عوارض استفاده از کاندوم تاخیری و خاردار


2 4,279

امروزه معمولا یک قسمت از تمام داروخانه‌ها به قفسه مربوط به فروش انواع کاندوم‌های رنگارنگ در طرح‌ها و مدل‌های مختلف اختصاص داده شده که نظر هر مراجعه‌کننده‌ای را به خود جلب می‌کند. در میان انوع کاندوم‌ها بدون شک کاندوم تاخیری یکی از پرفروش‌ترین‌ها و محبوب‌ترین‌ها به حساب می‌آید. اما آیا استفاده از کاندوم تاخیری ایمن و بی‌خطر است؟ در این مقاله ابتدا عوارض استفاده از کاندوم تاخیری و بعد عوارض استفاده از کاندوم خاردار را برای شما شرح خواهیم داد.

فرق کاندوم تاخیری با ساده

کاندوم نوعی محصول جنسی است که در درجه اول جهت پیشگیری از بارداری و بعد برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های جنسی به تولید می‌رسد. با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه کاندوم‌هایی را می‌بینیم که علاوه بر دو مزیت فوق، مزایای دیگری را نیز در کنار خود دارند؛ مثلا به منظور افزایش میل جنسی یا به تاخیر انداختن انزال ترکیباتی به آنها افزوده می‌شود.

کاندوم تاخیری نوعی از کاندوم است که در آن از مواد روان‌کننده حاوی لیدوکائین یا بنزوکائین به منظور ایجاد تاخیر در انزال آقایان استفاده می‌شود تا به این طریق شرکای جنسی بتوانند از رابطه جنسی خود لذت بیشتری ببرند اما کاندوم ساده یا کاندوم خاردار فاقد این ویژگی است.

 کاندوم

عوارض استفاده از کاندوم تاخیری

کاندوم تاخیری با در بر داشتن مواد بی‌حس‌کننده‌ای همچون لیدوکائین و بنزوکائین موقتا به طور موضعی در ناحیه تناسلی آقایان بی‌حسی ایجاد کرده و همین امر موجب می‌شود تا برای دقایقی انزال به تاخیر بیفتد. در واقع کاندوم تاخیری برای مردانی کاربرد دارد که با مشکل زودانزالی مواجه بوده و قادر نیستند در زمانی‌که مایلند، به اوج لذت جنسی دست یافته و شریک جنسی خود را نیز به ارگاسم برسانند. استفاده از کاندوم تاخیری کاملا ایمن است مگر آنکه فرد به جنس کاندوم یا ترکیبات افزوده شده به آن حساسیت داشته و دچار واکنش‌های آلرژیک شود. با این حال گاهی نیز استفاده طولانی مدت از کاندوم تاخیری می‌تواند مضرات دیگری نیز در پی داشته باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

حساسیت به لاتکس

بیشتر کاندوم‌های موجود در بازار از جنس لاتکس تولید می‌شوند که اتفاقا برای اکثر افراد نیز حساسیتی را ایجاد نمی‌کند. با این وجود برخی از افراد به لاتکس و کلیه محصولاتی که از جنس این ماده هستند، حساسیت دارند. حساسیت به کاندوم لاتکس معمولا با علائمی همچون خارش، تورم پوستی و کهیر نمود پیدا می‌کند. همچنین ممکن است فرد احساس کند که در تنفس دچار مشکل شده و گویی راه گلوی او بسته شده است. آنافیلاکسی بر اثر استفاده از کاندوم لاتکس کاملا بعید است اما غیر ممکن نیست. افرادی که به کاندوم‌هایی از جنس لاتکس حساسیت دارند، بهتر است از کاندوم‌های پلی اورتان یا کاندوم‌های پلی ایزوپرن استفاده نمایند. ماده اولیه این جنس از کاندوم‌ها نیز از لاتکس طبیعی است اما در آزمایشگاه تحت فرایندهایی قرار می‌گیرند که به واسطه آنها دیگر ایجاد آلرژی نخواهند کرد.

کاندوم تاخیری

حساسیت به بنزوکائین و لیدوکائین

یکی دیگر از عوارض استفاده از کاندوم تاخیری در صورت حساسیت به ترکیبات افزوده شده به کاندوم جهت ایجاد تاخیر در انزال ایجاد می‌شود. گفتیم که این ترکیبات معمولا لیدوکائین و بنزوکائین هستند. دقت داشته باشید که عموما مقدار بکار رفته از این ترکیبات در کاندوم آن‌قدر زیاد نیست که خطراتی را به وجود آورد و بنابراین چنانچه پیشتر نیز اشاره کردیم، این مواد بی‌حس‌کننده را کاملا ایمن می‌توان در نظر گرفت. اما باز هم ممکن است برخی از افراد در صورت تماس با لیدوکائین و بنزوکائین دچار واکنش‌های آلرژیک شوند. در این صورت علائمی همچون تورم پوستی، بثورات پوستی، جوش، کهیر، خارش و یا حتی اختلال در تنفس ممکن است مشاهده شود.

 انواع کاندوم

کاهش لذت جنسی

در قسمت‌های بعدی عوارض کاندوم خاردار را نیز برای شما خواهیم گفت اما پیش از آن باید بدانید که به طور کلی برخی از افراد بر این باورند که استفاده از کاندوم از هر نوعی که باشد، میل جنسی را در آنها کاهش خواهد داد. در واقع بکارگیری از کاندوم موجب می‌شود تا تماس فیزیکی به طور مستقیم در بدن و آلت تناسلی زن و مرد وجود نداشته باشد و عدم احساس گرمای بدن در میل و لذت جنسی تاثیر منفی بگذارد. توجه داشته باشید که این مورد در مورد هر نوع کاندومی ممکن است صدق کند و تنها مربوط به کاندوم تاخیری نیست. افرادی که با استفاده از کاندوم احساس لذت جنسی کمتری می‌کنند، می‌توانند از کاندوم‌های بسیار نازکی که در بازار وجود دارد، کمک بگیرند. این کاندوم‌ها اگرچه نازک هستند اما مقاومت بالایی در برابر آسیب و پارگی دارند.

اختلال در نعوظ از عوارض کاندوم تاخیری است ؟

در هیچ‌یک از منابع علمی تاکنون عنوان نشده که استفاده از کاندوم تاخیری، اثر منفی روی نعوظ فرد خواهد گذاشت. کاندوم تاخیری فقط انزال را به تعویق می‌اندازد و روی erection و قدرت مرد در حفظ آلت تناسلی خود در حالت نعوظ اثری ندارد. با این حال برخی از افراد گزارش می‌دهند که با مصرف کاندوم تاخیری دچار اختلال در نعوظ شده‌اند. در این زمینه تحقیقات همچنان ادامه دارند.

افزایش احتمال بارداری و انتقال بیماری‌ های جنسی

اشتباه نکنید! کاندوم تاخیری ریسک حاملگی و احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی را افزایش نخواهد داد؛ به طور کلی همه کاندوم‌ها تا ۹۸% می‌توانند از وقوع بارداری پیشگیری کنند؛ آن‌هم در صورتی‌که کاملا درست و اصولی مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده از کاندوم تاخیری با ایجاد بی‌حسی در اندام تناسلی ممکن است موجب شود تا فرد متوجه پاره شدن کاندوم نشود و به این طریق احتمال بارداری و انتقال بیماری‌های جنسی مثل ایدز، هپاتیت، سوزاک و… بیشتر شود. اما اگر به شکل صحیح از کاندوم تاخیری استفاده شود و آسیبی به آن وارد نشود، از این جهات نگرانی وجود نخواهد داشت.

 کاندوم خاردار

عوارض استفاده از کاندوم خاردار

کاندوم خاردار برای بسیاری از افراد به‌ویژه خانم‌ها سبب افزایش لذت جنسی شده و رابطه جنسی بهتری را در پی خواهد داشت. کاندوم‌های خاردار تحریک‌کننده میل جنسی بوده و در تماس با اعصاب موجود در واژن موجب تحریک بیشتر فرد می‌شوند. اما به دلیل ناهمواری‌هایی که در این نوع از کاندوم وجود دارد، ممکن است به خصوص در دراز مدت مشکلاتی به وجود آید. این ناهمواری‌ها با پوست ناحیه تناسلی تماس داشته و موجب ساییدگی و خراش می‌شوند و ممکن است سوزش و خارش را نیز پدید آورند.

 عوارض کاندوم خاردار

اگر زوجین فقط در برخی موارد از کاندوم خاردار استفاده کنند، معمولا هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد. اما استفاده مداوم و پشت سر هم از کاندوم خاردار، چنانچه تحریکات پوستی را موجب شود می‌تواند منجر به عفونت در ناحیه تناسلی شده و راه را برای ورود عوامل بیماری‌زا مثل باکتری‌ها باز کنند. بر این اساس توصیه می‌شود که به طور مداوم و برای هر بار داشتن سکس از کاندوم خاردار استفاده نشود.

سخن پایانی

در این مطلب عوارض استفاده از کاندوم تاخیری و همچنین عوارض استفاده از کاندوم خاردار را برای شما شرح دادیم. به طور کلی هر دو نوع از کاندوم‌های ذکر شده کاملا ایمن بوده و هیچ خطری را برای سلامتی افراد به وجود نخواهد آورد مگر آنکه فرد به اجزای تشکیل‌دهنده آنها حساسیت داشته باشد و یا کاندوم خاردار موجب تحریکات پوستی شود. در پایان متذکر می‌شویم که استفاده از کاندوم یک روش بسیار موثر در پیشگیری از بارداری و انتقال بیماری‌های مقاربتی بوده و حتما توصیه می‌شود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۸ میانگین: ۳.۶]

2 نظرات
 1. NIMA می گوید

  سلام. ببخشید کاندوم های طعم دار ممکنه در دهان ایجاد حساسیت کنند.

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   خیر مشکلی ایجاد نمی کند می توانید از کاندوم های ضد حساسایت استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :