collagino

افزایش قد بعد از بلوغ امکان پذیر است؟

4/5 - (9 امتیاز)
برای بسیاری از افراد این سوال است که آیا بعد از بلوغ هم می‌توانند رشد قدی داشته باشند؟ مهم‌ترین عامل برای تعیین قد، ژنتیک است اما عوامل محیطی مثل تغذیه نیز اهمیت ویژه‌ای دارند. ا
افزایش قد بعد از بلوغ
Heatstroke

نوجوانان در دوران بلوغ با افزایش رشد و تغییر شکل ماهیچه‌ها تغییرات زیادی را در بدن خود احساس خواهند کرد. اکثر دختران دوران بلوغ خود را در سنین 8 تا 13 سالگی آغاز کرده و بین 10 تا 14 سالگی جهش قدی دارند. اغلب پسران نیز در سنین 10 تا 13 سالگی وارد دوران بلوغ شده و تا سن 16 سالگی به رشد قابل توجه خود ادامه می‌دهند. در زمانی که نوجوانان در حال طی کردن دوران بلوغ خود هستند، ممکن است از رشد قدی خود اظهار نارضایتی کرده و به پیشنهاد پزشک به دنبال شربت افزایش قد کودکان و نوجوانان بروند تا به کمک آنها افزایش قد را تجربه کنند. اما افزایش قد تا چه سنی ادامه دارد؟ افزایش قد بعد از سن بلوغ امکان دارد؟

رشد قدی در دختران و پسران

میانگین افزایش قد در دوران کودکی حدود 6 سانتی متر در سال است. سپس درست قبل از بلوغ یک دوره رشد آهسته وجود دارد. با شروع دوران بلوغ عموما کودک در هر سال به طور متوسط 8 سانتی متر رشد قدی را تجربه می‌کند. اوج رشد قدی دختران عموما 6 تا 12 ماه قبل از شروع نخستین چرخه قاعدگی بوده و پس از آن رشد قدی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. دختران می‌توانند انتظار داشته باشند که بعد از آغاز دوران پریود خود 5 تا 7 سانتی‌متر افزایش قد داشته باشند.

افزایش قد در پسران

پسران اغلب 2 سال دیرتر از دختران وارد فاز افزایش قد در دوران بلوغ می‌شوند. اوج رشد پسران درست قبل از به وجود آمدن اسپرم در مایع منی بوده و حدود 9 سانتی‌متر در سال است. جهش رشد پسران بیشتر از دختران طول می‌کشد.

unizink
قرص یونی زینک
قیمت: 214.500 تومان
قیمت با تخفیف:139.000 تومان

افزایش قد بعد از بلوغ چقدر است؟

با توجه به آنچه که عنوان شد می‌توان نتیجه گفت که افزایش قد بعد از بلوغ امکان‌پذیر است؛ به طوری‌که دختران بعد از شروع قاعدگی 5 تا 7 سانتی‌متر و پسران نیز پس از بلوغ حدود 7.6 سانتی‌متر (3 اینچ) افزایش قد می‌توانند داشته باشند.

رشد قدی دختران بعد از بلوغ و پریود

بلوغ در دختران معمولا از حدود 9 سالگی آغاز شده و تا حدود 15 سالگی ادامه می‌یابد. وقتی که دختر نوجوان وارد دوران بلوغ می‌شود ممکن است حتی سالیانه 10 سانتی‌متر رشد قدی داشته باشد. در حدود سن 11 سالگی شاهد یک جهش قدی در دختران خواهیم بود. از هر زمانی‌که اولین نشانه‌های بلوغ در دختران مشاهده شود، 1 یا 2 سال طول می‌کشد نخستین قاعدگی اتفاق بیفتد. به طور معمول دختران بعد از شروع قاعدگی ۵ تا ۷ سانتی‌متر رشد قدی را تجربه خواهند کرد.

نشانه های بلوغ در دختران

افزایش قد بعد از بلوغ تا زمانی‌که صفحات رشد استخوان بسته نشده باشند، ادامه دارد. تغییرات فیزیکی عمده‌ای که دخترها به هنگام بلوغ تجربه می‌کنند شامل موارد زیر است:

 • رشد سینه‌ها: یکی از اولین علائم بلوغ در دختران برآمده شدن سینه‌ها و تغییر سایز آنهاست. در این حالت ممکن است سینه‌ها کمی دردناک و حساس نیز باشند.
 • رویش موهای زاید: موهای کلفت در ناحیه تناسلی، زیر بغل و ران پا رشد می‌کنند.
 • ترشحات واژن: ممکن است ترشحات سفید یا شفاف حدود 6 تا 12 ماه قبل از اولین قاعدگی مشاهده شود.
 • پریود شدن: 2 تا 3 سال پس از بزرگ ‌شدن سینه‌ها اولین قاعدگی اتفاق می‌افتد.
 • افزایش قد: سریع‌ترین سرعت رشد قد در دختران بین زمانی که رشد سینه‌ها شروع می‌شود تا 6 ماه قبل از شروع اولین قاعدگی اتفاق می‌افتد.
 • پهن‌تر شدن باسن: در این حالت ممکن است کمر باریک‌تر به نظر برسد.
 • تغییرات هورمونی: ممکن است تغییر در سطوح استروژن و پروژسترون موجب چرب‌تر شدن پوست و ایجاد جوش شده و تعریق بدن را نیز افزایش دهد.

رشد قدی پسران بعد از بلوغ

اکثر پسرها تا سن 16 سالگی حداکثر رشد خود را تجربه می‌کنند. پسران نیز همانند دختران در دوران بلوغ جهش قدی دارند. در دوران بلوغ به طور متوسط پسرها 7.6 سانتی‌متر افزایش قد پیدا می‌کنند و افزایش قد بعد از بلوغ در آنها ممکن است حتی تا 18 سالگی ادامه یابد. به طور کلی ژنتیک پسرها به شکلی است که قدبلندتر از دختران هم سن و سال خود هستند.

علائم بلوغ در پسران

پسرها در دوران بلوغ به جز افزایش قد علائم دیگری را نیز تجربه می‌کنند:

 • بزرگ شدن بیضه‌ها
 • رشد موهای زاید در ناحیه تناسلی
 • افزایش عضله و وزن
 • تورم نوک سینه‌ها
 • کلفت‌تر شدن صدا
 • ضخیم‌تر شدن موها در سراسر بدن
 • نعوظ و انزال
 • افزایش سایز آلت تناسلی
 • رشد ریش و سبیل روی صورت

بلوغ در پسران معمولا 1 تا 2 سال دیرتر از دختران آغاز می‌شود و در نهایت معمولا پسرها قد بلندتری نسبت به دختران خواهند داشت.

قرص افزایش قد بعد از سن بلوغ

رشد قدی تا زمانی می‌تواند ادامه داشته باشد که صفحات رشد بسته نشده باشند. بر این اساس می‌توان گفت که رشد قدی معمولا تا 18 سالگی ادامه دارد؛ هرچند که بعضی از پسران تا سنین بالاتر نیز رشد قدی خواهند داشت. صفحات رشد معمولا نزدیک به پایان بلوغ بسته می‌شوند. این زمان برای دختران بین 13 تا 15 سال و برای پسران 15 تا 17 سال است. با این حال قد افراد به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان برای آن عددی دقیق تعیین کرد. اگر می‌پرسید صفحه رشد چیست، باید بگوییم که محل رشد استخوان‌های جدید در کودکان و نوجوانان بوده و نزدیک به انتهای استخوان‌های بلند قرار دارد. صفحات رشد از جنس غضروف هستند.

بسیاری از والدین برای کودکان خود به منظور افزایش قد بعد از بلوغ به دنبال قرص می‌گردند. پزشکان به این منظور اغلب قرص ال-آرژنین را پیشنهاد می‌دهند که با توجه به شرایط نوجوان روزانه 4 تا 10 گرم باید مورد استفاده قرار گیرد. همچنین از مکمل‌های حاوی روی (زینک) و کلسیم یا مولتی ویتامین‌ها نیز می‌توان کمک گرفت تا کمبود مواد مغذی عامل کوتاه شدن قد نباشد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله: طریقه مصرف قرص ال آرژنین برای افزایش قد را مطالعه کنید.

یک فرمول ساده برای محاسبه قد افراد در بزرگسالی

اغلب خانواده‌ها مایلند بدانند که فرزندشان در آینده چه قدی خواهد داشت؟ به این منظور می‌توان از یک فرمول ساده استفاده نمود:

برای محاسبه قد پسران: قد پدر (به سانتی متر) را + 12.5 کرده + قد مادر کنید و سپس تقسیم بر 2 نمایید. برای محاسبه قد دختران: قد پدر (برحسب سانتی متر) را – (منهای) 12.5 کرده + قد مادر کنید و سپس تقسیم بر 2 نمایید.

راه های افزایش قد بعد از 18 سالگی

عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، جنسیت، شرایط پزشکی، تغذیه و ورزش در تعیین قد افراد دخیل هستند. گفتیم که افزایش قد بعد از سن بلوغ تقریبا تا حدود 18 سالگی ادامه خواهد داشت اما همزمان با بسته شدن صفحات رشد، رشد قدی نیز متوقف خواهد شد. با اینکه پس از بسته شدن صفحات رشد برای افزایش قد تقریبا هیچ‌ کاری نمی‌توان انجام داد اما راه‌هایی برای بلندتر نشان دادن قد وجود دارند که شامل موارد زیرند:

 • غوز نکنید و چه در حالت نشسته و چه در حالت ایستاده وضعیت بدنی خود را بدون خم شدن در حالت ایده‌آل نگه دارید.
 • ماهیچه‌های بدن خود، بخصوص آنهایی که به حمایت از ستون فقرات کمک می‌کنند، تقویت نمایید. به این منظور می‌توان از تمریناتی مثل پلانک و دراز و نشست استفاده کرد.

مواد غذایی برای افزایش قد

پس از سن 40 سالگی به دلیل پوکی استخوان، فشردگی ستون فقرات و … ممکن است فرد در هر دهه از زندگی خود 1.27 سانتی‌متر (0.5 اینچ) از قد خود را از دست بدهد. برای مقابله با این مسئله به موارد زیر باید دقت داشت:

 • داشتن تغذیه مناسب و مصرف کلسیم به مقدار کافی
 • انجام تمرینات تحمل وزن
 • هیدراته نگه داشتن بدن
 • اجتناب از کشیدن سیگار
 • داشتن استراحت و خواب به مقدار کافی
پیشنهاد ما به شما این است که مقاله: برای افزایش قد چه باید بکنیم ؟ را نیز حتما مطالعه فرمایید.

برای افزایش قد بعد از بلوغ چه بخوریم؟

بعد از بلوغ همچنان می‌توان رشد قدی داشت به شرط آنکه صفحات رشد استخوان هنوز بسته نشده باشند. بهترین مواد غذایی برای رشد قد عبارتند از:

 • حبوبات
 • تخم مرغ
 • گوشت مرغ
 • بادام
 • سبزیجات برگ‌سبز
 • ماست
 • سیب زمینی شیرین
 • کینوا
 • میوه‌های سرشار از ویتامین C
 • لبنیات
 • ماهی‌ها

بهترین مواد مغذی برای رشد قد شامل ویتامین D، ویتامین‌های گروه B، ویتامین سی و کلسیم هستند. اسید آمینه ال آرژنین نیز یکی از بهترین منابعی است که برای افزایش قد می‌توان از آن استفاده نمود.

ورزش هایی برای افزایش قد بعد از سن بلوغ

ورزش‌هایی مانند بسکتبال، تنیس و بدمینتون تمرینات کمکی خوبی برای افزایش قد بعد از سن بلوغ و همچنین قبل از بلوغ هستند زیرا به افزایش ترشح هورمون رشد کمک کرده و در نتیجه قد را نیز بلندتر می‌کنند. دویدن، شنا و دوچرخه‌سواری نیز گزینه‌های خوبی می‌توانند باشند. به نکته مهم زیر دقت کنید:

یوگا

هیچ ورزش یا تکنیکی در بزرگسالی منجر به افزایش قد نخواهد شد

بعضی از افراد ادعا می‌کنند که با انجام ورزش‌هایی مثل شنا، کوه‌نوردی و تمرینات کششی می‌توان قد را بلند کرد. اما چنین چیزی صحت ندارد. اما برای پیشگیری از کوتاه شدن قد می‌توان از تمریناتی مثل یوگا استفاده نمود. یوگا به بهبود وضعیت بدن از لحاظ قرارگیری در حالت صحیح کمک می‌کند. برخی از ژست‌های محبوب در یوگا برای بلندتر نشان دادن قد شامل: حرکت کوه، حرکت بچه، حرکت کبری و جنگجوی 2 هستند. به طور کلی انجام تمام ورزش‌ها در حفظ قد افراد و جلوگیری از کوتاه شدن پس از 40 سالگی می‌توانند مفید باشند.

سخن پایانی

در پاسخ به پرسشی که عنوان این مطلب است باید گفت که بله؛ افزایش قد بعد از سن بلوغ تا زمانی که صفحات رشد به طور کامل بسته نشده‌اند همچنان ادامه دارد. اما همزمان با بسته شدن صفحات رشد که حدودا 18 سالگی است، قد نوجوان دیگر رشدی نخواهد داشت. دختران و پسران عموما قبل از بلوغ یک جهش قدی چشمگیر را تجربه می‌کنند و پس از آن به آرامی تا زمان بسته شدن صفحات رشد، افزایش قد خواهند داشت.

مطالب مرتبط
بحث و تبادل نظر
guest

206 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم
مریم

سلام من یه دختر 13، 14 هستم قدم حدودا 140 145 هست و واقعا به خاطر این کوتاهی قد خیلی رنج میبرم و توی آشنایان و دوستان به تمسخر گرفته میشم خیلیم تلاش کردم دکتر های زیادی رفتم دارو های زیادی هم مصرف کردم به نظر شما ممکنه قد بکشم؟؟
و اینکه چند وفت پیش توی یه کانال اسم یه داروی رو دیدم به اسم گلشا آیا به نظر شما سفارش بدم نتیجه داره اونا خودشون میگن که تا سن 40 سالگی میتونی استفاده کنی به نظر شما تبلیغ نیست؟؟
ممنونم اگه راهنمایی کنید واقعا خیلی عذاب میکشم و هر کاری هم تا الان که بگین انجام دادم اما هیچ نتیجه ای نداشته

کارشناس تغذیه
کارشناس تغذیه
پاسخ به  مریم

سلام و عرض ادب
همراه گرامی برای حل مسئله خود به پزشک غدد یا ارتوپد مراجعه کنید تا صفحات رشد را بررسی کرده و داروی مناسب تجویز نمایند.

حسین
حسین

رشد قد پسرم؟
سلام عرض شد . پسر من 14 سال داره و قدش 150 هست و وزنش 54 ما از سن کمش تحت نظر پزشک دارو دادیم ولی الان احساس میکنیم قدش خیلی کوتاه هست . بردیم پیش چندین پزشک و ازش آزمایش هورمون گرفتند و آزمایش نشان داد بلوغش به تاخیر افتاده و رشد هورمون خیلی خوب هست. دو تا سوال من حقیر که پدرش هستم دارم با توجه به قد خودم که 168 هست و قد همسرم که 158 هست آیا پسرم قدش بلند خواهد شد؟ سوال دوم اینه آیا در بلوغ جهش قد خواهیم داشت؟ واقعا دارم دیوانه میشم از بس نگرانم زده به قلبم بخدا

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  حسین

سلام کاربر گرامی
قد معمولا میانگینی از قد پدر و مادر هست. بله در پسران تا سن 18 سالگی رشد قد به خوبی انجام می شود و جای نگرانی نیست.بهتر است مرتب تحت نظر پزشک باشید و مکمل های مورد نیاز به صورت روتین استفاده شود.
سپاس از همراهی شما

فردوس
فردوس

سلام وقت بخیر من 17 نیم سال مه قد من 165 هست میتونم با ورزش و تغذیه سالم به تا 20ساله گی 175 برسونم و

فردوس
فردوس

سلام وقت بخیر من 17 نیم سال مه قد من 165 هست میتونم با ورزش و تغذیه سالم به174 برسونم

دکتر مریم حق نژاد
دکتر مریم حق نژاد
پاسخ به  فردوس

همراه محترم
سلام
امکان ارائه عدد دقیق وجود نداشته و این مورد به ژنتیک، نوع تغذیه، بلوغ، نوع فعالیت بدنی و … بستگی خواهد داشت.
متشکرم

فردوس
فردوس

سلام وقت بخیر من 17 نیم سال مه قد من 165 هست میتونم با ورزش و تغذیه سالم به 175 برسونم

دکتر مریم حق نژاد
دکتر مریم حق نژاد
پاسخ به  فردوس

همراه محترم
سلام
امکان ارائه عدد دقیق وجود نداشته و این مورد به ژنتیک، نوع تغذیه، بلوغ، نوع فعالیت بدنی و … بستگی خواهد داشت.
متشکرم

Pmm
Pmm

سلام من پسرم ۱۲ سال و ۹ ماه دارم و دارم وارد بلوغ میشم و قدم ۱۵۴ هست ایا خوبه قدم

دکتر مریم حق نژاد
دکتر مریم حق نژاد
پاسخ به  Pmm

همراه محترم
سلام
رشد نوجوانان پسر بسته به ژنتیک خانوادگی ممکن است متفاوت باشد. لطفا جهت بررسی این مورد با یک متخصص تغذیه مشورت فرمایید.
متشکرم

1 5 6 7