پیشگیری از پیری پوست پیشگیری از پیری پوست

آیا کلاژن از طریق پوست جذب می شود ؟


0 3152

به نظر می‌رسد سال‌ها است که کلاژن به یک بمب جوانسازی پوستی تبدیل شده است. بسیاری از مصرف کنندگان انواع محصولات این دسته، از جذب کلاژن از طریق پوست سوال پرسیده‌اند. در این مطلب ابتدا به تعریف و چگونگی عملکرد این ماده جادویی می‌پردازیم و سپس به سوال مورد نظر پاسخ خواهیم داد.

پروتئین کلاژن

کلاژن فراوان‌ترین پروتئینی است که در بدن یافت می‌شود. این ماده به عنوان یک مولفه اصلی ساختار پوست، رباط و ماهیچه دارای انواع مختلفی است. نوع یک، دو و سه کلاژن در بدن انسان شایع‌تر است. با بالاتر رفتن سن، مقدار کمتری از این ماده جادویی در بدن تولید می‌شود و به دنبال آن پیری پوست رخ می‌دهد. عواملی مثل سیگار کشیدن و در معرض آفتاب بودن بیش از اندازه نیز ممکن است تولید کلاژن را مشکل‌ساز کند.

نوع یک کلاژن از الیاف بسته بندی مورد نیاز استخوان‌ها، رباط‌ها، بافت و پوست ساخته شده است. نوع دو در غضروف الاستیک یافت شده و نوع سه در اندام‌ها، شریان‌ها و ساختار عضلات نقش دارد.

تحقیقات درباره تاثیر کلاژن حاکی از چیست ؟

در وهله اول بیشتر تحقیقاتی که درباره این پروتئین انجام شده‌ مربوط به سلامت مفاصل و جذب کلاژن از طریق پوست بوده است. البته لازم به ذکر است مطالعاتی با هدف‌های بزرگتر نیز مربوط به این ماده صورت گرفته است.

آزمایش تاثیر کلاژن

یک کار آزمایی بالینی به صورت تصادفی، یک آزمایش را روی ۱۲۰ فرد انجام داد. در این آزمایش به یک گروه یک محصول حاوی کلاژن و به گروه دیگر یک محصول دارونما دادند. افراد موظف بودند تا به مدت ۹۰ روز به صورت روزانه از محصولات استفاده کنند. در انتها گروهی که محصول کلاژن‌ساز استفاده کرده بودند در مقایسه با گروه دارونما از ارتجاع پوست بیشتری برخوردار بودند. همچنین شرکت کنندگان از بهبود تحرک مفصل و کاهش درد مفاصل خبر دادند.

 کلاژن

آیا واقعا کلاژن از طریق پوست جذب می شود ؟

پزشکان همچنان درباره کلاژن ایده‌های متفاوتی دارند که این تفاوت نظر به نحوه جذب این ماده برمی‌گردد. برخی از پزشکان می‌گویند مولکول‌های کلاژن بزرگ‌اند اما پپتاید‌های آن به اندازه‌ای کوچک هستند که بتوانند از بافت عبور کنند و راحت‌تر جذب شوند. اما تئوری دیگری که وجود دارد این است که زمانی که بدن زنجیره کوتاه پپتیدی را تشخیص می‌دهد، آن را به عنوان آسیب کلاژن در نظر می‌گیرد. اما هیچ گروهی به طور مستقیم جذب نشدن کلاژن را تایید نکرده‌اند.

آیا کرم جوانسازی سبب استحکام پوست می شود ؟

با توجه به تحقیقات، دانستیم که جذب کلاژن برای پوست دارای شرایطی است و به طور قطع نمی‌توان به این مورد پاسخ داد. اما با توجه به محصولات متنوع پوستی در این زمینه، چنانچه کرم‌های جوانسازی دارای ترکیبات درستی باشند می‌توانند به مرور پوست را سفت کنند. اگر کرمی که تهیه می‌کنید دارای ترکیبات deanol باشد، به این معنا است که تولید کلاژن را سریع‌تر کرده و سبب جوان شدن می‌شود.

 قیمت قرص کلاژن

برای آگاهی از قیمت قرص کلاژن به داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه کنید.

آیا کرم ‌های ضد چروک واقعا تاثیرگذار هستند ؟

اگر قصد انتخاب کرم های ضد چروک را دارید باید بدانید که برای تاثیرگذاری، کرم نیاز به اسید hyaluronic دارد. این اسید یک ماده مرطوب کننده قوی است که در بدن تولید شده و می‌توان از آن جهت تزریق فیلرها استفاده نمود. Hyaluronic Acid می‌‌تواند به خوبی چروک‌های پوست را محو کند. در نتیجه جهت انتخاب کرم ضد چروک موثر باید به ترکیبات آن نگاه کنید و به دنبال محصولی بروید که دارای ترکیبات denoal، shea butter، retinol و ویتامین باشد. این ترکیبات را می‌توان به عنوان معجزه‌آساترین ترکیبات جوانسازی نام برد.

خرید محصولات ضد چروک

 کلاژن

آیا کرم جوانسازی پوست برای گردن موثر است ؟

بنا به ترکیباتی به خصوص، جذب کلاژن از طریق پوست امکان پذیر است. خیلی خوب است که از کرم‌های جوانسازی پوست روی گردن نیز استفاده نمایید. زیرا با افزایش سن پوست این قسمت استحکام خود را از دست داده و شل می‌شود. بسیاری از افراد جهت حل این مشکل از جراحی‌های زیبایی استفاده می‌کنند. اما با یک کرم مرطوب کننده و جوانساز پوست با ترکیبات مناسب، دیگر نیازی به عمل زیبایی نیست.

کرم ضد چروک صورت و گردن ۲۴ ساعته مادیرا

عوامل کمک کننده جهت تاثیرگذاری بیشتر کرم کلاژن ساز

برای جذب کلاژن بهتر است برخی از موارد را در نظر بگیرید تا تاثیر بهتر و بیشتری را شاهد باشید.

محافظت از پوست در برابر نور خورشید

بررسی‌ها ثابت کرده که اشعه UV عامل ۸۰ درصد چین و چروک‌هایی هستند که ایجاد می‌شوند. در حقیقت تابش مستقیم اشعه فرابنش خورشید سبب تولید آنزیمی در پوست شده که بافت کلاژن را تخریب می‌کند.

ممانعت از سیگار کشیدن

نیکوتین موجود در سیگار رگ‌های خونی را منقبض کرده و این مسئله برای پوست نیز مشکل‌ساز است. ترکیبات شیمیایی در سیگار روند طبیعی بازسازی پوست را مختل می‌سازد.

 نوشیدن مایعات فراوان

از جمله عوامل مهم در جوان ماندن، مصرف مایعات فراوان به ویژه آب است. هرگز نوشیدنی‌های دیگر را جایگزین آب نکنید.

دوری از مصرف شکر

مصرف مواد غذایی سرشار از قند به مرور سبب التهاب و آسیب به کلاژن پوست شده و حتی با مصرف محصولات کلاژن‌ ساز، جذب کلاژن از طریق پوست را غیر ممکن می‌سازد.

تغذیه مناسب و سالم

یکی از روش‌های کلاژن سازی طبیعی استفاده از مواد غذایی مناسب است. موادی مغذیی که شامل ویتامین C و E باشند می‌توانند به تحریک فاز تولید کلاژن کمک کنند.

ورزش منظم روزانه

جهت حفظ جوانی و طراوت پوست لازم است ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. ورزش اکسیژن رسانی به قلب و سایر اندام‌ها را افزایش داده و سموم ناشی از آلودگی هوا را از بین می‌برد.

دوری از استرس

کورتیزول یکی از هورمون‌هایی است که سبب پیری زودرس می‎شود. یکی از عوامل موثردر افزایش ترشح آن، استرس است. استرس علاوه بر به خظر انداختن سلامت پوست سبب بیماری‌های مختلف در بدن می‌شود.

 خواب کافی

خواب کافی در شبانه روز سبب بازسازی سلولی و آزاد شدن هورمون رشد که به عنوان هورمون حیات بخش و جوانی شناخته شده است، می‎شود.

سخن پایانی

این را به یاد داشته باشید، رعایت نکات غذایی و روزمره مناسب می‌تواند از پیری و افتادگی پوست جلوگیری کند. اما برای ایجاد پوستی شاداب می‌توانید از محصولات کلاژن ساز استفاده نمایید. جهت جذب کلاژن از طریق پوست به ترکیبات محصولی که انتخاب می‌کنید دقت نمایید تا به نوعی باشد که بافت‌های پوست قادر به جذب آن باشند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۵ میانگین: ۴.۲]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :