مصرف کراتین و پروتئین وی با هم امکان پذیر است؟

3/5 - (2 امتیاز)

شاید فکر کنید که کراتین و پروتئین وی با هم چندان فرق زیادی ندارند. در حالی که چنین نیست و این دو مکمل بدنسازی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. هم مکمل کراتین و هم مکمل پروتئین وی هر دو از محبوب‌ترین مکمل‌های بدنسازی به شمار می‌آیند که طرفداران زیادی در میان ورزشکاران دارند. برای اینکه […]

مصرف کراتین و پروتئین وی با هم امکان پذیر است؟

شاید فکر کنید که کراتین و پروتئین وی با هم چندان فرق زیادی ندارند. در حالی که چنین نیست و این دو مکمل بدنسازی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. هم مکمل کراتین و هم مکمل پروتئین وی هر دو از محبوب‌ترین مکمل‌های بدنسازی به شمار می‌آیند که طرفداران زیادی در میان ورزشکاران دارند. برای اینکه بدانید مصرف کراتین و پروتئین وی با هم امکان پذیر است یا نه، با ما همراه باشید. آیا مصرف همزمان کراتین و پروتئین وی توسط متخصصان پیشنهاد می‌شود؟ ابتدا اجازه دهید شما را با این دو مکمل آشنا کنیم.

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی چیست؟ پروتئین وی محصول جانبی تولید پنیر از شیر است و در واقع از شیر به دست می‌آید. این پروتئین یکی از باکیفیت‌ترین پروتئین‌ها به شمار آمده و هضم و جذب سریعی در بدن دارد. دیگر پروتئین موجود در شیر، کازئین است که اگرچه فواید بسیار دارد اما به اندازه پروتئین وی محبوب نیست زیرا دیرتر جذب می‌شود.

افزایش توده عضلانی و تسریع ریکاوری از مهم‌ترین مزایای استفاده از پروتئین وی است. همچنین این پروتئین با افزایش استقامت ورزشی، سبب بهبود عملکرد ورزشی در ورزشکاران می‌شود. به طور معمول ورزشکاران روزانه 20 تا 25 گرم پروتئین وی را مورد استفاده قرار می‌دهند. البته مکمل وی مزایای دیگری هم دارد مثلا به کاهش وزن کمک می‌کند و سلامت استخوان‌ها را بهبود می‌بخشد. آیا مصرف کراتین و پروتئین با هم امکان پذیر است؟

کراتین چیست؟

کراتین یک ترکیب ارگانیک است که به طور طبیعی در سلول‌های عضلانی تولید می‌شود. در حین انجام ورزش با شدت بالا کراتین به تولید انرژی کمک کرده و بلند کردن اجسام سنگین را تسهیل می‌کند. اما فواید مکمل کراتین چیست؟ هنگامی که کراتین به صورت مکمل مصرف می‌شود، به افزایش توده عضلانی کمک کرده و قدرت و عملکرد ورزشی را بهبود می‌‎بخشد.

در واقع مکمل کراتین باعث می‌شود تا ذخایر فسفو کراتین در عضلات افزایش یابد تا به تولید انرژی در عضلات کمک شود. کراتین را همچنین در بسیاری از مواد غذایی گوشتی می‌توانید به راحتی بیابید. اما دقت کنید که مقدار کراتین موجود در گوشت آنقدرها زیاد نیست. به همین دلیل است که اکثر ورزشکاران به سراغ خرید مکمل کراتین می‌روند. رایج‌ترین شکل کراتین، کراتین مونوهیدرات است که طرفداران زیادی دارد.

پودر پروتئین وی 100 درصد تریم لایف
پودر پروتئین وی 100 درصد تریم لایف
قیمت: 3.510.000 تومان
قیمت با تخفیف:3.159.000 تومان
پودر پروتئین وی 100 درصد تریم لایف
پودر پروتئین وی 100 درصد تریم لایف
قیمت اصلی: 3.510.000 تومان
قیمت با تخفیف: 3.159.000 تومان
  • خلاصه مطلب تا به اینجا این است که کراتین یک ترکیب طبیعی است که در بدن تولید می‌شود اما پروتئین وی از جمله پروتئین‌های موجود در شیر به حساب می‌آید. مکمل کراتین باعث افزایش توده عضلانی شده و قدرت و عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد. مکمل پروتئین وی نیز اغلب در ورزش‌های مقاومتی استفاده می‌شود و به افزایش توده عضلانی کمک می‌کند.

به نظر شما مصرف کراتین و پروتئین وی با هم صحیح است؟

  مکمل کراتین چیست

کراتین و پروتئین وی هر دو موثر در عضله سازی

به نظر می‌رسد که فواید مصرف کراتین و پروتئین وی بسیار شبیه به هم است. با این آیا تفاسیر مصرف همزمان کراتین و پروتئین وی پیشنهاد می‌شود؟ مکمل کراتین و پروتئین وی در کنار تمرینات مقاومتی سبب افزایش توده عضلانی می‌شوند.

کراتین ظرفیت ورزشی را در طول تمرینات با شدت بالا افزایش می‌دهد و از این طریق به افزایش توده عضلانی کمک می‌کند. اما مصرف پروتئین وی در کنار تمرینات، سنتز پروتئین موجود در ماهیچه‌ها را تقویت می‌کند و در نتیجه توده عضلانی را افزایش می‌دهد.

همان‌طور که حتما متوجه شدید، نحوه عملکرد کراتین و پروتئین وی کاملا با یکدیگر فرق دارد. کراتین ظرفیت بدن را برای انجام تمرین افزایش داده و منجر به ساخت توده عضلانی می‌شود. در حالی که پروتئین وی تولید پروتئین عضلات را تحریک کرده و در عضله‌سازی موثر است.

مصرف کراتین و پروتئین وی با هم صحیح است؟

در بعضی از مطالعات پیشنهاد شده است که مصرف پروتئین وی با کراتین می‌تواند مزایایی فراتر از اینکه هر یک را جداگانه مصرف کنید داشته باشد. اما مطالعات دیگری این احتمال را کاملا رد کرده‌اند. اگر بخواهیم کلی صحبت کنیم باید بگوییم که مصرف کراتین و پروتئین وی با هم آنچنان که اکثریت تحقیقات نشان می‌دهند، هیچ مزیت خاصی ندارد. با این حال برخی از افراد بنابر تجربه شخصی خود یا دلایل دیگر تصمیم می‌گیرند که مصرف همزمان کراتین و پروتئین وی را امتحان کنند.

از طرف دیگر مشخص شده که ایرادی هم ندارد که شما مصرف همزمان وی و کراتین را امتحان نمایید. به عبارت دیگر مصرف پروتئین وی با کراتین باعث ایجاد عوارض جانبی برای شما نخواهد شد و اثرات منفی روی بدن شما بر جای نخواهد گذاشت. پس مصرف کراتین و پروتئین وی با هم بی‌خطر و ایمن است.

  پروتئین وی

آیا مصرف همزمان کراتین و پروتئین وی ضرورت دارد؟

خیر؛ هیچ ضرورتی ندارد که شما مکمل وی را همراه با کراتین مورد استفاده قرار دهید. انتخاب اینکه پروتئین وی بخورید یا کراتین یا هر دوی آنها، کاملا به اهداف شخصی شما بستگی دارد. اگر شما یک ورزشکار نچندان حرفه‌ای هستید که به دنبال تناسب اندام است، استفاده از مکمل وی یا همان آب پنیر برای شما بسیار مناسب می‌تواند باشد تا هم به عضله‌سازی کمک شود و هم تسریع ریکاوری.

اما اگر می‌خواهید قدرت عضلانی خود را به اوج برسانید و در عین حال عضله‌سازی هم انجام دهید، پیشنهاد می‌‎دهیم مصرف کراتین و پروتئین وی با هم را امتحان کنید. در این صورت مصرف همزمان کراتین و پروتئین وی می‌تواند شما را راحت‌تر به اهدافتان نزدیک کند.

نحوه مصرف پروتئین وی و کراتین

ورزشکاران معمولا روزانه 3 تا 5 گرم کراتین را می‌توانند مورد استفاده قرار دهند. افرادی که می‌خواهند سریع به نتیجه برسند، اغلب در هفته اول 20 تا 25 گرم کراتین را در هر روز استفاده می‌کنند و بعد در هفته‌های دیگر 3 تا 5 گرم از این مکمل را مورد مصرف قرار می‌دهند.

مقدار مصرف پروتئین وی نیز اغلب 20 تا 25 گرم در روز است که با مشورت پزشک یا مربی ورزشی می‌توان این مقدار را افزایش هم دارد. اگر بخواهید مصرف کراتین و پروتئین وی با هم را امتحان کنید، چه وقت باید آنها را مورد استفاده قرار دهید؟

بهترین زمان مصرف پروتئین وی با کراتین

مایلید مصرف همزمان وی و کراتین را امتحان کنید؟ اگر می‌خواهید آنها را در یک روز اما به طور جداگانه مورد استفاده قرار دهید، بهتر است پروتئین وی را بعد از تمرین بخورید تا به بازسازی و ترمیم عضلات یا همان ریکاوری کمک شود. اما قبل از تمرین می‌توانید مکمل کراتین را میل کنید تا قدرت عضلانی شما افزایش یابد. اگر می‌خواهید کراتین و پروتئین وی را با هم ترکیب کنید و مورد مصرف قرار دهید، بهتر است مقدار دقیق مصرف را با مربی ورزشی یا پزشک خود چک کنید.

  مصرف همزمان کراتین و پروتئین وی

عوارض مصرف کراتین و پروتئین وی

مصرف همزمان کراتین و پروتئین وی (در مقادیر بالا) برای برخی افراد ممکن است ایجاد مشکلات گوارشی و کلیوی را به همراه داشته باشد. این مشکلات ممکن است شامل درد شکم، اسهال، تهوع، استفراغ، افزایش فشار خون و آسیب به کلیه‌ها باشد. در برخی موارد مصرف همزمان کراتین و پروتئین وی می‌تواند باعث ایجاد اختلالات کلیوی شود. این اتفاق معمولا در افرادی رخ می‌دهد که قبلا مشکل کلیوی داشته‌اند.

بنابراین بهتر است قبل از مصرف هر دو مکمل با پزشک خود مشورت کنید و عوارض و مزایای هرکدام را با او بررسی نمایید. همچنین در صورتی که تصمیم به مصرف کراتین و پروتئین وی با هم دارید، باید مطمئن شوید که مقادیر مصرفی از هر دو ماده مطابق با توصیه پزشک شما است. از راهنمایی‌های مربی ورزشی خود نیز کمک بگیرید.

پروتئین وی بهتر است یا کراتین؟

اگر نخواهید مصرف کراتین و پروتئین وی با هم را امتحان کنید و تصمیم بگیرید، جداگانه از آنها استفاده کنید، این سوال پیش می‌آید که کدامیک بهتر است؟ پروتئین و کراتین دو مکملی محبوب برای ورزشکاران و افرادی هستند که به دنبال افزایش عملکرد و ساخت عضله هستند. با این حال هر کدام از این مکمل‌ها برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و عملکردی متفاوت دارند.

پروتئین وی یک منبع غنی از اسیدهای آمینه ضروی به حساب می‌آید که به لحاظ ساختاری شبیه به پروتئین‌های موجود در بدن انسان است. پروتئین وی معمولا برای ساخت عضله، بهبود بازسازی بافت عضلانی و افزایش تحمل ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از پروتئین‌های موجود در شیر گاو است.

اما کراتین یک ماده آلی است که در بدن به صورت طبیعی تولید می‌شود و در عضلات ذخیره می‌شود. کراتین معمولا برای افزایش قدرت و توان عضلات، بهبود عملکرد ورزشی، و افزایش حجم عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر به دنبال افزایش قدرت عضلات هستید مصرف کراتین را به شما پیشنهاد می‌دهیم. اما اگر عضله‌سازی برای شما مطرح است و مایلید بعد از ورزش به ریکاوری شما کمک شود، بهتر است پروتئین وی بخورید. در نهایت با توجه به شرایط سلامتی خود و همچنین اهدافتان بهتر است با مربی بدنسازی خود حتما در این زمینه که پروتئین وی برایتان بهتر است یا کراتین مشورت نماید. همچنین در مورد مصرف کراتین و پروتئین با هم نیز سوالات خود را مطرح کنید.

کلام پایانی

مصرف کراتین و پروتئین وی با هم امکان پذیر است؟ بله؛ اما اکثریت قریب به اتفاق مطالعات نشان می‌دهند که مصرف همزمان کراتین و پروتئین وی نسبت به زمانی که هر یک را جداگانه مصرف کنید، مزایای خاصی ندارد. با این حال اگر بعد از مطالعه این مقاله همچنان سوالی در ذهنتان وجود دارد، برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان ورزشی ما در مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز پاسخگوی شما باشند. همچنین تجربیات خود را در خصوص مصرف همزمان وی و کراتین با ما و خوانندگان این مجله اینترنتی در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
برچسب: عضله سازی
بحث و تبادل نظر
guest

26 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پریسا
پریسا

سلام وقت بخیر.
من بعد از تمرین باید مکمل کراتین و وی بخورم …
ابتدا اولویت با کدام مکمل است ؟ و بعد از چند دقیقه مکمل بعدی را مصرف بکنم ؟

کارشناس تغذیه
کارشناس تغذیه
پاسخ به  پریسا

سلام همراه گرامی، می توانید هر دو را به طور همزمان مصرف کنید. یکی از بزرگترین تفاوت ها زمان مصرف این مکمل ها است. پروتئین بهتر است بلافاصله بعد از تمرین برای کمک به ترمیم بدن شما مصرف شود، اما کراتین را می توان در هر زمان مصرف کرد.

رضا
رضا

خوردن وی و کراتین با آب چه اشکالی دارد یا ندارد ؟

کارشناس ارشد تغذیه
کارشناس ارشد تغذیه
پاسخ به  رضا

با سلام کاربر گرامی،
خیر مشکلی ندارد.

رضا
رضا

سلام
ببخشید. طریقه مصرف وی و کراتین چگونه است
اگر بخواهیم کراتین و وی را مخلوط کنیم
وبا آب مخلوط کرد
قبل تمرین بهتر است یا بعد تمرین

مریی بدنسازی
مریی بدنسازی
پاسخ به  رضا

سلام دوست عزیز
طبق تحقیقات هر دو دستور مناسب هستند بعد تمرین برای اماتورتر ها
و قبل تمرین برای حرفه ای تر ها
ممنون از همراهی شما

بهادر علیزاده
بهادر علیزاده

سلام خسته نباشید من وزنم تقریبا 79 قدم 175، 18 سالمه از وی کراتین استفاده میکنم تازه 2 روز شروع کردم
کراتین بعد از صبحانه قبل تمرین بعد تمرین میخورم
وی هم صبح ناشتا و نیم ساعت بعد تمرین
یکم دل پیچه گرفتم با نفع معده طبیعی هستش؟
دوز روزانه ام خوبه؟
و هی میرم دسشویی هر 1 ساعت 1 ساعت کلا تازه اینجوری شدم چیکار کنم؟

مریی بدنسازی
مریی بدنسازی

سلام دوست عزیز
شما به کراتین مونوهیدرات معمولی حساسیت نشان داده اید
و باید از نمونه میکرونایزد ان استفاده میکردید
به احتمال زیاد تا یک یا دو هفته دیگر این مشکل شما حل شود یعنی بدن شما عادت کند
ممنون از همراهی شما

پارسا
پارسا

تناقضی در مطلب میبینم ک ممنون میشم توضیح دهید
کراتین باعث میشه تا در تمرینات فشار بیشتری تحمل کنیم در نتیجه سرعت بیشتری برای عضله سازی تجربه میکنیم طبق مطلبی ک نوشتید
و وی هم با پروتئین و اسید آمینه باعث میشه عظله سازی سرعت بگیره
بطور طبیعی وقتی تمرینات پر فشار تری داشته باشیم و پروتئین کافی ب بدن برسانیم باید حجیم شدن عضلات سرعت بیشتری بگیرد پس چگونه است ک استفاده ی همزمان انها بی تاثیر بوده؟ مگر اینکه در تحقیق و آزمایش افرادی ک تحت تاثیر مصرف کراتین تمرینات پر فشار تری داشتن پروتئین بیشتری دریافت نکردن ک در این صورت میتونه حتی تاثیر منفی هم داشته باشه و منجر ب عضله سوزی بشه!؟
بنظر شما اگر با کراتین تمرین سنگین تر و شاداب تری داشته باشیم
و بی سی ای ای ترمیم و ریکاوری سریع تر
و پروتئین کافی ب همراه وی مصرف کنیم نتیجه ی بهتری نمیگیریم؟
ک البته بشخصه قصد دارم از این هفته کراتین رو ب وی و بی سی ای ای اضافه کنم
۴ هفته ی دیگه نتیجه رو اعلام میکنم
۴ هفته قبل ال کارنتین وی مصرف کردم عضله سازی تقریبا خوب بوذ
چربی سوزی هم خوب بود
این ماه قصد دارم بی سی سی دبل ای و کراتین هم اضافه کنم
چون از قبل تهیه کردم و بعد از منع شدن استفاده نکردم
برای ۴ هفته قصد دارم این کارو انجام بدم و اگر عملکرد بهتری ببینم قطعا دو ماه در سال سعی میکنم مصرف همزمان را داشته باشم اما دوست دارم قبل از نتیجه گیری عینی نظر شما را داشته باشم
ممنون

مریی بدنسازی
مریی بدنسازی
پاسخ به  پارسا

سلام دوست عزیز
ممنون از ثبت کامنتتون بی صبرانه منتظر ثبت نتایج شما هستیم
سپاس از ثبت تجربیلتتون با دیگر مثبت سبزی ها

صادق
صادق

سلام. اگه سه روز در هفته تمرین داشته باشیم، توی اون ۴روز الباقی هم کراتین رو مصرف کنیم یا نیازی نیست؟

Mmd
Mmd

سلام اگر وی و کراتین باهم مخلوط کنیم و بخوریم چه میشود ایا کارایی دارد؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  Mmd

سلام دوست عزیز
منع مصرف ندارد اما بهتر است که کراتین و پروتئین با هم مصرف نشوند.

امیرحسین
امیرحسین

با سلام
ببخشید مصرف کراتین برای نوجوانان ضرر نداره؟
نوجوانان چه مقدار در روز باید کراتین مصرف کنند؟
با تشکر

محسن
محسن
پاسخ به  امیرحسین

سلام وقت بخیر
بنده 35سال سن دارم فشارکارنیمه سنگین دارم
متاسفانه به دلیل مشکلات و…قدرت بدنی و توان جسمی و عضلاتم بهم ریخته
مکمل های
پروتئین وی ایزوله bpi
کراتین منوهیدرات بایوتک
برای مصرف گرفتم
سوالم این هستش که آیا مصرف این دو باهم دریک بطری مشکلی ندارد یابایدجداگانه مصرف کنم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  امیرحسین

سلام دوست عزیز
بهتر است تا قبل از سن 18 سالگی از کراتین استفاده نکنید.

**OMID**
**OMID**

چرا همه میان روشهای مصرف رو متفاوت میگن؟
الان به من گفتن پروتئین یه پیمانه قبل تمرین
پروتئین و کراتین هرکدوم یه پیمانه بعد تمرین

مربی بدنسازی
مربی بدنسازی
پاسخ به  **OMID**

سلام همراه گرامی
دوز مصرف پروتیین و کراتین نسبت به فشار تمرینی و تیپ بدنی هر شخصی متفاوت است و بهتر است تحت نظر مربی مصرف شود.

نیما
نیما

سلام خسته نباشید.در یک بطری نه.اما با فاصله مثلا نیم ساعته .خوردن پروتیین وی و کراتین کمک میکنه به افزایش عضله؟
مثلا 5 گرم قبل تمرین کراتین.و یک اسکوپ بعد تمرین وی؟
یا 5 گرم قبل تمرین و 5 گرم بعد تمرین کراتین.و نیم ساعت بعد تمرین وی.
من هم کراتین گرفتم هم وی.اما نمیدونم هر دو رو استفاده کنم یا اینکهبزارم کراتینم تموم شه بعد وی رو استفاده کنم.یه راهنمایی و نهوه مصرفشو لطفا بهم بگین ممنون

مربی بدنسازی
مربی بدنسازی
پاسخ به  نیما

سلام همراه گرامی
مصرف کراتین و وی نسبت به تیپه بدنی و فشاره تمرینی در هر فرد متفاوت است
به صورت کلی مصرف کراتین در روز به 15 گرم برسه
و مصرف وی در روز از 2 اسکوپ بیشتر نشه
کراتین 3 وعده بعد صبحانه قبل تمرین و بعد تمرین
پروتیین وی 1 اسکوپ بعداز صبحانه و 1 اسکوپ بعد تمرین

سمیرا
سمیرا

سلام مصرف کراتین و پروتئین وی بطور همزمان (در یک بطری) مانعی نداره

مربی بدنسازی
مربی بدنسازی
پاسخ به  سمیرا

سلام
بهتر هستش اینکار انجام نشود
اما مصرف همزمان این دو منعی ندارد.

نیما
نیما

سلام با چه فاصله زمانی مصرف بشن؟
بهتر نیست کراتین یه دوره باشه.وی یه دوره دیگه؟

مربی بدنسازی
مربی بدنسازی
پاسخ به  نیما

سلام همراه گرامی
مصرف همزمان بلامانع است

حکیم
حکیم

سلام علیکم
من حکیم قریشی هستم ۳۲ سال دارم بدن نسبتا لاغر دارم و شکم پر چربی از کدام نوع پروتئین استفاده کنم که چربی شکم بیشتر نشود و جهت عضله سازی ، از کجا بدانیم که کدام پروتئین وی اصل است ؟
ممنون

مربی بدنسازی
مربی بدنسازی
پاسخ به  حکیم

سلام خدمت شما
مکمل های مجموعه مثبت سبز همه مورد تایید وزارت بهداشت هستند و همه اورجینال
در پورد سوالتون پروتئین ایزوله و یا پروتئین درصد کربو پایین مثل برند ترک نوتریشن و یا دلیشز وی برند کیو ان تی برای شما مناسب هستند.