قرص لیورمد قرص لیورمد

افزایش قد بعد از بلوغ امکان پذیر است ؟

برای افزایش قد پس از بلوغ چه بخوریم؟


43 12906

نوجوانان در دوران بلوغ با افزایش رشد و تغییر شکل ماهیچه‌ها تغییرات زیادی را در بدن خود احساس خواهند کرد. اکثر دختران دوران بلوغ خود را در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی آغاز کرده و بین ۱۰ تا ۱۴ سالگی جهش قدی دارند. اغلب پسران نیز در سنین ۱۰ تا ۱۳ سالگی وارد دوران بلوغ شده و تا سن ۱۶ سالگی به رشد قابل توجه خود ادامه می‌دهند. در زمانی که نوجوانان در حال طی کردن دوران بلوغ خود هستند، ممکن است از رشد قدی خود اظهار نارضایتی کرده و به پیشنهاد پزشک به دنبال شربت افزایش قد کودکان و نوجوانان بروند تا به کمک آنها افزایش قد را تجربه کنند. اما افزایش قد تا چه سنی ادامه دارد؟ افزایش قد بعد از سن بلوغ امکان دارد؟

رشد قدی در دختران و پسران

میانگین افزایش قد در دوران کودکی حدود ۶ سانتی متر در سال است. سپس درست قبل از بلوغ یک دوره رشد آهسته وجود دارد. با شروع دوران بلوغ عموما کودک در هر سال به طور متوسط ۸ سانتی متر رشد قدی را تجربه می‌کند. اوج رشد قدی دختران عموما ۶ تا ۱۲ ماه قبل از شروع نخستین چرخه قاعدگی بوده و پس از آن رشد قدی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. دختران می‌توانند انتظار داشته باشند که بعد از آغاز دوران پریود خود ۵ تا ۷ سانتی‌متر افزایش قد داشته باشند.

افزایش قد در پسران

پسران اغلب ۲ سال دیرتر از دختران وارد فاز افزایش قد در دوران بلوغ می‌شوند. اوج رشد پسران درست قبل از به وجود آمدن اسپرم در مایع منی بوده و حدود ۹ سانتی‌متر در سال است. جهش رشد پسران بیشتر از دختران طول می‌کشد.

افزایش قد بعد از بلوغ چقدر است؟

با توجه به آنچه که عنوان شد می‌توان نتیجه گفت که افزایش قد بعد از بلوغ امکان‌پذیر است؛ به طوری‌که دختران بعد از شروع قاعدگی ۵ تا ۷ سانتی‌متر و پسران نیز پس از بلوغ حدود ۷.۶ سانتی‌متر (۳ اینچ) افزایش قد می‌توانند داشته باشند.

رشد قدی دختران بعد از بلوغ و پریود

بلوغ در دختران معمولا از حدود ۹ سالگی آغاز شده و تا حدود ۱۵ سالگی ادامه می‌یابد. وقتی که دختر نوجوان وارد دوران بلوغ می‌شود ممکن است حتی سالیانه ۱۰ سانتی‌متر رشد قدی داشته باشد. در حدود سن ۱۱ سالگی شاهد یک جهش قدی در دختران خواهیم بود. از هر زمانی‌که اولین نشانه‌های بلوغ در دختران مشاهده شود، ۱ یا ۲ سال طول می‌کشد نخستین قاعدگی اتفاق بیفتد. به طور معمول دختران بعد از شروع قاعدگی ۵ تا ۷ سانتی‌متر رشد قدی را تجربه خواهند کرد.

نشانه های بلوغ در دختران

افزایش قد بعد از بلوغ تا زمانی‌که صفحات رشد استخوان بسته نشده باشند، ادامه دارد. تغییرات فیزیکی عمده‌ای که دخترها به هنگام بلوغ تجربه می‌کنند شامل موارد زیر است:

 • رشد سینه‌ها: یکی از اولین علائم بلوغ در دختران برآمده شدن سینه‌ها و تغییر سایز آنهاست. در این حالت ممکن است سینه‌ها کمی دردناک و حساس نیز باشند.
 • رویش موهای زاید: موهای کلفت در ناحیه تناسلی، زیر بغل و ران پا رشد می‌کنند.
 • ترشحات واژن: ممکن است ترشحات سفید یا شفاف حدود ۶ تا ۱۲ ماه قبل از اولین قاعدگی مشاهده شود.
 • پریود شدن: ۲ تا ۳ سال پس از بزرگ ‌شدن سینه‌ها اولین قاعدگی اتفاق می‌افتد.
 • افزایش قد: سریع‌ترین سرعت رشد قد در دختران بین زمانی که رشد سینه‌ها شروع می‌شود تا ۶ ماه قبل از شروع اولین قاعدگی اتفاق می‌افتد.
 • پهن‌تر شدن باسن: در این حالت ممکن است کمر باریک‌تر به نظر برسد.
 • تغییرات هورمونی: ممکن است تغییر در سطوح استروژن و پروژسترون موجب چرب‌تر شدن پوست و ایجاد جوش شده و تعریق بدن را نیز افزایش دهد.

رشد قدی پسران بعد از بلوغ

اکثر پسرها تا سن ۱۶ سالگی حداکثر رشد خود را تجربه می‌کنند. پسران نیز همانند دختران در دوران بلوغ جهش قدی دارند. در دوران بلوغ به طور متوسط پسرها ۷.۶ سانتی‌متر افزایش قد پیدا می‌کنند و افزایش قد بعد از بلوغ در آنها ممکن است حتی تا ۱۸ سالگی ادامه یابد. به طور کلی ژنتیک پسرها به شکلی است که قدبلندتر از دختران هم سن و سال خود هستند.

علائم بلوغ در پسران

پسرها در دوران بلوغ به جز افزایش قد علائم دیگری را نیز تجربه می‌کنند:

 • بزرگ شدن بیضه‌ها
 • رشد موهای زاید در ناحیه تناسلی
 • افزایش عضله و وزن
 • تورم نوک سینه‌ها
 • کلفت‌تر شدن صدا
 • ضخیم‌تر شدن موها در سراسر بدن
 • نعوظ و انزال
 • افزایش سایز آلت تناسلی
 • رشد ریش و سبیل روی صورت

بلوغ در پسران معمولا ۱ تا ۲ سال دیرتر از دختران آغاز می‌شود و در نهایت معمولا پسرها قد بلندتری نسبت به دختران خواهند داشت.

قرص افزایش قد بعد از سن بلوغ

رشد قدی تا زمانی می‌تواند ادامه داشته باشد که صفحات رشد بسته نشده باشند. بر این اساس می‌توان گفت که رشد قدی معمولا تا ۱۸ سالگی ادامه دارد؛ هرچند که بعضی از پسران تا سنین بالاتر نیز رشد قدی خواهند داشت. صفحات رشد معمولا نزدیک به پایان بلوغ بسته می‌شوند. این زمان برای دختران بین ۱۳ تا ۱۵ سال و برای پسران ۱۵ تا ۱۷ سال است. با این حال قد افراد به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان برای آن عددی دقیق تعیین کرد. اگر می‌پرسید صفحه رشد چیست، باید بگوییم که محل رشد استخوان‌های جدید در کودکان و نوجوانان بوده و نزدیک به انتهای استخوان‌های بلند قرار دارد. صفحات رشد از جنس غضروف هستند.

بسیاری از والدین برای کودکان خود به منظور افزایش قد بعد از بلوغ به دنبال قرص می‌گردند. پزشکان به این منظور اغلب قرص ال-آرژنین را پیشنهاد می‌دهند که با توجه به شرایط نوجوان روزانه ۴ تا ۱۰ گرم باید مورد استفاده قرار گیرد. همچنین از مکمل‌های حاوی روی (زینک) و کلسیم یا مولتی ویتامین‌ها نیز می‌توان کمک گرفت تا کمبود مواد مغذی عامل کوتاه شدن قد نباشد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله: طریقه مصرف قرص ال آرژنین برای افزایش قد را مطالعه کنید.

یک فرمول ساده برای محاسبه قد افراد در بزرگسالی

اغلب خانواده‌ها مایلند بدانند که فرزندشان در آینده چه قدی خواهد داشت؟ به این منظور می‌توان از یک فرمول ساده استفاده نمود:

برای محاسبه قد پسران: قد پدر (به سانتی متر) را + ۱۲.۵ کرده + قد مادر کنید و سپس تقسیم بر ۲ نمایید. برای محاسبه قد دختران: قد پدر (برحسب سانتی متر) را – (منهای) ۱۲.۵ کرده + قد مادر کنید و سپس تقسیم بر ۲ نمایید.

راه های افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی

عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، جنسیت، شرایط پزشکی، تغذیه و ورزش در تعیین قد افراد دخیل هستند. گفتیم که افزایش قد بعد از سن بلوغ تقریبا تا حدود ۱۸ سالگی ادامه خواهد داشت اما همزمان با بسته شدن صفحات رشد، رشد قدی نیز متوقف خواهد شد. با اینکه پس از بسته شدن صفحات رشد برای افزایش قد تقریبا هیچ‌ کاری نمی‌توان انجام داد اما راه‌هایی برای بلندتر نشان دادن قد وجود دارند که شامل موارد زیرند:

 • غوز نکنید و چه در حالت نشسته و چه در حالت ایستاده وضعیت بدنی خود را بدون خم شدن در حالت ایده‌آل نگه دارید.
 • ماهیچه‌های بدن خود، بخصوص آنهایی که به حمایت از ستون فقرات کمک می‌کنند، تقویت نمایید. به این منظور می‌توان از تمریناتی مثل پلانک و دراز و نشست استفاده کرد.

مواد غذایی برای افزایش قد

پس از سن ۴۰ سالگی به دلیل پوکی استخوان، فشردگی ستون فقرات و … ممکن است فرد در هر دهه از زندگی خود ۱.۲۷ سانتی‌متر (۰.۵ اینچ) از قد خود را از دست بدهد. برای مقابله با این مسئله به موارد زیر باید دقت داشت:

 • داشتن تغذیه مناسب و مصرف کلسیم به مقدار کافی
 • انجام تمرینات تحمل وزن
 • هیدراته نگه داشتن بدن
 • اجتناب از کشیدن سیگار
 • داشتن استراحت و خواب به مقدار کافی
پیشنهاد ما به شما این است که مقاله: برای افزایش قد چه باید بکنیم ؟ را نیز حتما مطالعه فرمایید.

برای افزایش قد بعد از بلوغ چه بخوریم؟

بعد از بلوغ همچنان می‌توان رشد قدی داشت به شرط آنکه صفحات رشد استخوان هنوز بسته نشده باشند. بهترین مواد غذایی برای رشد قد عبارتند از:

 • حبوبات
 • تخم مرغ
 • گوشت مرغ
 • بادام
 • سبزیجات برگ‌سبز
 • ماست
 • سیب زمینی شیرین
 • کینوا
 • میوه‌های سرشار از ویتامین C
 • لبنیات
 • ماهی‌ها

بهترین مواد مغذی برای رشد قد شامل ویتامین D، ویتامین‌های گروه B، ویتامین سی و کلسیم هستند. اسید آمینه ال آرژنین نیز یکی از بهترین منابعی است که برای افزایش قد می‌توان از آن استفاده نمود.

ورزش هایی برای افزایش قد بعد از سن بلوغ

ورزش‌هایی مانند بسکتبال، تنیس و بدمینتون تمرینات کمکی خوبی برای افزایش قد بعد از سن بلوغ و همچنین قبل از بلوغ هستند زیرا به افزایش ترشح هورمون رشد کمک کرده و در نتیجه قد را نیز بلندتر می‌کنند. دویدن، شنا و دوچرخه‌سواری نیز گزینه‌های خوبی می‌توانند باشند. به نکته مهم زیر دقت کنید:

یوگا

هیچ ورزش یا تکنیکی در بزرگسالی منجر به افزایش قد نخواهد شد

بعضی از افراد ادعا می‌کنند که با انجام ورزش‌هایی مثل شنا، کوه‌نوردی و تمرینات کششی می‌توان قد را بلند کرد. اما چنین چیزی صحت ندارد. اما برای پیشگیری از کوتاه شدن قد می‌توان از تمریناتی مثل یوگا استفاده نمود. یوگا به بهبود وضعیت بدن از لحاظ قرارگیری در حالت صحیح کمک می‌کند. برخی از ژست‌های محبوب در یوگا برای بلندتر نشان دادن قد شامل: حرکت کوه، حرکت بچه، حرکت کبری و جنگجوی ۲ هستند. به طور کلی انجام تمام ورزش‌ها در حفظ قد افراد و جلوگیری از کوتاه شدن پس از ۴۰ سالگی می‌توانند مفید باشند.

سخن پایانی

در پاسخ به پرسشی که عنوان این مطلب است باید گفت که بله؛ افزایش قد بعد از سن بلوغ تا زمانی که صفحات رشد به طور کامل بسته نشده‌اند همچنان ادامه دارد. اما همزمان با بسته شدن صفحات رشد که حدودا ۱۸ سالگی است، قد نوجوان دیگر رشدی نخواهد داشت. دختران و پسران عموما قبل از بلوغ یک جهش قدی چشمگیر را تجربه می‌کنند و پس از آن به آرامی تا زمان بسته شدن صفحات رشد، افزایش قد خواهند داشت.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۱ میانگین: ۴.۴]
منبع Healthline

پست های مرتبط

43 نظرات
 1. شورا می گوید

  ال آرژنین برای قد در ۱۶ سالگی هم موثره؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   برای نتیجه گیری بهتر رژیم غذایی حاوی کلسیم و تمرینات کششی داشته باشید.

 2. احسان می گوید

  سلام وقت بخیر
  اندازه قد مهم نیست
  مهم استایل بدن می‌باشد….شما هرچقدر هم بلند قد باشید اگر استایل خوبی نداشته باشید جذاب به نظر نخواهید آمد
  به طور مثال باتوجه به بازیگران هالیوود به این موضوع پی خواهید برد….میتونم تام کروز را واستون مثال بزنم که قدش تنها ۱۶۵ سانتیمتر هست…
  استایل زیبا و جذاب فقط و فقط با ورزش به دست می آید و با تنبلی راه به جایی نخواهید برد
  بنده استاد تکواندو و فیتنس هستم….دستوری داشتید در خدمتم

  1. علی می گوید

   دقیقا همینطوره.
   پسران حدودا تا ۱۷ سالگی نهایت قد خود میرسند اگ جهش کرده باشند.
   اگ جهش نکرده باشن تا چند سال بعدا ۱۸ سالگی هم قد میکنند
   دختران هم بعد از اولین پریود و جهش قدی حدودا بیشتر از ۶ سانتی متر بلند تر نمیشوند

 3. منیژه می گوید

  سلام ببخشید من الان بخوام عمل جراحی استخوان انجام بدم موثره ؟ عمل برای افزایش قد
  ۳۲ سالم هستش

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

 4. عزتی می گوید

  سلام. دکتر غدد به دختر ۷ ساله من گفت صفحات رشدش بسته شده. به نظر شما چنین حرفی درسته؟ خودم میخوام ببرمش یک پزشک دیگه

 5. Amir می گوید

  سلام من ۲۰ سالمه میخوام قدم بلندتر بشه چیکارکنم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   در این سن احتمال رشد قد از طریق مصرف دارو کم می باشد.

   1. امیر می گوید

    سلام وقتتون بخیر
    پسری ۱۶ ساله با قد ۱۶۳ سانت هستم (قد پدر:۱۵۶ قد مادر:۱۶۳) دکتر غدد گفتن که فقط ۳_۴ سانت میتونی افزایش قد داشته باشی ۱_می خواستم بدونم با ورزش و تغذیه مناسب میتونم این ۳ ،۴ سانت رو بیشتر کنم؟
    ۲_ خودارضایی باعث کاهش رشد قد میشه یا نه؟
    ممنون

    1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

     سلام
     میانگین قد شما خیلی رابطه با نسبت قد والدین شما دارد. اما علم ژنتیک بسیار گسترده ست و همیشه یک اتفاق ثابت برای همه افراد اتفاق نمی افتد.
     زیر نظر متخصص غدد میتوانید ال ارژنین بصورت قرص یا پور استفاده کنید.
     تمریناتی مثل بارفیکس ، شنا ، و تمرینات مخصوص بدنسازی برای کشش بدن ، مناسب جهت افزایش قد شما هستند.

 6. مهزیار می گوید

  سلام من مهزیار هستن از اهواز ۱۴ سالمه
  و الان قدم ۱۶۵ هستش
  قد مادرم ۱۵۶ و قد پدرم ۱۸۰ هست
  و من حدودا در سن ۱۲ سالگی به طور عجیبی قدم نزدیکای ۱۵ سانت رشد کرد و از اون زمان به بعد فقط ۵ سانت بیشتر رشد نکردم و حالا میخوام بدونم که ممکنه دوباره قدم شد کنه یا نه ممنون؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام خدمت شما
   هنوزم برای افزایش قد زمان دارید و نگران نباشید.
   میانگین قد شما نسبت به سن شما مناسب میباشد.
   اما برای افزایش قد میتوانید زیر نظر یک مربی با انجام تمرینات خاص و مصرف مکمل ال ارژنین به افزایش قد خود کمک کنید.

   1. مهزیار می گوید

    ممنونم استاد گرامی پس یعنی ممکنه به قد پدرم برسم؟

    1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

     سلام
     خواهش میکنم
     هیچ نکته ای بطور قطعیت نمیتوانم بگم که قد شما مثل والدین خواهدشد. اما معمولا به میانگین قد والدین خواهید رسید.

  2. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   میانگین قدی خوبی والدین شما دارند. اما میتوانید با یک متخصص غدد مشورت کنید و زیر نظر ایشون و به صلاحدید ایشون به مصرف مکمل ها بپردازید.

  3. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   برای اطمینان بیشتر پیشنهاد می شود به متخصص غدد مراجعه نمایید.

 7. مینا می گوید

  سلام
  من ۲۰سالمه و قدم ۱۵۵هست
  لطفااااا اگه دارویی میتونه کمکم کنه معرفی کنید
  ۵تا ۱۰سانت دیگه رشد کنم کافیه

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   هیچ چیز جادویی نداریم که قد شما رو ۵ سانت رشد بده در زمان کوتاه.
   اگر صفحات و اپی فیز های شما بسته نشده باشه تا ۲۳ سالگی با تمرینات خاص میتوانید این میزان رشد کنید. این هم مستلزم زمان هستش.
   مصرف قرص و پودر ال ارژنین هم قبل از خواب میتونه موثر باشه.

 8. علی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من پسری ۱۶ ساله هستم و هر روز یکبار خودارضایی میکنم
  میخواستم بدونم این کار باعث کاهش رشد قد میشه یا نه؟
  ممنون.

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   خیر به هیچ وجه این کار تاثیری ندارد اما باعث کاهش قوای جسمانی و خستگی مفرط میشود.
   پیشنهاد میشود حتما به ورزش رو بیارید.

 9. ساغر می گوید

  سلام من ۱۳ سالمه و چند ماهه به سن بلوغ رسیدم قدم ۱۵۸ است و قد مادرم ۱۶۵ و قد پدرم ۱۷۴ است امکان داره قد من بلند بشه

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   برای مشخص شدن این موضوع به متخصص غدد مراجعه نمایید.

 10. خلیل می گوید

  سلام وقت تون بخیر،من ۲۱سال دارم اما از قد خود راضی نیستم قدم حدود ۱۷۰cm است،چه کار باید کرد،؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   به متخصص غدد یا پزشکی ورزشی مراجعه کنید تا راهکار علمی براتون تجویز کنند.

   1. محمد می گوید

    سلام من ۱۵ سالمه قدم ۱۸۴ قد پدرم ۱۸۴ و قد مادرم ۱۶۷ هست من تا کی قراره قد بکشم

    1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

     سلام کاربر گرامی
     زمان دقیق آن قابل پیش بینی نیست مگر با انجام تست های مورد نظر توسط متخصص غدد.

 11. ستاره می گوید

  سلام وقتتون بخیر. من ۱۲ سال دارم و حدود یک سال هست که به بلوغ رسیدم قدم ۱۵۰ هست قد پدرم ۱۶۰ و قد مادرم ۱۵۸ آیا امکانش هست که به قد ۱۶۵ برسم؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   در سن رشد هستید با مصرف غذاهای مقوی و ورزش و انجام تمرینات زیر نظر یک مربی و مصرف مکمل های غذایی به هدف خود خواهید رسید.

 12. ستاره می گوید

  سلام وقتتون بخیر . من ۱۲ سال دارم و قدم ۱۵۰ هست و حدود یک هم هست که به بلوغ رسیدم
  قد مادرم ۱۵۸ و قد پدرم ۱۶۰ آیا امکانش که با ورزش و تغذیه مناسب به قد ۱۶۵ برسم؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
   این سوال بسیار کلی است؛ شما می توانید برای افزایش قد خود از مکمل‌های آرژنین + ورزش های کششی استفاده کنید.
   توصیه میشود مقاله چگونه قد خود را افزایش دهیم؟ را نیز در صورت تمایل مورد مطالعه قرار دهید.
   با تشکر از همراهی شما.

  2. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   در سنی هستید که ممکن است رشد قد ادامه یابد بنابراین قبل از بروز تغییرات در صفحات رشد به متخصص غدد مراجعه تموده و درکنار داروی تجویزی توسط ایشان از مکمل ها نیز استفاده نمایید.

 13. آرمین می گوید

  سلام من ۱۸ سالمه والدینم دلشون ۱۶۳ هست و خودمم ۱۶۷ هستم نمیدونم صفحات رشدم بسته شده یا نه
  بنظرتون امکان داره قد من بلند تر بشه؟
  و یه سوال دارم اینکه میگن به ژنتیک بستگی داره و میانگین قد پدر و مادر میشه پس چطوریه که من ازشون بلند ترم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   ادامه ی روند رشد قد را نمی توان پیشبینی کرد اما ژنتیک نقش زیادی در نتیجه دارد. برای اطمینان از وضعیت صفحات رشد به متخصص غدد مراجعه نمایید تا در صورت نیاز تست انجام دهید.

 14. دانیال می گوید

  سلام من ۱۴سالمه قدم ۱۵۷ مدرسه که میرم همه بچه ها ازم بلند ترن و از این موضوع از خودم بدم میاد ایا تا سال های بعد قدم درست میشه یا نه و ایا خود ارضیایی هم تعصیر داره روی قد؟ممنون میشم پاسخ بدید

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   در این سن احتمال رشد قد وجود دارد اما داروی مورد نظر توسط متخصص غدد تجویز مشود.
   خیر خودارضایی تاثیر منفی بر روی رشد قد ندارد.

   1. ‌. می گوید

    سلام من بخاطر خودارضایی در سن ۱۳ سالگی آب منی ازم بیرون میومد و هر وقت خودارضایی میکردم در ۱۳ سالگی آب منی زیادی از من بیرون میومد خواستم بدونم ممکنه قد من در بزرگسالی کوچیک بمونه بخاطر اینکه در سن ۱۳سالگی آب منی دارم یا نه الانم۱۳ سالمه

    1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

     سلام کاربر گرامی
     خیر بین این موضوع و رشد قد رابطه ای وجود ندارد.

     1. ‌. می گوید

      سلام تشکر فقط ببینید الان بخاطر خودارضایی موهای بدنم ریز در اومدن مثلا روی سینم موهاش معلومه توی نور معلومه قشنگ یا دور میترسم بخاطر این زود بالغ شده باشم و دیگه سن رشدم تموم شده باشه

      فقط ی سوال الان من بالغ شدم ینی سن بلوغم تموم شده؟ بعد الان ۱۳ سالم هست رشد قدیم تا چند سالگی هستش؟

 15. ‌. می گوید

  سلام تشکر فقط ببینید الان بخاطر خودارضایی موهای بدنم ریز در اومدن مثلا روی سینم موهاش معلومه توی نور معلومه قشنگ یا دور میترسم بخاطر این زود بالغ شده باشم و دیگه سن رشدم تموم شده باشه

  فقط ی سوال الان من بالغ شدم ینی سن بلوغم تموم شده؟ بعد الان ۱۳ سالم هست رشد قدیم تا چند سالگی هستش؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   تمام علائم ظاهری و فیزیولوژیک بلوغ همزمان رخ نمیدهد. بنابراین ممکن است بعد از ظهور علائم ظاهری، همچنان رشد طولی استخوانها ادامه یابد به خصوص که سن شما پایین می باشد.
   همچنین خودارضایی در رشد قد هیچ تاثیری ندارد.
   نمیتوان حداکثر زمان رشد قد را در شخص پیشبینی نمود در صورتی که قد کوتاهتری از والدین خود دارید برای براورد وضعیت صفحات رشد مبتوانید به متخصص غدد مراجعه نمایید.

 16. ماهان می گوید

  سلام

 17. ماهان می گوید

  سلام من ۱۳ سال و ۹‌ ماهم هست قدم ۱۷۲ هست
  قد پدرم ۱۸۰ وقد مادرم ۱۶۲ هست .
  به بلوغ هم رسیده ام . رسیدن به بلوغ در این سن بلوغ زود رس هست؟؟ همه ی علائم رو دارم.
  آیا ممکنه با حرکات کششی وتلاش به قد ۱۸۰ برسم؟؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :