قرص لیورمد قرص لیورمد

کاربرد شیرخشک برای بزرگسالان و بدنسازان


34 244880

در سال‌های گذشته که هنوز مکمل‌هایی مثل پودرهای پروتئینی به شکل امروز در سطح داروخانه های معتبر مانند داروخانه آنلاین مثبت سبز فراگیر نشده بودند، به خصوص بدنسازان بخش اعظم پروتئین و کالری مصرفی روزانه خود را از شیر و شیر خشک می‌گرفتند. شاید شما هم فکر کنید که شیر خشک تنها غذای نوزادانی است که از نعمت شیر مادر دور مانده‌اند، اما این گونه نیست. شیرخشک برای بزرگسالان نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است. برخی از ورزشکاران که به ارزان قیمت بودن مکملی که می‌خورند، اهمیت می‌دهند، از شیر خشک استفاده کرده و همچنین زمان زیادی است که بزرگسالان برای چاق شدن بخصوص چاق شدن صورت خود از شیر خشک استفاده می‌کنند.

شیر خشک برای بزرگسالان

در بسیاری از فراورده‌های لبنی و غذایی شیر خشک وجود دارد. ارزش غذایی شیر خشک اگر به روش درستی تهیه شده باشد، بسیار بالاست. همچنین شیر خشک را از شیر مایع برای ماندگاری بیشتر و افزودن به سایر مواد غذایی در جهت کیفیت بخشیدن به آن تهیه می‌کنند.

ورزشکاران و بدنسازان ایرانی و خارجی، در گذشته پروتئین مورد نیاز خود را از شیر خشک می‌گرفتند. گرچه امروزه با وجود پودرهای پروتئینی کمتر کسی به سراغ شیر خشک می‌رود. برخی بزرگسالان نیز از شیرخشک برای چاق شدن صورت استفاده می‌کنند.

تفاوت شیر خشک بزرگسالان و کودکان

تولید کنندگان برای آن که شیر خشک نوزادان را تا حدودی مشابه شیر مادر کنند به آن مقادیری معینی از ریزمغذی‌ها و آنزیم‌ها می‌افزایند و سختگیری‌هایی را برای بهداشتی و مغذی‌تر شدن آن اعمال می‌کنند. اما شیرخشکی که در صنایع غذایی استفاده می‌شود معمولا از نوع کم چرب یا بدون چربی بوده و معمولا هیچ موادی به آن نمی‌افزایند. دقت نظر داشته باشید که هرگز نمی‌توان از شیرخشک‌های معمولی یا به عبارتی همان شیرخشک مخصوص بزرگسالان برای کودکان استفاده کرد زیرا موجب ایجاد بار اضافی در کلیه‌ها و کبد شده و ایجاد مشکلات گوارشی و آلرژی و … می‌کند. شیر خشک انشور یک نمونه شیر خشک مخصوص بزرگسالان است.

خرید شیر خشک انشور مخصوص بزرگسالان

 شیر خشک

 کاربرد شیرخشک برای چاق شدن صورت بزرگسالان

قانون نانوشته کلی می‌گوید که چاق شدن صورت، فرآیندی پیچیده است. به این شکل که افراد لاغر وقتی اقدام برای چاق شدن و افزایش دادن وزن می‌کنند، ابتدا شکم آورده و پس از کل بدن، صورت چاق می‌شود. اما برعکس هنگام کاهش وزن، ابتدا صورت لاغر شده و در انتها اعضایی چون شکم، ران و باسن لاغر می‌شود.

به همین دلیل افراد برای آنکه تنها صورت خود را چاق کنند و به اصطلاح خود گونه‌دار شوند، دست به خوردن شماره ۳ یا ۴ شیر خشک می‌زنند.

گفتنی است که خوردن شیر خشک در برخی موارد حتی به صورت منظم و سه الی چهار بار در روز هم می‌تواند بی ثمر باشد و همه چیز بستگی به نوع بدن شما دارد.

