بنر اول موبایل بنر اول دسکتاپ

آیا ژل بهداشتی بانوان عوارض دارد ؟


2 3666

همه ما برای حفظ نظافت و بهداشت شخصی خود از وسایل بسیاری مثل صابون، شامپو، دستمال کاغذی و… استفاده می‌کنیم. اما آیا همان‌قدر که به نظافت دست و صورت خود اهمیت می‌دهید، به بهداشت ناحیه تناسلی هم فکر می‌کنید؟ شما به عنوان یک خانم، ناحیه تناسلی خود را با چه چیزی شستشو می‌دهید؟ فقط آب؟ آب و صابون؟ آیا تجربه استفاده از ژل بهداشتی بانوان را دارید؟ آیا استفاده از این ژل ایمن است؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا به پاسخ همه این سوالات دست یابید. ضمنا عوارض ژل بهداشتی بانوان را نیز برای شما شرح خواهیم داد.

ژل بهداشتی بانوان چیست ؟

با اینکه امروزه در تمام داروخانه‌ها انواع ژل بهداشتی بانوان در برندهای مختلف برای فروش وجود دارد اما هنوز هم بسیاری از افراد نمی‌دانند که ژل بهداشتی بانوان چیست و چه کاربردی دارد؟ ژل بهداشتی بانوان شوینده‌ای است که به منظور رفع آلودگی‌های ناحیه واژینال در خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ژل انواع مختلفی دارد و برای دوشیزگان، بانوان و خانم‌های یائسه به طور جداگانه فرموله می‌شود. این ژل خاصیت شویندگی دارد و در پیشگیری از بروز عفونت‌ها نیز می‌تواند موثر واقع شود اما استفاده از آن خاصیت درمانی برای رفع عفونت‌های واژن و رحم ندارد.

 خرید ژل بهداشتی بانوان

فواید استفاده از ژل بهداشتی بانوان

پیش از آنکه به عوارض ژل بهداشتی بانوان بپردازیم، اجازه دهید شما را با فواید این شوینده بیشتر آشنا کنیم. برای حفظ سلامت ناحیه واژینال ۲ نکته باید در نظر گرفته شود: نخست آنکه PH ناحیه تناسلی از لحاظ اسیدی یا قلیایی بودن مناسب باشد و دوم آنکه تعادل باکتری‌ها در ناحیه تناسلی در وضعیت مطلوبی قرار گرفته باشد. PH ناحیه تناسلی با توجه به سن افراد و چرخه قاعدگی آنها با یکدیگر متفاوت است؛ به همین دلیل بود که گفتیم شوینده واژینال برای سنین مختلف جداگانه تهیه می‌شود.

قبل از رسیدن به سن بلوغ، Ph واژن ۷، در سنین باروری بین ۳.۸ تا ۴.۴ و در دوران یائسگی بسته به اینکه فرد درمان جایگزینی هورمونی انجام می‌دهد یا نه، ممکن است ۴.۵ تا ۵ یا ۶.۵ تا ۷ باشد.

در واژن جمعیت باکتری‌ها بسته به فاز چرخه قاعدگی تغییر می‌کند. به طور طبیعی باکتری‌های مفیدی در ناحیه واژینال وجود دارند که مقدار و تعادل آنها نباید بر هم بخورد. این باکتری‌ها به هر دلیل اگر از بین بروند احتمال بروز عفونت را افزایش خواهد یافت. هنگامی‌که اسیدیته واژن بر هم می‌خورد، ممکن است فرد علائمی همچون ترشحات غیر معمول، بوی نامطبوع، خارش و سوزش ادرار داشته باشد. ژل بهداشتی بانوان کمک می‌کند هم PH و هم باکتری‌های مفید ناحیه تناسلی در حد ایده‌آل باشند.

عوارض ژل بهداشتی بانوان

شوینده‌های واژینال با تمام مزایای مطلوبی که دارند، می‌توانند عوارضی را نیز به دنبال داشته باشند. این عوارض معمولا تنها در صورتی رخ می‌دهند که فرد بیش از حد معمول و استاندارد از این شوینده‌ها استفاده کند. توصیه متخصصان بر این است که بیش از ۲ تا ۳ بار در هفته از ژل بهداشتی بانوان استفاده نشود؛ در غیر این صورت احتمال بروز عوارض زیر وجود دارد:

از بین بردن باکتری های مفید ناحیه تناسلی

هرگز نباید به طور مداوم و به صورت روزانه یا چندین مرتبه در روز از شوینده واژینال استفاده کنید. در این صورت ممکن است این محصول عملکردی عکس در بدن شما داشته و به جای اینکه به حفظ باکتری‌های مفید ناحیه تناسلی کمک کند، آنها را از بین ببرد. از بین رفتن باکتری‌های محافظتی ناحیه واژینال احتمال بروز عفونت را افزایش خواهد داد.

افزایش احتمال عفونت

اگر بیش از حد توصیه شده از شوینده واژینال استفاده کنید، ممکن است یکی دیگر از عوارض ژل بهداشتی بانوان یعنی بروز عفونت برای شما رخ دهد؛ زیرا همان‌طور که اشاره کردیم باکتری‌های مفید از بین می‌روند و محیط برای جذب عوامل بیماری‌زا مناسب‌تر خواهد شد.

 علائم عفونت واژن

خشکی و خارش ناحیه تناسلی

ناحیه واژینال در همه سنین باید دارای مقدار رطوبت مناسبی باشد. شستشوی بیش از حد این ناحیه سبب خشکی بیش از حد آن می‌شود؛ همان‌طور که اگر دست یا صورت خود را هم بیش از حد بشویید، دچار خشکی خواهید شد. خشکی معمولا با خارش و یا حتی سوزش همراه است. بنابراین طبق توصیه قبلی تنها ۲ الی ۳ بار در هفته از شوینده واژینال استفاده نمایید و هرگز گمان نکنید که استفاده بیشتر این شوینده باعث تمیزی و بهداشت بیشتر شما خواهد شد.

تغییر در PH واژن

یکی دیگر از عوارض ژل بهداشتی بانوان در صورت مصرف بیش از حد، تغییر در PH واژن خواهد بود. این منطقه نه باید خیلی اسیدی باشد و نه قلیایی و البته در سنین مختلف مقدار PH متفاوت است. وقتی که مقدار اسیدیته ناحیه واژینال از حالت عادی خارج شود، احتمال بروز عفونت بیشتر خواهد شد. به طور کلی محیط واژن باید اسیدی باشد نه قلیایی؛ به همین دلیل است که استفاده از صابون برای شستن ناحیه تناسلی توصیه نمی‌شود زیرا محیط را قلیایی خواهد کرد.

طریقه مصرف ژل بهداشتی بانوان

نحوه استفاده از  ژل شوینده واژینال به  ترتیب زیر است:

 • دست‌های خود را با آب و صابون خوب بشویید.
 • ناحیه واژن را با مقداری آب ولرم مرطوب نمایید.
 • مقدار مناسبی از ژل را کف دست خود مالیده و سپس به ناحیه تناسلی بزنید.
 • تا ۱ دقیقه پس از ایجاد کف صبر کرده و بعد با استفاده از آب ناحیه تناسلی را بشویید.
 • ناحیه تناسلی را خشک کنید تا رطوبت محیط را برای رشد میکروارگانیسم‌های آسیب‌‎زا مستعد نکند.
عفونت رحم با علائمی مثل بوی بد، خارش، سوزش و ترشحات غیر معمول همراه است. در این موارد استفاده از ژل بهداشتی بانوان کارآمد نیست و برای رفع عفونت از داروهای دیگری به دستور پزشک باید استفاده نمایید.

فقط بخش خارجی واژن را بشویید نه بخش داخلی

ساختار واژن به صورت یک کانال الاستیک و عضلانی است که پوششی نرم و انعطاف‌پذیر دارد. واژن رحم را به دنیای خارج متصل می‌کند. به بخش‌های خارجی واژن، فرج گفته می‌شود. عضو جنسی اصلی خانم‌ها که بالای مجاری ادرار قرار دارد، کلیتوریس است. در دو سوی فرج لب‌های واژن قرار گرفته‌اند. شما باید تنها قسمت خارجی واژن خود را با شوینده واژینال بشویید و اجازه نفوذ این شوینده را به بخش‌های داخلی ندهید.

 طرز استفاده از شوینده واژینال

استفاده از ژل بهداشتی بانوان در بارداری

آیا عوارض ژل بهداشتی بانوان ممکن است در دوران بارداری بوجود آید؟ باید بگوییم که در دوران بارداری نیز به راحتی می‌توانید از شوینده واژینال استفاده کنید. اما توجه به یک نکته ضروری است و آن اینکه در دوران حاملگی به دلیل تغییرات هورمونی غشاء مخاطی واژن دچار تغییراتی شده و حساس‌تر از قبل خواهد شد. بنابراین باید از شوینده‌ای استفاده کنید که کیفیت بالایی داشته و PH واژن را بر هم نزند. در این دوران توجه به دستورالعمل‌های پزشک بسیار مهم است. بدون مشورت با پزشک شوینده واژینال خود را در دوران بارداری انتخاب نکنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله: استفاده از ژل بهداشتی بانوان در دوران بارداری خطر دارد ؟ را بخوانید.

سخن پایانی

در این مطلب عوارض ژل بهداشتی بانوان را برای شما شرح دادیم. این ژل کاربرد درمانی ندارد و تنها برای شستشو می‌توان از آن استفاده نمود. پیشگیری از ابتلا به عفونت های ناحیه تناسلی، حفظ رطوبت طبیعی ناحیه ژنیتال، از بین بردن بوی نامطبوع واژن، حفظ PH طبیعی ناحیه تناسلی و خواص ضد التهابی و ضد میکروبی از مزایا مصرف شوینده واژینال است. عوارضی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم تنها در صورت استفاده بیش از حد از این محصول ممکن است ایجاد شوند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۵ میانگین: ۴.۴]

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. قدوسی می گوید

  من با بوی بد واژن روبرو هستم ولی هیچ علائمی از عفونت ندارم. بدون درد. آیا ژل بهداشتی استفاده کنم خوبه یا برم دکتر؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   ژل بهداشتی لازمه یک روتین بهداشتی برای بانوان است و در کنار استفاده از این محصول حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :