مجله مثبت سبز

دندان های صاف و مرتب بدون سیم کشی دندان ها

امتیاز دهید

آیا می دانید امروزه بدون سیم کشی دندان ها هم می توانید درمان ارتودنسی انجام دهید؟ آیا می‌دانید نوعی درمان ارتودنسی وجود دارد که نیازی به وجود دائمی آنها در دهان شما نیست؟ چندین سال است که از یک روش جدید ارتودنسی به نام ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین برای صاف...

دندان های صاف و مرتب بدون سیم کشی دندان ها

آیا می دانید امروزه بدون سیم کشی دندان ها هم می توانید درمان ارتودنسی انجام دهید؟ آیا می‌دانید نوعی درمان ارتودنسی وجود دارد که نیازی به وجود دائمی آنها در دهان شما نیست؟

چندین سال است که از یک روش جدید ارتودنسی به نام ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین برای صاف کردن و مرتب کردن دندان‌ها بدون سیم کشی استفاده می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این روش ارتودنسی و مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

اینویزیلاین چیست؟

اینویزیلاین (Invisalign) نوعی روش برای مرتب کردن دندان‌ها است که در آن خبری از سیم کشی دندان‌ها نمی‌باشد. در این روش که به آن ارتودنسی شفاف هم گفته می‌شود از یک سری الاینر (پلاک) های شفاف و نازک به منظور اصلاح ناهنجاری‌های دندانی استفاده می‌شود.

الاینرها به صورت اختصاصی توسط یک نرم افزار تصویربرداری سه بعدی ساخته می‌شوند. متخصص ارتودنسی به نسبت نوع و شدت ناهنجاری تعدادی از این الاینرها را به بیمار می‌دهد و از وی می خواهد که هر کدام از پلاک‌ها را به مدت دو هفته روی دندان خود بگذارد.

البته الاینرها نوعی ارتودنسی متحرک هستند یعنی شما می‌توانید در زمان غذا خوردن، آشامیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید. به گفته متخصصین ارتودنسی در طول شبانه روز شما اجازه دارید تنها 2 الی 3 ساعت آنها را از دهان خود خارج کنید.

 از آنجایی که هزینه ارتودنسی نسبتا بالا است و جزء خدمات گران قیمت دندانپزشکی است؛ بنابراین در انجام مراقبت‌ها و توصیه‌هایی که پزشک شما گوشزد می‌کند دقت لازم را داشته باشید؛ چرا که عدم همکاری با ارتودنتیست مساوی است با شکست درمان و تلف کردن زمان و هزینه شما!

چرا ارتودنسی نامرئی؟

الاینرهای ارتودنسی نامرئی، دندان را با نیرویی مناسب و کنترل شده به جای مناسب خود هدایت می کنند. ارتودنسی نامرئی برخلاف ارتودنسی دندان سنتی و قدیمی علاوه بر کنترل میزان حرکت دندان‌ها، زمان بندی حرکت و نتیجه درمان را هم پیش بینی می‌کند.

بنابراین در هر مرحله فقط به آن دندانی اجازه حرکت داده می‌شود که در طرح درمانی ارتودنسی در نظر گرفته شده است. به این ترتیب سیستم اعمال نیروی کارآمدی به دست می‌آید که دندان ‌ها را به سمت موقعیت در نظر گرفته شده حرکت می دهد.

دندان های صاف و مرتب بدون سیم کشی دندان ها

مواد سازنده اینویزیلاین چیست؟

الاینرهای نامرئی از موادی محکم که جنس آنها ترموپلاستیک است تهیه می‌شود که به طور خاص برای سیستم اینویزیلاین طراحی شده‌اند. الاینرها در واقع به طور انحصاری برای هر بیمار ساخته می شوند.

ارتودنسی نامرئی چه مزایایی دارد؟

  • مهم ترین مزیت اینویزیلاین‌ها این است که نامرئی است و کسی متوجه درمان ارتودنسی شما نمی شود.
  • به دلیل اینکه پلاک های ارتودنسی نامرئی متحرک می باشند، بیمار آزادی عمل بیشتری در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دارد.
  • در این روش برای مرتب کردن دندان نیازی به سیم های فلزی نیست و مواد به کار رفته در روش ارتودنسی نامرئی آسیبی به لثه و دندان ها وارد نمی کند.

آیا اینویزیلاین در درمان نامرتبی دندان ها موثر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله در موفقیت درمان ارتودنسی دندان به روش اینویزیلاین هیچ شکی نیست و به جرات می توانیم بگوییم که این روش درمانی امتحان خود را پس داده است.

البته نتیجه بخش بودن این درمان به چند موضوع بستگی دارد که عبارتند از:

  • ابتدا باید تشخیص متخصص ارتودنسی درست باشد و بهترین روش درمانی را برای اصلاح ناهنجاری‌های دندانی شما انتخاب کند. برای مثال در صورتی که ناهنجاری دندانی شما شدید باشد به هیچ عنوان استفاده از اینویزیلاین نمی‌تواند موثر باشد و تنها با ارتودنسی ثابت قابل درمان است. در واقع اینویزیلاین‌ها تنها برای درمان ناهنجاری‌های خفیف و متوسط دندانی مناسب هستند. بنابراین در انتخاب ارتودنتیست خود دقت لازم را داشته باشیم.
  • در مرحله دوم این شما هستید که می ‌وانید در تاثیرگذاری یا عدم تاثیرگذاری پلاک‌های ارتودنسی موثر باشید؛ یعنی اگر به مراقبت‌های طول درمان و نحوه استفاده از پلاک‌ها بی توجه باشید قطعا درمان نتیجه بخش نخواهد بود.

دندان های صاف و مرتب بدون سیم کشی دندان ها

مراقبت از ارتودنسی شفاف در حین درمان

همان طور که گفتیم مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان در صورت استفاده از ارتودنسی شفاف بسیار آسان‌تر از ارتودنسی ثابت و فلزی است. نحوه مراقبت از دهان و دندان و همچنین اینویزیلاین در طول درمان به شرح زیر است:

  • روزانه حداقل دو بار پس از غذا خوردن اینویزیلاین را از دهان خود خارج کنید و دندان‌های خود را مسواک زده و نخ دندان بکشید.
  • قبل از گذاشتن اینویزیلاین روی دندان آن را با ملایمت با آب ولرم و مسواک بشویید. توجه داشته باشید که مسواک زدن محکم پلاک‌ها منجر به خش افتادن روی پلاک ها می شود.
  • در مواقعی که الاینرها در داخل دهانتان است از جویدن آدامس و سیگار کشیدن پرهیز کنید زیرا این کارها باعث تغییر رنگ و تغییر شکل الاینرها می شود.
  • در مواقعی که پلاک را از دهان خود خارج می کنید حتما در جعبه مخصوص خود قرار دهید تا از شکستن یا گم شدن پلاک ها جلوگیری کنید.

چه زمانی ها باید از اینویزیلاین ها استفاده کنیم؟

همان طور که گفتیم؛ اینویزیلاین‌ها باید در تمام طول مدت شبانه روز روی دندان‌های شما قرار گیرد و تنها در زمان غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن اجازه خارج کردن آنها از دهان خود دارید. در صورتی که به طور مرتب از این پلاک‌ها استفاده نکنید (روزانه 22 ساعت) احتمال اینکه به نتیجه مطلوب برسید تقریبا صفر است.

شاید برای شما جذاب باشد
همه چیز درباره سندرم کوشینگ
همه چیز درباره سندرم کوشینگ
مکمل های گیاهی دهان و دندان چیست و چه کاربردهایی دارند؟
بهترین مولتی ویتامین برای ناخن
برای پیشگیری از افسردگی چه باید کرد؟
برای پیشگیری از افسردگی چه باید کرد؟
قطره آهن لیپوزوفر دندان را سیاه می کند؟
جلوگیری از پیشرفت سرماخوردگی
علائم اولیه سرماخوردگی و بهترین روش برای جلوگیری از پیشرف...
حمیدرضا علیا
فارغ التحصیل رشته روانشناسی هستم و از سال 95 وارد حیطه تولید محتوا شدم. راه زندگی من از میان مباحث روانشناسی، ورزشی، تکنولوژی و صنعت فیلم و بازی های ویدئویی میگذره… امیدوارم مطالبم براتون مفید باشه!
بحث و تبادل نظر
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها