فواید، عوارض و موارد مصرف شربت راسیپ (شربت اشتها کودکان)

2.8/5 - (6 امتیاز)

نحوه تغذیه یک کودک یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین محسوب می‌شود. بی‌اشتهایی در کودکان و یا حتی بزرگسالان می‌تواند باعث آسیب‌های جدی شود. در این میان برخی از مکمل‌های تغذیه‌ای می‌توانند تا حد زیادی مشکل بی‌اشتهایی را حل کنند. شربت راسیپ با فرمولاسیون منحصربه‌فرد خود با رفع حساسیت‌های غذایی و تامین ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های موردنیاز […]

عوارض شربت راسیپ

نحوه تغذیه یک کودک یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین محسوب می‌شود. بی‌اشتهایی در کودکان و یا حتی بزرگسالان می‌تواند باعث آسیب‌های جدی شود. در این میان برخی از مکمل‌های تغذیه‌ای می‌توانند تا حد زیادی مشکل بی‌اشتهایی را حل کنند. شربت راسیپ با فرمولاسیون منحصربه‌فرد خود با رفع حساسیت‌های غذایی و تامین ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های موردنیاز بدن، باعث افزایش اشتها و درنتیجه افزایش وزن کودک خواهد شد. اما از طرفی مطمئنا نگرانی و سوالاتی در این خصوص نیز وجود دارد و قطعا اگر شما بخواهید برای خرید شربت راسیپ اقدام کنید دوست دارید بدانید که مثلا عوارض شربت راسیپ چیست؟ یا فواید و موارد مصرف شربت راسیپ چیست؟

برای پاسخ به این سوال ها تا انتهای مقاله همراه ما باشید. آیا تاکنون برای رفع مشکلات بی‌اشتهایی، از شربت اشتها آور کودکان استفاده کرده‌اید؟

وقتی کاهش اشتها ؛ دغدغه والدین می شود

والدین اغلب از کاهش اشتها در فرزندان خود شکایت دارند. بااین‌حال، بهتر است بدانید که در بیشتر مواقع کودکان، بین دو تا پنج سالگی از دست دادن اشتها را تجربه می‌کنند. در برخی موارد، این موضوع می‌تواند باعث نگرانی شود. شاید یک مادر در طول روز بیشترین انرژی را صرف تغذیه کودک خود کند، چراکه کودک بدون تغذیه مناسب رشد جسمی و مغزی مناسبی نخواهد داشت.

Multi-sanostol-plus-zinc
بهترین مولتی ویتامین مخصوص کودکان
قیمت: 165.000 تومان
قیمت با تخفیف:129.000 تومان
Multi-sanostol-plus-zinc
بهترین مولتی ویتامین مخصوص کودکان
قیمت اصلی: 165.000 تومان
قیمت با تخفیف: 129.000 تومان

پس اگر فرزند شما دارای وزن و قد طبیعی (متناسب سن) است، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. زیرا ممکن است برخی از کودکان که دارای یک ساختمان بدنی کوچک هستند، نیاز کمتری به غذا داشته باشند و بنابراین اشتهای کمتری نیز دارند. اما اگر فرزند شما همیشه خسته و تحریک‌پذیر است و همچنین روند رشد کندی دارد، لازم است تا بی‌اشتهایی در کودکتان را کمی جدی بگیرید. در این راستا ما، آشنایی با شربت راسیب و همین‌طور آشنایی با عوارض، فواید و موارد مصرف شربت راسیپ را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

شربت راسیپ و مواد تشکیل دهنده آن

یکی از راهکارهای مناسب برای درمان کم‌اشتهایی کودکان، مصرف مکمل‌های غذایی است. شربت راسیپ که در گروه مکمل‌های غذایی قرار می‌گیرد، نوعی مولتی‌ویتامین نیز محسوب می‌شود. این شربت با فرمولاسیون خاص خود در ابتدا با کنترل حساسیت‌های غذایی کودک و با تأمین مواد مغذی موردنیاز بدن او، باعث افزایش وزن می‌شود. همچنین شربت راسیپ به‌عنوان یک مکمل ایرانی، با توجه به نیاز بدن کودکان کشور طراحی‌شده است. البته بزرگسالان نیز می‌توانند از این مکمل استفاده کنند. مواد تشکیل دهنده شربت راسیپ عبارت‌اند از:

 • کربوهیدرات هیدروکلراید
 •  لووکارنتین
 •  لیزین هیدروکلراید
 •  ویتامین B1
 •  ویتامین B6
 •  و ویتامین B12

فواید مصرف شربت راسیپ

فواید شربت راسیپ

برای بیان فواید شربت راسیپ بهتر است، به مواد تشکیل دهنده آن دقت بیشتری کنیم. در اینجا ما میزان تاثیرگذاری هریک از مواد تشکیل دهنده شربت راسیپ را در افزایش روند رشد و اشتها بررسی می‌کنیم.

 1. سیپروهپتادین هیدروکلراید: سیپروهپتادین هیدروکلراید به دلیل خاصیت آنتی‌هیستامینی‌، نوعی داروی ضد آلرژی محسوب می‌شود. اما این دارو با تحریک گیرنده‌های سروتونینی باعث افزایش اشتها خواهد شد.
 2. لووکارنتین: لوکارنتین نوعی اسیدآمینه است که به‌طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود. ازآنجایی‌که اسیدهای آمینه بلوک‌های ساختمانی پروتئین‌ها محسوب می‌شوند، با مصرف آن‌ها درواقع کمک به ساخت ماهیچه‌ها در بدن کرده‌ایم. همچنین این اسیدآمینه افزایش انرژی نقش بسیار مهمی دارد.
 3. لیزین هیدروکلراید: لیزین به‌عنوان یکی از اسیدهای آمینه ضروری بوده که باهدف تحریک هورمون رشد مورداستفاده قرار می‌گیرد. خوب است بدانید افرادی که مشکل بی اشتهایی دارند، به‌احتمال بسیار زیاد از کمبود لیزین رنج می‌برند. درنتیجه در رشد عضلانی دچار مشکل خواهند شد. همچنین لیزین در افزایش انرژی نقش بسزایی دارد.
 4. ویتامین B1: وجود ویتامین B1 یا همان تیامین برای تولید انرژی کاملا حیاتی است. این ویتامین نه‌تنها در تنظیم حرکت ماهیچه‌های مهم بدن نقش دارد، بلکه یکی از ریزمغذی‌های ضروری برای رشد و عملکرد طبیعی و کامل مغز محسوب می‌شود.
 5. ویتامین B6: ویتامین B6 با رفع اضطراب و افسردگی می‌تواند از بی اشتهایی مربوط به اختلالات عصبی جلوگیری کند. این ویتامین با جلوگیری از کم‌خونی در درمان بی اشتهایی و کمبود رشد کودکان مؤثر است. همچنین این ویتامین در عملکرد طبیعی مغز نقش حیاتی دارد.
 6. ویتامین B12: ویتامین B12 یا کوبالامین یک ویتامین مهم برای جلوگیری از کم‌خونی محسوب می‌شود. این ویتامین در افزایش رشد و انرژی بدن کودکان نقش مهمی دارد. همچنین با کم کردن افسردگی و اضطراب باعث افزایش اشتها در فرد می‌شود.

برخی ترکیبات بکار رفته در این شربت به شکلی است که حتی به عنوان شربت تقویت کننده سیستم ایمنی کودک می‌توان از آن بهره گرفت.

موارد مصرف شربت راسیب

پس از اشاره به فواید و عوارض شربت راسیپ برای تکمیل بحث بد نیست در مورد شرایطی که می‌توان این شربت را استفاده کرد نیز اشاره کنیم، این شربت به‌طورکلی در گروه مکمل‌های مربوط به افزایش اشتها قرار می‌گیرد. موارد مصرف شربت راسیپ مطابق با مواد تشکیل دهنده آن و همچنین به گفته شرکت تولیدکننده‌اش عبارت است از:

 • درمان بی‌اشتهایی در کودکان و بالغین مبتلا به اختلالات فیزیولوژیک عاطفی یا ارگانیک
 •  درمان بی اشتهایی متعاقب بیماری‌های عفونی
 • رفع سوءتغذیه
 •  درمان مشکل تأخیر در رشد
 •  درمان بی اشتهایی در اطفال
 •  درمان استفراغ‌های دائمی
 • درمان ناپایداری‌های عاطفی هنگامی‌که همراه با علائم بی اشتهایی باشد
 • درمان بی اشتهایی در بزرگسالان
 • درمان لاغری‌های مربوط به اختلالات مزاجی
 • کمک به تولید انرژی
 •  کمک به پیشگیری و درمان تب‌خال (به دلیل وجود لیزین)

چگونگی مصرف شربت راسیپ

در وهله اول برای مصرف شربت راسیپ بهتر است از یک پزشک متخصص کمک بگیرید. علاوه بر این دقت داشته باشید، زنان باردار و شیرده حتما قبل از مصرف باید با پزشک خود مشورت کنند. همچنین بهتر است این دارو قبل از غذا مصرف شود.

دقت کنید که اثرات درمانی این شربت 4 تا 10روز پس از اولین مصرف شروع می‌شود، بنابراین باید اندکی صبور باشید. برای مشاهده تغییرات مشهود، می‌بایست دوره درمان 1 تا 2 ماهه را کامل کنید و سپس با یک توقف 15 تا 30 روزه می‌توانید دوباره شربت راسیپ را در صورت نیاز مصرف کنید. در مورد مقدار مصرف شربت راسیپ نیز می‌توان به‌طورکلی این‌گونه بیان کرد:

 •  کودکان 1 تا 7 سال: 2 قاشق چای‌خوری (معادل 5 میلی‌لیتر) دو بار در روز قبل از غذا
 •  کودکان بالای 7 سال: 2 قاشق مرباخوری (معادل 10 میلی‌لیتر) دو بار در روز قبل از غذا
 •  بزرگسالان : 3 قاشق مرباخوری (معادل 15 میلی‌لیتر) سه بار در روز قبل از غذا

عوارض شربت راسیپ

حالا که با مواد تشکیل دهنده شربت راسیپ آشنا شدید، خوب است درباره عوارض شربت راسیپ نیز بدانید. همان‌طور که می‌دانیم هر دارویی در کنار فوایدی که دارد، می‌تواند عوارض ناخواسته‌ای نیز به همراه داشته باشد. در ترکیبات این شربت علاوه بر  ویتامین های اشتها آور خانواده B از ترکیبات اشتها آور دیگری نیز استفاده شده که در صورت مصرف زیاد ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. مثلا مصرف بیش از حد کربوهیدرات هیدروکلراید باعث احساس خستگی، خواب آلودگی و در موارد بسیار نادر هم موجب درد شکم شود. اما به طور کلی اگر شربت راسیپ برای درمان مشکل فعلی‌تان به میزان موردنیاز بدن توسط پزشک تجویزشده باشد، عوارض خاصی با خود به همراه ندارد.

البته نمی‌توان گفت به طور 100% در صورتی که دوز توصیه شده توسط پزشک یا میزان مصرف روی محصول را رعایت کنید هیچگونه عوارضی را در پی نخواهد داشت. بنابراین در صورت مشاهده هرگونه عوارض در کودکتان مصرف شربت را قطع نموده و برای ادامه مصرف از پزشک مشورت بگیرید.

پیشگیری از عوارض شربت راسیپ

برای جلوگیری از عوارض احتمالی شربت راسیپ توصیه می‌کنیم نکات زیر را رعایت کنید.

  • به یاد داشته باشید، از مصرف بیش‌ازحد این شربت پرهیز کنید، چراکه دچار مسمومیت و عواقب بعد آن خواهید شد.
  • درصورتی‌که به‌طور اتفاقی بیش‌ازحد مصرف کرده‌اید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.
  • دقت داشته باشید که از مصرف این دارو به‌طور همزمان با داروهای مربوط به اعصاب بپرهیزید.
  • در صورت حساسیت به داروهای آنتی هیستامینی، شربت راسیپ را نمی‌توانید مصرف کنید یا حتما پزشک خود را در جریان این حساسیت قرار دهید. 
  •  هرگز برای نوزادان زیر یک سال بدون مشورت پزشک این شربت را استفاده نکنید.

سخن پایانی

بی اشتهایی مشکلی است که احتمالا همه ما یک‌بار هم که شده به آن مبتلا شده‌ایم. این‌چنین مشکلاتی در کودکان بیشتر دیده می‌شود که اگر این مشکل مقطعی نبود و کودک علائم دیگری مانند خستگی، مشکلات خواب یا تحریک‌پذیری داشت، می‌بایست جدی گرفته شود و ازنظر پزشک در این زمینه بهره گرفت. در این میان مکمل‌هایی همچون شربت راسیپ می‌توانند راهگشا باشند. این شربت با دارا بودن برخی از ویتامین‌های ضروری و همچنین آمینواسیدها باعث افزایش انرژی و اشتها در کودک خواهد شد. برای عوارض شربت راسیپ هم که اشاره کردیم در صورتی که دوز توصیه شده را مصرف کنید کودک شما دچار مشکلی نخواهد شد، مگر در موارد خاص که آن هم عوارض معمولی مانند خواب آلودگی به همراه دارد.

مطالب مرتبط
بحث و تبادل نظر
guest

57 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Narjes
Narjes

سلام شربت راسیپ دائمی خواب آوره یا فقط اوایل استفاده ؟

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  Narjes

با سلام همراه گرامی
معمولا با ادامه مصرف این حالت کمتر می شود.

حمیرا
حمیرا

سلام من دوتا دختر ۳ ساله و۲ ساله دارم خیلی کم اشتها هستن اصلا غذا نمیخورن ویتامین زینک و هم بهشون دادم ولی اثری نداشت یه دوسه تاهم اشتها آور بود اسمشون یادم نیس
میتونم ازاین شربت بهش بدم؟
قبلا یه اشتهااور خریدم توش سپترو هپتادین داشت بچه رو دیوونه کرده بود ازصبح تاعصر جیغ زد گریه کرد عصرهم خوابید تاصبح بدون غذا ازفرداش دیگه ندادم

کارشناس تغذیه
کارشناس تغذیه
پاسخ به  حمیرا

سلام همراه گرامی، این شربت نیز حاوی سیپروهپتادین است و در صورت حساسیت مصرف آن به کودک شما توصیه نمی‌شود.

زینب
زینب

۲۱ سالمه قرص سیپروهپتادین برا چاقی میخورم خواب اوره و عصبانیم می‌کنه چیکار کنم عوارضش کمتر شه

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  زینب

با سلام کاربر گرامی،
در صورت تایید پزشک، این مکمل را نزدیک زمان خواب مصرف کنید.

لیلا
لیلا

سلام.راسیپ با ایمیونس تداخل داره؟؟
از وقتی این دوتارو به پسرم میدم دستاش داره پوست میندازه
پسرم ۸ سالشه.هر دوتا دارو هم دکتر بهم داده

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  لیلا

سلام کاربر گرامی
خیر تداخلی ندارد اما ممکن است فرزند شما به یکی از این دو شربت حساسیت نشان داده باشد بهتر است با پزشک پسرتان مشورت نمایید.
سپاس از همراهی شما

ماریا
ماریا

سلام من دخترم ۱۶ ماهشه ۳ماه پیش دکتر بهش این شربتو داد منم بهش دادم ولی ۲ماه میشود که نمیدادم قط کرده بودم ولی باز بی اژدها شده ۲روزه دادم بعد فکر کنم شربت تاریخ گذشته شده چون دخترم از دیروز شکمش درد میکنه نمیخوابه همش گریه میکنه و مدفوعش هم خیلی ناجوره تورو خدا کمکم کنین خیلی نگرانشم

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  ماریا

سلام کاربر گرامی
لطفا به پزشک مراجعه نمایید و از مصرف هر گونه دارو و مکمل بدون مشورت با پزشک یا داروساز خودداری نمایید.
سپاس از همراهی شما

Nafas
Nafas

سلام دخترم ۱۴ماهشه نزدیک ده کیلو دکتر راسیپ تجویز کرده ولی از وقتی دادم خیلی جیغ می‌کشه من دوزشو کمترمیدم ینی تقریبا یبار درروز قبل شام مشکلی نداره؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  Nafas

سلام کاربر گرامی
شرایط ایجاد شده از عوارض راسیپ می باشد می توانید تحت نظر پزشک دوز دارو را کم کم زیاد کنید تا به دوز مورد نظر پزشک برسد.
سپاس از همراهی شما

همتا
همتا

سلام وقت بخیر دخترم ۱۸ماهشه وزنش کمه بهش شربت راسیپ میدم
ندونسته ۵میل امروز بهش شربت دادم به نظرتون خطرناکه؟

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  همتا

سلام دوست عزیز
لطفا طبق دستور پزشک مصرف شود .

محمد
محمد

سلام وقت بخیر بنده از شربت استفاده میکنم پا درد شدید و انگار تو دست پاهام مورچه مور مور میکنه

لعیا
لعیا

سلام مصرف شربت راسیپ در بزرگسالا باعث جوش زدن هم میشه؟؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  لعیا

سلام کاربر گرامی
خیر آکنه از عوارض سیپروهپتادین نیست.
سپاس از همراهی شما

a
a

سلام شربت راسیپ باعث کوچکی چشم میشه؟یا بخاطر اینه که خیلی خاب اوره اخه من خوردم چشمام کوچیک شده

دکتر اکرم کرامتی
دکتر اکرم کرامتی
پاسخ به  a

سلام کاربر گرامی
خواب آلودگی و تاری دید از عوارض این دارو می باشد احتمالا به این دلیل چنین احساسی دارید .
سپاس از همراهی شما

رضوی
رضوی

سلام وقتتون بخیر
مصرف شربت راسیپ با شربت زینک و مولتی ویتامین برای بچه ۱۴ ماهه تداخل نداره ؟

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  رضوی

با سلام کاربر گرامی،
خیر، تداخلی ایجاد نمی کند ولی توصیه میکنم حتما تحت نظر متخصص اطفال از این شربت استفاده کنید.

Terme
Terme

دخترم ۴ سالشه وزنش ۱۴/۳۰۰ هست، کلا از اول کم اشتها بود، یک ماه بهش زینک دادم و بعدش دارم راسیپ میدم، تفاوت چندانی توی اشتهاش احساس نکردم ولی وزنش رشد نسبتا خوبی داره و چون خواب آوره به نظرم خیلی خوبه ، من قبل شام شربت رو میدم و حدود یک ساعت بعد شام ینی ساعت ۱۰ میخوابه

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  Terme

با سلام کاربر گرامی،
راسیپ باید حتما تحت نظر متخصص اطفال مصرف شود.