روش چاق شدن صورت با شیر خشک

شیر خشک و نشاسته و آرد برنج را با هم ترکیب کنید و قبل از خواب ۲ قاشق از آن بخورید. این مخلوط به چاقی صورت و پف‌دار شدن آن کمک می‌کند.
صبح‌ها ناشتا مقداری شیر خشک را به صورت پودر یا مخلوط بسیار غلیظی از آب و شیر خشک بخورید. فقط ذکر این نکته ضروری است که مصرف مداوم و بیش از اندازه شیر خشک سبب چاقی می‌شود.
استفاده از داروهای گیاهی که در آن از شیر خشک برای چاقی صورت وجود دارد هم می‌تواند در چاق شدن صورت با شیر خشک کمک کند. روزانه مصرف ۳ قاشق شیر خشک در ۳ وعده البته در کنار ورزش به چاقی صورت کمک می‌کند.

شیر خشک برای چاقی صورت

ماسک شیرخشک برای بزرگسالان
یکی از روش‌های چاق شدن صورت با شیر خشک، استفاده از ماسک شیر خشک بسیار ساده بوده و شما می‌توانید برای نتیجه بهتر، شیر خشک را با روغن‌ها و گیاهان دارویی دیگر مخلوط کرده و استفاده کنید.
شما می‌توانید روغن زیتون، شکر و پودر شیر را مخلوط کنید و این مخلوط را روی صورت خود بگذارید. پس از نیم ساعت صورت خود را به آرامی شستشو دهید تا کاملا شسته و تمیز شود. این ماسک سبب نرمی و افزایش رطوبت و لطافت پوست خواهد شد.

استفاده از شیر خشک در آشپزی

یکی از مصارف شیرخشک برای بزرگسالان استفاده از آن در آشپزی است. حتما شنیده‌اید که برای بسیاری از کودکان جهت تهیه فرنی از شیر خشک استفاده می‌کنند اما همین کار را برای بزرگسالان نیز می‌توان انجام داد. یکی از لذیذترین دسرهایی که با استفاده از شیر خشک تهیه می‌شود، حلوای عربی است. شیر خشک از ترکیبات مهم این دسر به شمار می‌آید. همچنین در تهیه کیک نیز می‌توانید از شیر خشک بهره بگیرید.

 فرنی

با استفاده از شیر خشک می‌توانید یک نوشیدنی مقوی، انرژی‌زا و لذیذ نیز برای خود تهیه کنید. به این منظور یک لیوان را برداشته و شیر معمولی تازه را تا نیمه در آن بریزید و نصف دیگر لیوان را با شیر خشک آماده شده پر کنید. برای داشتن طعمی بهتر می‌توانید پودر وانیل یا پودر کاکائو را نیز به این نوشیدنی اضافه نمایید. پس از آماده شدن آن را در یخچال بگذارید تا خوب خنک شود؛ سپس از آن استفاده کرده و لذت ببرید. این نوشیدنی به چاق شدن شما نیز کمک خواهد کرد.

تهیه نوشیدنی با استفاده از شیر خشک

با استفاده از شیر خشک می‌توانید یک نوشیدنی مقوی، انرژی‌زا و لذیذ برای خود تهیه کنید. به این منظور یک لیوان را برداشته و شیر معمولی تازه را تا نیمه در آن بریزید و نصف دیگر لیوان را با شیر خشک آماده شده پر کنید. برای داشتن طعمی بهتر می‌توانید پودر وانیل یا پودر کاکائو را نیز به این نوشیدنی اضافه نمایید. پس از آماده شدن آن را در یخچال بگذارید تا خوب خنک شود؛ سپس از آن استفاده کرده و لذت ببرید. این نوشیدنی به چاق شدن شما نیز کمک خواهد کرد.

کاربرد شیر خشک در بدنسازی

از آنجایی‌که هر شخص در راه ورزشکار حرفه‌ای شدن علاوه بر انجام مستمر و منظم تمرینات نیازمند تغذیه کامل و مقوی است، شیر خشک یکی از گزینه‌های آشنا و کاربردی برای ورزشکاران می‌تواند باشد. خصوصا آن دسته از افرادی که بودجه کافی برای تهیه پروتئین و پودرهای گران‌قیمت بدنسازی را ندارند می‌توانند با صرف هزینه کمتر از شیر خشک بهره ببرند.

با تهیه شیر خشک به راحتی می‌توانید در منزل یک مکمل بدنسازی تهیه کرده و از آن استفاده نمایید. نحوه و مقدار مصرف شیر خشک برای بزرگسالان بسته به دلیلی که از آن استفاده می‌نمایید متفاوت بوده و بهتر است در این زمینه حتما با متخصص تغذیه یا مربی بدنسازی خود مشورت نمایید. مصرف زیاد شیرخشک به چاقی منجر خواهد شد اما اگر در کنار مصرف آن ورزش کنید، برای شما عضله‌سازی خواهد کرد.

خرید انواع مکمل های بدنسازی

فواید شیرخشک برای بدنسازان

همان طور که گفتیم یکی از مصارف شیرخشک برای بزرگسالان می‌تواند به افراد ورزشکار و بدنسازان مرتبط باشد. پروتئین وی یکی از ترکیبات موجود در شیر است که حاوی آمینو اسیدهای شاخه‌ای بوده و برای ساخت عضلات و تامین انرژی در طول ورزش مفید است. استفاده از شیرخشک در بدنسازی به حفظ عضلات کمک می‌کند. شیر خشک باعث ترمیم عضلات شده و درد و آسیب عضلانی را که ممکن است طی تمرینات اتفاق بیفتد، کاهش می‌دهد. همچنین با شیر خشک می‌توان نوشیدنی‌های پروتئینی را درست کرد و قبل یا بعد از تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار داد. به منظور افزایش توده عضلانی مصرف شیرخشک یکی از بهترین گزینه است.

 شیر خشک برای بزرگسالان

برخی از دیگر فواید شیرخشک برای بزرگسالان

به جز مواردی که عنوان شدند، از دیگر فواید شیرخشک برای بزرگسالان به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • ترمیم سلول‌ها و سیستم ایمنی بدن را ارتقا می‌بخشد.
 • با داشتن کلسیم و دیگر ترکیبات مغذی سلامت استخوان‌ها را بهبود بخشیده و از پوکی استخوان ممانعت به عمل می‌آورد.
 • شیر خشک حاوی پتاسیم بوده و با کاهش فشار خون در بدن می‌تواند سلامت قلب را بهبود بخشیده و از حملات و مشکلات قلبی پیشگیری به عمل آورد.
 • شیر خشک برای افرادی که تحمل لاکتوز را ندارند و با خوردن شیر دچار مشکلات گوارشی می‌شوند، گزینه‌ای مناسب به شمار می‌آید.

سخن پایانی

شیرخشک تنها مخصوص نوزادان و کودکان نیست؛ افراد بزرگسال به ویژه بدنسازان نیز می‌توانند از این خوراکی مغذی به منظور بهبود سلامتی خود بهره بگیرند. چاق کردن صورت، داشتن پوستی لطیف و زیبا و کمک به حفظ سلامت عضلات از جمله دلایلی هستند که بزرگسالان را به مصرف شیرخشک راغب می‌نمایند. در آشپزی نیز می‌توان از شیر خشک استفاده کرد. شما به چه دلایلی از شیرخشک استفاده می‌کنید؟

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۶۶ میانگین: ۴.۱]

پست های مرتبط

34 نظرات
 1. محسن می گوید

  ایا میتوان شیر خشک را با شیر کاکائو یا شیر خورد

  1. فرهاد می گوید

   چرا نباید شیر خشک استفاده کرد گینر یا پروتئین وی خورد

   1. پدرام می گوید

    دروغ میگه شیره خشک خوبه بد نیست

  2. سام می گوید

   من چن وقتیه توو تمرین نفس کم میارم دلیلش چیه دو هفته دیگه هم مسابقات کشتیه

   1. سامان می گوید

    سلام…داداش اطرفیانت سیگار یا قلیون میکشن که دود اونا باعث نفس تنگیت میشه ..منم این مشکلو داشتم تا اینکه دیه دورو برشون نرفتم الان بهترم…توهم دوری کنی خوب میشی

 2. محمد می گوید

  نظریکی ازدوستان که برای چهارماه پیش هم هست،شروع کرونا فرمودندهنگام تمرین نفس کم میارم،امیدوارم کرونانبوده باشه

 3. رها می گوید

  من ۱۸سالمه ۴۰کیلو هستم وبالاترهم نمیرم قدمم۱۵۸هست صورتمم لاغره اگه شیرخشک مصرف کنم میتونم پنج کیلو اضافه کنم؟

  1. مصطفی می گوید

   بادوم زمینی بخور عدس با لوبیا بخور کنجت فیله مرغ بخور اگه اینارو یک ماه هروز بخوری ۷ الی ۸ کیلو راحت میای بالا

  2. سجاد می گوید

   خب دوسال گذشت . . . انشاالله که به نتیجه رسیدی الان دیگه 😂😂👏🏻

 4. رها می گوید

  سلام من ۱۸سالمه ۴۰کیلو هستم وبالاترهم نمیرم قدمم۱۵۸هست صورتمم لاغره اگه شیرخشک مصرف کنم میتونم پنج کیلو اضافه کنم؟

 5. ابولفضل می گوید

  سلام من ۶۲ کیلوام ۱۸ سالمه میخام وزنم بره بالا باغذاییم که میخورم خیلی سخت وزنak میگیرم واقعا خیلی سخت بنظرتون شیر خشک میتونه کمکم کنه نحوه استفاده و شیر خشکی که بگیرمو میتونید بهم بگید ؟

 6. افسانه صولت می گوید

  شیر خشک برای چاق شدن نوجوانان هم خوبه؟

 7. حمید می گوید

  ورزشکارها هم می تونند به جای استفاده از مکمل ورزشی از شیر خشک برای حجم گرفتن استفاده کنند ؟

 8. Zahra می گوید

  سلام من قد و وزنم باهم مطابقت داره و کمبود وزن ندارم اما صورتم لاغره و استخونی بنظرتون از شیرخشک استفاده کنم یان؟

 9. یلدا می گوید

  من ۱۹سالمه وحدوددوسال پیش برای جوشای صورتم راکوتان مصرف میکردم حالامیخوام باشیرخشک یکم وزنموببرم بالاوصورتموپرکنم سوال من اینه که آیاباخوردن شیرخشک ممکنه جوشای صورتم برگرده وصورتم جوش بزنه بازلطفاجوابموبدین

 10. مادر می گوید

  یک مارک شیر خشک برای کودکان ۵ سال معرفی می کنید؟ برای چاق شدن می خام

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   “پری نان” دارای پروتئین هایی میباشد که نسبت به شیرخشک های دیگر بیشتر هیدرولیز بوده و راحت تر جذب مشوند از این رو برای نوزادان نارس یا کودکانی که وزن کمی دارند مناسب هست… در کل اگر وزن و قد کودک طبق شیب نمودار اصلی ( حتی در مقیاس پایین تر) رو به رشد هست نیازی به مصرف مکمل نیست.

 11. احمد می گوید

  سلام دوستان من ۱۹ سالمه ۵۲ کیلو هستم قدم ۱۷۰ هست میتونم با شیر خوشک به ۶۰ کیلو برسم ممنون میشم جواب بدید

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   برای افزایش وزن همراه با تمرینات ورزشی از مکمل پروتئین وی استفاده کنید.

 12. علی اصغر می گوید

  سلام ببخشید کوتان که مصرف میکردید جوشای صورتتان رفع شد

 13. Ali می گوید

  سلام ببخشید کوتان که مصرف میکردید جوشای صورتتان رفع شد

 14. سیامک می گوید

  من از شیر خشک نان کید استفاده میکنم کلا بدنم سست میشه وقتی قطع میکنم مصرف رو درس میشه دلیل چیع ؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   سست شدن بدن یک علامت کلی و مبهم میباشد و به تنهایی نمیتواند راهنما باشد. همراه آن علائم دیگری ندارید؟ و یا دارویی در رابطه با مشکل دیگری استفاده نمی کنید ؟ همینطور بهتر بود اگر مشکل و یا بیماری زمینه ای دارید بیان نمایید.

 15. متین می گوید

  سلام روز بخیر
  ببخشید برای کات کردن میتونم از شیر خشک استفاده کنم؟
  و اگه میتونم باید هر وعده چقد بخورم و اینکه قبل باشگا مصرف بشه یا بعد از اون

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنم از پروتئین ایزوله استفاده کنید.

 16. آوا می گوید

  سلام من ۲۴ سالمه قدم ۱۵۶ و وزنم ۳۸ هست صورتم پره اما بدنم لاغره چیکار کنم به نظرتون هرکاری میکنم چاق نمیشم یا اگه وزن اضافه کنم نهایتا ۲ کیلو اونم زود از دست میدم هرچی هم اضافه کنم صورتم رو پر میکنه

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام روز بخیر
   ایا مشکلاتی نظیر کم کاری تیروئید یا استرس بیش از حد ندارین
   در مورد افزایش وزن حتما محصولات گین اپ پروتک بسیار محصول خوبیه چهت افزایش وزن کلی بدن
   ولی اینکه محصولی باشه فقط صورت رو چاق کنه چنین محصولی نداریم

 17. توانا می گوید

  سلام وقتتون بخیر.دخترم ۵ سالشه خیییییلی لاغر هستش ،قبلا بهتر بود الان لاغر تر شده کم خونی داشت بردم دکتر و دارم مکمل آهن شربتش رو با تجویز دکتر میدم چیکار کنم چاق بشه خیلی ناراحتم ممنون میشم راهکار مفید بدید.🙏🏻🌻

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   به دنبال رشد طولی استخوان ها ی بلند کودک ممکن است به یکباره لاغرتر به نظر برسد. بهتر است وزنش را اندازه گرفته و با وزن های ماههای قبلش مقایسه نمایید که آیا سیر صعودی دارد و اگر بله آیا شیب آن به اندازه ی تایید شده در این سن می باشد و یا خیر.
   اگر اشتهای کمی دارد شربت اشتها آور باریج و یا شربت های حاوی زینک ممکن است کمک کننده باشد که در مورد مصرف آنها با پزشکش مشورت نمایید.

 18. Sh می گوید

  سلام من دخترم .
  قدم ۱۷۳ وزنم حدود ۶۸ اینطوراست و ۲۴ سالمه و صورتم خیلی لاغره و چشمام گود شده رفتم دکتر تشخیص داد ک تنبلی روده دارم و طبق این ک از بچی یبوست دارم همیشه و کف دست و پام عرق میکنه تو همه فواصل هر بار وقتی پریود میشم کلی خون از دست میدم و قبلا اینطور نبودم همش احساس خستگی و ضعف مزمن دارم و خیلی زیاد میخوابم ک غیر طبیعیه تا دو سال پیش خیلی خیلی پر انرژی و فعال بودم ولی الان صبح زود بیدار شدن برام خیلی سخته از هر بار بیدار میشم تمام بدنم درد میکنه و تو گلوم حس میکنم ی ورم خیلی گندست ک خلط نیست ولی نمیزاره راحت اب دهنم قورت بدم ازمایش خون هم دادم دکتر گفت بخاطر کم خونیه به نظرتون چه مکمل یا شیر خشکی مصرف کنم ک انژیم بیشتر شه و ایا تعریق زیاد کف دست و پا جراحی یا درمان دائمی داره که منو از این عذاب نجات بده ؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   در صورت عدم بهبود علامت ذکر شده در گلو به متخصص گوارش مراجعه نمایید.
   در کنار آهن از مولتی ویتامین های حاوی جینسنگ هم می توانید استفاده نمایید.
   اگر تعریق ناشی از قرارگیری در شرایط استرس زا نباشد برخی متود های به کارگرفته شده در کلینیک های پوست (قراردادن الکترود بر کف دست ویا تزریق بوتاکس معمولا زیر بغل) ممکن است تا حدودی کمک کننده باشد و یا محصولا آنتی پرسپیرانت که در داروخانه ارائه می شود.

 19. نوید می گوید

  سلام خانم دکتر عرض ادب
  جسارتا من ۲۷ ساامه و ۱۸۵ قدم هست ولی وزنم حدود ۶۵ هست میشه یه شیر خشک یا مکملی که وزنم رو بالا ببره بهم معرفی کنید اکثرا همه قرص و پودرهای چاقی رو تست کردم ولی نتیجه خوبی نگرفتم ممنون میشم پاسخ بدین باتشکر از شما

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   مصرف گین آپ پیشنهاد می شود. در نظر داشته باشید در صورتی که وزن پایین (کمتر از میانگین جامعه) در فردی ناشی از بیماری زمینه ای نباشد و از طرفی شیوه ی تغذیه و سبک زندگی درستی داشته باشد مصرف مکمل به راحتی باعث افزایش وزن او نمی شود و بیشتر متاثر از ژنتیک او خواهد بود.

 20. مهدی خانی زاده می گوید

  سلام و احترام
  برای چاقی دستها شیر خشک تاثیر داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :