بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

چه عواملی باعث می‌شوند که بدنسازی را رها کنیم؟

چرا بعضی از افراد بدنسازی را کنار می‌گذارند؟


زمان خواندن تقریبی مقاله : 9 دقیقه
0 1087

وقتی با شور و شوق بدنسازی را آغاز می‌کنید، شاید در بدو آغاز انجام این رشته هرگز تصور نکنید که در آینده به دلایلی این ورزش را کنار خواهید گذاشت. در واقع اگر بدنسازی را اصولی و زیر نظر یک مربی مجرب انجام دهید، هرگز به فکر کنار گذاشتن آن نخواهید افتاد. اما مشکل اینجاست که بسیاری از افراد اهداف بزرگی را برای خود در نظر می‌گیرند و بعد بدون اینکه اصولی عمل کنند، پیش رفته و در نهایت به هدفی که مد نظرشان بوده است نمی‌رسند و بعد تصمیم می‌گیرند که بدنسازی را برای همیشه کنار بگذارند! در این مقاله در مورد عوامل تاثیرگذار در رها کردن بدنسازی با شما صحبت خواهیم کرد.

عوامل تاثیرگذار در رها کردن بدنسازی

بر اساس تحقیقات می‌توان گفت که افراد ممکن است به دلایل زیر بدنسازی را کنار بگذارند:

درد شدید عضلات

وقتی تمرینات بدنسازی شما سنگین است، حتی اگر از قبل خود را خوب گرم کرده باشید، باز هم بعید نیست که دچار آسیب عضلانی شوید. درد عضلانی معمولا در قسمت پایین کمر، شانه‌ها یا سایر قسمت‌های ظریف بدن حس خواهد شد. اگر علائمی همچون پارگی عضله، رگ به رگ شدن مفصل یا درد مزمن در ستون فقرات، باسن، شانه‌ها، زانوها یا آرنج دیده شود، ممکن است به دلیل سندرم گیر افتادگی مفصل، آرتریت یا  سایر التهابات باشد.

در مواردی که آسیب عضلانی وجود دارد شاید لازم باشد فرد بخشی از تمرینات خود را کنار بگذارد و تمرینات بسیار سبک دیگری را جایگزین کند. ممکن است حتی لازم باشد فرد برای مدتی اصلا به باشگاه نیاید. وقتی صدمه عضلانی و جسمی وجود دارد، فرد نه تنها از لحاظ فیزیکی بلکه از لحاظ روانی نیز دچار چالش می‌شود زیرا نتوانسته است تمرینات خود را آن طور که مد نظرش بوده پیش ببرد. در این موارد فرد باید باور داشته باشد که دوباره به زودی تحلیل عضلات خود را جبران کرده و به روال گذشته بر خواهد گشت. اما باور این مسئله برای همه آسان نیست و ممکن است فرد برای همیشه بدنسازی را کنار بگذارد.

انجام نادرست تمرینات

نرسیدن به نتیجه مطلوب در تمرینات بدنسازی

با انجام تمرینات بدنسازی تعداد کمی از افراد موفق خواهند شد که در نهایت اندامی مثل بدنسازانی که عکس آنها را در مجلات چاپ می‌کنند داشته باشند. این یک حقیقت است و باید آن را بپذیرید. حتی اگر همه تمرینات خود را درست و اصولی پیش ببرید، در نهایت ممکن است باز هم هدفتان دست نیافتنی باشد. فرم بدن همه ما با یکدیگر متفاوت است و ساختار ژنتیکی مختلفی داریم. یعنی ساختار استخوان‌ها، شکل ماهیچه‌ها و اتصال مفاصل ما با هم فرق دارد. ما نمی‌توانیم ژنتیک خود را تغییر دهیم. پس باید قبول کرد که همه نمی‌توانند فرم اندام خود را طوری تغییر دهند که شبیه معروف‌ترین بدنسازان جهان شوند. برای جلوگیری از رها کردن بدنسازی هدف‌های غیر واقعی و رویایی برای خود نسازید.

کند بودن پیشرفت در بدنسازی

هنگامی‌که تمرینات بدنسازی را آغاز می‌کنید شوکی به بدن شما وارد می‌شود که بدن را وادار می‌کند با استرس جدید سازگار شده و به عضلات سیگنال می‌دهد تا حجیم‌تر و قوی‌تر شوند. اما دیر یا زود یعنی مثلا حدود ۶ ماه تا ۱ سال بعد، بدن به تمرینات خود عادت کرده و پیشرفت کند خواهد شد. یعنی دیگر مثل دورانی که تازه بدنسازی را آغاز کرده بودید، دچار تغییرات قابل توجه در اندام خود نخواهید شد. در این حالت ممکن است حتی ۱ ماه تلاش مداوم داشته باشید و حتی مقدار اندکی عضله جدید به دست نیاورید.

در این موارد مربیان بدنسازی اغلب پیشنهاد می‌دهند که تغذیه فرد تغییر کند، دوره‌های استراحت به خوبی اعمال و برای خرید مکمل بدنسازی اقدام شود تا ورزشکار دوباره شاهد پیشرفت چشمگیر خود باشد. طی کردن این مراحل برای بسیاری از افراد سخت است. یعنی بسیاری از افراد نمی‌توانند ماه‌ها تلاش کنند و در ازای آن شاهد هیچ پیشرفتی نباشند. به همین دلیل به فکر رها کردن بدنسازی می‌افتند!

عدم توجه مردم به پیشرفت‌های فرد ورزشکار

شما هر روز به باشگاه می‌روید، کلی عرق می‌ریزید، عضله به دست می‌آورید و کلی خوشحال هستید. اما همه اینها برای اطرافیانتان ممکن است به چشم نیاید. وقتی ۱۰ سال به طور پیگیر تمرینات خود را انجام می‌دهید، ممکن است مردم شما را تحقیر کنند، هدف شما را به سخره بگیرند و تلاش زیاد شما برای بدنسازی را به دلیل خودشیفتگی بدانند. بسیاری از افراد برای سختکوشی شما هیچ ارزشی قائل نیستند و حتی ممکن است به شما تهمت بزنند که بدون ورزش و تنها با مصرف بعضی مکمل‌ها توانسته‌اید، ماهیچه‌های خود را حجیم کنید. بعضی از افراد هم ممکن است به شما بگویند که در نهایت خیلی زود همه عضلات شما جای خود را به چربی خواهد داد و حتی از مضرات بدنسازی برایتان بگویند.

در برابر همه اینها چقدر صبر دارید و چقدر مقاوم هستید. آیا نظر افراد تنگ‌نظری که اغلب ریشه در حسادت و تنفر دارد، برای شما خیلی مهم است؟ البته گاهی نیز ممکن است حتی از سمت خانواده و دوستانتان که واقعا شما را دوست دارند هم آنطور که انتظار می‌رود، تشویق نشوید. در این صورت به فکر رها کردن بدنسازی می‌افتید؟ مسلما نباید این طور باشد.

 خرید مکمل چربی سوز ورزشی

برای خرید مکمل چربی سوز ورزشی کلیک کرده و وارد داروخانه آنلاین مثبت سبز شوید.

مشکلات زندگی عاملی برای رها کردن بدنسازی

همه ما در زندگی با مشکلات زیادی روبرو هستیم. این مشکلات گاهی چالش برانگیز می‌شوند. اگر مشکلات مالی داشته باشید ممکن است حتی روزی بیش از ۸ ساعت مجبور به کار کردن باشید. چنانچه در کلان‌شهرهایی مثل تهران زندگی می‌کنید ممکن است بعد از رهایی از کار چندین ساعت را در ترافیک بگذرانید تا به منزل برسید. وقتی به منزل می‌رسید کاملا خسته و کوفته هستید. شاید لازم باشد در انجام کارهای منزل نیز دخیل باشید. مثلا خانه را تمیز کنید یا از یک کودک یا پدر و مادر بیمار خود مراقبت نمایید. بدون شک در این میان خیلی سخت است که زمانی را هم برای بدنسازی، تغذیه سالم و… بیابید. در این موارد هم فرد ممکن است به این موضوع فکر کند که برای همیشه قید بدنسازی را بزند.

 ترک کردن بدنسازی

نمی‌توان کتمان کرد افرادی وجود دارند که با همه این مشکلات باز هم به تمرینات بدنسازی خود ادامه داده و موفق بوده‌اند. در مواردی که مشکلات زندگی کمرشکن است حتی ورزش کردن می‌تواند در بهبود روحیه نقش بسزایی داشته باشد. باید از لحاظ ذهنی و روانی قوی باشید و اجازه ندهید مشکلات شما را از پا در بیاورند. برنامه‌ریزی برای امور نیز مسئله مهمی است. باید طوری برنامه روزانه خود را بچینید که چند ساعت وقت برای انجام تمرینات بدنسازی وجود داشته باشد.

چرا نباید بدنسازی را کنار گذاشت؟

به دلایلی که در بالا عنوان شد، بسیاری از افراد تصمیم به رها کردن بدنسازی می‌گیرند. اما در این میان بعضی از افراد نیز همچنان ثابت قدم می‌مانند و به تمرینات خود ادامه می‌دهند تا در نهایت شاهد موفقیت خود باشند. بدنسازی فقط محدود به برنامه‌ای برای عضله‌سازی نمی‌شود. تمرینات بدنسازی و نتیجه‌ای که از فرد از آن می‌گیرد باعث می‌شود تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند. در مواجه شدن با مشکلات زندگی مثل مرگ عزیزان، بدنسازی کمک می‌کند تا فرد استرس کمتری را تجربه کند. به گفته بزرگان بدنسازی، این رشته ورزشی می‌تواند کمک کند تا تحولات عمیق در زندگی خود ایجاد کنید، خود را بهتر بشناسید و به خودباوری برسید. بدنسازی متابولیسم بدن را تنظیم کرده و باعث می‌شود اندام شما همیشه متناسب حفظ شود. بنابراین اگر اصولی به ورزش بدنسازی می‌پردازید، هرگز به فکر ترک آن نباشید زیرا برای جسم و روان شما فواید بسیاری دارد.

گفتار پایانی

دلایل رها کردن بدنسازی را در این مقاله برای شما شرح دادیم. به دلایلی که عنوان شد بسیاری از ورزشکاران تصمیم می‌گیرند که بدنسازی را برای همیشه کنار بگذارند. اما چنانچه در قسمت قبل شرح دادیم، بدنسازی فواید بسیاری برای فیزیک بدن و همچنین روان فرد دارد. حتی می‌تواند کمک کند تا فرد در مواجه شدن با معضلات زندگی کمتر خود را ببازد و نابود شود. توصیه ما به شما این است که بدنسازی را در یک باشگاه خوب زیر نظر یک مربی متخصص پیش ببرید و اگر این رشته ورزشی را دوست دارید، هرگز به فکر ترک آن نیفتید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۳ میانگین: ۳.۷]
منبع bodybuilding

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :