Immunosom
مجله پزشکی و سلامت
Immunosom

افزایش قد بعد از بلوغ امکان پذیر است ؟

برای بسیاری از افراد این سوال است که آیا بعد از بلوغ هم می‌توانند رشد قدی داشته باشند؟ مهم‌ترین عامل برای تعیین قد، ژنتیک است اما عوامل محیطی مثل تغذیه نیز اهمیت ویژه‌ای دارند. ا

افزایش قد بعد از بلوغ

نوجوانان در دوران بلوغ با افزایش رشد و تغییر شکل ماهیچه‌ها تغییرات زیادی را در بدن خود احساس خواهند کرد. اکثر دختران دوران بلوغ خود را در سنین 8 تا 13 سالگی آغاز کرده و بین 10 تا 14 سالگی جهش قدی دارند. اغلب پسران نیز در سنین 10 تا 13 سالگی وارد دوران بلوغ شده و تا سن 16 سالگی به رشد قابل توجه خود ادامه می‌دهند. در زمانی که نوجوانان در حال طی کردن دوران بلوغ خود هستند، ممکن است از رشد قدی خود اظهار نارضایتی کرده و به پیشنهاد پزشک به دنبال شربت افزایش قد کودکان و نوجوانان بروند تا به کمک آنها افزایش قد را تجربه کنند. اما افزایش قد تا چه سنی ادامه دارد؟ افزایش قد بعد از سن بلوغ امکان دارد؟

رشد قدی در دختران و پسران

میانگین افزایش قد در دوران کودکی حدود 6 سانتی متر در سال است. سپس درست قبل از بلوغ یک دوره رشد آهسته وجود دارد. با شروع دوران بلوغ عموما کودک در هر سال به طور متوسط 8 سانتی متر رشد قدی را تجربه می‌کند. اوج رشد قدی دختران عموما 6 تا 12 ماه قبل از شروع نخستین چرخه قاعدگی بوده و پس از آن رشد قدی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. دختران می‌توانند انتظار داشته باشند که بعد از آغاز دوران پریود خود 5 تا 7 سانتی‌متر افزایش قد داشته باشند.

افزایش قد در پسران

پسران اغلب 2 سال دیرتر از دختران وارد فاز افزایش قد در دوران بلوغ می‌شوند. اوج رشد پسران درست قبل از به وجود آمدن اسپرم در مایع منی بوده و حدود 9 سانتی‌متر در سال است. جهش رشد پسران بیشتر از دختران طول می‌کشد.

افزایش قد بعد از بلوغ چقدر است؟

با توجه به آنچه که عنوان شد می‌توان نتیجه گفت که افزایش قد بعد از بلوغ امکان‌پذیر است؛ به طوری‌که دختران بعد از شروع قاعدگی 5 تا 7 سانتی‌متر و پسران نیز پس از بلوغ حدود 7.6 سانتی‌متر (3 اینچ) افزایش قد می‌توانند داشته باشند.

رشد قدی دختران بعد از بلوغ و پریود

بلوغ در دختران معمولا از حدود 9 سالگی آغاز شده و تا حدود 15 سالگی ادامه می‌یابد. وقتی که دختر نوجوان وارد دوران بلوغ می‌شود ممکن است حتی سالیانه 10 سانتی‌متر رشد قدی داشته باشد. در حدود سن 11 سالگی شاهد یک جهش قدی در دختران خواهیم بود. از هر زمانی‌که اولین نشانه‌های بلوغ در دختران مشاهده شود، 1 یا 2 سال طول می‌کشد نخستین قاعدگی اتفاق بیفتد. به طور معمول دختران بعد از شروع قاعدگی ۵ تا ۷ سانتی‌متر رشد قدی را تجربه خواهند کرد.

نشانه های بلوغ در دختران

افزایش قد بعد از بلوغ تا زمانی‌که صفحات رشد استخوان بسته نشده باشند، ادامه دارد. تغییرات فیزیکی عمده‌ای که دخترها به هنگام بلوغ تجربه می‌کنند شامل موارد زیر است:

 • رشد سینه‌ها: یکی از اولین علائم بلوغ در دختران برآمده شدن سینه‌ها و تغییر سایز آنهاست. در این حالت ممکن است سینه‌ها کمی دردناک و حساس نیز باشند.
 • رویش موهای زاید: موهای کلفت در ناحیه تناسلی، زیر بغل و ران پا رشد می‌کنند.
 • ترشحات واژن: ممکن است ترشحات سفید یا شفاف حدود 6 تا 12 ماه قبل از اولین قاعدگی مشاهده شود.
 • پریود شدن: 2 تا 3 سال پس از بزرگ ‌شدن سینه‌ها اولین قاعدگی اتفاق می‌افتد.
 • افزایش قد: سریع‌ترین سرعت رشد قد در دختران بین زمانی که رشد سینه‌ها شروع می‌شود تا 6 ماه قبل از شروع اولین قاعدگی اتفاق می‌افتد.
 • پهن‌تر شدن باسن: در این حالت ممکن است کمر باریک‌تر به نظر برسد.
 • تغییرات هورمونی: ممکن است تغییر در سطوح استروژن و پروژسترون موجب چرب‌تر شدن پوست و ایجاد جوش شده و تعریق بدن را نیز افزایش دهد.

رشد قدی پسران بعد از بلوغ

اکثر پسرها تا سن 16 سالگی حداکثر رشد خود را تجربه می‌کنند. پسران نیز همانند دختران در دوران بلوغ جهش قدی دارند. در دوران بلوغ به طور متوسط پسرها 7.6 سانتی‌متر افزایش قد پیدا می‌کنند و افزایش قد بعد از بلوغ در آنها ممکن است حتی تا 18 سالگی ادامه یابد. به طور کلی ژنتیک پسرها به شکلی است که قدبلندتر از دختران هم سن و سال خود هستند.

علائم بلوغ در پسران

پسرها در دوران بلوغ به جز افزایش قد علائم دیگری را نیز تجربه می‌کنند:

 • بزرگ شدن بیضه‌ها
 • رشد موهای زاید در ناحیه تناسلی
 • افزایش عضله و وزن
 • تورم نوک سینه‌ها
 • کلفت‌تر شدن صدا
 • ضخیم‌تر شدن موها در سراسر بدن
 • نعوظ و انزال
 • افزایش سایز آلت تناسلی
 • رشد ریش و سبیل روی صورت

بلوغ در پسران معمولا 1 تا 2 سال دیرتر از دختران آغاز می‌شود و در نهایت معمولا پسرها قد بلندتری نسبت به دختران خواهند داشت.

قرص افزایش قد بعد از سن بلوغ

رشد قدی تا زمانی می‌تواند ادامه داشته باشد که صفحات رشد بسته نشده باشند. بر این اساس می‌توان گفت که رشد قدی معمولا تا 18 سالگی ادامه دارد؛ هرچند که بعضی از پسران تا سنین بالاتر نیز رشد قدی خواهند داشت. صفحات رشد معمولا نزدیک به پایان بلوغ بسته می‌شوند. این زمان برای دختران بین 13 تا 15 سال و برای پسران 15 تا 17 سال است. با این حال قد افراد به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان برای آن عددی دقیق تعیین کرد. اگر می‌پرسید صفحه رشد چیست، باید بگوییم که محل رشد استخوان‌های جدید در کودکان و نوجوانان بوده و نزدیک به انتهای استخوان‌های بلند قرار دارد. صفحات رشد از جنس غضروف هستند.

بسیاری از والدین برای کودکان خود به منظور افزایش قد بعد از بلوغ به دنبال قرص می‌گردند. پزشکان به این منظور اغلب قرص ال-آرژنین را پیشنهاد می‌دهند که با توجه به شرایط نوجوان روزانه 4 تا 10 گرم باید مورد استفاده قرار گیرد. همچنین از مکمل‌های حاوی روی (زینک) و کلسیم یا مولتی ویتامین‌ها نیز می‌توان کمک گرفت تا کمبود مواد مغذی عامل کوتاه شدن قد نباشد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله: طریقه مصرف قرص ال آرژنین برای افزایش قد را مطالعه کنید.

یک فرمول ساده برای محاسبه قد افراد در بزرگسالی

اغلب خانواده‌ها مایلند بدانند که فرزندشان در آینده چه قدی خواهد داشت؟ به این منظور می‌توان از یک فرمول ساده استفاده نمود:

برای محاسبه قد پسران: قد پدر (به سانتی متر) را + 12.5 کرده + قد مادر کنید و سپس تقسیم بر 2 نمایید. برای محاسبه قد دختران: قد پدر (برحسب سانتی متر) را – (منهای) 12.5 کرده + قد مادر کنید و سپس تقسیم بر 2 نمایید.

راه های افزایش قد بعد از 18 سالگی

عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، جنسیت، شرایط پزشکی، تغذیه و ورزش در تعیین قد افراد دخیل هستند. گفتیم که افزایش قد بعد از سن بلوغ تقریبا تا حدود 18 سالگی ادامه خواهد داشت اما همزمان با بسته شدن صفحات رشد، رشد قدی نیز متوقف خواهد شد. با اینکه پس از بسته شدن صفحات رشد برای افزایش قد تقریبا هیچ‌ کاری نمی‌توان انجام داد اما راه‌هایی برای بلندتر نشان دادن قد وجود دارند که شامل موارد زیرند:

 • غوز نکنید و چه در حالت نشسته و چه در حالت ایستاده وضعیت بدنی خود را بدون خم شدن در حالت ایده‌آل نگه دارید.
 • ماهیچه‌های بدن خود، بخصوص آنهایی که به حمایت از ستون فقرات کمک می‌کنند، تقویت نمایید. به این منظور می‌توان از تمریناتی مثل پلانک و دراز و نشست استفاده کرد.

مواد غذایی برای افزایش قد

پس از سن 40 سالگی به دلیل پوکی استخوان، فشردگی ستون فقرات و … ممکن است فرد در هر دهه از زندگی خود 1.27 سانتی‌متر (0.5 اینچ) از قد خود را از دست بدهد. برای مقابله با این مسئله به موارد زیر باید دقت داشت:

 • داشتن تغذیه مناسب و مصرف کلسیم به مقدار کافی
 • انجام تمرینات تحمل وزن
 • هیدراته نگه داشتن بدن
 • اجتناب از کشیدن سیگار
 • داشتن استراحت و خواب به مقدار کافی
پیشنهاد ما به شما این است که مقاله: برای افزایش قد چه باید بکنیم ؟ را نیز حتما مطالعه فرمایید.

برای افزایش قد بعد از بلوغ چه بخوریم؟

بعد از بلوغ همچنان می‌توان رشد قدی داشت به شرط آنکه صفحات رشد استخوان هنوز بسته نشده باشند. بهترین مواد غذایی برای رشد قد عبارتند از:

 • حبوبات
 • تخم مرغ
 • گوشت مرغ
 • بادام
 • سبزیجات برگ‌سبز
 • ماست
 • سیب زمینی شیرین
 • کینوا
 • میوه‌های سرشار از ویتامین C
 • لبنیات
 • ماهی‌ها

بهترین مواد مغذی برای رشد قد شامل ویتامین D، ویتامین‌های گروه B، ویتامین سی و کلسیم هستند. اسید آمینه ال آرژنین نیز یکی از بهترین منابعی است که برای افزایش قد می‌توان از آن استفاده نمود.

ورزش هایی برای افزایش قد بعد از سن بلوغ

ورزش‌هایی مانند بسکتبال، تنیس و بدمینتون تمرینات کمکی خوبی برای افزایش قد بعد از سن بلوغ و همچنین قبل از بلوغ هستند زیرا به افزایش ترشح هورمون رشد کمک کرده و در نتیجه قد را نیز بلندتر می‌کنند. دویدن، شنا و دوچرخه‌سواری نیز گزینه‌های خوبی می‌توانند باشند. به نکته مهم زیر دقت کنید:

یوگا

هیچ ورزش یا تکنیکی در بزرگسالی منجر به افزایش قد نخواهد شد

بعضی از افراد ادعا می‌کنند که با انجام ورزش‌هایی مثل شنا، کوه‌نوردی و تمرینات کششی می‌توان قد را بلند کرد. اما چنین چیزی صحت ندارد. اما برای پیشگیری از کوتاه شدن قد می‌توان از تمریناتی مثل یوگا استفاده نمود. یوگا به بهبود وضعیت بدن از لحاظ قرارگیری در حالت صحیح کمک می‌کند. برخی از ژست‌های محبوب در یوگا برای بلندتر نشان دادن قد شامل: حرکت کوه، حرکت بچه، حرکت کبری و جنگجوی 2 هستند. به طور کلی انجام تمام ورزش‌ها در حفظ قد افراد و جلوگیری از کوتاه شدن پس از 40 سالگی می‌توانند مفید باشند.

سخن پایانی

در پاسخ به پرسشی که عنوان این مطلب است باید گفت که بله؛ افزایش قد بعد از سن بلوغ تا زمانی که صفحات رشد به طور کامل بسته نشده‌اند همچنان ادامه دارد. اما همزمان با بسته شدن صفحات رشد که حدودا 18 سالگی است، قد نوجوان دیگر رشدی نخواهد داشت. دختران و پسران عموما قبل از بلوغ یک جهش قدی چشمگیر را تجربه می‌کنند و پس از آن به آرامی تا زمان بسته شدن صفحات رشد، افزایش قد خواهند داشت.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: 28 میانگین: 4]
شاید برای شما جذاب باشد
high-blood-pressure
۱۰ راه برای کاهش فشار خون بالا به طور طبیعی
دلیل مبتلا شدن به پروستات
دلیل مبتلا شدن به پروستات چیست ؟
همه چیز درباره قرص های جوشان
همه نکته ها درباره قرص های جوشان
نقش کلاژن در سلامت قلب
آیا کلاژن برای قلب مفید است ؟
راه های رفع سلولیت
راهکارهای خانگی رفع سلولیت
چرا باید همیشه لبخند بزنیم؟
چرا باید همیشه لبخند بزنیم؟
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر
بحث و تبادل نظر
guest

102 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مائده
مائده

قد پدرم 171
قد مادرم 168
قد خودم 161
یک سالو سه ماهه که به باوغ رسیدم.بلوغ زود رس داشتم به نظرم علتش مصرف نوشابه زیاد بوده. شش ماهی میشه نوشابه مصرف نمیکنم.
آیا امکان بلند سدن قدم وجود داره؟
بارفیکس و پلانک قد رو میتونه بلند کنه؟
لطفا بهم زود بگید میخوام 7 سانت رسد کنم تا هم قد مامانم بشم.

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  مائده

سلام کاربر گرامی
در کل قد میانگینی از قد پدر و مادر می باشد که در دختران کمی کمتر از میانگین و در پسرها کمی بیشتر از میانگین می شود.
امکان بلند شدن قد در دختران بعد از شروع پریود بسیار کم می باشد.
سپاس از همراهی شما

نیما
نیما

سلام پسرم ۱۴ سال ۶ ماهمه ۱ بهمن ۱۳۸۷ اوندم دنیا ولی چون ۲۸ روز بود حساب نمیکنم قدم ۱۵۸ فد پدرم ۱۷۸مادرم ۱۵۰ هست تغذیه هم با مولتی ویتامین تمین میکنم هرچی تو بشقابم باشه میخورم میشه بگین قدم چقدر میشه ۱۷۵ میشم

مربی بدنسازی امین عمرانی
مربی بدنسازی امین عمرانی
پاسخ به  نیما

سلام دوست عزیز
شما تا سن 20 سالگی در بهترین شرایط هنوزامکان قد کشیدن دارید.
برای پیرفت در روند افزایش قد میبایستی با دکتر غدد و متخصص رشد و نمو همفکری کنید.
مکمل ارجنین و فیبر و کلسیم و کندراتین در دوز معمول به شما کمک خواهد کرد.

سعید
سعید

سلام من پسرم
1 ماه دیگه 16 سالم میشه
قد الآنم 166
قد پدرم نزدیک 182
قد مادرم نزدیک 151
ایا من تا سن 18 سالگی چند سانت رشد میکنم
امیدی هست من تا 180 سانت برم؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  سعید

سلام دوست عزیز
بله تا زمانی که صفحات رشد شما بسته نشده باشد امکان رشد وجود دارد،زیر نظر پزشک متخصص قرار بگیرید.

علیرضا
علیرضا

سلام پسرم
آذر 17سالم تموم میشه
قد پدر 180
مادر 168
خودم 183
بازم رشد دارم؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  علیرضا

سلام کاربر گرامی
پسران تا 18 سالگی معمولا امکان افزایش قد دارند اما برای شما با توجه به قد پدر و مادر امکان افزایش قد به مقدار کم وجود دارد.
سپاس از همراهی شما

علیرضا
علیرضا

قدم ۱۸۰
مادر ۱۶۸
پدر ۱۸۰
بازم رشد دارم
آذر میرم ۱۸

Amir
Amir

سلام وقتتون بخیر. من متولد مهر ۸۶ ام. قدم تقریبا ۱۷۵ سانته. پدرم -۱۷۴ ۱۷۳- مادرم۱۶۵ اینا.
قدم سه سال و نه ماه پیش ۱۶۶ بود و رشد خوبی داشتم
که قبل از بلوغ بود ولی از ۱ سال و نیم پیش خیلی کم شده حدود ۳ سانت در سال شاید
میخواستم بدونم باید چیکار کنم که تا پایان سن رشد به حداکثر برسم
همچنین امکانش هست قدم بالا ۱۹۰ سانت شه؟ مثلا ۱۹۵-۱۹۴ اینا میشه؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  Amir

سلام دوست عزیز
امکان افزایش قد تا پایان سن رشد همچنان وجود دارد،برای نتیجه گیری بهتر و اصولی تر زیر نظر پزشک متخصص قرار بگیرید.

محسن
محسن

سلام
عزیز مربی ورزشیم گفت که تازگیا روشی اومده که با تزریق امپول رشد به دیسکای کمر و ذخیم تر کردنشون باعث افزایش قد تا ده سانت میشه و این دیسک ها به مرور زمان تبدبل به استخوان های مهره ستون فقرات میشن و قابل بازگشت نیست
ایا این صحت داره؟ ممنون میشم جواب بدید

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  محسن

سلام دوست عزیز
به هیچ عنوان با توصیه افراد غیر متخصص اقدام به مصرف دارو نکنید.

زهرا
زهرا

سلام دخترم ۱۳ سالمه قدم ۱۵۲ قدم پدرم ۱۷۰ و مادرم ۱۵۰ ی سال پیش پریود شدم بنظرتون قدم بلند میشه ؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  زهرا

سلام کاربر گرامی
قد معمولا میانگینی از قد پدر و مادر است و بعد از بلوغ امکان افزایش قد کم است.برای شما هم ممکن است تا حدود 155 افزایش داشته باشد.
سپاس از همراهی شما

زهرا
زهرا

سلام دختر من ۱۱سالش هست امروز پریود شده قدش ۱۵۵هست ایا هنوز رشد میکند؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  زهرا

سلام کاربر گرامی
امکان رشد قد بعد از شروع پریود کم است اما تا سن 14-15 سالگی ممکن است کمی رشد داشته باشد.در کل قد به ژنتیک کودک و میانگین قد پدر و مادر بسیار وابسته است.
سپاس از همراهی شما

ناشناس
ناشناس

سلام من یکیو میشناسم که اخرای ششم عادت شده الان 14سالشه قدش 152باز رشد می‌کنه لطفاً جواب بدین؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  ناشناس

سلام کاربر گرامی
معمولا بعد از شروع پریود افزایش قد خیلی کم است و ضمنا تا سن 16 سالگی صفحات رشد دختران بسته می شود.

بهتر است به متخصص غدد مراجعه نمایید تا بهتر شما را راهنمایی کنند.
سپاس از همراهی شما

زهرا،ش
زهرا،ش

سلام دختر من۱۵۱سانته و ۱۹سالشه می‌خوام بدونم با روش‌های اصلاحی و پکیج های که شامل ورزش تغذیه و حرکات یوگا هست احتمال افزایش قدش هست یا اینا فقط برای تبلیغه؟لااقل اگه پنج سانت دیگه هم بلند بشه با این روشها بد نیست خواهشاً راهنمایی کنید که هزینه کنم یا نه؟؟؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  زهرا،ش

سلام کاربر گرامی
قد بسیار به ژنتیک مرتبط است و بعد از بسته شدن صفحات رشد امکان افزایش قد “تقریبا” وجود ندارد.
سپاس از همراهی شما

nobody
nobody

سلام وقتتون بخیر
من دخترم ۱۶ سالمه و تقریبا چهار ساله پریود میشم قدم ۱۵۵ قد پدرم ۱۶۵و قد مادرم ۱۵۷ با مصرف مکمل هایی مثل قرص ال ارژنین امکان افزایش قد هست؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  nobody

سلام کاربر گرامی
صفحات رشد شما تقریبا بسته شده و امکان افزایش قد تقریبا وجود ندارد.
سپاس از همراهی شما

ناشناس
ناشناس

سلام من دخترم ۱۵سالمه قدم ۱۵۲ هستش پریود هم ۲یا۳سالی میشم به دکتر افزایش قد مراجعه کردم گفتن شما مشکلی نداری و قد شما طبیعیه وتا۱۶سالگی صفات رشد شما باز هستش بنظرتون من قدم به ۱۶۰می رسه قد مادرم ۱۵۷قد پدرم ۱۷۲هستش برادرانم هردو قد بلند هستن؟؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  ناشناس

سلام کاربر گرامی
قد شما حدودا 153 تا 163 خواهد بود و این امر ژنتیکی می باشد.
می توانید از مکمل آرژی زینک پلاس برای کمک به افزایش قد استفاده نمایید.
سپاس از همراهی شما

زهرا
زهرا

سلام وقتتون بخیر
من ۱۵ سالم هست دختر هستم قدم ۱۶۰ است و وزن من ۴۵ کیلوگرم است هنوز قد من بلندتر میشود ؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  زهرا

سلام کاربر گرامی
با توجه به سنی که دارید صفحات رشد شما قاعدتا هنوز بسته نشده و می توانید با مکمل و رژیم غذایی مناسب و ورزشهای هوازی افزایش قد داشته باشید.

asalll
asalll

سلام
من دختر 18 ساله ای هستم ک مشکل کوتاهی قد دارم
مشکلم ژنتیکیه‌
صفحات رشدم بسته شده
قدم ۱۴۲
میخواستم بدونم چجوری میتونم افزایش قد داشته باشم؟
از چ طریقی؟تا چند سانت امکان داره؟

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  asalll

سلام کاربر گرامی
لطفا به متخصص غدد مراجعه نمایید.
سپاس از همراهی شما

Aqsa
Aqsa

سلام
من دخترم و در سن ۱۳ سالگی پریود شودم و الان ۱۵ سالمه و قدم ۱۵۳ سانتی متر هسته امکان اش هست که قدم از این بلند تر شود مثلا ۱۰ سانتی و قد مادرم ۱۵۲ سانتی متر و از پدرم ۱۸۰ سانتی متر هست

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  Aqsa

سلام کاربر گرامی
خیر 10 سانتی متر امکان پذیر نیست. و قد دختران معمولا تا سن 16 سالگی رشد می کند.
بهتر است به متخصص غدد مراجعه نمایید.
سپاس از همراهی شما

حسام
حسام

سلام امیدوارم‌جواب منو بدین پسری ۱۷ساله هستم قدم ۱۹۲سانت پدرم هم ۲۰۶سانت قدش ومادرم ۱۶۱سانت واز نظر بدنی وبلوغ ۱۶سال ۸ماهگی ریشو سبیل در آوردم واز نظر بدنی لاغر هستم امکانش هست از پدرم هم بلند تر بشم بنظر خودم فکر کنم بشم چون دارم بسکتبال هم در کنارش ادامه میدم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  حسام

سلام دوست عزیز
تا زمانیکه صفحات رشد بسته نشده باشند می توانید همچنان به رشد ادامه بدهید ،ضمن اینکه ورزش های هوازی و تغذیه مناسب نیز کمک خوبی به افزایش قد شما می کنند.

سارا
سارا

سلام وقت بخیر ۱۷ سالمه و قدم ۱۵۰ امکانش هست تا ۲۰ سالگی به ۱۶۰ برسم؟؟؟ یه راهکاری پیشنهاد بدید توروخدا خیلی اذیت میشم سر قدم:(

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  سارا

سلام کاربر گرامی
تا زمانیکه صفحات رشد شما بسته نشده باشد می توانید رشد قدی داشته باشید،با مراجعه به پزشک متخصص و دریافت مکمل ها و رژیم غذایی مناسب امکان رشد بیشتر وجود دارد.

صدف
صدف

سلام وقت بخیر
دختر هستم
درسن ۱۶سالگی با ۱ماه حرکات کششی افزایش قد۵ سانتی داشتم
الان ۱۸سالمه و ۱۵۰سانت هستم
به دکتر مرراجع کردم گفتن ک نهایت ۱ونیم سانت اضافه میشه بهت
الان باید چیکارکنم ۱۵۰سانت واقعا کمه
ایا قر ال ارژنین ضرر داری بعداز ۱۸ سالگی استفاده کنم

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  صدف

سلام کاربر گرامی
قد هر شخص به صورت عمده به ژنتیک فرد بستگی دارد و با ورزش و قرص تا حدودی می توان تاثیر مثبت مشاهده کرد.
و موضوع بعدی این است که دختران به دلیل اینکه زودتر از پسرها به بلوغ میرسند تا 16 الی 18 سالگی صفحات رشد آنها بسته می شود.
سپاس از همراهی شما

مونا
مونا

سلام
من تازه تو 15 سالگی رفتم و قدم 160 هست مامان و بابام قد بلند نیستن و من از ابتدایی تا الان والیبال میرم تابستون ها. میخواستم بدونم با والیبال رفتن قدم چند سانت دیگه رشد میکنه ؟و تا چند سالگی رشد دارم؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  مونا

سلام کاربر گرامی
چون صفحات رشد شما هنوز بسته نشده است شما می توانید زیر نظر متخصص تغذیه یا دکتر غدد قرار بگیرید و همراه با رژیم غذایی و مصرف داروهای مناسب افزایش قد داشته باشید.

ارین
ارین

سلام خسته نباشید
من تو یه سایت خارجی خونده بودم ک توی تحقیقی به چند نفر روزانه ۵ تا ۹ گرم ال ارژنین ک میشه ۵ تا ۹ عدد قرص دادن و نتیجه بسیار خوبی گرفتند و اونحور ک نوشته بود استفاده از ۲،۳ تا قرص هیچ تاثیری نمیتونه داشته باشه و بی فایدس، میخواستم بدونم خوردن این مقدار قرص(۵ تا۹ عدد) در طول روز ضرر داره یا نه؟؟
ممنون.

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  ارین

سلام کاربر گرامی
هر دارو یا مکملی یک حداکثر دوز مصرفی دارد که با توجه به سن و نیاز افراد تعیین می شود.
لطفا سن خود را ذکر نمایید.
ضمنا قرص های ال آرژنین دوزهای متفاوتی دارند و ذکر تعداد قرص اشتباه است باید دوز مصرفی گفته شود.
سپاس از همراهی شما

ارین
ارین

من ۱۷ سالمه

محمد
محمد

سلام دکتر من ۳ ماه دیگه میشه۱۵سالم قدم۱۷۴
آیا هنوز رشد میکنه یا نه

مجله مثبت سبز
پاسخ به  محمد

سلام دوست عزیز
تا سن 18 سالگی امکان رشد وجود دارد .

ابوالفضل
ابوالفضل

سلام و خسته نباشید ببخشید من 18 سالم هستش میخواستم بپرسم سر خود میتونم قرص جنسینگ مولتی ویتامین مینرال مصرف کنم روزی چند عدد میشه خورد ممنون

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  ابوالفضل

سلام کاربر گرامی
مشکلی ندارد.
اگر منظور شما قرص رد جینسینگ پاور مولتی ویتامین و مینرال ویتامین لایف می باشد روزانه 2 عدد (1 عدد 1 ساعت بعد از صبحانه و 1 عدد شب بعد از شام) می توتنید مصرف نمایید.
سپاس از همراهی شما

امیررضا
امیررضا

سلام وقتتون بخیر
من پسری ۱۷ ساله با قد ۱۶۸ سانت هستم
فوق تخصص غدد گفتن ک قدت تا ۲۰ سالگی هر سال یک سانت بلندتر میشه میخواستم بدونم آیا راهی وجود داره ک بشه این ۳ سانت رو بیشترش کرد ؟
ممنون.

مجله مثبت سبز
پاسخ به  امیررضا

سلام دوست عزیز
می توانید از مکمل ال آرژنین همراه با تمرینات کششی استفاده کنید .

ممد
ممد

سلام من 17 سالمه هنوز ریش در نیاوردم وجهش قدی نداشتم قدم165 آیا بلند تر میشم؟
فرمول قد رو حساب کردم شد 174

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  ممد

سلام کاربر گرامی
در آوردن ریش به عوامل ژنتیکی و نیز سن رسیدن به بلوغ مرتبط است.در پسران معمولا تا 16 سالگی افزایش چشمگیر قد وجود دارد اما چون صفحات رشد کاملا بسته نشده اند تا سن 18 سالگی نیز شاهد افزایش رشد قد هستیم.
پیشنهاد میگردد که به متخصص غدد مراجعه نمایید.
سپاس از همراهی شما