مجله مثبت سبز
مجله پزشکی و سلامت

عوامل موثر در از دست دادن چربی

وقتی برای کاهش وزن برنامه‌ریزی می‌کنید، بدون شک مایلید که برنامه چربی سوزی شما خوب پیش برود و هرچه زودتر به نتیجه مطلوب خود برسید. گاهی برخی عوامل مثل کیفیت پایین خواب، تغدیه نامناسب و استرس مانع از کاهش وزن شما می‌شوند.

عوامل موثر در از دست دادن چربی

همیشه با کمتر غذا خوردن و بیشتر ورزش کردن در کاهش وزن به نتیجه دلخواهی که مد نظرتان است شاید نرسید. ممکن است بارها از خود پرسیده باشید که چرا با وجود اینکه رژیم غذایی خود را محدود کرده‌اید و فعالیت بدنی را افزایش داده‌اید، باز هم آن طور که باید و شاید در لاغری موفقیت نبوده‌اید؟ پاسخ این است که عوامل دیگری هم وجود دارند که ممکن است مانع از روند کاهش وزن شما به شکل طبیعی شوند. در از دست دادن چربی چه فاکتورهایی نقش دارند؟ با این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید.

اقدامات لازم برای از دست دادن چربی در کوتاه ترین زمان

در پروسه کاهش وزن، قبل از هر چیز اهداف واقع‌بینانه‌ای را برای خود تعیین کنید. مثلا دور از واقعیت است که بخواهید در حالی‌که تنها 10 کیلو اضافه وزن دارید، هفته‌ای 5 کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهید. شما باید اهداف کوتاه‌مدت حساب‌شده‌ای داشته باشید تا بتوانید به خوبی به هدف‌های طولانی مدت خود نیز دست یابید. عوامل تاثیرگذار در از دست دادن چربی به شرح زیر است:

رژیم غذایی مناسب انتخاب کنید

برای کاهش وزن، رژیم غذایی تنها نکته نیست اما قطعا بیشترین اهمیت را دارد. غذاهای کامل و غنی از مواد مغذی به بدن شما سوخت می‌رسانند. قندها، چربی‌های ترانس و چربی‌های اشباع شده جز اینکه به بدن شما آسیب برسانند، هیچ خاصیت دیگری ندارند. این مواد غذایی ناسالم موجب انباشه شدن چربی‌های ناسالم در بدن شده و کاهش وزن را برای شما دشوار می‌کنند.

نحوه غذا خوردن نیز اهمیت زیادی دارد. نباید مدام بدون اینکه احساس گرسنگی داشته باشید، تنقلات بخورید. فقط زمانی به سراغ خوردن مواد غذایی بروید که واقعا حس می‌کنید گرسنه هستید.

رژیم غذایی مناسب

برنامه ورزشی منظم داشته باشید

داشتن یک برنامه ورزشی منظم به شما کمک می‌کند تا وزن خود را راحت‌تر کاهش دهید. وقتی ورزش می‌کنید کالری می‌سوزانید. اگر تمرینات مقاومتی انجام دهید، عضله‌سازی نیز خواهد داشت که به نوبه خود چربی‌سوزی را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که انجام ورزش به طور منظم استرس را کاهش داده و کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد. به منظور کمک به لاغری در کنار تمرینات خود می‌توانید از مکمل چربی سوز ورزشی نیز کمک بگیرید.

به مقدار کافی آب بنوشید

تشنگی را با گرسنگی اشتباه نگیرید. هیدراته نگه داشتن بدن به شما کمک می‌کند تا به اشتباه به سراغ مصرف مواد غذایی نروید. نوشیدن آب امری ضروری است و حتی سرعت متابولیسم را افزایش می‌دهد. هرگز احساس تشنگی خود را با مصرف نوشیدنی‌های مضر مثل نوشابه و آمیوه‌های غیر طبیعی برطرف نکنید. مصرف این نوشیدنی‌ها که حاوی مقدار قند بالایی هستند، موجب چاقی شده و از دست دادن چربی را دشوار می‌کند.

کیفیت خواب خود را بهبود بخشید

اگر 7 تا 8 ساعت بی‌وقفه و با کیفیت عالی بخوابید، پرانرژی از خواب بیدار خواهید شد و هنگام شروع تمرینات ورزشی عملکرد بهتری را نشان خواهید داد. تحقیقات یک نتیجه بسیار جالب را ارائه می‌دهند: کمبود خواب با انتخاب غذاهایی که در افزایش وزن موثر هستند، مرتبط است زیرا بر توانایی مغز روی تنظیم اشتها تاثیر می‌گذارد.

استرس را کاهش دهید

در مورد هورمون کورتیزول چه می‌دانید؟ استرس و افزایش وزن در ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر هستند. استرس روی تنظیم هورمون‌ها اثر گذاشته و سطح هورمون کورتیزول را افزایش می‌دهد. این مسئله منجر به افزایش وزن شده و از دست دادن چربی را سخت می‌کند. استرس در بعضی از افراد موجب می‌شود تا بدون اینکه واقعا گرسنه باشند، به اصطلاح مدام ریزه‌خواری کنند و به این شکل دچار اضافه وزن شوند. به منظور مدیریت استرس در خود از مدیتیشین و یوگا استفاده کنید. البته اگر استرس شما خیلی شدید باشد، زیر نظر روان‌پزشک حتما باید دارو استفاده کنید.

علائم از دست دادن عضله به جای چربی

اگر نشانه‌های زیر را مشاهده کردید، احتمالا به جای اینکه چربی بسوزانید، در حال از دست دادن عضله هستید که در این صورت اندامتان از فرم خواهد افتاد:

  • بیش از آنچه که انتظار می‌رود، دچار کاهش وزن شده‌اید.
  • در حین انجام تمرینات احساس خستگی بیش از حد و نامتعارف دارید.
  • درصد چربی بدن شما دچار تغییر و کاهش نشده است.
  • در تمرینات خود پیشرفتی مشاهده نمی‌کنید.

چنانچه علائم فوق را در خود می‌بینید، حتما با مربی ورزشی یا پزشک خود مشورت کنید.

برای از دست دادن چربی چه مکملی بخوریم ؟

در اینجا چند مورد از مکمل‌های بدنسازی را که در چربی‌سوزی نقش دارند به شما معرفی می‌کنیم:

چربی سوزی با مکمل ال کارنیتین

ترکیب دو اسید آمینه متیونین و لیزین، ال کارنیتین را به وجود می‌آورد. ال کارنیتین در تبدیل چربی به انرژی موثر بوده و کاهش وزن را برای شما ساده‌تر می‌کند. به صورت مکمل بدنسازی می‌توانید از مزایای مکمل ال کارنیتین برخوردار شوید. ال کارنیتین اسیدهای چرب را به میتوکندری برده می‌سوزاند و انرژی تولید می‌کند. اگر می‌خواهید تاثیر ال کارنیتین در از دست دادن چربی های بدن شما واقعا موثر باشد، باید این مکمل را در کنار رژیم لاغری و انجام تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار دهید. ال کارنیتین به شکل مایع و ویال جذب بهتری در بدن داشته و به همین دلیل در میان ورزشکاران طرفداران بیشتری دارد.

 خرید مکمل ال کارنیتین

برای خرید مکمل ال کارنیتین کلیک کنید.

بهترین زمان خوردن قرص CLA برای چربی سوزی

سی ال ای نوعی اسید چرب است که بیشتر در گوشت وجود دارد. مصرف قرص CLA سوخت و ساز بدن را افزایش داده و به کاهش چربی‌ها و افزایش عضله‌سازی کمک می‌کند. معمولا تا 3 گرم در روز می‌توان قرص سی ال ای را مورد استفاده قرار داد. با هدف لاغر شدن قرص سی ال ای را در کنار وعده‌های غذایی یا درست بعد از اتمام غذا مورد استفاده قرار دهید.

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای لاغری از دو مکمل ال کارنیتین و سی ال ای در کنار یکدیگر استفاده نمایند. در این صورت قدرت چربی‌سوزی افزایش خواهد یافت. اگر می‌خواهید این دو مکمل را در کنار هم مصرف نمایید، بهتر است از دوزهای پایین شروع کنید و کم‌کم زیر نظر مربی دوز را افزایش دهید.

 خرید قرص سی ال ای

کلیک کنید تا وارد داروخانه آنلاین مثبت سبز شده و برای خرید قرص سی ال ای اقدام نمایید.

نقش مکمل فیبر در لاغری

مصرف مکمل فیبر در کنار ورزش‌هایی همچون بدنسازی باعث می‌شود تا مدت زمان بیشتری احساس سیری داشته و بنابراین کمتر به سراغ مصرف مواد غذایی بروید. مکمل فیبر به گوارش بهتر مواد غذایی نیز کمک کرده و ممکن است در کاهش کلسترول و قند خون نیز موثر باشد. بهتر است 30 تا 45 دقیقه قبل از شروع خوردن وعده‌های غذایی مکمل فیبر را مورد استفاده قرار دهید. البته این مکمل گاهی باعث مشکلاتی نظیر نفخ معده یا اسهال و یبوست می‌شود. در این صورت بهتر است در مقدار مصرف خود تجدید نظر کنید و احتمالا آن را مقداری کاهش دهید.

گفتار آخر

برای از دست دادن چربی دو مورد از موثرترین عوامل داشتن رژیم لاغری و افزایش تمرینات ورزشی است. اما به مسائل دیگری همچون کاهش استرس و بهبود کیفیت خواب نیز باید توجه داشته باشید تا در نتیجه‌گیری موفق‌تر باشید. یک پیشنهاد عالی دیگر هم این است که از مکمل‌های ورزشی نیز استفاده کنید. ال کارنیتین، سی ال ای و مکم فیبر از جمله بهترین مکمل‌های کاهش وزن به حساب می‌آیند. آیا تجربه مصرف آنها را دارید؟ برای خرید قرص لاغری و همه انواع مکمل بدنسازی می‌توانید داروخانه آنلاین مثبت سبز را به عنوان یک مرکز معتبر انتخاب کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: 4 میانگین: 5]
شاید برای شما جذاب باشد
بررسی رژیم غذایی کتوژنیک
بررسی رژیم غذایی کتوژنیک
تمام خواص سیاه دانه و روش مصرف آن
تمام خواص سیاه دانه و روش مصرف آن
کیست مویی چیست؟
کیست مویی چیست؟
آب یخ
خطرات جدی نوشیدن بیش از حد آب یخ
معرفی و خرید اینترنتی محصولات لیفتینگ
معرفی و خرید اینترنتی محصولات لیفتینگ
دلیل کاهش میل جنسی خانم ها چیست؟
دلیل کم بودن میل جنسی خانم ها چیست؟
آزاده فراهانی
نتیجه معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه بهداشت، سلامت و زیبایی به ساد‌ه‌ترین زبان به نگارش درمی‌آورم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر
بحث و تبادل نظر
guest

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاظی
کاظی

درسته که وقتی ورزش می کنیم اول آب بدنمون را از دست می دیم و بعد خیلی ورزش کنیم چربی سوزی انجام میشه؟

دکتر مریم خداوردیخان
دکتر مریم خداوردیخان
پاسخ به  کاظی

سلام کاربر گرامی
اگر مصرف مایعات ثابت و متعادل باشد بدن قاعدتا ذخیره ی چربی خود را برای تولید انرژی مصرف می نماید.

الماسی
الماسی

درود بر شما. برای چربی سوزی بهتره قرص لاغری گیاهی استفاده کنم یا قرص هایی مثل ال کارنیتین؟

مجله مثبت سبز
پاسخ به  الماسی

همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
چنانچه ورزش میکنید مصرف ال کارنتین تاثیر بیشتری در روند چربی سوزی شما میتواند داشته باشد.
با تشکر از همراهی شما.