مجله مثبت سبز

آیا احتمال بارداری از طریق کاندوم وجود دارد؟

1/5 - (1 امتیاز)

از کدام روش جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنید؟ کاندوم یکی از بی عارضه‌ترین و بهترین روش های جلوگیری از بارداری است اما تا چه حد می‌توان به آن اطمینان کرد؟ کاندوم به اندازه قرص ضد بارداری موثر است؟

احتمال بارداری با کاندوم

کاندوم یکی از ایمن‌ترین، بی‌خطرترین، در دسترس‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های جلوگیری از بارداری در سراسر جهان است. خوشبختانه هر روز کاندوم‌های متنوع تری وارد بازار می‌شوند که استفاده از آن را راحت تر کرده، همه سلیقه‌ها را در نظر گرفته و طرفداران جدید پیدا می‌کنند. شما برای جلوگیری از بارداری از چه روشی کمک می‌گیرید؟ در این مقاله با موضوع احتمال بارداری با کاندوم در کنار شما هستیم تا اطلاعاتی ارزشمند در اختیارتان قرار دهیم و به شما کمک کنیم تا بهترین روش جلوگیری از بارداری را انتخاب نمایید.

کاندوم چند درصد خطا برای بارداری دارد؟

بر اساس اطلاعات موجود در منابع معتبر علمی کاندوم اگر به نحو درست توسط زوجین مورد استفاده قرار گیرد، تا ۹۸ درصد می‌تواند در پیشگیری از بارداری موفق عمل کند. اما آمارها نشان می‌دهد که درصد موفق بودن استفاده از کاندوم به عنوان روش جلوگیری از بارداری، حدودا ۸۵ درصد است. چرا؟ چون اکثر مردم به شکل درست از کاندوم استفاده نمی‌کنند و یا بهتر بگوییم با نحوه‌ استفاده صحیح از کاندوم و حتی دیگر محصولات جنسی آشنا نیستند.

  کاندوم برای جلوگیری از بارداری

چه کنیم که احتمال بارداری با کاندوم کاهش یابد؟

اول آنکه باید نحوه استفاده صحیح از کاندوم را یاد بگیرید. مثلا باید بدانید که کاندومی که از جنس لاتکس است با ژل لوبریکانتی که مبتنی بر روغن ساخته شده است، سازگاری نداشته و احتمال پارگی کاندوم وجود دارد. بنابراین هنگام خرید ژل روان کننده باید نوعی را انتخاب کنید که بر پایه آب ساخته شده باید.
دومین نکته آن است که مطابق با نظر اکثر پزشکان برای اطمینان صد درصدی از اینکه در حین رابطه جنسی، احتمال وقوع حاملگی به صفر برسد، بهتر است در کنار کاندوم از یک روش جلوگیری از بارداری دیگر هم استفاده نمایید. یعنی هم کاندوم بکار ببرید و هم از قرص ضد بارداری یا دستگاه آی یو دی کمک بگیرید. دقت کنید که حتی در این صورت هم نمی‌توان گفت به طور یقین احتمال بارداری دیگر وجود نخواهد داشت. اما چنانچه اشاره کردیم این احتمال را می توان به صفر نزدیک‌تر کرد.
هر یک از روش‌های جلوگیری از بارداری مزایا و معایب مربوط به خود را دارند و درصد ایمنی هر یک از آنها متفاوت است.

  null

قیمت کاندوم در انواع مختلف را در داروخانه آنلاین مثبت سبز ببینید.

آیا در دوره تخمک گذاری هم باید کاندوم استفاده کرد؟

پرسش بالا به ویژه برای خانم‌ها زیاد پیش می‌آید. احتمال بارداری با کاندوم را برایتان شرح دادیم. اما باید بدانید که احتمال بارداری در بعضی از روزهای دوره قاعدگی زنان افزایش می‌یابد. خانم‌ها معمولا در وسط سیکل ماهیانه خود در دوره تخمک گذاری قرار می‌گیرند. مثلا خانمی که سیکل پریود وی ۲۸ روزه است، به طور معمول در روز چهاردهم تخمک گذاری در بدن وی صورت گرفته و از تخمدان هایش تخمک آزاد می‌شود تا در صورت لقاح بارداری صورت گیرد. اسپرمی که از طریق نزدیکی وارد رحم یک زن شده، حدود پنج روز می تواند در حالت فعال باقی بماند. بنابراین حتی اگر ۵ روز قبل از تخمک گذاری، رابطه جنسی محافظت نشده صورت گرفته باشد، احتمال بارداری همچنان وجود دارد.
این نکته را در نظر داشته باشید که سیکل‌های قاعدگی همیشه و در همه خانم‌ها منظم نیست. مثلا ممکن است سیکل قاعدگی در خانمی ۳۰ روزه باشد اما تخمک گذاری به جای روز پانزدهم روز هجدهم سیکل صورت گیرد. با در نظر گرفتن این مطالب به راحتی می‌توان دریافت که تعیین و پیش بینی یک روز دقیق برای تخمک گذاری کار ساده‌ای نیست. از این رو استفاده از کاندوم در همه روزهای ماه به زوجین توصیه می‌شود تا درگیر حاملگی ناخواسته نشوند.

نحوه استفاده صحیح از کاندوم

همان طور که گفتیم احتمال بارداری با کاندوم در صورت استفاده صحیح بسیار اندک است. موارد زیر را باید رعایت کرده و به آنها دقت داشته باشید:

X-Ade
قرص تقویت قوای جنسی آقایان
قیمت: 861.000 تومان
قیمت با تخفیف:439.000 تومان
X-Ade
قرص تقویت قوای جنسی آقایان
قیمت اصلی: 861.000 تومان
قیمت با تخفیف: 439.000 تومان

سایز کاندوم

بعضی از مارک‌های کاندوم مردانه محصولات خود را در سایزهای مختلف تهیه کرده‌اند. اما اکثر برندها تنها یک سایز استاندارد را برای همه آقایان در نظر گرفته اند که معمولا برای همه افراد نیز مناسب است. به شما پیشنهاد می‌دهیم یکبار از یک برند معروف کاندوم مورد نظر خود را بخرید و امتحان کنید تا به خوبی دستتان بیاید که چه سایزی برایتان مناسب است. کاندوم زنانه تنها در یک سایز عرضه می‌شود که همه خانم‌ها می توانند از آن استفاده کنند.

نحوه نگهداری از کاندوم

جیب لباس، کیف و داخل دستشویی و حمام اصلا برای نگهداری از کاندوم مناسب نیستند زیرا گرما و اصطکاک کاندوم را خراب کرده و احتمال پارگی آن را افزایش می‌دهد. بهتر است کاندوم در جای خشک و خنک مثلا در کمد یا کشوی البسه نگهداری شود.

تاریخ انقضای کاندوم را چک کنید

همه کاندوم‌های موجود در داروخانه تاریخ تولید و انقضا دارند. هنگام خرید کاندوم باید دقت کنید که تاریخ انقضای آن نگذشته باشد. اگر تاریخ درست بود بعد از باز کردن و همچنین پس از کشیدن کاندوم روی آلت تناسلی دقت کنید که آثاری از پارگی و سوراخ دیده نشود تا بارداری ناخواسته اتفاق نیفتد و‌ همچنین بیماری‌های مقاربتی انتقال پیدا نکنند.

نکاتی در مورد استفاده از کاندوم

کاندوم را در زمانی که آلت تناسلی مرد در حالت نعوظ قرار دارد، باید استفاده کرد. کل آلت تناسلی از پایین تا بالا باید پوشش داده شود. در قسمت نوک کاندوم هیچ هوایی نباید وجود داشته باشد زیرا این فضا برای انزال مایع منی در نظر گرفته شده است. کاندوم‌های زنانه را از ۸ ساعت قبل از رابطه جنسی هم می توان در ناحیه واژینال قرار داد.

وقتی انزال صورت گرفت، کاندوم باید خارج شود. بنابراین اگر می‌خواهید باز هم رابطه جنسی را ادامه دهید باید کاندوم را در آورده و یک کاندوم دیگر استفاده نمایید.

  استفاده همزمان از کاندوم و قرص

استفاده همزمان از کاندوم مردانه و زنانه صحیح است؟

خیر، هرگز با هدف ایمنی بیشتر و کاهش احتمال بارداری با کاندوم به صورت همزمان کاندوم مردانه و زنانه را مورد استفاده قرار ندهید. زیرا استفاده از دو کاندوم با هم اصطکاک و برخورد میان آن دو را بیشتر کرده و احتمال پارگی یکی از آنها یا هردوی کاندوم‌ها بیشتر می‌شود. به جای این کار، در کنار کاندوم از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری مثل استفاده از قرص ضد بارداری نیز کمک بگیرید.

اگر کاندوم پاره شود چه کنیم؟

با رعایت تمام موارد فوق باز هم احتمال اندکی همچنان وجود دارد که کاندوم پاره شود. چنانچه در حین رابطه جنسی متوجه شدید که کاندوم پاره شده است، فورا رابطه جنسی را متوقف کرده و از یک کاندوم دیگر استفاده کنید. اما اگر بعد از اتمام مقاربت متوجه پارگی کاندوم شدید، به منظور جلوگیری از بارداری ناخواسته بهتر است از قرص اورژانسی استفاده کنید. این قرص حداکثر ۳ تا ۵ روز بعد از رابطه جنسی باید مصرف شود تا اثرگذار باشد. آمارها نشان می‌دهد اگر در همان ۲۴ ساعت اول بعد از رابطه جنسی قرص اورژانسی را مصرف کنید، احتمالا ۹۵ درصد اثرگذاری موفق خواهد داشت.
دقت داشته باشید که اگر در حین رابطه جنسی کاندوم پاره شود، احتمال انتقال بیماری های جنسی از طرف پارتنر شما وجود دارد. پس اگر همسر یا پارنتر شما می داند یا احتمال می‌دهد که به بیماری‌هایی همچون ایدز مبتلا است، در این زمینه حتما پزشک را در جریان قرار دهید. ممکن است لازم باشد، جهت اطمینان از عدم مبتلا شدن به بیماری‌های جنسی آزمایش هایی را بدهید.

سخن پایانی

احتمال بارداری با کاندوم در صورت استفاده صحیح از این وسیله حدود ۹۸ درصد است.‌ برای اطمینان بیشتر از اینکه باردار یا به بیماری‌های جنسی مبتلا نخواهید شد، بهتر است در کنار کاندوم از یک روش دیگر هم برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. همچنان اگر پرسشی برایتان وجود دارد، در پایان این مقاله برای ما کامنت بگذاربد.

Answers to questions by the doctor
شاید برای شما جذاب باشد
آیا لاغری با سرکه سیب امکان پذیر است؟
تاثیر نمک بر قسمت های مختلف بدن چگونه است؟
تاثیر نمک بر قسمت های مختلف بدن چگونه است؟
فیشیال صورت چیست و چرا باید فیشیال کنیم؟
اثرات قرص اورژانسی تا چند روز در بدن باقی می ماند ؟
شامپو بدون سولفات چیست؟ بررسی معایب و مزایا
بیماری های شایع دهان
بیماری های شایع دهان
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر.
بحث و تبادل نظر
guest

20 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میتو
میتو

ببخشید من رابطه با کاندوم داشتم منی هم داخل کاندوم ریخته شد اما همچنان میترسم دو تا ال دی خوردم ب نظر شما باید لونژیل هم بخورم یا خیر!؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  میتو

سلام کاربر گرامی
در صورتیکه مایع منی وارد واژن نشده باشد احتمال بارداری وجود ندارد.
برای مصرف اورژانسی قرص ال دی باید ۸ عدد از آن‌ها در یک روز و حداکثر ۷۲ ساعت بعد از نزدیکی پرخطر استفاده شود. می‌توان ۴ عدد از آن‌ها را در یک ساعت و ۴ عدد بعدی را ۱۲ ساعت دیگر استفاده کرد.
سپاس از همراهی شما

میتو
میتو

دکتر جان من یکشنبه هفته پیش دو تا قرص لونژیل خوردم اما یکیش رو یذره اش رو ازش کندم الان ۶ روز گذشته من هنوز پریود نشدم خیلی استرس دارم ب نظرتون طبیعیه؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  میتو

سلام کاربر گرامی
دوز 0.75 استفاده کردید یا 1.5؟
در کل قرص اورژانسی باعث به هم خوردن نظم سیکل ماهیانه می شود در صورتیکه شروع پریود بعدی شما بیشتر از یک هفته تاخیر داشت باید تست بدهید.
سپاس از همراهی شما

سارا
سارا

سلام من و نامزدم باهم رابطه بدون دخول داشتیم از کاندومم استفاده کردیم البته اینم بگم من باکره هستم ایا احتمال بارداری وجود داره؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  سارا

سلام کاربر گرامی
خیر در صورت عدم ورود مایع منی به واژن بارداری رخ نمی دهد.
سپاس از همراهی شما

کامیاب
کامیاب

با سلام
موقع ارضا شدن اگه آلت تناسلی با کاندوم داخل واژن باشه، احتمال عبور اسپرم از کاندوم وجود داره؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  کامیاب

سلام کاربر گرامی
احتمال عبور اسپرم “تقریبا” صفر است.
سپاس از همراهی شما

رضا
رضا

سلام عرض شد من همسرم دو روز بعد از رابطه محافظت نشدمون قرص اورژانسی مصرف کرده ک ب پیش منی فقط مشکوک شدیم احتمال بارداری هست

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  رضا

سلام دوست عزیز
استفاده از قرص پیش‌گیری پس از بارداری (قرص اورژانسی) در مدت 72 ساعت پس از رابطه جنسی می‌تواند باعث کاهش احتمال بارداری شود. با این حال، باید در نظر داشت که قرص پیشگیری پس از بارداری تنها در صورتی که قبل از تخمک گذاری مصرف شود، موثریت دارد. بنابراین، اگر شما در دوره تخمک گذاری خود هستید، استفاده از قرص پیشگیری پس از بارداری ممکن است بی‌اثر باشد.

با این حال، استفاده از قرص پیشگیری پس از بارداری بدون عوارض جانبی مهم است. اگر شما نگران احتمال بارداری خود هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و آزمایش بارداری انجام دهید تا به اطلاعات دقیق‌تری در مورد وضعیت خود برسید. همچنین، برای جلوگیری از بارداری غیرمطلوب در آینده، بهتر است از روش های پایدار بارداری مانند استفاده از کاندوم یا سایر روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

نعیم
نعیم

سلام یه سوال من با خانومم رابطه داشتم و کاندوم گذاشتم و الان پریود نشده ۳وم باید پریود میشده اما الان ۱۲هم است و پریود نشده کمر درد داشته اما الان نداره یا اگ داره خیلی کم هس بنظرتون بارداره؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  نعیم

سلام دوست عزیز
لطفا از تست بارداری استفاده کنید .

هاها
هاها

انابل در این این به بعد از آن استفاده کنید که در این این به بعد از ۵۴۰۰ و در نهایت با این زمینه به من گفت سلاح و به سلام این که به این ترتیب که برای شما مراحمین و به این نتیجه رسیدم که به من گفت از ایشان در نهایت با این زمینه به من می خواهم به عنوان یکی ابزار و وسایل نقلیه در آن زمان به و چه در این زمینه به من می خواهم به عنوان یکی ابزار و وسایل نقلیه در آن را در این مورد به این ترتیب

فاطمه
فاطمه

سلام من از کاندوم استفاده میکنم دوماهه پریود نشدم تست هم سه بار گذاشتم منفی بوده امپول زدم پریود هنوز نشدم دلیلش چیه احتمال بارداری هست چجوری ممکنه من از کاندوم استفاده میکنم واینکه همیشه پریودیم نامرتب بوده

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  فاطمه

سلام دوست عزیز
برای اطمینان پیشنهاد می کنم حتما آزمایش دهید .

Minoo
Minoo

بهتر نیست به جای “از طریق کاندوم” از “با وجود استفاده از کاندوم ” استفاده کنیم؟ تیتر مطلب باعث سردرگمی میشه😆
آیا احتمال بارداری از طریق کاندوم وجود دارد؟
آیا احتمال بارداری با وجود استفاده از کاندوم وجود دارد؟

سعید
سعید
پاسخ به  Minoo

من و پاترم از کاندوم استفاده کردیم کاندوم کاملا اندازه بود و هیچ پارگی نداشت فقط اول رابطمون یک دخول بدون‌کاندوم انجام دادیم آیا احتمال بارداری وجد دارد؟

محمد
محمد
پاسخ به  سعید

هری پاتر دیگه فیلم بازی نکرد؟ 😂

ستایش
ستایش

اگر متوجه بشیم که کاندوم پاره شده چقدر وقت داریم که قرص ال دی بخوریم؟

دکتر مریم خداوردیخان
دکتر مریم خداوردیخان
پاسخ به  ستایش

سلام کاربر گرامی
تا 72 ساعت زمان هست اما هر چه سریع تر مصرف شود احتمال موفقیت بیشتر هست. 2 عدد ال دی و سپس 12 ساعت بعد دو عدد دیگر. ویا یک عدد لوونورژسترل 1.5 میلیگرم یک جا استفاده شود.