برای افزایش قد چه بخوریم؟

4/5 - (18 امتیاز)
می‌دانید که دقیقا به کدام ویتامین‌ها و مواد معدنی برای افزایش رشد قدی نیاز است؟ رشد قد تا زمانی ادامه دارد؟ آیا در بزرگسالی هم می‌توان رشد قدی را تجربه کرد؟
برای افزایش قد چه بخوریم؟

قد هر فرد تا حدود زیادی به ژنتیک وی ارتباط دارد. رشد قدی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که صفحات رشد استخوان بسته نشده باشد. زمانی‌که رشد متوقف شود هیچ نوع غذا یا ویتامینی نمی‌تواند سبب افزایش قد شود. اما در طول سال‌هایی که رشد قدی همچنان ادامه دارد، یک تغذیه مناسب می‌تواند کمک کند تا فرد به نهایت قدی که از لحاظ ژنتیکی قرار است به آن دست یابد، برسد. در صورتی‌که رشد قدی در حد مطلوب پیش نرود، با مشورت پزشک از داروهایی مثل قرص ال آرژنین نیز می‌توان بهره گرفت. در این مطلب بهترین مواد غذایی برای افزایش قد را به شما معرفی می‌کنیم و به شما پاسخ می‌دهیم که “برای قد بلند شدن چی بخوریم؟”

آیا مواد غذایی در بلندتر شدن قد تاثیرگذارند؟

زمانی‌که یک کودک در حال رشد است، استخوان‌های وی تا پایان بلوغ به رشد خود ادامه می‌دهند. استخوان‌ها دارای صفحات رشدی به نام اپی فیز هستند. هنگامی‌که کودک به مرحله نوجوانی رسیده و به پایان بلوغ نزدیک می‌شود، صفحات رشد به هم می‌پیوندند و رشد فرد متوقف می‌شود. مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر رشد قدی هر فرد به شرح زیر است:

 • ژنتیک: 80% قد افراد به ژنتیک آنها و قد پدر و مادر بستگی دارد.
 • جنسیت: رشد دختران معمولا تا پایان بلوغ متوقف می‌شود اما رشد پسران اغلب تا 18 سالگی ادامه دارد.
 • هورمون‌ها: هر نوع اختلال هورمونی نیز ممکن است در رشد قدی خلل ایجاد کند.

در دوران کودکی و نوجوانی یعنی زمانی که صفحات رشد هنوز بسته نشده‌اند، تغذیه مناسب قطعا در افزایش قد موثر خواهد بود.

Multi-sanostol-plus-zinc
بهترین مولتی ویتامین مخصوص کودکان
قیمت: 165.000 تومان
قیمت با تخفیف:129.000 تومان
Multi-sanostol-plus-zinc
بهترین مولتی ویتامین مخصوص کودکان
قیمت اصلی: 165.000 تومان
قیمت با تخفیف: 129.000 تومان

البته راه های افزایش قد به جز تغذیه موارد دیگری نیز هستند. عوامل محیطی تاثیرگذار در افزایش قد داشتن تمرینات منظم ورزشی، خواب مناسب و سلامت بدن (عدم ابتلا به بیماری‌ها) می‌توانند باشند.

  افزایش قد

ویتامین های تاثیرگذار در افزایش قد

یکی از پرتکرارترین سوالات در مورد قد این است که “چی بخورم قدم بلند شه؟” پیش از آنکه بهترین مواد غذایی برای افزایش قد را معرفی کنیم، به مواد مغذی تاثیرگذار در رشد قد می‌پردازیم:

ویتامین B1

تمامی ویتامین‌های گروه B به‌ویژه ویتامین ب 1 در افزایش رشد قدی موثر هستند. خوشبختانه بسیاری از غذاهایی که مصرف می‌کنیم این ویتامین را در بر می‌گیرند. با مصرف ویتامین B1 به عملکرد بهتر سیستم گوارش کمک می‌شود، خون‌رسانی به اندام‌ها بهبود می‌یابد و اندام‌هایی مثل قلب و سیستم عصبی نیز می‌توانند عملکرد خود را بهتر انجام دهند.

افزایش رشد قد با ویتامین D

برای بلند شدن قد چه بخوریم؟ مهم‌ترین ویتامینی که در کنار کلسیم برای حفظ سلامت و رشد مناسب استخوان‌ها ضروری به نظر می‌رسد، ویتامین دی است. اگر ویتامین D به مقدار کافی مصرف نشود، مسلم است که رشد استخوان‌ها کامل نخواهد شد. بهترین منبع برای تامین ویتامین دی نور خورشید است اما از غذاهایی مثل ماهی‌های چرب نیز می‌توان استفاده نمود. کمبود ویتامین دی با مصرف قرص ویتامین D باید جبران شود.

ویتامین C

برای اینکه رشد قدی در کودکان به بهترین شکل ادامه یابد، به تامین ویتامین سی نیز باید دقت کرد. این ویتامین برای تقویت سیستم ایمنی مفید بوده و به رشد استخوان‌ها نیز کمک می‌کند. ویتامین سی خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و با رادیکال‌های آزاد به مبارزه می‌پردازد. یکی از بهترین مواد غذایی برای افزایش قد مرکبات می‌توانند باشند زیرا منابع ویتامین C محسوب می‌شوند.

بهبود رشد قد با ویتامین B2

برای افزایش قد چی بخوریم؟ سبزیجات برگ‌دار سبز از بهترین منابع ویتامین ب2 به شمار می‌آیند و در رشد قد تاثیرگذارند. این ویتامین که نام دیگر آن ریبوفلاوین است، علاوه بر اینکه برای حفظ سلامت پوست، مو و ناخن مفید است، به رشد قدی نیز کمک می‌کند. منابع این ویتامین را می‌توانید به راحتی به انواع سالادها اضافه کرده و به کودکان در حال رشد بدهید.

کلسیم برای بهبود رشد قد

این ماده معدنی هم به رشد استخوان‌ها کمک می‌کند و هم استحکام استخوان‌ها را افزایش می‌دهد. بنابراین تامین کلسیم برای بدن یکی از ضروری‌ترین عناصر برای رشد قد به حساب می‌آید. کلسیم در لبنیات مثل شیر، ماست و پنیر به وفور یافت می‌شود. این نوع مواد غذایی را باید به وفور در رژیم غذایی کودکان جای داد تا کمبود آن ایجاد نشود.

  کلسیم بهترین مواد غذایی برای افزایش قد

فسفر

چی بخوریم قد بلند شویم؟ باید بدانید که کلسیم به تنهایی نمی‌تواند برای تقویت بافت‌ها و استخوان‌ها کافی باشد. مواد معدنی دیگری مثل فسفر نیز نیاز است. فسفر به هضم ویتامین ریبوفلاوین کمک کرده، در پیشگیری از پوکی استخوان موثر است و احتمال بروز بیماری‌های استخوانی در اطفال را نیز کاهش می‌دهد. آجیل، لوبیا و ماهی حاوی مقادیر قابل توجهی فسفر هستند.

بهترین مواد غذایی برای افزایش قد

در بهترین برنامه غذایی برای افزایش قد نوجوانان مواد غذایی را بگنجانید که حاوی مواد مغذی ذکر شده در بالا باشند:

تخم مرغ برای سرعت بخشیدن به رشد قد

مواد مغذی بسیاری در تخم مرغ وجود دارد که کلسیم، ویتامین دی، فولات، ویتامین ب 12 و مقادیر قابل توجهی پروتئین عمده‌ترین آنها به حساب می‌آیند. در یک مطالعه در سال 2017 مشخص شد که کودکانی که در سنین 6 تا 9 ماه روزانه 1 عدد تخم مرغ در رژیم غذایی خود استفاده کرده‌اند، رشد قدی بهتری را تجربه کرده‌اند. بنابراین تخم مرغ را هرگز از رژیم غذایی کودک خود حذف نکنید.

لبنیات برای بلند شدن قد

همان‌طور که گفتیم کلسیم یکی از ضروری‌ترین مواد مغذی برای رشد استخوان‌ها است. میزان توصیه شده مصرف روزانه کلسیم برای کودکان و نوجوانان به شرح زیر است:

 • 0 تا 6 ماه: 200 میلی‌گرم
 • 7 تا 12 ماه: 260 میلی‌گرم
 • 1 تا 3 سالگی: 700 میلی‌گرم
 • 4 تا 8 سالگی: 1000 میلی‌گرم
 • 9 تا 18 سال: 1300 میلی‌گرم

این ماده معدنی را شیر، ماست، پنیر، کشک و دیگر لبنیات به وفور می‌توانید بیابید. کلسیم به جز در لبنیات در مواد غذایی دیگری مثل بروکلی، انواع کلم، توفو و آبمیوه‌های غنی شده با کلسیم نیز یافت می‌شود.

بادام از جمله غذاهایی که برای افزایش قد مفید است

بر اساس مطالعات می‌توان گفت که کمبود ویتامین E می‌تواند باعث کاهش روند رشد در کودکان شود. بادام سرشار از ویتامین ای است و به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی برای افزایش قد می‌توان از آن بهره گرفت. 28 گرم بادام بوداده خشک می‌تواند 45% از نیاز روزانه بدن به ویتامین E را برطرف نماید. از این رو ار جمله غذاهایی که برای افزایش قد مفید است، حتما باید به بادام اشاره کنیم.

  بادام

برای قد بلندی چی بخوریم؟ حبوبات

حبوباتی همچون لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، نخود و عدس سرشار از مواد مغذی بوده و با برطرف کردن نیاز بدن به پروتئین‌ها روی رشد قدی تاثیری بسزا دارند. ویتامین‌های گروه B، آهن، مس، منیزیم، زینک و فسفر مواد مغذی موجود در حبوبات بوده و همگی در رشد قدی اطفال موثر هستند.

ماهی از بهترین مواد غذایی برای افزایش قد

برای رشد قد چه بخوریم؟ از میان ماهی‌های مختلف ماهی‌هایی همچون تن و سالمون سرشار از ویتامین دی و کلسیم هستند. ویتامین دی به بدن کمک می‌کند تا کلسیم بیشتری را جذب نماید و در نتیجه تکامل استخوان‌ها و رشد قدی بهبود یابد. برای جلوگیری از راشیتیسم در کودکان نیز هرگز مصرف ویتامین دی را فراموش نکنید. در اینجا مقدار ویتامین دی و کلسیم را در چند مدل ماهی می‌توانید ببینید:

 • 100 گرم ماهی سالمون: 220 میلی‌گرم کلسیم و 15 میکروگرم ویتامین دی
 • ماهی ساردین 100 گرم: 382 میلی‌گرم کلسیم و 4.8 میکروگرم ویتامین دی

چی بخوریم قد بلند شویم؟ میوه

برای افزایش قد چه بخوریم؟ میوه‌ها را فراموش نکنید. همان‌طور که گفتیم ویتامین C برای سلامت استخوان‌ها ضروری است. میوه‌های مختلفی حاوی این ویتامین هستند:

 • 154 گرم پرتقال: 81.9 میلی‌گرم
 • 248 گرم آب‌پرتقال: 83.3 میلی‌گرم
 • 308 گرم گریپ فروت: 96.1 میلی‌گرم
 • 75 گرم کیوی: 56 میلی‌گرم
 • 150 گرم توت فرنگی: 88.2 میلی‌گرم
 • 156 گرم طالبی: 57.3 میلی‌گرم

  ویتامین سی

برای افزایش قد چه بخوریم؟ سیب زمینی شیرین

یکی دیگر از بهترین مواد غذایی برای افزایش قد سیب زمینی شیرین است. تحقیقات نشان می‌دهند که کاروتنوئیدهای منابع گیاهی مانند سبزیجات زرد و نارنجی به حفظ سلامت استخوان کمک می‌کنند. بدن انسان کارتنوئیدها را به ویتامین A تبدیل می‌کند. سیب زمینی شیرین منبع خوبی از ویتامین A بوده و در سلامت استخوان و بهبود رشد قد موثر است.

چه چیزی قد را بلند می کند؟ ال آرژنین برای افزایش قد

آیا می‌دانید به جز ویتامین‌ها چه چیزی قد را بلند می‌کند؟ به جز ویتامین‌ها و مواد معدنی اسیدهای آمینه نیز در افزایش رشد قدی می‌توانند موثر باشند و مهم‌ترین آنها در این زمینه ال آرژنین است. ال آرژنین با تحریک هورمون رشد کمک می‌کند تا اگر هنوز صفحات رشد استخوان بسته نشده باشد، افزایش قد روند بهتری را پیدا کند. این اسید آمینه به صورت مکمل تهیه شده و با مشورت پزشک می‌توان آن را برای کودکانی که دچار مشکل رشدی هستند، استفاده نمود. دقت کنید که مقدار مصرف باید توسط پزشک تعیین شود اما به طور کلی ال آرژنین در مقادیر معمول اغلب کاملا ایمن و بدون عارضه است.

تاثیر خواب در افزایش قد کودکان و نوجوانان

کمبود خواب روی رشد و تکامل کودک تاثیر منفی دارد. عواملی که نشان می‌دهد فرد به اندازه کافی می‌خوابد شامل این موارد است:

 • خوابیدن پس از 15 الی 30 دقیقه پس از رفتن به رختخواب
 • هر روز حدود یک ساعت مشخص از خواب بیدار شدن
 • در طول روز احساس انرژی و سرحال بودن داشتن

میزان خواب مناسب برای افراد به سن آنها بستگی دارد:

 • 4 تا 12 ماهگی: 12 تا 16 ساعت
 • 1 تا 2 سالگی: 11 تا 14 ساعت
 • 3 تا 5 سالگی: 10 تا 13 ساعت
 • 6 تا 12 سالگی: 9 تا 12 ساعت
 • 13 تا 18 سالگی: 8 تا 10 ساعت

در پاسخ به این سوال که “چی بخوریم قدمون بلند شه” باید بگوییم که علاوه بر خوراکی‌های ذکر شده، توجه به مسائل دیگری مثل خواب هم اهمیت دارد.

کلام پایانی در مورد بهترین مواد غذایی برای افزایش قد

چه چیزی بخوریم تا قدمان بلند شود؟ بهترین مواد غذایی برای افزایش قد را در این مطلب به شما معرفی کردیم. توصیه متخصصان این است که همه گروه‌های غذایی را در رژیم غذایی اطفال جای دهید تا با بهره‌مندی از کلیه آنها رشد وزنی و قدی مناسبی داشته باشند. توجه کنید که انجام تمرینات ورزشی و خواب کافی نیز در رشد قد موثر هستند اما هیچ عاملی برجسته‌تر از ژنتیک نیست.

سوالات متداول در مورد بهترین مواد غذایی برای افزایش قد
نوجوانانی که صفحات رشد استخوان آنها هنوز بسته نشده است، می‌توانند برای افزایش قد اقدام کنند. غذای آنها باید شامل همه ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌ها باشد. ویتامین دی، کلسیم و زینک از مهم‌ترین مواد مغذی هستند که باید در برنامه غذایی روزانه خود جای دهند. همچنین با مشورت پزشک می‌توان از قرص ال آرژنین استفاده کرد یا برای تزریق آمپول هورمون رشد اقدام نمود.
لبنیات، تخم مرغ، مرغ، ماهی، میوه‌ها، غلات کامل، دانه‌ها، گوشت قرمز و سویا از بهترین مواد غذایی برای افزایش قد کودکان و نوجوانان هستند.
مهم ترین عامل تاثیرگذار در قد، ژنتیک است اما به جز آن تغذیه، ورزش و خواب باکیفیت بسیار اهمیت دارد. اگر به دنبال مکمل برای بلند شدن قد هستید، می‌توانیم قرص ال آرژنین را به شما معرفی کنیم.
پروتئین‌هایی مثل گوشت، مرغ و ماهی، لبنیات حاوی کلسیم و ویتامین دی و انواع میوه از بهترین خوراکی‌ها برای افزایش قد هستند.
مطالب مرتبط
بحث و تبادل نظر
guest

37 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مجتبی
مجتبی

سلام پسرم ۱۸ سالمه قدم ۱۷۵هست چیکارکنم قد بیشتر بشه؟و قرص بخورم عوارض که نخواهد داشت ؟؟

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  مجتبی

با سلام کاربر گرامی،
مصرف روزانه مکمل ال آرژنین، ورزش روتین و خواب کافی و زودهنگام موثر هستند.

مهشید
مهشید

سلام مهشید هستم 13 سالمه قدم 159 و نه ماهه عادت ماهیانه شدم و هیچ رشدی نداشتم حدودا چند روزی هستش بار فیکس می زنم و شب ها یک لیوان شیر می خورم پدرم 170و مادرم164 و برادرم 180 هستش برادرم بلند شد ولی من چرا نمی شم؟ 😩
اگر میشه به من بگید به نظر شما قدم چقدر میشه؟
ممنون از مقاله خوبتون❤️🫰

Alireza
Alireza

سلام عرض خسته نباشید چه کار کنیم قدم بلند بشه هرساله که میرم کربلا قدم یکم بلند تر میشه ولی می خوام سرعتش رو بیشتر کنم سن ۱۴/۷۵
قد ۱۶۸
وزن ۵۰ کیلو

دکتر مریم حق نژاد
دکتر مریم حق نژاد
پاسخ به  Alireza

همراه محترم
سلام
در صورتی که رشد قدی شما نرمال است، نیازی به استفاده از مکمل های افزاینده قد ندارید. فقط رژیم غذایی حاوی کلسیم و نیز فعالیت های بدنی کششی را مد نظر قرار دهید.
متشکرم

یاسین محمدوند هلیلی
یاسین محمدوند هلیلی

با سلام من یاسینم 14سالمه و قدم 159هست ممکنه یهویی رشت کنم؟

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه

با سلام کاربر گرامی،
بله، خواب و تغذیه مناسب کمک کننده است.