مجله مثبت سبز

عوارض ال آرژنین برای کودکان چیست؟

3/5 - (3 امتیاز)

با توجه به افزایش سطح آگاهی مردم، دیگر هر فردی می‌داند که بدن برای فعالیت‌های طبیعی خود به عناصر حیاتی نیازمند است. این عناصر حیاتی از طریق مواد غذایی مصرفی در رژیم روزانه تأمین می‌شوند. شاید این موضوع درروند رشد یک کودک بسیار به چشم بیاید. امروزه مکمل‌هایی برای افزایش رشد کودکان و یا به‌عنوان […]

عوارض ال آرژنین برای کودکان
تولد 8 سالگی مثبت سبز

با توجه به افزایش سطح آگاهی مردم، دیگر هر فردی می‌داند که بدن برای فعالیت‌های طبیعی خود به عناصر حیاتی نیازمند است. این عناصر حیاتی از طریق مواد غذایی مصرفی در رژیم روزانه تأمین می‌شوند. شاید این موضوع درروند رشد یک کودک بسیار به چشم بیاید. امروزه مکمل‌هایی برای افزایش رشد کودکان و یا به‌عنوان بهبوددهنده‌های شرایط جسمی بزرگ‌سالان در داروخانه‌ها موجودند. مکمل ال آرژنین یکی از این مکمل‌های غذایی است که عموما به‌عنوان مکملی برای بهبود شرایط جسمی بیماران خاص، مکمل تحریک رشد قد کودکان و یا مکمل عضله ساز در ورزشکاران مورداستفاده قرار می‌گیرد. گاهی افراد نگران عوارض ال آرژنین برای کودکان هستند. ما در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز به این موضوع پرداخته‌ایم.

اهمیت ویتامین ها در رشد قد کودکان

بهتر است بدانید که در سال‌های ابتدایی عمر کودک برای داشتن رشد طبیعی، اهمیت داشتن رژیم غذایی سالم پررنگ‌تر می‌شود. البته ممکن است به دلایل متعددی تمام عناصر حیاتی به بدن فرد نرسد و یا به دلیل داشتن شرایط خاص مانند بیماری یا انجام ورزش‌های سنگین، نیاز فرد بیشتر شود. شاید به‌عنوان یک پدر یا مادر نگران رشد قد کودک خود باشید. برای رسیدن به هدف خود باید تمام ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین، آمینواسیدها و… را در رژیم غذایی کودک جای دهید.

ال آرژنین به‌عنوان یک آمینواسید در مرحله رشد کودک و همچنین سلامت جسمی هر انسان نقش حیاتی دارد. این اسیدآمینه در ساختار بسیاری از پروتئین‌های بدن ما نقش داشته و فعالیت‌های متفاوتی را کنترل می‌کند. در بخش‌های بعدی مقاله هم اشاره می‌کنیم که عوارض ال آرژنین برای کودکان چیست و چگونه باید مصرف شود.

  نحوه مصرف ال آرژنین

ال آرژنین چیست؟

بهتر است بدانید که بدن توانایی ساخت گروهی از آمینواسیدها را دارد و در مقابل برخی از آن‌ها را تنها باید از غذاها دریافت کنیم و بدن قادر به ساخت آن‌ها نیست. ال آرژنین که یک آمینواسید محسوب می‌شود، در واقع در دسته آمینواسیدهای غیرضروری یا نیمه ضروری قرار می‌گیرد که بدن قادر به ساخت آن است. درست است که بدن فرد به‌طور طبیعی تحت شرایط عادی ال آرژنین را تولید می‌کند اما در شرایط خاص نیاز فرد به این آمینواسید بیشتر می‌شود و بنابراین میزان اضافی آن را باید از رژیم غذایی منظم خود دریافت کرد.

 البته داروسازان توانسته‌اند این آمینواسید خاص را به دلیل دامنه عملکرد عالی آن، در محیط آزمایشگاه تولید کنند و به‌عنوان دارو وارد داروخانه‌های جهان کنند. در سال‌های اخیر این مکمل به‌عنوان داروی محرک رشد قد در کودکان تجویز می‌شود. در جهت دوری از عوارض ال آرژنین برای کودکان باید اشاره‌کنیم تجویز این آمینواسید عموما برای افراد زیر 18 سال می‌تواند خطرساز باشد و تنها باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد.

فواید مصرف ال آرژنین

پیش از پرداختن به بحث عوارض ال آرژنین برای کودکان ابتدا فواید آن را بررسی می‌کنیم. ال آرژنین به دفع ماده زائدی به نام آمون یا در بدن کمک می‌کند. با مصرف این ماده ترکیباتی چون کراتین، ال گلوتامین و ال پرولاین در بدن تولید می‌شود و این مواد به گلوکز و گلیکوژن موردنیاز بدن تبدیل می‌شود. ال آرژنین که یک اسیدآمینه غیرضروری است تکمیل‌کننده فعالیت‌های زیادی در بدن است. برای مثال این آمینواسید در درمان بیماری‌های قلبی نقش مهمی ایفا می‌کند.

بهتر است بدانید که این مکمل عموما به همراه داروهای دیگر تجویز می‌شود. به‌عنوان‌مثال، آرژنین به همراه ایبوپروفن برای سردردهای میگرنی، داروهای شیمی درمانی معمول برای درمان سرطان پستان، با اسیدهای آمینه دیگر برای درمان کاهش وزن در مبتلایان به ایدز و همراه روغن ماهی و سایر مکمل‌ها برای کاهش عفونت‌ها ، بهبود زخم و کوتاه شدن زمان بهبودی بعد از عمل تجویز می‌شود.

برخی افراد برای تسریع در بهبود زخم و افزایش جریان خون به سر و دست‌ و پا، به‌خصوص در افراد مبتلا به دیابت، آرژنین را روی پوست به‌صورت پماد اعمال می‌کنند. همچنین به‌عنوان کرم برای مشکلات جنسی هم در آقایان و هم در خانم‌ها استفاده می‌شود. جالب است بدانید که ال آرژنین به‌عنوان یک محرک رشد انسانی محسوب می‌شود. این موضوع یکی از دلایل استفاده ال آرژنین برای کودکان و البته برای بدنسازان است.

ال آرژنین

ال آرژنین را برای کودکان، بزرگسالان و نوجوانان به راحتی می‌توانید از داروخانه آنلاین مثبت سبز تهیه کنید.

ال آرژنین برای کودکان

به‌طورکلی ال آرژنین به‌عنوان یک آمینواسید غیرضروری شناخته می‌شود، اما برای کودکان که در سنین رشد خود قرار دارند به‌عنوان یک آمینواسید ضروری است. تا بدین جا در پاسخ به این سؤال که عوارض ال آرژنین برای کودکان پیست باید بگوییم که عوارضی ندارد و مفید است. ال آرژنین درواقع آمینواسیدی است که درروند رشد کودک تأثیر بسیاری دارد.

باید بدانید که ال آرژنین را محرک رشد قد کودکان می‌دانند. ال آرژنین این کار را از طریق تقویت اکسیژن مایع و پشتیبانی از فشارخون سالم انجام می‌دهد. همچنین کودک شما برای کاهش سطح آمونیاک در بدن باید به‌طور مرتب از طریق رژیم غذایی خود آرژنین مصرف کند. البته بهتر این است که کودک ال آرژنین را از رژیم غذایی خود دریافت کند. چراکه بدن عناصر موجود در مواد غذایی طبیعی را بهتر جذب می‌کند. از این طریق هم می‌توان از احتمال بروز عوارض ال آرژنین برای کودکان در امان ماند.

منابع غذایی سرشار از آرژنین

درست است که بدن قادر به ساخت آمینواسید ال آرژنین است، اما بهتر است برای کمک به بهبود عملکردهای طبیعی بدن این آمینواسید را از طریق غذا نیز دریافت کنیم. همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم برای اینکه نخواهیم دچار عوارض ال آرژنین برای کودکان شویم، در ابتدا بهتر است مواد طبیعی را امتحان کنیم. برخی از مواد غذایی سرشار از این آمینواسید عبارت‌اند از:

  • انواع آجیل
  • شکلات تلخ
  • کشمش
  • گوشت گاو
  • گوشت مرغ
  • محصولات لبنی
  • عدس
  • نخود
  • تخم کدوتنبل

منابع ال آرژنین

عوارض مصرف ال آرژنین برای کودکان

می‌دانیم که هر دارویی باوجود تمام خواص و فواید خود ممکن است عوارض جانبی احتمالی در بدن داشته باشد. ال آرژنین نیز به‌عنوان یک مکمل در بدن فرد در هر سنی عوارض خاصی را می‌تواند به دنبال داشته باشد. بهتر است قبل از هر چیزی اشاره‌کنیم، برخی معتقدند که مصرف ال آرژنین به‌عنوان یک محرک رشد نمی‌تواند در کودکان مورد استفاده قرار گیرد. اما به‌طورکلی در مورد عوارض ال آرژنین برای کودکان باید اشاره‌ کنیم که مصرف ال آرژنین می‌تواند عوارضی کلی مانند درد شکمی، تهوع، اسهال، التهاب مجاری تنفسی، اسهال و وخیم شدن بیماری آسم را به دنبال داشته باشد.

همچنین از دیگر عوارض ال آرژنین برای کودکان این است که در صورت مصرف دوزهای بالا ممکن است طعم تلخ را در دهان تجربه کنند. علاوه بر این به دلیل توانایی آن در گشاد کردن رگ‌های خونی، فشارخون پایین ممکن است رخ دهد.

 بهتر است بدانید که غلظت بالای اکسید نیتریک، که می‌تواند توسط ال آرژنین تولید شود، برای بافت مغز سمی تلقی می‌شود. دقت کنید که این مکمل می‌تواند با داروهای ضد انعقاد خون، داروهای کاهنده دیابت، داروهای فشارخون و بیماری‌های قلبی تداخل داشته باشد. در صورت مصرف هرکدام از این داروها با پزشک خود مشورت کنید. به‌طورکلی باید بدانید که در بزرگسالان هم مصرف ال آرژنین پس از سکته قلبی توصیه نمی‌شود. با همه این‌ها توصیه می‌شود برای اجتناب از عوارض ال آرژنین برای کودکان بهتر است با پزشک مشورت کنید تا با خیال راحت کودک خود را از فواید آن نیز بهره‌مند کنید.

نحوه مصرف ال آرژنین برای کودکان

درواقع دوز مصرفی این مکمل را بدون شک باید پزشک متخصص تعیین کند. در ضمن باید بدانید که انجام برخی آزمایش‌ها قبل از آغاز مصرف این دارو برای کودکان ضروری است. اما به‌طورکلی خوب است اشاره‌کنیم که عامل سن تعیین‌کننده دوز مصرفی کودکتان خواهد بود. توجه کنید که این دارو را به همراه غذا مصرف شود تا از عوارض احتمالی آن مانند مشکلات گوارشی و سایر عوارض ال آرژنین برای کودکان دورباشید.

سن مصرف آرژنین

ال آرژنین مکملی ایمن و بی‌خطر است که حتی کودکان هم می‌توانند از آن استفاده کنند. اما از آنجایی که تحقیقات کافی در مورد مصرف ال آرژنین برای افراد زیر 18 سال وجود ندارد، مصرف این مکمل به ویژه برای اطفال حتما باید زیر نظر پزشک باشد و مقدار دقیق مصرف را پزشک تعیین کند تا عوارض ال آرژنین برای کودکان ایجاد نشود.

بهترین زمان مصرف شربت ال آرژنین برای کودکان

شربت ال آرژنین تا 3 بار در روز می‌تواند مصرف شود. صبح، ظهر و در زمان خواب. بهتر است بین این زمان‌ها حداقل 6 ساعت فاصله قرار داده شود. با این حال بهتر است مقدار دقیق مصرف و حتی بهترین زمان استفاده از شربت ال آرژنین توسط پزشک به طور دقیق تعیین شود. با توجه به سن کودک ممکن است روزانه 5 میلی‌لیتر یا 10 میلی‌لیتر شربت ال آرژنین کافی باشد. جهت جلوگیری از عوارض ال آرژنین برای کودکان هرگز آن را بیش از مقدار توصیه شده استفاده نکنید.

عوارض قرص ال آرژنین برای نوجوانان

عوارض ال آرژنین برای کودکان را شرح دادیم. اکثر نوجوانان به خوبی می‌توانند مقادیر مناسب ال آرژنین را در بدن خود تحمل کنند. اما گاهی عوارضی مثل حالت تهوع، گرفتگی عضلات، اسهال و واکنش‌های آلرژیک ممکن است دیده شود. کاهش فشار خون، تغییر در سطوح گلوکز و مواد شیمیایی خون از دیگر عوارض ال آرژنین برای نوجوانان و دیگر افراد است. ارتباط ال آرژنین و بلوغ زودرس که بسیاری از افراد نگران آن هستند در تحقیقات علمی مورد تائید قرار نگرفته است.

سخن پایانی

دانستیم که ال آرژنین برای رشد و تقویت سیستم دفاعی و تقویت قلب و عروق و افزایش حجم عضلات بدن استفاده می‌شود. این مکمل یکی از مکمل‌هایی محسوب می‌شود که نظرات متفاوتی در مورد آن وجود دارد. پس در مصرف آن برای کودکان کمی بیشتر تحقیق و دقت کنید. اگر به رشد کودک خود اهمیت زیادی می‌دهید و می‌خواهید از عوارض ال آرژنین برای کودکان دور بمانید می‌توانید با مشورت با یک پزشک تغذیه این آمینواسید را به‌طور منظم از طریق رژیم غذایی به کودک خود بدهید.

شاید برای شما جذاب باشد
برچسب: افزایش قد
بحث و تبادل نظر
guest

216 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حمیدرضا
حمیدرضا
در انتظار تایید

سلام
من ۱۳سالم است وقدم ۱۵۴ هستش وورزش والیبال هم انجام میدم و قرص ال ارژنین ۵۰۰ هم گرفتم میشه بگیدروزانه چقدر مصرف کنم و در چه زمانی بخورم

Hemn
Hemn

سلام
قرص آل الرژنین چند سانت قد را افزایش می دهد

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  Hemn

سلام دوست عزیز
نسبت به سن، جنسیت هر فرد متفاوت است .

Saeed
Saeed

من متولد 87 ام قدم 180 ایا امکان استفاده از این دارو باعث رشد قد من میشه؟ البته کنارشم ورزش بدن سازی ام میرم

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  Saeed

با سلام همراه گرامی،
بله میتواند کمک کند شما به حداکثر رشد قدی در محدوده ژنتیکی خودتان برسید

Ali
Ali

سلام من تازه یک ماه هست 18سالم شده قدم 180هست امکان داره با تجویز این قرص ال ارژنین قدم رشد کنه

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  Ali

با سلام همراه گرامی،
بله میتواند موثر باشد.

معین
معین

سلام.من سه ماه دیگه ۱۷ سالم میشه و قدم ۱۷۰ هست و میخوام به حدود ۱۸۲ برسم.الان چند روزه که مصرف ال ارژنین ۱۰۰۰ رو شروع کردم
میخوایتم بپرسم چه قرصی برای کلسیم یا دی یا هرچیزی که ال ارژنین پوشش نمیده بخورم که رشدم در بهترین حالت خودش قرار بگیره؟

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  معین

با سلام همراه گرامی،
کلسیم و دی نیز مهم است. باید از طریق غذا یا مکمل دریافت کنید

حمید
حمید

سلام من ۱۵ سالمه و سه ماه دیگه ۱۶ سالم میشه
و قدم هم تقریبا ۱۷۰ و میخوام تا تا قبل بسته شدن صفحه رشد تا ۱۸۵برسم و اینکه من ال ارژنین۱۰۰۰مصرف میکنم آیا موثر هست یا نه

مجله مثبت سبز
مجله مثبت سبز
پاسخ به  حمید

سلام دوست عزیز
در کنارش رژیم غذایی حاوی کلسیم و تمرینات ورزشی کششی انجام دهید تاثیر گذار خواهد بود .

عباس
عباس

سلام
من ۱۶سالمه قدم ۱۷۲
میخوام از قرص ال ارژنین استفاده کنم
ایا برای کبد ضرر داره،یانه؟
بعد رو قد چقد تاثیر داره
بابام ۱۸۲قدشه

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  عباس

با سلام کاربر گرامی
قد شما بیش از هر عامل به ژنتیک شما بستگی دارد. مکمل ها باعث میشوند بیشترین رشد قدی را تا جاییکه ژنتیک اجازه میدهد داشته باشید و برای کبد مشکلی ایجاد نمیکنند

آرمان
آرمان

سلام 15 سالمه پسر هستم قد 175،روزی 1 عدد قرص ال ارژنین 500 برای رگ دار شدن دست مشکلی نداره؟

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  آرمان

با سلام همراه گرامی،.خیر مشکلی ندارد.

خاطره سادات
خاطره سادات

سلام ببخشیدمن دوقلودختر دارم ۱۱سالشونه قدشون ۱۵۹
یکساله که ال ارژنین میخورن یکی از دوقلوها عادت شده ممکنه بخاطر مصرف ال ارژنین زود عادت شده باشه
بهتره که قطع کنم تا اون یکی هم عادت ماهیانه نشه
ممنونم

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  خاطره سادات

با سلام کاربر گرامی،
این موضوع ربطی به مصرف ال آرژنین ندارد و زمان شروع عادت ماهیانه بسته به عوامل متعددی دارد و در افراد مختلف متفاوت هست.

عباس
عباس

سلام من 14 سال و 7 ماهم هست قدم 169 هست خواستم بدونم این قرص رو دو روز یکبار بخورم عیبی داره؟ یعنی عوارضی ممکنه برام داشته باشه؟

مریی بدنسازی
مریی بدنسازی
پاسخ به  عباس

سلام دوست عزیز
این قرص برای کمک به رشد و خونرسانی بهتر و در نتیجه رساندن مقادیر مورد نیاز املاح بدن به ارگان ها برای رشد طراحی شده است
قبل از هر اقدامی باید با پزشک خود مشورت کنید تا شرایط شما را برای استفاده از محصول بررسی کنند و دوز مورد نیاز را برای شما تجویز کنند
ممنون از همراهی شما

رضا
رضا

سلام من دو ماه دیگه ۲۰ سالم میشه. متاسفانه صفحه رشد بسته شده قدم ۱۷۰ هس و پسرم. آیا امکانش نیس با قرص در حد ۴ و ۵ سانت قد بکشم؟ آخه شنیدم پسرا تا ۲۲ و ۲۳ سالگی رشد میکنن

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  رضا

سلام کاربر گرامی
قد بسیار به ژنتیک پدر و مادر مرتبط است.
در پسران معمولا بین 20 تا 22 سالگی 2 الی 3 سانتی متر امکان افزایش قد وجود دارد.
سپاس از همراهی شما

مانی
مانی

سلام و خسته نباشید من ۱۲ سالمه ۱۴۱ قدم هست وزنم ۲۹ کیلو هست و من ۶ روزه که قرص آرژنین ۱۰۰۰ رو میخورم و خواستم بدونم باید دو روز یکبار بخورم و آیا برای من ضرر داره ؟ من شنیدم میگن که مصرف ارژنین باعث میشه صفحات رشد زودتر بسته بشه آیا واقعیت داره ؟؟ من نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

مریی بدنسازی
مریی بدنسازی
پاسخ به  مانی

سلام دوست عزیز
تاثیرگذاری ان در زمان باز بودن صفحات رشد بیشتر است و تاثیری روی بسنه شدن نمیگزارد
ممنون از همراهی شما

پوریا
پوریا

سلام و درود بر شما
پسرم ۱۴سال دارد و در کودکی مشکل فقر آهن داشته است
با توجه به شرایط فوق مشکلی نداره برای پسرم استفاده کنیم و کدام (پودر یا قرص) رو میتوانیم استفاده کنیم؟؟؟

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  پوریا

با سلام کاربر گرامی،
خیر، مشکلی ایجاد نمی کند. نوع پودر یا قرص نیز تفاوتی از نظر عملکرد ندارند

بی نام ولی آشنا
بی نام ولی آشنا

سلام دخترم ۲ماهه ک رفته تو ۱۵سالگی دکتر میگه صفحه رشدش بسته شده قدش ۱۵۵ هس آیا ال آرژنیین یا استئوکر باعث افزایش قدش میشه ؟

مریی بدنسازی
مریی بدنسازی

سلام دوست عزیز
اول از صفحات رشد عکس بندازید
با پزشک غدد و متخصص رشد مشورت کنید.
برای استفاده روزانه در سن ایشون مناسب است.

محمد امین
محمد امین

سلام من تازه رفتم تو سن بیست سال قرض ال آرژانتین بخورم تاثیری داره اگه جواب بدین ممنون میشم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  محمد امین

سلام دوست عزیز
در صورتی که صفحات رشد شما بسته نشده باشد بله امکان افزایش قد وجود دارد.

محمد حاجی
محمد حاجی

سلام من تازه دارم به سن۱۷ میرسم.
ایا دارو برای افزایش قد من موثر است یانه؟

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  محمد حاجی

با سلام،
بله، بی تاثیر نخواهد بود

سیلا
سیلا

سلام
دختردرسن ۱۵سالگی باقد۱۵۰سانت امکان افزایش قدداره؟
این درسته که صفحات رشد دختردر ۱۵سالگی بسته میشه؟
موثرترین وکم عوارضترین روش برای رشدقددراین سن چیه؟
آرژنین دراین سن کمک میکنه؟
خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید.

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  سیلا

سلام کاربر گرامی
بله اصولا صفحات رشد در خانمها در این سن بسته شده و امکان افزایش قد با دارو وجود ندارد.

محمد حاجی
محمد حاجی

سلام من ۱۶ ساله هستم قدم۱۶۷است.
من میتوانم بامصرف ال ارژنین ۵۰۰به قد ۱۸۰برسم؟

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  محمد حاجی

با سلام،
با مصرف ال آرژنین رشد قدی خواهید داشت اما میزان دقیق افزایش قد قابل پیش بینی نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد

ناشناس
ناشناس

سلام .وقت بخیر پسرم ۴سالشه و۱۴کیلو
قد۹۶
میتونم بهش ازاین شربت بدم؟واینکه چه مقداربدم عوارضی براش نداشته باشه

Sam
Sam

سلام. وقتتون بخیر
با مصرف ال ارژنین ۱۰۰۰ ممکنه دخترم زودتر به سن بلوغ برسه؟ ممنونم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  Sam

سلام کاربر گرامی
با توجه به اینکه ال آرژنین محرک هورمون رشد می باشد ممکن است باعث بلوغ زودرس بشود.

لیلی
لیلی

سلام.پسر من متولد ۱۳۹۰ و قدش ۱۴۳ و وزنش ۵۳
در مورد قدش خیلی نگرانه.
می تونه از قرص ارژنین استفاده کنه؟؟؟ با چه دوزی؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  لیلی

سلام کاربر گرامی
مکمل هایی نظیر ال آرژنین در سنین رشد روی افزایش قد تاثیر گذار هستند،اما بهتر است زیر نظر متخصص تغذیه تعیین دوز بشود و رژیم غذایی مناسب هم دریافت کنید.