چرا ضد آفتاب باعث ایجاد لک می شود ؟


2 1,041

شاید شما نیز شنیده باشید که برخی از افراد ادعا می‌کنند پس از مصرف ضد آفتاب دچار لک‌های پوستی شده‌اند! ضد آفتاب که معمولا به شکل کرم تولید می‌شود، محصولی است که جهت خنثی کردن اشعه‌های مضر خورشید روی پوست باید مورد استفاده قرار گیرد. اما آیا واقعا ضد آفتاب در کنار مزایای فوق‌العاده‌ای که برای پوست دارد، می‌تواند عاملی برای ایجاد لک به حساب آید؟ اگرچه لک را با مصرف کرم ضد لک تا حدود زیادی می‌توان بهبود بخشید اما پیش از هر چیز بهتر است علت به وجود آمدن آن را کشف کنیم. در این مطلب تاثیر ضد آفتاب بر ایجاد لک را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب دو نوع اصلی دارد:

 • کرم ضد آفتاب فیزیکی: این نوع ضد آفتاب‌ها اغلب با مواد معدنی مانند دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی ساخته شده و اشعه‌های UVA و UVB را از سطح پوست خنثی می‌کنند. کرم ضد آفتاب فیزیکی روی لایه بالایی پوست می‌نشیند و در بسیاری موارد به صورت رنگی به بازار عرضه می‌شود.
 • کرم ضد آفتاب شیمیایی: این نوع کرم‌ها از مواد شیمیایی مانند اکسی بنزون، آووبنزون، اکتیسالات، اکتوکریلن، هموسالات و اکتینوکسات ساخته شده و با انتشار اشعه خورشید زیر پوست عملکرد خود را انجام می‌دهند. کرم‌ ضد آفتاب شیمیایی برعکس نوع فیزیکی به طور کامل درون پوست نفوذ می‌کند.

 انواع ضد آفتاب

علت ایجاد لک های پوستی

پیش از پرداختن به تاثیر ضد آفتاب بر ایجاد لک ، بهتر است با علل بوجود آوردنده لک‌های پوستی آشنا شوید. لک‌های پوستی اگر به صورت کک و مک باشند زمانی ظاهر می‌شوند که ملانین یا همان رنگدانه پوست، در زیر پوست تجمع یابد. لک‌های پوستی معمولا هنگامی بوجود می‌آیند که فرد بدون استفاده از ضد آفتاب در معرض نور شدید خورشید قرار گیرد.

البته ژنتیک نیز در این میان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. افرادی که پوست و موهای تیره دارند، عموما کمتر از افرادی که پوست و موهای روشن دارند، دچار لک‌های پوستی می‌شوند. تغییرات هورمونی، ابتلا به برخی بیماری‌ها و مصرف بعضی داروها نیز ممکن است منجر به ایجاد لک‌های پوستی شود. با این تفاسیر به نظر شما آیا بین استفاده از ضد آفتاب و ایجاد لک می‌تواند ارتباطی وجود داشته باشد؟

فرصت خواندن این مقاله را از دست ندهید: نقد و بررسی بهترین ضد آفتاب های ضد لک

تاثیر ضد آفتاب بر ایجاد لک

آیا ضد آفتاب باعث ایجاد لک می‌شود؟ در پاسخ به این پرسش در یک کلام باید گفت: خیر؛ ضد آفتاب نه تنها عامل بوجود آورنده لک صورت نیست بلکه حتی در جلوگیری از ایجاد آن نیز می‌تواند نقش داشته باشد؛ پس به شایعاتی از این دست اهمیت ندهید. اگر شما بر این باورید که پس از مصرف مداوم ضد آفتاب دچار لک شده‌اید، حتما به موارد زیر توجه کنید:

عدم استفاده صحیح از ضد آفتاب

شاید در برابر نور خورشید از ضد آفتاب استفاده کرده‌اید اما نحوه صحیح استفاده از ضد آفتاب را به خوبی نمی‌دانید. ضد آفتاب باید کاملا به صورت یکنواخت کلیه سطوح پوست را بپوشاند تا اثرات مطلوب خود را بر جای گذارد.

کرم ضد آفتاب تقریبا هر ۲ ساعت یکبار باید تجدید شود زیرا پس از این زمان تاثیر خود را از دست می‌دهد. بنابراین اگر به این موضوع دقت نداشته باشید بعید نیست که با وجود زدن ضد آفتاب باز هم دچار لک شوید زیرا در واقع پس از گذشت ۲ ساعت کرم قابلیت اثرگذاری خود را از دست داده است.

در رابطه با استفاده از کرم ضد آفتاب هرگز خساست از خود نشان ندهید و به مقدار اندک آن را روی پوست خود نمالید. ضد آفتاب تنها محصول پوستی است که مصرف آن به کلیه خانم‌ها و آقایان در همه سنین پیشنهاد می‌شود. اگر مشکل هزینه دارید، سعی کنید خرید لوازم آرایشی را کم کرده و پول خود را بیشتر به محصولی اختصاص دهید که با سلامت پوستتان رابطه مستقیم دارد.

کرم ضد لک

انتخاب صحیح ضد آفتاب

تاثیر ضد آفتاب بر ایجاد لک ممکن است به انتخاب نادرست ضد آفتاب مرتبط باشد. هر فرد باید ضد آفتاب مصرفی خود را با توجه به نوع پوست خود انتخاب کند. اگر خود به تنهایی نمی‌توانید متوجه شوید که پوستتان خشک، چرب یا مختلط است، پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه از یک متخصص پوست کمک بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که ضد آفتابی که استفاده می‌کنید حداقل باید دارای SPF 30 باشد تا بتواند ۹۷% از اشعه ماورای بنفش خورشید را خنثی کند.

لک های پوستی فقط به دلیل نور خورشید به وجود نمی آیند

همان‌طور که پیشتر نیز در این مطلب اشاره کردیم، لک‌های پوستی بر اثر عوامل مختلفی حاصل می‌شوند و قرار گرفتن در معرض نور مخرب خورشید تنها علت ایجاد لک نیست. بنابراین اگر با وجود استفاده درست از ضد آفتاب و تجدید مرتب آن پس از گذشت ۲ ساعت، دچار لک‌ روی صورت یا دیگر مناطق بدن خود شده‌اید، علت را در موارد دیگری جستجو کنید. مثلا ممکن است دچار تغییرات هورمونی شده‌اید؛ به ویژه در دوران بارداری خانم‌ها به علت بالا و پایین شدن هورمون‌ها دچار لک می‌شوند. همچنین ممکن است از برخی داروها مثل قرص‌های ضد بارداری استفاده کرده و دچار عوارض مصرف آنها شده باشید. افزایش سن و کمبود برخی از مواد مغذی نیز می‌توانند در ایجاد لک موثر باشند. به هر حال بهترین راهکار این است که تحت معاینه یک پزشک متخصص پوست قرار بگیرید تا بررسی‌های دقیق‌تری صورت گیرد.

 کرم ضد لک

آیا ضد آفتاب رنگی موجب لک می شود ؟

فرق ضد آفتاب رنگی با ضدآفتاب بدون رنگ این است که در نوع رنگی یا کرم‎‌پودری از رنگدانه‌هایی استفاده می‌شود که رنگ دلخواه را روی پوست ایجاد نمایند. اما این مسئله در کیفیت ضد آفتاب از لحاظ خنثی کردن اثر مخرب اشعه‌های خورشید تاثیری ندارد. اگر ضد آفتاب به میزان کافی دارای فاکتور حفاظتی بوده و استانداردهای لازم را از لحاظ کیفی دارد، اصلا لازم نیست نگران ایجاد لک باشید. بنابراین مکانیسم اثرگذاری کرم‌های ضد آفتاب بدون رنگ و رنگی کاملا یکی است و هیچ‌یک از آنها بوجود آورنده لک‌های پوستی نیستند.

نتیجه گیری

تاثیر ضد آفتاب بر ایجاد لک شایعه‌ای بیش نیست. نه ضد آفتاب رنگی و نه ضد آفتاب معمولی هیچ‌یک پوست را دچار لک نمی‌کنند. ضد آفتاب می‌تواند مانعی برای بروز لک باشد اما عامل ایجاد آن نیست. پس اگر به شکل صحیح از ضد آفتاب استفاده کرده‌اید و حس می‌کنید دچار لک شده‌اید، باید بدانید که لک‌های شما علت دیگری مثل تغییرات هورمونی، مصرف بعضی داروها، افزایش سن و … دارند. بررسی‌های تخصصی‌تر در این زمینه توسط پزشک متخصص باید صورت پذیرد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۴ میانگین: ۴.۸]

2 نظرات
 1. ژینا می گوید

  ضد آفتاب بدون رنگ از لحاظ کیفی از ضد آفتاب رنگی بهتره؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   خیر تفاوتی ندارند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :