از چه سنی بهتر است کلاژن مصرف کنیم ؟


2 4,365

بدون شک شما هم دوست ندارید بخصوص زمانی‌که هنوز در دوره جوانی به سر می‌برید، آثار شلی و افتادگی پوست روی صورت و بدن شما نمایان شود. مطالعات علمی نشان داده است که کلاژن، پوست و بافت‌های همبند را جوان، انعطاف‌پذیر و الاستیک نگه می‌دارد. به طور معمول هر نوع کرم ضد چروکی را که از داروخانه تهیه کنید، احتمالا حاوی مقداری مکمل‌های کلاژن است. کرم‌های کلاژن موضعی در کاهش چین و چروک و خطوط ریز روی صورت بسیار موثر هستند اما برخی از شواهد نشان می‌دهند که مکمل‌های کلاژن خوراکی مثل قرص کلاژن حتی از نوع موضعی هم بهتر می‌توانند عمل کنند. شاید در ذهن شما نیز این پرسش وجود داشته باشد که سن مصرف کلاژن چه زمانی است؟ پس با ما همراه باشید.

خواص قرص کلاژن

کلاژن یک پروتئین ساختاری اصلی است که توسط بدن در تولید و بازسازی تقریبا تمامی بافت‌ها نقش داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلاژن به یکپارچگی، خاصیت ارتجاعی و دوام ارگان‌های اصلی بدن، ماهیچه‌ها و بافت‌های همبند (مثل تاندون‌ها، رباط‌ها و رگ‌های خونی) کمک می‌کند. ۳۰% از پروتئین‌های موجود در بدن را کلاژن تشکیل می‌دهد. هنگامی‌که سطح کلاژن در بدن کاهش می‌یابد، بافت‌ها رو به تخریب رفته و در برابر استرس محیطی مقاومت ضعیفی از خود نشان می‌دهند.

توانایی بدن برای تولید کلاژن با افزایش سن کاهش می‌یابد؛ به طوری‌که بعد از ۲۰ سالگی کم‌کم خطوط ریزی روی چهره ظاهر می‌شود و این روند با بالا رفتن سن با سرعت بیشتری نیز انجام خواهد شد. همه این اتفاقات روند طبیعی پیری بوده و اصلا نباید تعجب‌برانگیز باشند. اما این بدان معنا نیست که نمی‌توان تا حدودی جلوی پیشروی روند پیری پوست را گرفت.

قرص کلاژن در واقع سبب استحکام پوست شده و کمک می‌کنند خاصیت کشسانی پوست حفظ شود. به این ترتیب از افتادگی پوست ممانعت به عمل آمده و همراه با کاهش چین و چروک‌ها ظاهر پوست نیز طراوت و تازگی بیشتری خواهد داشت.

قرص کلاژن

آیا قرص کلاژن واقعا چین و چروک ها را کاهش می دهد؟

پیش از آنکه به سن مصرف کلاژن بپردازیم، بیایید نتیجه چندین مطالعه را در مورد تاثیر مکمل‌های کلاژن روی پوست با هم مرور کنیم:

 • در یک مطالعه مشخص شد که مصرف کلاژن خوراکی به کاهش خشکی پوست کمک کرده و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد.
 • در یک مطالعه دیگر مشخص شد که افرادی که از مکمل کلاژن استفاده می‌کنند، خاصیت ارتجاعی پوستشان بهتر بوده و به شکل موثرتری می‌توانند رطوبت را حفظ نمایند.
 • نتیجه یک مطالعه دیگر نشان داد که مصرف مکمل‌های خوراکی حاوی کلاژن حتی ممکن است بتواند چین‌های نازولبیال را کاهش دهد. چین‌های نازولبیال خطوط فرو رفته در دو طرف دهان هستند که به آنها خط خنده نیز گفته می‌شود.

به وضوح مشخص است که مصرف مکمل‌های کلاژن قطعا در کاهش روند پیری پوست موثر هستند و اکثر افراد از خوردن آنها نتیجه گرفته‌اند. اما از چه سنی به سراغ مصرف قرص کلاژن برویم؟

سن مصرف کلاژن

تحقیقات نشان می‌دهند که توانایی بدن برای تولید طبیعی کلاژن اندکی پس از ۲۰ سالگی کاهش می‌یابد. وقتی به سن ۴۰ سالگی برسیم تولید کلاژن در بدن در حد کاملا مشهودی کمتر خواهد شد. قطعا شروع مصرف کلاژن در اوایل دهه ۲۰ زندگی منطقی‌تر است تا اینکه تازه در سن ۶۰ سالگی یادمان بیفتد از بروز چین و چروک‌ها پیشگیری کنیم. بنابراین نتیجه می‌گیریم:

سن مصرف کلاژن بهتر است در دهه ۲۰ زندگی و قبل از شروع ۳۰ سالگی باشد. اگر بخواهیم یک سن دقیق عنوان کنیم، با توجه به منابع علمی مثلا می‌توانیم بگوییم ۲۵ سالگی زمان خوبی برای شروع استفاده از مکمل‌های حاوی کلاژن است.

این سخن به این معنا نیست که اگر شما ۳۰ سالگی را رد کرده‌اید، دیگر خوردن قرص کلاژن تاثیری ندارد. همه افراد بدون در نظر گرفتن سن خود می‌توانند از مکمل‌های کلاژن در دوزهای مختلف بهره‌مند شوند. مثلا اگر سن شما بالای ۵۰ سال است، ممکن است نیاز باشد روزانه مقدار کلاژن بیشتری را مورد مصرف قرار دهید. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که قرص‌های کلاژن به هیچ عنوان نمی‌توانند به اندازه کلاژن طبیعی که خود بدن می‌سازد، اثرگذار باشند.

 کاهش چین و چروک

مقدار مصرف کلاژن

دوز مصرف روزانه کلاژن از فردی به فرد دیگر ممکن است اندکی متفاوت باشد؛ مثلا اگر کسی سیگار می‌کشد، احتمالا نیاز است تا مقدار کلاژن بیشتری را مورد مصرف قرار دهد. دوز استاندارد برای افرادی که به دنبال بهبود وضعیت پوست خود هستند، حدود ۱۰ گرم پپتیدهای کلاژن پودری در روز است که معادل ۲ پیمانه می‌توان آن را دانست.

در واقع می‌توان گفت که هیچ دستور العمل معینی در مورد میزان مصرف کلاژن در روز وجود ندارد. به طور کلی برای بهبود سلامت پوست و مو ۲.۵ تا ۱۰ گرم پپتید کلاژن را روزانه می‌توان به مدت ۸ تا ۱۲ هفته به صورت خوراکی استفاده کرد. برای آرتریت ۱۰ گرم پپتید کلاژن را می‌توان روزانه در ۱ تا ۲ نوبت به مدت حدود ۵ ماه مورد استفاده قرار داد. برای پیشگیری از عوارض قرص کلاژن از افزایش دوز مصرفی به صورت خودسرانه باید اجتناب کرد.

عوارض قرص کلاژن چیست ؟

مکمل‌های کلاژن در موارد نادر ممکن است عوارض جانبی اندکی داشته باشند. سن مصرف کلاژن از دهه ۲۰ زندگی به بعد است. برخی از افراد پس از مصرف پروتئین‌های کلاژن هیدرولیز شده دچار نفخ، درد معده، سوزش سر دل یا رفلاکس می‌شوند. اگر این اتفاق برای شما افتاد می‌توانید دوز مصرفی خود را کاهش دهید یا اینکه آن را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کرده و در نوبت‌های مختلف در طی روز بخورید. بعضی از افراد نیز پس از مصرف مکمل‌های کلاژن، بثورات یا خارش پوستی را تجربه می‌کنند که این عارضه بیشتر ممکن است در نتیجه حساسیت به یکی از اجزای تشکیل‌دهنده پودر کلاژن باشد. خوشبختانه اکثر افراد پس از مصرف کلاژن در قالب مکمل دچار هیچ نوع عارضه‌ای نمی‌شوند.

 عوارض قرص کلاژن

تقویت کلاژن سازی در پوست

محافظت از کلاژن در بدن موجب می‌شود تا جوانی پوست خود را بهتر حفظ کنید. به موارد زیر دقت کنید:

 • اشعه مضر خورشید کلاژن طبیعی پوست شما را تخریب کرده و علاوه بر آن سبب ایجاد لک و یا حتی سرطان پوست می‌شود؛ از این رو در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید و همواره از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • سموم، مخرب پوست هستند و از ورود آنها به بدن باید اجتناب شود؛ مثلا اصلا در معرض دود سیگار نباید قرار بگیرید. نوشیدن مشروب نیز قطعا برای پوست شما مضر خواهد بود.
 • روزانه مقدار زیادی آب بنوشید.
 • رژیم غذایی سالم، متنوع و متعادل داشته باشید و همه ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌ها را در کنار پروتئین و فیبر در رژیم غذایی خود جای دهید.

معرفی بهترین قرص کلاژن ساز

در پاسخ به این سوال که” قرص کلاژن ساز چی خوبه؟” بهترین مکمل‌های کلاژن موجود در بازار را به شما معرفی می‌کنیم. دقت کنید که سن مصرف کلاژن را بهتر است به دوره‌ای که پوست کاملا شل و افتاده شده است، موکول نکرده و از همان دهه ۲۰ یا نهایتا ۳۰ این محصول را استفاده کنید. بهترین قرص کلاژن خارجی شامل موارد زیر است:

و اگر به دنبال قرص کلاژن ایرانی با قیمتی مناسب‌تر هستید، یکی از موارد زیر را می‌توانید انتخاب کنید:

 • قرص کلاژن گلد آدریان
 • کپسول آلکوژن با ویتامین C آلفا ویتامینز
 • کپسول کلاژن کلاژناکس

کلام آخر

در این مطلب گفتیم که بهتر است سن مصرف کلاژن در دوران پیری نباشد و از اوایل یا اواسط دهه ۲۰ زندگی خود که هنوز کلاژن‌سازی در بدن صورت می‌گیرد اما شدت آن کم شده است، قرص کلاژن بخوریم. کلاژن سبب حفظ الاستیته پوست شده و در نتیجه مانع از گسترش چین و چروک‌ها در بدن می‌شود. آیا تاکنون از قرص کلاژن خارجی یا ایرانی استفاده کرده‌اید؟

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۷ میانگین: ۳.۶]

2 نظرات
 1. قدامی می گوید

  سلام. قرص کلاژن ایرانی هم در بازار هست؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   بله قرص کلاژن گلد از محصولات ایرانی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :