فواید ، عوارض و موارد مصرف شربت راسیپ (شربت اشتها کودکان)


0 109842

نحوه تغذیه یک کودک یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین محسوب می‌شود. بی‌اشتهایی در کودکان و یا حتی بزرگسالان می‌تواند باعث آسیب‌های جدی شود. در این میان برخی از مکمل‌های تغذیه‌ای می‌توانند تا حد زیادی مشکل بی‌اشتهایی را حل کنند. شربت راسیپ با فرمولاسیون منحصربه‌فرد خود با رفع حساسیت‌های غذایی و تامین ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های موردنیاز بدن، باعث افزایش اشتها و درنتیجه افزایش وزن کودک خواهد شد. اما از طرفی مطمئنا نگرانی و سوالاتی در این خصوص نیز وجود دارد و قطعا اگر شما بخواهید برای خرید شربت راسیپ اقدام کنید دوست دارید بدانید که مثلا عوارض شربت راسیپ چیست؟ یا فواید و موارد مصرف شربت راسیپ چیست؟ برای پاسخ به این سوال ها تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

وقتی کاهش اشتها ؛ دغدغه والدین می شود

والدین اغلب از کاهش اشتها در فرزندان خود شکایت دارند. بااین‌حال، بهتر است بدانید که در بیشتر مواقع کودکان، بین دو تا پنج سالگی از دست دادن اشتها را تجربه می‌کنند. در برخی موارد، این موضوع می‌تواند باعث نگرانی شود. شاید یک مادر در طول روز بیشترین انرژی را صرف تغذیه کودک خود کند، چراکه کودک بدون تغذیه مناسب رشد جسمی و مغزی مناسبی نخواهد داشت.

پس اگر فرزند شما دارای وزن و قد طبیعی (متناسب سن) است، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. زیرا ممکن است برخی از کودکان که دارای یک ساختمان بدنی کوچک هستند، نیاز کمتری به غذا داشته باشند و بنابراین اشتهای کمتری نیز دارند. اما اگر فرزند شما همیشه خسته و تحریک‌پذیر است و همچنین روند رشد کندی دارد، لازم است تا بی‌اشتهایی در کودکتان را کمی جدی بگیرید. در این راستا ما، آشنایی با شربت راسیب و همین‌طور آشنایی با عوارض، فواید و موارد مصرف شربت راسیپ را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

شربت راسیپ و مواد تشکیل دهنده آن

یکی از راهکارهای مناسب برای درمان کم‌اشتهایی کودکان، مصرف مکمل‌های غذایی است. شربت راسیپ که در گروه مکمل‌های غذایی قرار می‌گیرد، نوعی مولتی‌ویتامین نیز محسوب می‌شود. این شربت با فرمولاسیون خاص خود در ابتدا با کنترل حساسیت‌های غذایی کودک و با تأمین مواد مغذی موردنیاز بدن او، باعث افزایش وزن می‌شود. همچنین شربت راسیپ به‌عنوان یک مکمل ایرانی، با توجه به نیاز بدن کودکان کشور طراحی‌شده است. البته بزرگسالان نیز می‌توانند از این مکمل استفاده کنند. مواد تشکیل دهنده شربت راسیپ عبارت‌اند از:

 • کربوهیدرات هیدروکلراید
 •  لووکارنتین
 •  لیزین هیدروکلراید
 •  ویتامین B1
 •  ویتامین B6
 •  و ویتامین B12

فواید مصرف شربت راسیپ

فواید شربت راسیپ

برای بیان فواید شربت راسیپ بهتر است، به مواد تشکیل دهنده آن دقت بیشتری کنیم. در اینجا ما میزان تاثیرگذاری هریک از مواد تشکیل دهنده شربت راسیپ را در افزایش روند رشد و اشتها بررسی می‌کنیم.

 1. سیپروهپتادین هیدروکلراید: سیپروهپتادین هیدروکلراید به دلیل خاصیت آنتی‌هیستامینی‌، نوعی داروی ضد آلرژی محسوب می‌شود. اما این دارو با تحریک گیرنده‌های سروتونینی باعث افزایش اشتها خواهد شد.
 2. لووکارنتین: لوکارنتین نوعی اسیدآمینه است که به‌طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود. ازآنجایی‌که اسیدهای آمینه بلوک‌های ساختمانی پروتئین‌ها محسوب می‌شوند، با مصرف آن‌ها درواقع کمک به ساخت ماهیچه‌ها در بدن کرده‌ایم. همچنین این اسیدآمینه افزایش انرژی نقش بسیار مهمی دارد.
 3. لیزین هیدروکلراید: لیزین به‌عنوان یکی از اسیدهای آمینه ضروری بوده که باهدف تحریک هورمون رشد مورداستفاده قرار می‌گیرد. خوب است بدانید افرادی که مشکل بی اشتهایی دارند، به‌احتمال بسیار زیاد از کمبود لیزین رنج می‌برند. درنتیجه در رشد عضلانی دچار مشکل خواهند شد. همچنین لیزین در افزایش انرژی نقش بسزایی دارد.
 4. ویتامین B1: وجود ویتامین B1 یا همان تیامین برای تولید انرژی کاملا حیاتی است. این ویتامین نه‌تنها در تنظیم حرکت ماهیچه‌های مهم بدن نقش دارد، بلکه یکی از ریزمغذی‌های ضروری برای رشد و عملکرد طبیعی و کامل مغز محسوب می‌شود.
 5. ویتامین B6: ویتامین B6 با رفع اضطراب و افسردگی می‌تواند از بی اشتهایی مربوط به اختلالات عصبی جلوگیری کند. این ویتامین با جلوگیری از کم‌خونی در درمان بی اشتهایی و کمبود رشد کودکان مؤثر است. همچنین این ویتامین در عملکرد طبیعی مغز نقش حیاتی دارد.
 6. ویتامین B12: ویتامین B12 یا کوبالامین یک ویتامین مهم برای جلوگیری از کم‌خونی محسوب می‌شود. این ویتامین در افزایش رشد و انرژی بدن کودکان نقش مهمی دارد. همچنین با کم کردن افسردگی و اضطراب باعث افزایش اشتها در فرد می‌شود.

خرید آنلاین شربت راسیپ از داروخانه مثبت سبز

موارد مصرف شربت راسیب

پس از اشاره به فواید و عوارض شربت راسیپ برای تکمیل بحث بد نیست در مورد شرایطی که می‌توان این شربت را استفاده کرد نیز اشاره کنیم، این شربت به‌طورکلی در گروه مکمل‌های مربوط به افزایش اشتها قرار می‌گیرد. موارد مصرف شربت راسیپ مطابق با مواد تشکیل دهنده آن و همچنین به گفته شرکت تولیدکننده‌اش عبارت است از:

 • درمان بی‌اشتهایی در کودکان و بالغین مبتلا به اختلالات فیزیولوژیک عاطفی یا ارگانیک
 •  درمان بی اشتهایی متعاقب بیماری‌های عفونی
 • رفع سوءتغذیه
 •  درمان مشکل تأخیر در رشد
 •  درمان بی اشتهایی در اطفال
 •  درمان استفراغ‌های دائمی
 • درمان ناپایداری‌های عاطفی هنگامی‌که همراه با علائم بی اشتهایی باشد
 • درمان بی اشتهایی در بزرگسالان
 • درمان لاغری‌های مربوط به اختلالات مزاجی
 • کمک به تولید انرژی
 •  کمک به پیشگیری و درمان تب‌خال (به دلیل وجود لیزین)

چگونگی مصرف شربت راسیپ

در وهله اول برای مصرف شربت راسیپ بهتر است از یک پزشک متخصص کمک بگیرید. علاوه بر این دقت داشته باشید، زنان باردار و شیرده حتما قبل از مصرف باید با پزشک خود مشورت کنند. همچنین بهتر است این دارو قبل از غذا مصرف شود.

دقت کنید که اثرات درمانی این شربت ۴ تا ۱۰روز پس از اولین مصرف شروع می‌شود، بنابراین باید اندکی صبور باشید. برای مشاهده تغییرات مشهود، می‌بایست دوره درمان ۱ تا ۲ ماهه را کامل کنید و سپس با یک توقف ۱۵ تا ۳۰ روزه می‌توانید دوباره شربت راسیپ را در صورت نیاز مصرف کنید. در مورد مقدار مصرف شربت راسیپ نیز می‌توان به‌طورکلی این‌گونه بیان کرد:

 •  کودکان ۱ تا ۷ سال: ۲ قاشق چای‌خوری (معادل ۵ میلی‌لیتر) دو بار در روز قبل از غذا
 •  کودکان بالای ۷ سال: ۲ قاشق مرباخوری (معادل ۱۰ میلی‌لیتر) دو بار در روز قبل از غذا
 •  بزرگسالان : ۳ قاشق مرباخوری (معادل ۱۵ میلی‌لیتر) سه بار در روز قبل از غذا

عوارض شربت راسیپ

حالا که با مواد تشکیل دهنده شربت راسیپ آشنا شدید، خوب است درباره عوارض شربت راسیپ نیز بدانید. همان‌طور که می‌دانیم هر دارویی در کنار فوایدی که دارد، می‌تواند عوارض ناخواسته‌ای نیز به همراه داشته باشد. در ترکیبات این شربت علاوه بر  ویتامین های اشتها آور خانواده B از ترکیبات اشتها آور دیگری نیز استفاده شده که در صورت مصرف زیاد ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. مثلا مصرف بیش از حد کربوهیدرات هیدروکلراید باعث احساس خستگی، خواب آلودگی و در موارد بسیار نادر هم موجب درد شکم شود. اما به طور کلی اگر شربت راسیپ برای درمان مشکل فعلی‌تان به میزان موردنیاز بدن توسط پزشک تجویزشده باشد، عوارض خاصی با خود به همراه ندارد.

البته نمی‌توان گفت به طور ۱۰۰% در صورتی که دوز توصیه شده توسط پزشک یا میزان مصرف روی محصول را رعایت کنید هیچگونه عوارضی را در پی نخواهد داشت. بنابراین در صورت مشاهده هرگونه عوارض در کودکتان مصرف شربت را قطع نموده و برای ادامه مصرف از پزشک مشورت بگیرید.

پیشگیری از عوارض شربت راسیپ

برای جلوگیری از عوارض احتمالی شربت راسیپ توصیه می‌کنیم نکات زیر را رعایت کنید.

  • به یاد داشته باشید، از مصرف بیش‌ازحد این شربت پرهیز کنید، چراکه دچار مسمومیت و عواقب بعد آن خواهید شد.
  • درصورتی‌که به‌طور اتفاقی بیش‌ازحد مصرف کرده‌اید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.
  • دقت داشته باشید که از مصرف این دارو به‌طور همزمان با داروهای مربوط به اعصاب بپرهیزید.
  • در صورت حساسیت به داروهای آنتی هیستامینی، شربت راسیپ را نمی‌توانید مصرف کنید یا حتما پزشک خود را در جریان این حساسیت قرار دهید. 
  •  هرگز برای نوزادان زیر یک سال بدون مشورت پزشک این شربت را استفاده نکنید.

سخن پایانی

بی اشتهایی مشکلی است که احتمالا همه ما یک‌بار هم که شده به آن مبتلا شده‌ایم. این‌چنین مشکلاتی در کودکان بیشتر دیده می‌شود که اگر این مشکل مقطعی نبود و کودک علائم دیگری مانند خستگی، مشکلات خواب یا تحریک‌پذیری داشت، می‌بایست جدی گرفته شود و ازنظر پزشک در این زمینه بهره گرفت. در این میان مکمل‌هایی همچون شربت راسیپ می‌توانند راهگشا باشند. این شربت با دارا بودن برخی از ویتامین‌های ضروری و همچنین آمینواسیدها باعث افزایش انرژی و اشتها در کودک خواهد شد. برای عوارض شربت راسیپ هم که اشاره کردیم در صورتی که دوز توصیه شده را مصرف کنید کودک شما دچار مشکلی نخواهد شد، مگر در موارد خاص که آن هم عوارض معمولی مانند خواب آلودگی به همراه دارد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۶۹ میانگین: ۳.۸]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :