بهترین زمان مصرف ال کارنیتین قبل از تمرین است یا بعد از تمرین؟


12 5291

اگر از اضافه وزن رنج می‌برید، حتما باید برای برطرف شدن آن اقداماتی را انجام دهید زیرا چاقی نه تنها در ظاهر چهره و اندام شما تاثیر منفی می‌گذارد بلکه ممکن است سلامتی را نیز به خطر اندازد. یکی از راهکارهایی که عموما ورزشکاران به منظور چربی‌سوزی و کاهش وزن به سراغ آن می‌روند، استفاده از مکمل بدنسازی است. در میان مکمل‌های کاهش وزن ورزشی بدون شک ال کارنیتین در زمره محبوب‌ترین‌ها و شناخته‌شده‌ترین‌ها جای دارد. اگر قصد استفاده از این مکمل را دارید، برای اینکه بهترین نتیجه‌گیری پس از مصرف آن عاید شما شود، بد نیست با بهترین زمان مصرف ال کارنیتین آشنا شوید.

ال کارنیتین چیست ؟

ال کارنیتین نوعی اسید آمینه است که نقش مهمی در افزایش متابولیسم بدن دارد. ال کارنیتین بهبود سوخت و ساز بدن را با بهبود عملکرد میتوکندری و افزایش انرژی سلولی انجام می‌دهد. به همین جهت بسیاری از ورزشکاران از این مکمل به منظور کمک به چربی سوزی و همچنین جلوگیری از خستگی عضلات استفاده می‌کنند. ۹۸% از ال کارنیتین موجود در بدن در سلول‌های ماهیچه‌ای ذخیره شده و مقادیر اندکی از آن نیز در کبد و خون یافت می‌شود.

بدن انسان می‌تواند L-Carnitine را به تنهایی و با کمک اسیدهای آمینه متیونین و لیزین تولید نماید. اگر کمبود ال کارنیتین در بدن وجود داشته باشد، با مصرف قرص ال کارنیتین می‌توان این کمبود را جبران کرد. کمبود ال کارنیتین به ویژه ممکن است در افراد گیاه‌خوار دیده شود زیرا غنی‌ترین منابع غذایی حاوی ال کارنیتین معمولا در فرآورده‌های حیوانی یافت می‌شود. همچنین برخی از افراد نیز از لحاظ ژنتیکی دچار مشکلاتی هستند که سبب اختلال در تولید ال کارنیتین در بدن آنها می‌شود. این اشخاص نیز حتما جهت جبران کمبود این ماده باید از مکمل ال کارنیتین بهره بگیرند.

 ال کارنیتین

آیا ال کارنیتین واقعا به چربی سوزی کمک می کند ؟

پیش از آنکه بهترین زمان مصرف ال کارنیتین را برای شما شرح دهیم، اجازه دهید اطلاعات بیشتری را در زمینه نقش ال کارنیتین در چربی سوزی به شما ارائه دهیم. ال-کارنیتین عملکرد خود را با انتقال اسیدهای چرب از غذا به میتوکندری سلول انجام می‌دهد. این عملکرد به شما این امکان را می‌دهد که در حین تمرینات ورزشی چربی بسوزانید و در عین حال خستگی عضلات را نیز کاهش دهید. انرژی تولید شده از اسیدهای چرب می‌تواند توسط مغز، قلب و ماهیچه‌ها مورد استفاده قرار گرفته و تاثیری مثبت روی این اندام‌ها داشته باشد.

اما نقش ال کارنیتین در چربی سوزی هنوز از لحاظ علمی به طور کامل به اثبات نرسیده است؛ به طوری‌که بسیاری از مطالعات کاهش وزن قابل توجهی را پس از مصرف ال کارنیتین ثبت نکرده‌اند. در این زمینه هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است اما طبق گزارش مصرف‌کنندگان می‌توان گفت که ال کارنیتین اگر در کنار تمرینات ورزشی و رژیم غذایی مناسب مورد استفاده قرار گیرد، قطعا در چربی‌سوزی و کاهش وزن تاثیرگذار خواهد بود. همینجا به شما پیشنهاد می‌دهیم که حتما مقاله: مصرف همزمان ال کارنیتین با کدام مکمل ها امکان پذیر است ؟ را مطالعه نمایید.

بهترین زمان مصرف ال کارنیتین

از آنجایی‌که ال کارنیتین به ویژه اگر به صورت ال کارنیتین مایع مورد مصرف قرار گیرد، جذب سریعی در بدن خواهد داشت، بهترین زمان مصرف آن را صبح پس از بیدار شدن یا قبل از شروع تمرینات ورزشی می‌توان دانست. به نظر می‌رسد که در این حالت ال کارنیتین می‌تواند نقش بهتری در چربی سوزی و کاهش وزن بدن داشته باشد. توصیه کلی بر آن است که ال کارنیتین روزانه بین ۲ تا ۴ گرم مورد استفاده قرار گیرد که البته بهتر است این مقدار در ۲ یا ۳ نوبت مصرف شود. برای اینکه به طور دقیق مشخص شود چه مقدار ال کارنیتین برای شما مناسب است، سعی کنید حتما با پزشک یا یک مربی ورزشی مجرب مشورت داشته باشید.

 بهترین زمان مصرف ال کارنیتین

نحوه مصرف ال کارنیتین برای چربی سوزی

بسیاری از مصرف‌کنندگان متوجه شده‌اند که بهترین نتیجه را از مصرف ال کارنیتین زمانی دریافت می‌کنند که آن را در کنار ۳۰ تا ۴۰ گرم کربوهیدرات مورد استفاده قرار دهند. این مسئله به این دلیل است که کربوهیدرات‌ها سطح انسولین را در خون افزایش می‌دهند. برای اینکه ال کارنیتین وارد سلول‌های ماهیچه‌ای شده و عملکرد خود را انجام دهد، سطح انسولین در بدن باید افزایش یابد. مصرف ال کارنیتین در زمان افزایش انسولین به رساندن گلوکز بیشتر به سلول‌های ماهیچه‌ای کمک کرده و در نتیجه انرژی افزایش یافته و عملکرد ورزشی بهبود می‌یابد. ال کارنتین را همچنین می‌توان در کنار مکمل‌هایی همچون امگا ۳ و کافئین نیز مصرف کرد تا اثرگذاری بهتری در سوزاندن چربی‌ها و افزایش انرژی داشته باشد.

دوز استاندارد برای مقدار مصرف روزانه ال کارنیتین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم است اما به منظور چربی سوزی مقدار مصرف را تا ۴ گرم نیز می‌توان افزایش داد اما بدون مشورت با پزشک مقدار مصرف خود را خودسرانه هرگز افزایش ندهید.

مقدار مصرف ال کارنیتین

دیگر فواید ال کارنیتین برای ورزشکاران

گفتیم که بهترین زمان مصرف ال کارنیتین صبح پس از بیدار شدن یا پیش از شروع تمرینات ورزشی است. ال کارنیتین به جز کاهش چربی‌های بدن مزایای دیگری نیز می‌تواند داشته باشد که از آن جمله موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • افزایش استقامت و بهبود ریکاوری عضلات
 • بهبود عملکرد ورزشی
 • تاثیرگذار در افزایش حجم عضلات و توده عضلانی

مکمل ال کارنیتین همچنین می‌تواند در عملکرد بهتر مغز نیز نقش داشته باشد. به هنگام مصرف ال کارنیتین در قالب مکمل ورزشی ممکن است حس کنید که قدرت تمرکز بیشتری یافته‌اید. قرص ال کارنیتین (به ویژه استیل ال کارنیتین) با بر جای گذاشتن تاثیر مثبت در سلامت سلول ممکن است در کند کردن روند پیری نیز نقش داشته باشد. مکمل‌های ال کارنیتین فاقد کافئین یا دیگر محرک‌ها بوده و در بیدار نگه داشتن شما به هنگام خواب نقشی نمی‌توانند داشته باشند. از این رو در هر زمانی از روز می‌توان ال کارنیتین را مصرف کرد.

نتیجه گیری

بهترین زمان مصرف ال کارنیتین قبل از شروع تمرینات ورزشی است. ال کارنیتین جذب سریعی در بدن داشته و اثرات مصرف آن فورا نمایان خواهد شد. با این حال در هر زمان دیگری از روز نیز می‌توان مکمل ال کارنیتین را مصرف نمود و هیچ نوع منع مصرفی از لحاظ زمانی وجود ندارد. اگر پرسشی در مورد مکمل ال کارنیتین دارید، در پایان همین مقاله می‌توانید درج کرده و در زمانی کوتاه پاسخ خود را دریافت کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۵ میانگین: ۳.۶]

12 نظرات
 1. بهداد می گوید

  من پیش از تمریناتم مدت ۲ ماه ال کارنیتین می خورم و شاید ۲ کیلو کم کرده باشم. می تونم بازم ادامه بدم؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگر با تمرینات ورشی باشد مانعی ندارد.

 2. سارا می گوید

  آیا حتما باید قبل از انجام ورزش سنگین ال کارنیتین بخوریم ؟ مثلا قبل از پیاده روی ساده باشه اشکالی داره؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   در دوره چربی سوزی باید مصرف بشه ،پیاده روی یک ساعته لازم است

 3. جواد می گوید

  در روز چند دانه قرص ال کارنیتین مصرف شود و در چه موقع

  من بدنسازی هم میرم

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   بستگی به نوع تمرین و دوز ال کارنتین دارد

 4. جواد می گوید

  روز هایی ک باشگاه نمیریم هم باید مصرف کنیم؟ اگ اره چه موقع ها؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   نصف دوز روزهای استراحت باید مصرف شود

 5. صدرا می گوید

  سلام من می خوام روزانه ۲عدد مصرف کنم اما یک عدد قبل تمرین اون یکی رو بعد تمرین بخورم یا بعد از ناهار

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   یکی قبل تمرین یکی قبل سنگین ترین وعده غذایی

 6. حمید می گوید

  سلام ال کارنتین رو چند دقیقه قبل از تمرین باید مصرف کنیم

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   سی دیقه قبل از تمرین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :