عوارض ال آرژنین برای کودکان چیست؟


42 22,603

با توجه به افزایش سطح آگاهی مردم، دیگر هر فردی می‌داند که بدن برای فعالیت‌های طبیعی خود به عناصر حیاتی نیازمند است. این عناصر حیاتی از طریق مواد غذایی مصرفی در رژیم روزانه تأمین می‌شوند. شاید این موضوع درروند رشد یک کودک بسیار به چشم بیاید. امروزه مکمل‌هایی برای افزایش رشد کودکان و یا به‌عنوان بهبوددهنده‌های شرایط جسمی بزرگ‌سالان در داروخانه‌ها موجودند. مکمل ال آرژنین یکی از این مکمل‌های غذایی است که عموما به‌عنوان مکملی برای بهبود شرایط جسمی بیماران خاص، مکمل تحریک رشد قد کودکان و یا مکمل عضله ساز در ورزشکاران مورداستفاده قرار می‌گیرد. گاهی افراد نگران عوارض ال آرژنین برای کودکان هستند. ما در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز به این موضوع پرداخته‌ایم.

اهمیت ویتامین ها در رشد قد کودکان

بهتر است بدانید که در سال‌های ابتدایی عمر کودک برای داشتن رشد طبیعی، اهمیت داشتن رژیم غذایی سالم پررنگ‌تر می‌شود. البته ممکن است به دلایل متعددی تمام عناصر حیاتی به بدن فرد نرسد و یا به دلیل داشتن شرایط خاص مانند بیماری یا انجام ورزش‌های سنگین، نیاز فرد بیشتر شود. شاید به‌عنوان یک پدر یا مادر نگران رشد قد کودک خود باشید. برای رسیدن به هدف خود باید تمام ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین، آمینواسیدها و… را در رژیم غذایی کودک جای دهید.

ال آرژنین به‌عنوان یک آمینواسید در مرحله رشد کودک و همچنین سلامت جسمی هر انسان نقش حیاتی دارد. این اسیدآمینه در ساختار بسیاری از پروتئین‌های بدن ما نقش داشته و فعالیت‌های متفاوتی را کنترل می‌کند. در بخش‌های بعدی مقاله هم اشاره می‌کنیم که عوارض ال آرژنین برای کودکان چیست و چگونه باید مصرف شود.

عوارض ال آرژنین برای کودکان چیست؟

ال آرژنین چیست؟

بهتر است بدانید که بدن توانایی ساخت گروهی از آمینواسیدها را دارد و در مقابل برخی از آن‌ها را تنها باید از غذاها دریافت کنیم و بدن قادر به ساخت آن‌ها نیست. ال آرژنین که یک آمینواسید محسوب می‌شود، در واقع در دسته آمینواسیدهای غیرضروری یا نیمه ضروری قرار می‌گیرد که بدن قادر به ساخت آن است. درست است که بدن فرد به‌طور طبیعی تحت شرایط عادی ال آرژنین را تولید می‌کند اما در شرایط خاص نیاز فرد به این آمینواسید بیشتر می‌شود و بنابراین میزان اضافی آن را باید از رژیم غذایی منظم خود دریافت کرد.

 البته داروسازان توانسته‌اند این آمینواسید خاص را به دلیل دامنه عملکرد عالی آن، در محیط آزمایشگاه تولید کنند و به‌عنوان دارو وارد داروخانه‌های جهان کنند. در سال‌های اخیر این مکمل به‌عنوان داروی محرک رشد قد در کودکان تجویز می‌شود. در جهت دوری از عوارض ال آرژنین برای کودکان باید اشاره‌کنیم تجویز این آمینواسید عموما برای افراد زیر ۱۸ سال می‌تواند خطرساز باشد و تنها باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد.

فواید مصرف ال آرژنین

پیش از پرداختن به بحث عوارض ال آرژنین برای کودکان ابتدا فواید آن را بررسی می‌کنیم. ال آرژنین به دفع ماده زائدی به نام آمون یا در بدن کمک می‌کند. با مصرف این ماده ترکیباتی چون کراتین، ال گلوتامین و ال پرولاین در بدن تولید می‌شود و این مواد به گلوکز و گلیکوژن موردنیاز بدن تبدیل می‌شود. ال آرژنین که یک اسیدآمینه غیرضروری است تکمیل‌کننده فعالیت‌های زیادی در بدن است. برای مثال این آمینواسید در درمان بیماری‌های قلبی نقش مهمی ایفا می‌کند.

بهتر است بدانید که این مکمل عموما به همراه داروهای دیگر تجویز می‌شود. به‌عنوان‌مثال، آرژنین به همراه ایبوپروفن برای سردردهای میگرنی، داروهای شیمی درمانی معمول برای درمان سرطان پستان، با اسیدهای آمینه دیگر برای درمان کاهش وزن در مبتلایان به ایدز و همراه روغن ماهی و سایر مکمل‌ها برای کاهش عفونت‌ها ، بهبود زخم و کوتاه شدن زمان بهبودی بعد از عمل تجویز می‌شود.

برخی افراد برای تسریع در بهبود زخم و افزایش جریان خون به سر و دست‌ و پا، به‌خصوص در افراد مبتلا به دیابت، آرژنین را روی پوست به‌صورت پماد اعمال می‌کنند. همچنین به‌عنوان کرم برای مشکلات جنسی هم در آقایان و هم در خانم‌ها استفاده می‌شود. جالب است بدانید که ال آرژنین به‌عنوان یک محرک رشد انسانی محسوب می‌شود. این موضوع یکی از دلایل استفاده ال آرژنین برای کودکان و البته برای بدنسازان است.

خرید انواع مکمل ال آرژنین

ال آرژنین برای کودکان

به‌طورکلی ال آرژنین به‌عنوان یک آمینواسید غیرضروری شناخته می‌شود، اما برای کودکان که در سنین رشد خود قرار دارند به‌عنوان یک آمینواسید ضروری است. تا بدین جا در پاسخ به این سؤال که عوارض ال آرژنین برای کودکان پیست باید بگوییم که عوارضی ندارد و مفید است. ال آرژنین درواقع آمینواسیدی است که درروند رشد کودک تأثیر بسیاری دارد.

باید بدانید که ال آرژنین را محرک رشد قد کودکان می‌دانند. ال آرژنین این کار را از طریق تقویت اکسیژن مایع و پشتیبانی از فشارخون سالم انجام می‌دهد. همچنین کودک شما برای کاهش سطح آمونیاک در بدن باید به‌طور مرتب از طریق رژیم غذایی خود آرژنین مصرف کند. البته بهتر این است که کودک ال آرژنین را از رژیم غذایی خود دریافت کند. چراکه بدن عناصر موجود در مواد غذایی طبیعی را بهتر جذب می‌کند. از این طریق هم می‌توان از احتمال بروز عوارض ال آرژنین برای کودکان در امان ماند.

منابع غذایی سرشار از آرژنین

درست است که بدن قادر به ساخت آمینواسید ال آرژنین است، اما بهتر است برای کمک به بهبود عملکردهای طبیعی بدن این آمینواسید را از طریق غذا نیز دریافت کنیم. همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم برای اینکه نخواهیم دچار عوارض ال آرژنین برای کودکان شویم، در ابتدا بهتر است مواد طبیعی را امتحان کنیم. برخی از مواد غذایی سرشار از این آمینواسید عبارت‌اند از:

 • انواع آجیل
 • شکلات تلخ
 • کشمش
 • گوشت گاو
 • گوشت مرغ
 • محصولات لبنی
 • عدس
 • نخود
 • تخم کدوتنبل

عوارض ال آرژنین برای کودکان چیست؟

عوارض مصرف ال آرژنین برای کودکان

می‌دانیم که هر دارویی باوجود تمام خواص و فواید خود ممکن است عوارض جانبی احتمالی در بدن داشته باشد. ال آرژنین نیز به‌عنوان یک مکمل در بدن فرد در هر سنی عوارض خاصی را می‌تواند به دنبال داشته باشد. بهتر است قبل از هر چیزی اشاره‌کنیم، برخی معتقدند که مصرف ال آرژنین به‌عنوان یک محرک رشد نمی‌تواند در کودکان مورد استفاده قرار گیرد. اما به‌طورکلی در مورد عوارض ال آرژنین برای کودکان باید اشاره‌ کنیم که مصرف ال آرژنین می‌تواند عوارضی کلی مانند درد شکمی، تهوع، اسهال، التهاب مجاری تنفسی، اسهال و وخیم شدن بیماری آسم را به دنبال داشته باشد.

همچنین از دیگر عوارض ال آرژنین برای کودکان این است که در صورت مصرف دوزهای بالا ممکن است طعم تلخ را در دهان تجربه کنند. علاوه بر این به دلیل توانایی آن در گشاد کردن رگ‌های خونی، فشارخون پایین ممکن است رخ دهد.

 بهتر است بدانید که غلظت بالای اکسید نیتریک، که می‌تواند توسط ال آرژنین تولید شود، برای بافت مغز سمی تلقی می‌شود. دقت کنید که این مکمل می‌تواند با داروهای ضد انعقاد خون، داروهای کاهنده دیابت، داروهای فشارخون و بیماری‌های قلبی تداخل داشته باشد. در صورت مصرف هرکدام از این داروها با پزشک خود مشورت کنید. به‌طورکلی باید بدانید که در بزرگسالان هم مصرف ال آرژنین پس از سکته قلبی توصیه نمی‌شود. با همه این‌ها توصیه می‌شود برای اجتناب از عوارض ال آرژنین برای کودکان بهتر است با پزشک مشورت کنید تا با خیال راحت کودک خود را از فواید آن نیز بهره‌مند کنید.

نحوه مصرف ال آرژنین برای کودکان

درواقع دوز مصرفی این مکمل را بدون شک باید پزشک متخصص تعیین کند. در ضمن باید بدانید که انجام برخی آزمایش‌ها قبل از آغاز مصرف این دارو برای کودکان ضروری است. اما به‌طورکلی خوب است اشاره‌کنیم که عامل سن تعیین‌کننده دوز مصرفی کودکتان خواهد بود. توجه کنید که این دارو را به همراه غذا مصرف شود تا از عوارض احتمالی آن مانند مشکلات گوارشی و سایر عوارض ال آرژنین برای کودکان دورباشید.

سخن پایانی

دانستیم که ال آرژنین برای رشد و تقویت سیستم دفاعی و تقویت قلب و عروق و افزایش حجم عضلات بدن استفاده می‌شود. این مکمل یکی از مکمل‌هایی محسوب می‌شود که نظرات متفاوتی در مورد آن وجود دارد. پس در مصرف آن برای کودکان کمی بیشتر تحقیق و دقت کنید. اگر به رشد کودک خود اهمیت زیادی می‌دهید و می‌خواهید از عوارض ال آرژنین برای کودکان دور بمانید می‌توانید با مشورت با یک پزشک تغذیه این آمینواسید را به‌طور منظم از طریق رژیم غذایی به کودک خود بدهید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۴ میانگین: ۳]

42 نظرات
 1. مریم می گوید

  سلام ببخشید میخاستم بدونم برا دختر ۱۳ سال و نیم ایا ال ارژنین خوبه برا رشد قدش استفاده کرد و اگه خوبه به چه نحو و چند کپسول در روز

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام مریم عزیز
   تا سن ۱۸ سالگی با مصرف ال ارژنین و همچنین تغذیه مناسب و ورزش های کششی امکان افزایش قد وجود دارد پیشنهاد می کنم برای میزان و نحوه استفاده حتما با پزشک متخصص مشورت کنید .

 2. ابوالفضل می گوید

  سلام خسته نباشید
  ۲۹سالمه دارویی هست که بتونه باعث افزایش قد من در این سن بشه اصلا همچین چیزی امکان داره؟ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی… خیر در این سن افزایش قد اتفاق نمی افتد….با تشکر

 3. زینب می گوید

  سلام وقتتون بخیر پسر من دو سالشه و رشد قدش متوقف شده دکتر این قرص رو داده بهش بنظرتون برای این سن مضر نیست؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی…ال آرژینین در یکسری از اختلالات در این سن جایگاه مصرف دارد.

 4. پویا می گوید

  سلام خسته نباشید من ۱۸ساله هستم اجدای بلند قد بالاتر از ۱۸۷ دارم ولی پدر و مادرم قد متوسطی دارند(پدر:۱۷۶)
  مادر(۱۶۴) خودم ۱۷۸ هستم میخواستم بدونم راهی هست که بتونم بلند تر بشم؟ هرکسی که منو میبینه با اجدادم مقایسم میکنه و میگه باید قدت بلند میشد آخه من استخون بندیم مثل پدر مادرم هست میخواستم بدونم رشد قدی میکنم یا خیر

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی…. با متخصص غدد مشورت نمایید.

 5. حسن‌ می گوید

  سلام ببخشید من قرص آرژنین ۵۰۰ مصرف می‌کنم‌ و بسته ی دومم هست‌ بسته ی اول‌ را پزشک تجویز کرد ولی‌ بسته ی دوم‌ را خودم سر خود خریدم اشکال‌ نداره و ۱۶ سالمه و قدم‌ ۱۷۵ هست‌ عوارض ندارد قدم‌ بلند میشه ممنونم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز…داروی دیگری در رابطه با مشکل خاصی استفاده نمیکنید یا بیماری زمینه ای خاصی ندارید؟ اگر از این نظر مشکلی ندارید میتوانید مجدد آن را تهیه نمایید. این دارو در فرد بدون مشکل احتمال کمتر از ۱ درصد ممکن است یکسری عوارض داشته باشد…با مشاهده ی هر گونه علامتی ( در پوست یا تمرکز و…) آن را به پزشک خود اطلاع دهید

 6. نسرین می گوید

  سلام دخترم سیزده سالشه و قد ۱۵۷ س ال ارژنین مصرف میکنه . به تازگی عادت شده میخواستم بدونم ال ارژنین رو شب ها مصرف کنه بهتره یا صبح . روزی دو ونیم میل استفاده میکنه به صورت مایع

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی..تفاوتی ندارد.

 7. نسرین می گوید

  سلام دخترم سیزده سالشه و قد ۱۵۷ س ال ارژنین مصرف میکنه . به تازگی عادت شده. میخواستم بدونم ال ارژنین رو شب ها مصرف کنه بهتره یا صبح . روزی دو ونیم میل استفاده میکنه به صورت مایع

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   .

 8. معصومه می گوید

  سلام، پسر من ده سالشه و قدش ۱۲۹ سانته، می خوام قرص ال آرژنین براش بگیرم
  لطفا راهنماییم کنین که مصرف ال آرژنین عوارضی هم امکان داره براش داشته باشه؟ نگرانم لطفا کمکم کنین

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی در صورت نیاز زیر نظر متخصص اطفال تهیه شود. تمام داروها در اثر استفاده ی نابجا میتوانند عارضه داشته باشند.

 9. مریم می گوید

  سلام پسر من ۱۴ سال و نیمه . قدش ۱۶۵ دکتر غدد اطفال بردم عکس از مچ دست تجویز کرد. گفتن با توجه به عکس فقط ممکنه تا ۱ سانت دیگه به قدش اضافه شه مگر با ورزش خیلی شدید۶ یا ۷ سانت آیا قرص آرژنین تاثیر داره ؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی به عنوان مکمل داروی مناسبیست.

 10. سنا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  دخترم ۱۷ سالشه و قدش ۱۵۸
  قرص ال الرژنین روزی چند میلی گرم بخوره؟ و تا کی باید این قرص رو بخوره تا تاثیر ببینه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی برای افزایش رشد قد دوزاژی برای ال آرژینین در منابع علمی بیان نشده است. میتوانید از مکملهای موجود در بازار دارویی که حاوی ۵۰۰ میلیگرم ال آرزینین میباشند تهیه نموده و زیر نظر پزشک مصرف نمایید.

 11. زهرا می گوید

  سلام.خسته نباشید.پسر من ۲.۵ سالشه میتونم ازین مکمل برا افزایش قدش استفاده کنم؟و اینکه دوز مصرفی چقد باید باشه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی خیر باید زیر نظر متخصص اطفال استفاده شود. در این دوران مکمل زینک و کلسیم نسبت به ال آرزینین ارجحیت دارد.

 12. تارا می گوید

  دختر من ۶سال و نیمس هست و با قد ۱۲۴دکترش براش ویال ال آرژینین ۲۰۰۰رو تجویز کرده البته عکس دست چپ هم گفته بود رسد سنی حدود ۷سال هست به نظرتون این مایع ضرری نداره برا دخترم البته قد دخترم نسبت به همسن های خودش عالیه

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز دلیل مراجعه به متخصص غدد را بفرمایید. تجویز ال آرژینین فقط به افزایش رشد قد محدود نمی شود.

 13. ارشاد می گوید

  سلام من ورزش mma میکنم و این قرص رو مدتی میشه استفاده میکنم ایا باعث اختلال در کلیه و نارسایی کلیوی میشه؟؟؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر خود به تنهایی باعث این عوارض نمی شود مگر اینکه زمینه ای در فرد موجود باشد مانند دیابت و اختلال الکترولیت.

 14. مهدی یوسف زاده می گوید

  سلام خسته نباشید من حدود ۴ روزه که مصرف میکنم و احساس تلخی ته گلو دارم و احساس پوف کردن صورت دارم و ایا این قرص خواب اوره؟ و اون پزشک به من گفت اگر برای افزایش قد میخوای باید روزی ۶ تا ۹ گرم (۶ تا قرص یک گرمی) مصرف کنی این تعداد درسته؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بهتر است به پزشک اطلاع دهید به خصوص اگر دارای بیماری دیابت یا مشکلات تعادل الکترولیت یا نارسایی کبد و کلیه می باشید. …. در کل این مساله مربوط به متخصص غدد میباشد که با توجه به وضعیت هورمونی بدن شما ممکن است داروی دیگری را هم برای رشد قد تجویز نمایند.

 15. سمان می گوید

  سلام
  دخترم ١٣ ساله هست با قد ١۵۶ میروانم ال آرژنین ٣٠٠٠ را شب ها بک عدد بهش بدم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بدین منظور به متخصص غدد هم مراجعه داشته باشید.

 16. مریم قارزی می گوید

  سلام پسر من ۱۴ سالشه و قدش ۱۵۰ سانته…چهار ماهه کا داره روزی یه دونه قرص ال ارژنین ۱۰۰۰ میخوره تحت نظر پزشک متخصص غدد
  سینه های پسرم خیلی بزرگ شده..ربطی به مصرف داروش داره؟واینکه الان ۱۴ سالشه قدش بلند میشه با مصرف همین دارو؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   اگر به پزشک شرح حال کامل ارائه نداده اید حتما در مراجعه ی بعدی بزرگ بودن پستان را ذکر نمایید و همینطور در مورد لزوم انجام آزمایش و تجویز داروی اصلی نظر ایشان را جویا شوید.

 17. نیک می گوید

  سلام ،درسته گفته میشه قرص ال آرژین باعث بلوغ زود رس میشه ؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر اینطور نیست.

 18. محمدرضا می گوید

  سلام ببخشید من بدنسازی میرم و ۱۶ سالمه میخواستم بدونم به عنوان مکمل از ال آرژنین میتونم استفاده کنم؟ قرص امگا ۳ هم میخورم و اینکه چجوری ال ارژنین مصرف کنم

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   می توانید استفاده کنید البته بستگی ب دوز آرژنین هم دارد

 19. معصومه می گوید

  شلام من پسرم قدش ۱۳۹ هست بهش ال ارژنین ۵۰۰ میدم روزی چند عدد مصرف کنه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   چند سالشون هست؟

 20. معصومه می گوید

  سلام ۱۲ سال و نیم است وزنش۳۱ قدش هم که۱۳۹

 21. امیر می گوید

  سلام
  ببخشید ال آرژنین برای افزایش قد خوبه ؟
  و اینکه من ۱۶سالمه و قد ۱۷۸دارمو وزنم ۸۱کیلو گرمه و میخوام قدم بلند و وزنم کم شود آیا مصرف این دارو به من این کمک را میکند؟
  و عوارض این دارو در این سن برای من چیه لطفاً راهنمایی کند

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگر کنار این محصول تمرینات ورزشی کششی داشته باشید و رژیم غذایی حاوی کلسیم قطعا بر روی قد شما تاثیر خواهد گذاشت .

  2. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   پیشنهاد میشود برای نتیجه ی مطلوب تر به متخصص غدد مراجعه نمایید. اگر مشکلاتی مانند عدم تعادل الکترولیت، دیابت، مشکلات کبدی و… دارید زیر نظر پزشکتان مصرف نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.