مصرف همزمان ال کارنیتین با کدام مکمل ها امکان پذیر است ؟


1 629

به منظور سرعت بخشیدن به اهدافی که در بدنسازی مد نظر است، بسیاری از ورزشکاران تصمیم می‌گیرند تا از مکمل‌های ورزشی به صورت همزمان و در کنار یکدیگر استفاده نمایند. ال کارنیتین یکی از مکمل‌های پرطرفدار در میان بدنسازانی است که در پی چربی‌سوزی و لاغری هستند. در این مطلب ابتدا با ال-کارنیتین بیشتر آشنا خواهید شد و بعد مصرف همزمان ال کارنیتین با مکمل ها ی دیگر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ال کارنیتین چیست و برای ورزشکاران چه فوایدی دارد ؟

ال کارنیتین نوعی اسید آمینه است که بدن انسان خود قابلیت تولید آن را دارد و از طریق خوردن مواد غذایی و همچنین مکمل ورزشی نیز می‌توان آن را برای بدن فراهم کرد. ال کارنیتین در کبد و کلیه‌های انسان از ترکیب دو اسید آمینه لیزین و متیونین حاصل می‌شود. اگرچه بسیاری از مصرف‌کنندگان معتقدند که خرید ال کارنیتین در کاهش وزن آنها بسیار تاثیر داشته است اما مطالعات گویای آن هستند که این مکمل اگر در کنار تمرینات مداوم ورزشی و رژیم غذایی مناسب مورد استفاده قرار نگیرد، آنقدرها هم تاثیرگذار نیست. با این حال ال کارنیتین مکملی است که برای ورزشکاران مزایای زیر را به همراه دارد:

  • ریکاوری بعد از ورزش را بهبود می‌بخشد
  • اکسیژن‌رسانی به عضلات را افزایش می‌دهد
  • استقامت بدنی را افزایش داده و در کاهش احساس خستگی موثر است
  • درد عضلانی بعد از ورزش را کاهش می‌دهد
  • تولید گلبول‌های قرمز خون را افزوده و اکسیژن‌رسانی به عضلات و سراسر بدن را بیشتر می‌کند

مصرف ال کارنیتین در قالب مکمل همچنین می‌تواند در بهبود سلامت قلب و عملکرد مغز نیز موثر باشد.

 خواص ال کارنیتین

مصرف همزمان ال کارنیتین با مکمل ها

همراه با کدام مکمل‌ها می‌توانیم از ال کارنیتن استفاده کنیم؟

مصرف همزمان ال کارنیتین و CLA

به منظور تسریع در لاغری یکی از بهترین پیشنهادات مصرف ال کارنیتین و CLA در کنار یکدیگر است. CLA نوعی اسید چرب است که به شکل مکمل در چربی‌سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر L-carnitine و CLA را همزمان با هم مصرف کنید، خاصیت چربی‌سوزی آنها و تاثیرشان در کاهش وزن چندین برابر خواهد شد. تجزیه چربی‌ها در بدن با مصرف همزمان ال کارنیتین و سی ال ای بیشتر شده و در عین حال به حفظ توده عضلانی نیز کمک می‌شود. چنانچه قصد استفاده از این دو مکمل ورزشی در کنار یکدیگر را دارید، مصرف را از دوزهای پایین شروع کرده و کم‌کم زیاد کنید. ۱ ساعت قبل از شروع تمرینات ورزشی ال کارنیتین و سی ال را به فاصله ۳۰ دقیقه از یکدیگر میل کنید تا اثرات فوق‌العاده مصرف آنها را ببینید.

مصرف همزمان ال کارنیتین و کراتین

طبق مطالعات محدودی که در زمینه مصرف همزمان ال کارنیتین و کراتین در کنار یکدیگر وجود دارد، می‌توان نتیجه گرفت که با اینکه ال کارنیتین عاملی برای کاهش وزن است اما در صورت مصرف در کنار کراتین اثرات چندانی در کاهش وزن ندارد. در مطالعات مصرف همزمان کراتین و ال-کارنیتین اثر مثبتی بر عملکرد بی-هوازی نشان داده است. تمرینات بی هوازی نوعی از فعالیت‌های ورزشی هستند که در آنها بدون استفاده از اکسیژن، گلوکز در بدن تجزیه می‌شود. تمرینات بی‌هوازی سخت‌تر اما کوتاه‌تر از تمرینات هوازی به شمار می‌آیند.

 ال کارنیتین و کراتین

لازم به توضیح است که کراتین ماده‌ای است که به طور طبیعی در سلول‌های ماهیچه‌ای وجود داشته و مصرف آن در فرم مکمل به افزایش عضله، بهبود عملکرد ورزشی و افزایش قدرت ورزشکاران کمک می‌کند. کراتین در بدن انسان می‌تواند از اسیدهای آمینه گلیسین و آرژنین تولید شود.

مصرف همزمان ال کارنیتین با قهوه

مصرف همزمان ال کارنیتین با مکمل ها ی دیگر امکان پذیر است اما به همراه قهوه خود نیز می‌توانید قرص ال کارنیتین را میل کرده و از مزایای آن بهره بگیرید. تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیب ال کارنیتین با قهوه عملکرد قلبی را تا حد قابل توجهی بهبود می‌بخشد. از نظر علمی ال کارنیتین موجب می‌شود تا سلول‌های بدن اسیدهای چرب را جذب کرده و آنها را به انرژی تبدیل کنند. مصرف همزمان ال کارنیتین و قهوه سبب می‌شود تا ورزشکاران در تمرینات و مسابقات ورزشی خود عملکردی بهتر را از خود به نمایش بگذارند. همچنین به جای قهوه در کنار ال کارنیتین می‌توان از مکمل‌های حاوی کافئین نیز استفاده کرد.

مصرف همزمان ال کارنیتین با امگا ۳

بر اساس برخی از مطالعات مصرف همزمان ال کارنیتین و امگا ۳ به کاهش چربی‌های بدن کمک می‌کند. این اتفاق به این دلیل است که امگا ۳ در افزایش میزان متابولیسم موثر است و ال کارنیتین اسیدهای چرب را به منظور تولید انرژی تجزیه می‌کند. بدون وجود مقدیر مناسب ال کارنیتین در بدن اسیدهای چرب ممکن است به محل ذخیره خود برسند اما به صورت چربی تجمع یابند. سطوح مناسب ال کارنیتین در بدن سبب می‌شود تا چربی‌سوزی در بدن افزایش یافته و در عین حال انرژی لازم جهت افزایش متابولیسم در اختیار سلول‌ها قرار گیرد. اگر هدف کاهش وزن را در نظر دارید، بد نیست مصرف همزمان ال کارنیتین و امگا ۳ را امتحان نمایید.

 امگا 3

ال کارنیتین همزمان با کدام مکمل ها استفاده نشود ؟

مصرف همزمان ال کارنیتین با مکمل ها را مورد بررسی قرار دادیم. خوب است بدانید که به طور همزمان نباید از ال کارنیتین و افدرین استفاده کنید. افدرین یک محرک چربی‌سوز است که ورزشکاران بیشتر به منظور کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز چربی‌ها به سراغ آن می‌روند. مصرف همزمان افدرین با ال کارنیتین می‌تواند سبب افزایش احتمال حمله قلبی شود بنابراین هرگز توصیه نخواهد شد. همچنین در کنار Yohimbe نیز نباید از ال کارنیتین استفاده کرد زیرا ضربان قلب بالا می‌رود و ممکن است خطراتی را برای سلامتی به وجود آورد.

ال کارنیتین همچنین در کنار داروهای آسنوکومارول، داروهای حاوی هورمون تیروئید و وارفارین منع مصرف دارد. به طور کلی هر نوع دارویی که مصرف می‌کنید، با مشورت پزشک از لحاظ تداخل با L-carnitine مشورت نمایید.

سخن پایانی

مصرف همزمان ال کارنیتین با مکمل ها ی ورزشی دیگر کاملا رایج بوده و در بسیاری از موارد حتی توصیه نیز می‌شود. شاید مکمل سی ال ای را بهترین مکملی بتوان دانست که اثر چربی‌سوزی ال کارنیتین در کنار آن در بدن بسیار قوی‌تر خواهد شد. آیا شما تجربه مصرف ال کارنیتین را داشته‌اید و آیا تاکنون از مکمل دیگری در کنار آن استفاده نموده‌اید؟ تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۵]

1 نظر
  1. معین می گوید

    ال کارنیتین و سی ال ای یک ترکیب عالیه برای کاهش وزن که من هم به عنوان کسی که چند سال تجربه بدنسازی دارم به دوستان پیشنهاد می کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :