سفید شدن زودرس موها می‌توان پیشگیری کرد به شرط آنکه علت آن ریشه در مسائل ژنتیکی نداشته و به علت افزایش سن نیز اتفاق نیفتاده باشد. اگر رژیم غذایی مناسب نبوده و کمبودهای تغذیه‌ای وجود داشته باشد، اگر فرد به بیماری قابل درمانی مبتلا باشد یا در شرایط استرس‌زا قرار گرفته باشد، با اصلاح این موارد می‌توان از سفید شدن زودرس موها جلوگیری نموده و همچنین مانع از سفید شدن هرچه بیشتر موها شد. به راهکارهای زیر توجه کنید:

تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن

گفتیم که گاه کمبود مواد مغذی عامل سفید شدن پیش از موعد موها است. اگرچه همه ویتامین‌ها و املاح معدنی در سلامت مو نقش دارند اما مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر است:

ویتامین‌های B

در میان ویتامین‌های گروه B ویتامین B12 نقش برجسته‌تری در جلوگیری از سفید شدن زودرس مو دارد. سفیدی مو زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌‎های پایه مو (ملانوسیت‌ها) تولید رنگدانه‌ای را که مسئول رنگ آمیزی موها است، متوقف کنند. برای ساخت رنگدانه تولید کننده رنگ، سلول‌ها به ویتامین ب ۱۲ نیاز دارند. نیاز بدن به این ویتامین را با خوردن قرص ویتامین B12 نیز می‌توان تامین کرد.

 ب 12 جلوگیری از سفید شدن زودرس مو

ویتامین D

سطوح پایین ویتامین D با افزایش سفیدی زودرس موها ارتباط دارد. نور خورشید بهترین منبع دریافت ویتامین دی است اما در برخی مواد غذایی مثل ماهی‌های چرب نیز می‌توان این ویتامین را یافت و یا از قرص ویتامین D استفاده کرد.

ویتامین C

مصرف این ویتامین سطح گلوتاتیون و سایر مواد آنتی اکسیدانی را افزایش داده و منجر به کاهش سطح استرس اکسیداتیو در سلول‌های فولیکول مو خواهد شد.

ویتامین A

برای داشتن موهای سالم به ویتامین آ نیاز دارید با این حال این ویتامین محلول در چربی بوده و بیش از ۲۵۰۰ واحد بین الملل در روز نباید مورد استفاده قرار گیرد.

آهن

کمبود آهن منجر به نوعی کم‌خونی در بدن خواهد شد که ممکن است با سفید شدن زودرس موها نیز در ارتباط باشد. کاهش سطح آهن در بدن ریزش مو را نیز در پی دارد.

جلوگیری از سفید شدن زودرس مو با مصرف سلنیوم

یکی دیگر از املاح معدنی که کمبود آن در سفید شدن موها تاثیرگذار به نظر می‌رسد، سلنیوم است. تغییر و اختلال در سطح هورمون‎‌های بدن منجر به سفید شدن موها خواهد شد. سلنیوم نقش قابل توجهی در تنظیم عملکرد غده تیروئید دارد و به همین دلیل در جلوگیری از ریزش مو و همچنین سفید شدن موها موثر است. با خرید قرص سلنیوم یا مصرف غذاهای حاوی این عنصر می‌توان از سفیدی موها پیشگیری کرد.

 سلنیوم

مس : قرص جلوگیری از سفید شدن مو

اگر سطح عنصر مس در بدن پایین باشد، احتمال می‌رود که فرد دچار سفیدی پیش از موعد موهای خود شود. مس یکی از اجزای حیاتی ملانین بوده و در رنگدانه طبیعی پوست، مو و چشم نقش دارد. برای اینکه موهای خود را از سفید شدن محافظت کنید، حتما گوشت و سبزیجات را در حد کافی در رژیم غذایی خود جای دهید.

بر اساس برخی از مطالعات می‌توان گفت که کمبود منیزیم و زینک (روی) نیز ممکن است به سفید شدن مو منجر شود؛ بنابراین برای جلوگیری از سفید شدن زودرس مو به تامین این دو ماده معدنی نیز توجه کنید.

افزایش مصرف آنتی اکسیدان در رژیم غذایی

بدون شک رژیم غذایی نقش سازنده‌ای در پیشگیری از سفید شدن موها دارد. غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان را در رژیم غذایی خود جای دهید تا با مقابله با استرس اکسیداتیو موفق به متوقف کردن سفید شدن موهای خود شوید. غذاهای غنی از آنتی اکسیدان شامل موارد زیر هستند:

 • میوه و سبزیجات تازه
 • چای سبز
 • روغن زیتون
 • انواع ماهی

ترک سیگار

سیگار علاوه بر تمام مضراتی که برای سلامتی دارد، در سفید شدن زودرس موها نیز اثرگذار بوده و منجر به از دست دادن رنگدانه مو می‌شود. پس این عادت زیان‌آور را برای همیشه کنار بگذارید.

جلوگیری از سفید شدن زودرس مو با راهکارهای خانگی

روش‌های خانگی بدون آسیب رساندن به مو سفید شدن موها را به تاخیر خواهند انداخت. بعضی از این روش‌ها شامل موارد  زیرند:

 • مالیدن ترکیب برگ کاری و روغن نارگیل به موها
 • ترکیب کدو حلوایی و روغن زیتون
 • ترکیب آب پیاز با آب لیمو
 • ترکیب حنا و تخم مرغ
 • روغن سیاه دانه
 • روغن خردل
 • ترکیب نمک با یک فنجان چای سیاه
 • ترکیب گیاه آملا با روغن بادام و لیمو
 • ترکیب رزماری با مریم گلی

بهترین شامپو برای جلوگیری از سفید شدن مو

اگرچه تبلیغاتی در مورد استفاده از شامپو برای جلوگیری از سفید شدن مو وجود دارد اما به احتمال زیاد این تبلیغات برای فروش بیشتر محصولات بوده و اغلب صحت ندارند. پس بهتر است از روش‌های دیگری استفاده کنید.

جلوگیری از سفید شدن ریش

تقریبا تمام مواردی که برای جلوگیری از سفید شدن زودرس مو عنوان شد باید رعایت شود تا از سفید شدن ریش و سبیل نیز ممانعت به عمل بیاید. البته اگر علت ارثی یا به دلیل افزایش سن باشد، نمی‌توان برای آن کاری کرد.

کلام آخر

برای جلوگیری از سفید شدن زودرس مو راهکارهایی وجود دارد که در این مطلب به مهم‌ترین آنها اشاره کردیم. اگر در خویشاوندان شما همه به طور معمول زودتر از سنین پیری دچار سفیدی مو می‌شوند، علت به عوامل ژنتیکی مرتبط بوده و راهی برای پیشگیری و درمان وجود ندارد. اما اگر مواد مغذی در بدن شما کم است یا تحت استرس هستید یا مشکلات هورمونی دارید، با رفع این موارد می‌تواند از سفید شدن مو در سنین پایین جلوگیری کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۴ میانگین: ۴]

2 نظرات
 1. نفس می گوید

  برای مو قرص سلنیوم بخورم بهتره یا سلن پلاس؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   سلن پلاس پیشنهاد می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :