گردونه سلامتی مثبت سبز گردونه سلامتی مثبت سبز

کرم کلاژن چیست و آیا تاثیر آن در جوانسازی پوست واقعی است ؟

بررسی تاثیر کرم کلاژن در جوان سازی پوست


2 3519

وقتی صحبت از پیری پوست به میان می‌آید، در واقع در مورد کمبود یا کاهش کلاژن در بدن صحبت می‌کنیم. هرچه محتوای کلاژن در بدن بیشتر باشد، پوست سالم‌تر بوده و چین و چروک کمتری در آن حس خواهد شد. کلاژن نوعی پروتئین است که ساختار پوست را تشکیل می‌دهد. برای اینکه پوست سفت‌تر، حجیم‌تر و مرطوب‌تر به نظر برسد، سطوح کلاژن در پوست باید در حد مطلوب باشد. با بالارفتن سن به ویژه اگر فرد از سیگار و مشروب نیز استفاده کرده باشد و بدون محافظ در برابر اشعه مضر خورشید زمان زیادی را سپری کرده باشد، تولید کلاژن کاهش یافته و این پروتئین شروع به تجزیه شدن می‌کند. برای جلوگیری از این اتفاق و افزایش مقدار کلاژن در بدن می‌توان قرص کلاژن یا کرم کلاژن استفاده کرد. آیا می‌دانید کرم کلاژن چیست و چه فوایدی دارد؟

کلاژن سازی در پوست چگونه صورت می گیرد ؟

کلاژن پروتئین ساختاری اصلی در بافت‌های همبند بدن انسان به ویژه پوست است. بیشترین مقدار کلاژن در لایه درم پوست یعنی دومین لایه پوست که زیر اپیدرم قرار دارد، تولید و یافت می‌شود. سلول‌های پوست در درم (یعنی فیبروبلاست‌ها) کلاژنی را سنتز می‌کنند که بقیه درم را در کنار هم نگه می‌دارد و ساختار زیرین پوست را تشکیل می‌دهد. ساختار کلاژن شبیه به یک طناب است که اسیدهای آمینه در آن به صورت زنجیره‌های بلند به هم متصل شده و رشته‌های ضخیمی را بوجود می‌آورند. این رشته‌ها به دور هم می‌پیچند و مارپیچ‌های سه گانه‌ای را ایجاد می‌کنند.

در نهایت، این مارپیچ‌ها از سر به انتها متصل می‌شوند و روی هم قرار می‌گیرند تا خوشه‌هایی به نام فیبریل را تشکیل دهند. به طور کلی می‌توان گفت که کلاژن یک مولکول بسیار پیچیده و عظیم است.

نحوه استفاده از کرم کلاژن ساز

آیا می دانید کرم کلاژن چیست ؟

کرم کلاژن محرک کلاژن‌سازی در پوست بوده و خاصیت مرطوب‌کنندگی و جوان‌سازی پوست را به همراه دارد. این کرم خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش داده و نرم‌کننده پوست به شمار می‌آید. با مصرف کرم کلاژن شما می‌توانید سفت شدن پوست خود را احساس کرده و ضد پیری عمل کنید. اگر مقادیر کلاژن در پوست را افزایش دهید، از افتادگی پوست جلوگیری می‌شود و چهره و ظاهر شما جوان‌تر و خوش آب و رنگ‌تر به نظر خواهد رسید. کرم‌های کلاژن پیشینه‌ای قوی‌تر از قرص کلاژن دارند. یعنی زودتر از مکمل‌های کلاژن به بازار معرفی شده‌اند. با این حال بسیاری از افراد مصرف قرص کلاژن را به استفاده از کرم ترجیح می‌دهند. برای به حداکثر رساندن مقدار کلاژن‌سازی در بدن این امکان نیز وجود دارد که قرص و کرم کلاژن را همزمان با هم مورد مصرف قرار دهید.

تاثیر کرم کلاژن ساز در جوانسازی پوست صحت دارد ؟

دیگر اکنون می‌دانید که کرم کلاژن چیست و چه فوایدی دارد. اما آیا واقعا آنقدر که تبلیغ می‌شود، این کرم در جوان‌سازی پوست سهم و تاثیر دارد؟ حقیقت این است که نظرات در این مورد متفاوت است. اگر ادعا شود که کرمی حاوی کلاژن خالص است، در این صورت کارایی چندانی برای افزایش سطوح کلاژن در بدن نخواهد داشت. زیرا چنانچه شرح دادیم کلاژن یک مولکول بزرگ است. این مولکول بزرگ برای نفوذ به اپیدرم و بعد وارد شدن به درم قطعا نمی‌تواند خیلی موفق باشد و بنابراین تاثیر خاصی نخواهد داشت.

برای حل این مشکل بسیاری از شرکت‌های سازنده کرم کلاژن‌ساز از کلاژن هیدرولیز شده یا پپتیدهای کلاژن استفاده می‌کنند. به گفته بسیاری از متخصصان پوست پپتیدها می‌توانند از سلول‌های پوست در سد بیرونی پوست به راحتی عبور کرده و راه خود را به درم باز کنند. کرم‌های کلاژن‌ساز می‌توانند به افزایش تحریک و تولید کلاژن کمک کنند مشروط بر اینکه پپتیدهایی که از آنها صحبت کردیم در نهایت به شکلی باشند که راه خود را به درم باز کنند.

 خرید قرص کلاژن

برای خرید قرص کلاژن به داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه کنید.

کرم کلاژن ساز بهتر است یا قرص کلاژن ؟

کلاژن را هم به صورت خوراکی در قالب پودر و قرص می‌توان مورد مصرف قرار داد و هم به شکل موضعی و با مصرف کرم. ممکن است این پرسش در ذهن شما ایجاد شود که برای تحریک تولید کلاژن در بدن خود و استفاده از تاثیر آن در جوانسازی پوست، قرص کلاژن را مصرف کنید بهتر است یا کرم کلاژن ساز؟ بیشتر متخصصان اتفاق نظر دارند که مکمل کلاژن گزینه بهتری برای افزایش تولید کلاژن در بدن است. به ویژه اگر از پودر کلاژن استفاده کنید (که در آب حل می‌شود) احتمالا به دلیل مایع بودن جذب بهتری در بدن شما خواهد داشت. اما همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردیم یک گزینه دیگر این است که کرم و قرص کلاژن را همزمان مورد مصرف قرار دهید.

به دنبال کرم کلاژن ساز هستید؟ پس این مقاله را حتما بخوانید: معرفی ۵ کرم شب کلاژن ساز با کیفیت عالی

فواید استفاده از کرم کلاژن ساز

فایده استفاده از کرم کلاژن چیست ؟ حقیقت این است که در این مورد مطالعات زیادی صورت نگرفته است تا از لحاظ علمی بتوان یک پاسخ دقیق و قطعی بیان کرد. اما سازندگان این کرم‌ها و همچنین بسیاری از مصرف‌کنندگان ادعا می‌کنند که مصرف کرم کلاژن ساز فواید زیر را به همراه دارد:

 • افزایش قابلیت ارتجاعی پوست
 • کاهش چین و چروک‌های پوستی
 • افزایش جریان خون در پوست
 • جلوگیری از افتادگی پوست
 • کمک به جوان‌تر و چاق‌تر به نظر رسیدن صورت

 فواید کرم کلاژن

نحوه استفاده از کرم کلاژن ساز

طریقه صحیح استفاده از کرم کلاژن چیست ؟ طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا صورت یا هر ناحیه دیگری از بدن (مثل گردن) که قصد دارید کرم را روی آن بمالید، با یک شوینده مناسب شسته و خشک کنید.
 • هنگامی که تمام آلودگی‌ها و مواد آرایشی را پاک کردید، مقدار مناسبی از کرم کلاژن را برداشته و به طور یکنواخت و به آرامی روی پوست پخش کنید.
 • کرم را به صورت دورانی و به سمت بالا ماساژ دهید تا خوب جذب پوست صورت یا گردن شود.
 • ۱ یا ۲ بار در روز می‌توانید از این کرم استفاده کنید. به خصوص اگر پوستتان خشک است توصیه می‌شود این کرم را روزانه ۲ بار مورد مصرف قرار دهید.

دستور کلی به این شکل است که یک دوره ۴۸ روزه از کرم کلاژن استفاده کنید، ۱۵ روز فاصله بگذارید و در صورت نیاز دوباره این کرم را تهیه و مصرف نمایید.

این مقاله را از دست ندهید: معرفی ۶ کرم آبرسان و کلاژن ساز

عوارض کرم کلاژن چیست ؟

کرم کلاژن محصولی کاملا ایمن است و بدون هیچ نوع نگرانی می‌توانید آن را مورد استفاده قرار دهید. اما به هر حال سوزش، قرمزی و خارش در مورد هر نوع کرمی ممکن است برای بعضی از افراد اتفاق بیفتد. اگر  هر یک از این تحریکات پوستی ماندگار باشد یا بدتر شود، مصرف این محصول را قطع باید کرد. واکنش آلرژیک به کرم کلاژن بسیار نادر است اما باز هم ممکن است علائمی همچون بثورات پوستی، خارش یا تورم صورت، زبان یا گلو در عوارض کرم کلاژن ساز دیده شود.

نتیجه گیری

در پاسخ به این سوال که کرم کلاژن چیست همه توضیحات لازم را در این مطلب ارائه کردیم. تاثیر کرم کلاژن در جوانسازی پوست مبحث دیگری بود که در این مقاله به آن پرداختیم. نظر متخصصان در این مورد متفاوت است اما اکثریت مصرف‌کنندگان کرم‌های کلاژن بر این باورند که این کرم در سفت کردن پوست و مبارزه با چین و چروک کاملا موثر به نظر می‌رسد. استفاده از کرم کلاژن را اگر با خوردن قرص کلاژن همراه کنید، معمولا نتیجه بهتری کسب خواهید کرد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۵ میانگین: ۲.۸]
منبع self

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. مبینا قانع می گوید

  کرم کلاژن بهتره یا پودر کلاژن؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بر روی فرم خوراکی بیشتر مطالعه انجام شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :