دمنوش لاغری دمنوش لاغری

راهکارهای مراقبت از ساقه مو

ساقه موهای خود را نرم و ابریشمی کنید


0 885

هرچقدر هم که موهای خود را بلند کنید، اگر موهایتان آسیب‌دیده باشند، باز هم هیچ زیبایی نخواهند داشت. وقتی که لایه بیرونی مو یعنی کوتیکول باز می‌شود، موها بیشتر در معرض آسیب و شکستگی قرار خواهند گرفت. ظاهر موهای آسیب‌دیده، وز و خشک به نظر می‌رسد و احتمالا با موخوره هم همراه است. در بسیاری از موارد هیچ راه چاره‌ای نیست جز اینکه موها کوتاه شوند. اما ناامید نشوید؛ به جز کوتاهی مو راهکارهای دیگری هم وجود دارد. در این مقاله چگونگی مراقبت از ساقه مو را برای شما شرح خواهیم داد. با داشتن موهای آسیب دیده از میان انواع شامپو چه شامپویی را برای خود انتخاب می‌کنید؟

ساقه مو کجاست؟

هر تار مو دارای ساقه و ریشه است. ساقه مو قسمت قابل مشاهده مو است که از پوست سر خارج می‌شود. ریشه مو در پوست بوده و تا لایه‌های عمیق‌تر پوست فرو می‌رود. اطراف ریشه مو توسط فولیکول مو که به غده چربی نیز متصل است، احاطه شده است. بنابراین آن قسمت از مو را که می‌توانید مشاهده کنید، ساقه مو نام دارد.

 خرید شامپو

برای خرید شامپو کلیک کنید.

مو از چه چیزی تشکیل شده است؟

فولیکول پیاز مو قسمت زنده‌ای از مو است که در زیر پوست قرار دارد. پوست سر انسان تقریبا شامل ۱۰۰۰۰۰ فولیکول مو است. ساقه مو قسمت غیر زنده مو است که بالای سطح پوست سر قرار دارد. این بخش از پروتئین کراتین تشکیل شده که مو را قوی و انعطاف‌پذیر می‌کند. ساقه مو شامل ۳ قسمت است:

  • مدولا: قسمت داخلی ساقه مو است که فضاهای هوا و هسته نازکی از سلول‌ها را شامل می‌شود.
  • کورتکس: این قسمت شامل الیاف کراتین بلندی است که توسط پیوندهای هیدروژنی به هم متصل شده و به مو استحکام، انعطاف‌پذیری و خاصیت ارتجاعی می‌بخشد. کورتکس حاوی ملانین است که به موها رنگ می‌دهد.
  • کوتیکول: خارجی‌ترین لایه تار مو است که از لایه‌های داخلی در برابر هر گونه آسیب محافظت می‌کند. یک کوتیکول سالم، صاف و مسطح بوده و رطوبت را حفظ می‌کند.

ساختار مو

اگر موهایتان خشک و آسیب دیده است، نگران نباشید. در این مقاله بهترین شامپو برای موی خشک را هم به شما معرفی خواهیم کرد.

علت آسیب به ساقه مو چیست؟

قبل از آنکه چگونگی مراقبت از ساقه مو را برایتان بگوییم، لازم است شما را با علل آسیب به موها آشنا کنیم. آسیب مو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ساختار موی انسان متخلخل است اما غشای پوشش داده شده با لیپید مانع از آن می‌شود که رطوبت در آن به شدت افزایش یابد. زمانی‌که چربی و رطوبت طبیعی مو از بین می‎‌رود، لایه چربی روی مو از بین رفته و مو به شدت متخلخل می‌شود؛ یعنی فضاهای خالی در ساختار آن بیشتر می‌شوند. عدم شستشوی صحیح مو، استفاده از رنگ مو و دکلره، استفاده بیش از حد از ابزار حرارتی مثل سشوار، آلودگی‌های محیطی، شانه کردن نادرست مو و بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن از دلایل آسیب به ساقه مو به حساب می‌آیند.

هنگامی‌‎که مو به شدت آسیب می‌بیند، کوتیکول که لایه خارجی مو است، باز شده و فرسوده می‌شود؛ به طوری‌که سلول‌ها دیگر صاف روی هم باقی نمی‌مانند. این مسئله سبب شکسته شدن ساقه مو می‌شود. در این صورت موها زیبایی خود را نیز از دست خواهند داد. آسیب به ساقه مو همچنین می‌تواند به تغذیه نادرست، اختلالات هورمونی و اختلالات خود ایمنی مرتبط باشد.

مراقبت از ساقه مو و درمان موی آسیب دیده

جهت مراقبت از ساقه مو راهکارهای زیر توصیه می‌شود:

کوتاه کردن منظم موها

بهترین راه برای حفظ موهای سالم، کوتاه کردن منظم مو است. توصیه می‌شود کلیه افراد هر ۶ تا ۸ هفته یکبار مقداری از پایین موهای خود را کوتاه کنند. اگر بر اثر خشکی، موخوره ایجاد شود، فرد باید موهای خود را تا آنجایی کوتاه کند که دیگر چند قسمت شدن ساقه مو (موخوره) دیده نشود. چنانچه موهایی که دچار موخوره شده‌اند کوتاه نشوند، موخوره همچنان تا نزدیک به ریشه مو ادامه یافته و مو دچار آسیب بیشتری خواهد شد. برای موهایی که در مراحل اولیه آسیب قرار دارند، راهکارهای دیگری هم وجود دارد.

انتخاب شامپوی مناسب

شامپوی هر فرد باید با توجه به نوع موهای وی انتخاب شود. در بازار به راحتی می‌توانید، شامپو موی خشک، چرب، معمولی، آسیب دیده، رنگ شده، ضد شوره، ضد ریزش، حجم دهنده و مخصوص موهای کاشته شده را بیابید. اگر ساقه موهای شما خشک و در معرض آسیب است، باید شامپو ترمیم کننده موی خشک استفاده کنید. احتمالا اگر زیاد موهای خود را رنگ و دکلره کرده یا از اتوی مو و سشوار زیاد استفاده می‌کنید، با خشکی مو مواجه هستید.

استفاده از نرم کننده

اگر موهای خشک دارید، به منظور مراقبت از ساقه مو بهتر است بعد از شامپو زدن به موها از نرم کننده مو استفاده کنید. نرم کننده‌ها حاوی مواد روان کننده و ضد الکتریسیته ساکن هستند. آنها همچنین کوتیکول‌های مو را چرب کرده و به حفظ رطوبت مو کمک می‌کنند.

برای خرید نرم کننده مو از کجا اقدام می‌کنید؟ در داروخانه آنلاین مثبت سبز می‌توانید نرم کننده مو رنگ شده، معمولی و خشک و آسیب دیده را به راحتی بیابید.

ماسک مو

با داشتن ساقه خشک مو توصیه می‌کنیم که حتما از ماسک تقویت کننده مو خشک استفاده نمایید. ماسک مو حاوی ترکیبات مفید و مغذی است که به حفظ رطوبت و چربی طبیعی مو کمک می‌کنند. این محصول به ترمیم موهای آسیب دیده پرداخته و حتی رشد موها را بهبود می‌بخشد. ماسک مو بر دو نوع است: بدون آبکشی و با آبکشی. اکثر ماسک موهایی که از داروخانه می‌خرید، فقط مخصوص ترمیم ساقه مو هستند و نباید با ریشه مو تماس داشته باشند. اما ماسک موهای خانگی را جهت افزایش رشد موها و جلوگیری از ریزش مو به ریشه موها نیز می‌توان مالید. بهتر است ماسک مو حداقل ۳ تا ۴ دقیقه روی ساقه موها بماند تا تاثیر بسزایی داشته باشد.

حفاظت از ساقه مو در برابر نور خورشید

اشعه ماورای بنفش خورشید می‌تواند به ساقه موها آسیب برساند. نور آفتاب پروتئین و استحکام پیوند فیبر مو را کاهش می‌دهد. در این صورت موها ضعیف، خشک و شکننده می‌شوند. بهتر است اگر زمان زیادی را در زیر نور آفتاب می‌گذرانید، حتما از کلاه یا روسری استفاده نمایید.

استفاده از روغن مو

روغن‌های طبیعی مثل نارگیل، بادام، آرگان و زیتون می‌توانند به داخل مو نفوذ کرده و رطوبت و چربی از دست رفته مو را به آن برگردانند. روغن‌ها همچنین می‌توانند شکاف بین کوتیکول‌های مو را پر کرده و در مراقبت از ساقه مو مفید واقع شوند. روغن‌هایی همچون نارگیل حتی می‌توانند از آسیب به پروتئین مو نیز جلوگیری به عمل آورند. یکی از روغن‌هایی که به راحتی در ساقه مو نفوذ پیدا می‌کند، روغن نارگیل است. روغن زیتون و نارگیل همچنین می‌توانند از فولیکول مو در برابر گرما نیز محافظت کنند.

 روغن برای مراقبت از ساقه مو

نقش تغذیه در مراقبت از ساقه مو

ویتامین‌ها و مواد مغذی برای رشد و درخشش موهای سالم ضروری هستند. رژیم غذایی که فاقد ویتامین، مواد معدنی، اسیدهای چرب ضروری و پروتئین باشد، می‌تواند به ساختار مو آسیب رسانده و ریزش مو را به دنبال داشته باشد. رژیم غذایی سالم شامل پروتیئن‌ها، میوه و سبزیجات، غلات، لبنیات و چربی‌های سالم می‌شود.

چند وقت یکبار باید موهای خود را بشویید؟

اگر موهای چرب دارید، ممکن است نیاز باشد هر روز به حمام رفته و آنها را بشویید. اما اگر موهایتان خشک است نیازی نیست هر روز در حمام به آنها شامپو بزنید. استفاده بیش از حد از شامپو خود می‌تواند باعث آسیب به ساقه مو شده و وزی و خشکی مو را بیشتر کند. نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که شامپو را فقط به کف سر خود بزنید. یعنی لازم نیست آن را به ساقه موها نیز بمالید.

معرفی چند محصول برای مراقبت از ساقه مو

اگر ساقه موهای شما آسیب دیده، محصولات زیر را به شما معرفی می‌کنیم:

شامپو تغذیه کننده و ترمیم کننده فورکاپیل

این شامپو برای موهای خشک تا نرمال فرموله شده است و تغذیه و ترمیم بافت مو کمک می‌کند. شامپو تغذیه کننده و ترمیم کننده فورکاپیل همراه با رطوبت‌رسانی عمیق باعث شادابی ساقه مو می‌شود. جلوگیری از موخوره، خشکی و کدر شدن موها از مزایای این محصول است. روغن آرگان، بادام شیرین، روغن زیتون و شی باتر از ترکیبات موجود در این شامپو هستند که منبعی غنی از مواد مغذی به شمار می‌آیند. پس از زدن این شوینده به موهای خود ۲ الی ۳ دقیقه صبر کرده و بعد آبکشی انجام دهید.

 شامپو فروکاپیل

خرید شامپو فورکاپیل

شامپو مناسب موهای آسیب دیده پرو ویتامین بوتانیس

کراتین، ویتامین B۶ و B۷ و پروتئین سیلک از ترکیبات موجود در شامپو مناسب موهای آسیب دیده پرو ویتامین بوتانیس هستند که در مراقبت از ساقه مو نقش موثری را ایفا می‌کنند. با استفاده از این شامپو می‌توانید افزایش ضخامت تارهای مو و درخشندگی موها را تجربه کنید. این شوینده آبرسانی عمیقی به موها انجام داده و آنها را خوش‌حالت می‌کند. پروتئین سیلک در این شامپو به تارهای مو نفوذ پیدا کرده و خاصیت الاستیسیته مو را در مقابل افزایش سن و موخوره حفظ می‌کنند.

 شامپو بوتانیس

خرید شامپو بوتانیس برای مراقبت از ساقه مو

نرم کننده مو حاوی عصاره آووکادو شون

موهای خشک و آسیب دیده پس از شستشو حتما به نرم کننده نیاز دارند. می‌توانید از نرم کننده مو حاوی عصاره آووکادو شون استفاده کنید. این نرم کننده سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان‌ها بوده و به محافظت از ساقه مو کمک می‌کند. جلوگیری از بروز موخوره و برطرف کردن زبری و شکنندگی موها از مزایای استفاده از این نرم کننده است. عصاره آووکادو یکی از ترکیبات موجود در این محصول است که باعث رطوبت‌رسانی و حالت‌دهی به موها می‌شود. این نرم کننده فاقد پارابن است.

 نرم کننده شون

خرید نرم کننده مو شون

ماسک مو با آبکشی آدرا آرگانیک حاوی روغن آرگان

با داشتن موهای خشک و آسیب پذیر یکی از بهترین ماسک موهایی که می‌توانید استفاده کنید، ماسک مو با آبکشی آدرا آرگانیک حاوی روغن آرگان است. این محصول درخشندگی و نرمی را به موهای آسیب دیده باز گردانده و سلامت کلی مو را بهبود می‎‌بخشد. روغن آرگان منبعی غنی از ویتامین E و امگا ۶ و ۹ بوده و مغذی به شمار می‌آید. استفاده از این ماسک مو از موخوره جلوگیری کرده و الکتریسیته ساکن را کاهش می‌دهد. وقتی این ماسک مو را به ساقه موها می‌زنید، ۲ الی ۴ دقیقه باید صبر کرده، موها را ماساژ داده و بعد آبکشی انجام دهید.

 ماسک مو آدرا

خرید ماسک مو آدرا

سخن آخر

برای مراقبت از ساقه مو باید شوینده مناسب انتخاب کرده و ترجیحا از نرم کننده و ماسک مو استفاده کنید. توصیه می‌کنیم از مواد شیمیایی مثل دکلره روی موی خود کمتر استفاده نموده و برای حالت دهی به موها نیز کمتر به سراغ سشوار و اتوی مو بروید. همچنین فراموش نکنید که بهتر است هر چند هفته یکبار کمی از پایین موهای خود را کوتاه کنید تا به حفظ سلامت موها کمک شود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۳]
منبع medicalnewstoday

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :