بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

خودارضایی چه تاثیری در بدنسازی دارد ؟

فعالیت جنسی و تاثیر آن در عضله سازی و قدرت عضلات


زمان خواندن تقریبی مقاله : 8 دقیقه
2 19758

خودارضایی از نظر شرعی و اخلاقی در جامعه ما عملی نکوهیده محسوب می‌شود. اما از لحاظ علمی نظرات در این مورد متفاوت است. در برخی منابع آمده است که خود ارضایی تاثیر مثبت در سطح هورمون تستوسترون داشته و آمادگی جسمانی را بهبود می‌بخشد. همچنین عنوان می‌شود که خودارضایی و سایر فعالیت‌های جنسی خلق و خو را بهبود بخشیده، استرس را کاهش می‌دهند و به طور غیر مستقیم عملکرد فیزیکی را ارتقاء می‌بخشند. اما در بعضی دیگر از مقالات علمی آمده است که خودارضایی به دلیل مصرف بیش از حد انرژی روی عملکرد فیزیکی تاثیر منفی بر جای می‌گذارد. برای اینکه تاثیر خودارضایی در بدنسازی را به طور دقیق‌تری بررسی کنیم، در ادامه همراه ما باشید.

بررسی تاثیر هورمون تستوسترون روی بدنسازی

قبل از بررسی تاثیر خودارضایی در بدنسازی باید تاثیر هورمون تستوسترون روی عملکرد ورزشی را بررسی کنیم تا درک بهتری در این زمینه بدست آوریم. تستوسترون هورمون اصلی تولید مثل مردانه است اما به مقدار اندک در بدن زنان نیز تولید می‌شود. این هورمون نقش مهمی در ارتقای آمادگی جسمانی آقایان و خانم‌ها داشته و سنتز پروتئین ماهیچه را بهبود می‌بخشد. برخی از مطالعات حتی نشان می‌دهند که تستوسترون در تشکیل استخوان نیز نقش مهمی دارد.

سطح تستوسترون به طور طبیعی در طول برانگیختگی جنسی افزایش یافته و پس از ارگاسم کاهش می‌یابد. اما دقت کنید چنانچه شواهد نشان می‌دهد خودارضایی تاثیر قابل توجهی بر سطح هورمون تستوسترون ندارد. در یک مطالعه دیگر محققان متوجه شدند که سطح تستوسترون در طول ۵ روز اولی که فرد رابطه جنسی ندارد، به حداقل رسیده، در عرض ۷ روز به اوج می‌رسد و سپس ثابت می‌ماند. نتایج این مطالعه نشان داد که پرهیز از سکس منجر به نوسانات موقت در سطح تستوسترون خواهد شد. همان‌طور که می‌بینید، در این زمینه نیز تحقیقات یک نتیجه واحد را ارائه نمی‌دهند.

 خرید مکمل بدنسازی

اگر مایل به خرید مکمل بدنسازی هستید، کلیک کنید.

تاثیر خودارضایی در بدنسازی

بر اساس بیشتر تحقیقات می‌توان گفت که خود ارضایی نقش اندکی در افزایش سطح هورمون تستوسترون داشته و بنابراین روی عملکرد ورزشی تاثیر چندانی نخواهد داشت. تحقیقات علمی کافی برای حمایت از ارتباط مستقیم بین خودارضایی و عملکرد فیزیکی بهتر وجود ندارد.

اما فعالیت جنسی می‌تواند سلامت کلی افراد را ارتقاء بخشد. یک مطالعه نشان داد افرادی که به طور مکرر درگیر رابطه جنسی هستند، کمتر دچار حمله قلبی خواهد شد. هورمون‌هایی مانند دوپامین، نوراپی نفرین و اکسی توسین در طول و پس از رابطه جنسی به اوج می‌رسند. این هورمون‌ها تاثیر مثبتی روی خلق و خو داشته و با اثری که روی انگیزه فرد می‌گذارند، باعث می‌شوند فرد در عملکرد ورزشی توانایی بیشتری از خود نشان دهد. دقت کنید مزایایی که ذکر شد مربوط به فعالیت جنسی هستند نه خودارضایی.

عوارض خودارضایی چیست ؟

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ مشخص شد که خودراضایی تاثیر منفی مستقیمی بر آمادگی جسمانی و عملکرد ورزشی مردان و زنان ندارد. اما رابطه جنسی حدود ۱۰ ساعت قبل از شرکت در یک مسابقه ورزشی ممکن است تاثیرات مثبتی روی عملکرد فیزیکی ورزشکار داشته باشد. خودارضایی مکرر عوارض جانبی موقتی دارد که از آن جمله به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • حساس شدن بیش از حد پوست در اطراف آلت تناسلی
 • تورم آلت تناسلی
 • کاهش حساسیت در برابر تحریکات جنسی
 • احساس ضعف و خستگی
 • افت انرژی و کاهش تمرکز

خودارضایی در دراز مدت نیز بدون شک عاری از عوارض جانبی نیست. وقتی فرد به طور مداوم این عمل را انجام می‌دهد، کم‌کم به جایی می‌رسد که تنها با تخیل قادر به ارضا کردن خود است. بنابراین هنگامی که فرد در یک رابطه جنسی واقعی قرار می‌گیرد، مانند یک فرد عادی قادر نخواهد بود ارضا شود. بنابراین هم خود فرد و هم شریک جنسی وی نخواهند توانست آن طور که باید و شاید از رابطه خود لذت ببرند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید: عوارض خود ارضایی در مردان و زنان چیست؟

مقایسه تاثیر خودارضایی در بدنسازی در مردان و زنان

به نظر می‌رسد که خودارضایی اثرات مشابهی را در مردان و زنان دارد. بدن خانم‌ها و آقایان به تستوسترون واکنش متفاوتی نشان می‌دهد. مردان به طور طبیعی نسبت به زنان سطوح بالاتری از تستوسترون دارند. ترشح تستوسترون باعث ویژگی‌های مردانه مثل ریش، سبیل و افزایش موهای بدن می‌شود. اگر سطح تستوسترون در بدن زنان در حد نرمال باشد، ویژگی‌های مردانه در آنها بروز نخواهد یافت. تستوسترون همچنین نقش اساسی در تولید اسپرم و رشد تخمک دارد. در حال حاضر تحقیقات علمی رابطه مستقیمی بین خودارضایی و عملکرد ورزشی در مردان یا زنان نشان نمی‌دهد. بنابراین در مورد تاثیر خودارضایی در بدنسازی نمی‌توان یک نظر قطعی ارائه کرد.

دقت داشته باشید که داشتن رابطه جنسی منظم در اکثر منابع پرفایده عنوان شده و نه تنها سطح رضایت از زندگی را بالا می‌برد، بلکه احتمالا در عملکرد ورزشی و بدنسازی نیز تاثیر مثبتی بر جای خواهد گذاشت.

 خودارضایی و ورزش

ارتباط میان رابطه جنسی و عضله سازی

رابطه جنسی سالم با شریک زندگی اگر رضایت‌بخش بوده و تعداد دفعات مناسبی داشته باشد، به طور مستقیم در افزایش کیفیت زندگی موثر است. به این ترتیب فرد با روحیه بهتر عملکرد ورزشی بهتری خواهد داشت. رابطه جنسی معقول و باکیفیت نشان از سطوح مناسب تستوسترون در بدن یک مرد دارد. لازمه داشتن عضلات زیبا و توانمند، سطوح مناسب این هورمون در بدن است.
اما اگر فرد به جای رابطه جنسی سالم، به خودارضایی اعتیاد داشته باشد، نه تنها سودی برای توان فیزیکی و رشد عضلات وی ندارد بلکه باعث تضعیف بدن خواهد شد. مردان در زمانی که مایع منی از بدنشان خارج می‌شود، مواد مغذی بسیاری از جمله زینک (روی) را از دست می‌دهند. ماده معدنی روی با رشد عضلات مرتبط است زیرا کمبود آن کمبود تستوسترون را در پی خواهد داشت. خودارضایی مکرر باعث تضعیف بدن خواهد شد و اگر با یک تغذیه کامل ویتامین‌ها و مواد معدنی از دست رفته جبران نشوند، عضله سازی نیز به طور موثر صورت نخواهد گرفت. برای جبران کمبود روی در بدن می توانید از منابع زینک مثل انواع گوشت استفاده‌ کنید یا قرص زینک از داروخانه تهیه نمایید.

آیا رابطه جنسی روی قدرت عضلات تاثیر دارد؟

رابطه جنسی اصولی که به طور تقریبی بسته به سن افراد ۲ تا ۳ بار در هفته است، می‌تواند با تاثیر مثبتی که روی کلیه ارگان های بدن دارد، توان فیزیکی را افزایش دهد.
اما درست بلافاصله بعد از سکس زمان مناسبی برای ورزش نیست. بعد از مقاربت مقدار زیادی اکسی توسین در بدن ترشح می‌شود که باعث تمایل فرد به خواب و استراحت می شود. به زودی هورمون های بدن دوباره به حالت اول باز خواهند گشت اما بهتر است بین ورزش و رابطه جنسی حداقل ۳ الی ۴ ساعت از نظر زمانی فاصله بگذارید. در این صورت رابطه جنسی می‌تواند اثر قابل توجهی در قدرت بدنی شما و بهبود فعالیت‌های فیزیکی داشته باشد.

کلام آخر

در این مقاله تاثیر خودارضایی در بذنسازی را بررسی کردیم. نتایج تحقیقات در این زمینه متفاوت است. اما به طور کلی می‌توان گفت آنچه باعث بهبود فعالیت‌های فرد در بدنسازی می‌شود، رابطه جنسی سالم است نه خودارضایی. خودارضایی به خصوص اگر مداوم باشد اثرات منفی زیادی در روان انسان خواهد داشت و از آنجایی که در کیفیت روابط زناشویی تاثیر بدی دارد، اصلا توصیه نمی‌شود. سعی کنید رابطه جنسی را فقط با شریک زندگی خود و در چارچوب موازین خانواده انجام دهید تا تاثیر چشمگیر آن را در روحیه و توان بدنی خود به وضوح مشاهده نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲۰ میانگین: ۳.۹]
منبع medicalnewstoday

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام خسته نباشید ، ایا بعد از تمرین خودارضایی کنیم برای رشد عضله مشکل میاره؟ باید روزایی که تمرین نداریم خودارضایی کنم ؟ واقعا دیگه دارم میمیرم از فکر تروخدا جوابمو بدین

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
   لطفا مقاله تاثیرات خود ارضایی در بدن سازی را مورد مطالعه قرار دهید.
   با تشکر از همراهی شما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :