collagino

پولیپ رحم چیست؟ با علائم پولیپ رحم آشنا شوید

3.8/5 - (10 امتیاز)
پولیپ رحم یکی از شایع‌ترین مشکلات زنانه است که ممکن است به عوارضی ناخوشایند منجر شود. در این مقاله، به بررسی علائم، تشخیص و روش‌های درمان پولیپ رحم می‌پردازیم.
پولیپ رحم چیست
Heatstroke

در دوره‌های مختلف زندگی زنان، مشکلاتی مانند پولیپ رحم می‌تواند به طور ناخواسته به کیفیت زندگی و سلامتی آن‌ها تأثیر بگذارند. بافت غیرطبیعی در دیواره رحم که به شکل توده‌هایی کوچک شکل می‌گیرد و اغلب با علائم مختلفی همراه است. فهم بهتر از این مشکل، چگونگی تشخیص و درمان آن بسیار مهم است.

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ‌های رحم ضایعاتی هستند که به دیواره داخلی رحم چسبیده‌اند و به داخل رحم منبسط می‌شوند. پولیپ رحم که به عنوان پولیپ آندومتر نیز شناخته می‌شود، در نتیجه رشد بیش از حد سلول‌های پوشش داخلی رحم (اندومتر) ایجاد می‌شود. این پولیپ‌ها معمولا غیر سرطانی (خوش خیم) هستند، اگرچه برخی از آن‌ها می‌توانند سرطانی باشند یا به سرطان تبدیل شوند (پولیپ‌های پیش سرطانی).

اندازه پولیپ‌های رحم از چند میلی متر (بزرگتر از یک دانه کنجد) تا چندین سانتی متر (اندازه یک توپ گلف یا بزرگتر) متغیر است. این ضایعات توسط یک پایه بزرگ یا یک ساقه نازک به دیواره رحم می‌چسبند.

ممکن است یک یا چند پولیپ رحم وجود داشته باشد. آن‌ها معمولا در داخل رحم می‌مانند، اما می‌توانند از طریق دهانه رحم به داخل واژن بلغزند. پولیپ‌های رحم در افرادی که یائسگی را پشت سر می‌گذارند یا کامل شده اند، بیشتر دیده می‌شود. اما افراد جوانتر نیز ممکن است با این مشکل مواجه شوند.

پولیپ رحم

علل پولیپ رحم

پزشکان دقیقا نمی‌دانند که چرا زنان به پولیپ رحم مبتلا می‌شوند. ممکن است با تغییرات در سطوح هورمونی مرتبط باشد. هر ماه، سطح استروژن شما افزایش و کاهش می‌یابد و باعث ضخیم شدن پوشش رحم شما و سپس ریزش آن در طول قاعدگی می‌شود. پولیپ‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که بیش از حد، رشد کند.

برخی چیزها ممکن است شما را بیشتر در معرض پولیپ قرار دهند. مورد اول سن است. این مشکل در سنین ۴۰ یا ۵۰ سالگی شما شایع‌تر است. این ممکن است به دلیل تغییرات در سطح استروژن باشد که درست قبل و در طول یائسگی اتفاق می‌افتد.

همچنین ممکن است به دلیل موارد زیر در معرض خطر بیشتری باشید:

 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • داروی سرطان سینه تاموکسیفن

علل پولیپ رحم

چه کسانی به پولیپ رحم مبتلا می‌شوند؟

سن، پیش بینی کننده اصلی پولیپ است. احتمال ابتلا به پولیپ رحم در دهه ۴۰ و ۵۰ سالگی، تقریبا در زمانی که به یائسگی نزدیک می‌شوید، وجود دارد. پولیپ رحم ممکن است بعد از یائسگی ایجاد شود، اما به ندرت افراد زیر ۲۰ سال را مبتلا می‌کند.

احتمال مواجه شدن با مشکل پولیپ رحم در شما افزایش پیدا می‌کند در صورتی که:

 • دارای اضافه وزن (BMI ۲۵ <۳۰) یا چاقی (BMI > ۳۰) باشید
 • فشار خون بالا داشته باشید
 • تاموکسیفن، دارویی که برای درمان سرطان سینه استفاده می‌شود، مصرف کنید
 • درمان جایگزینی هورمونی را دریافت کنید که شامل دوز بالای استروژن است
 • در صورتی که به سندرم لینچ یا سندرم کاودن مبتلا هستید

علائم پولیپ رحم چیست؟

شایع‌ترین علامت پولیپ رحم خونریزی غیر طبیعی است. خونریزی غیرطبیعی شامل خونریزی واژینال پس از یائسگی و دوره‌های قاعدگی نامنظم است. بیشتر دوره‌های قاعدگی چهار تا هفت روز طول می‌کشد. چرخه‌های قاعدگی طبیعی معمولا هر ۲۸ روز اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند از ۲۱ روز تا ۳۵ روز متغیر باشد. بسیاری از افراد مبتلا به پولیپ رحم پریود نامنظمی دارند.

علائم پولیپ رحم عبارتند از:

 • دوره‌های قاعدگی نامنظم (زمان و جریان غیرقابل پیش بینی).
 • جریان شدید غیرعادی در طول دوره‌های قاعدگی (خونریزی شدید قاعدگی)
 • خونریزی یا لکه بینی بین قاعدگی
 • ناتوانی در باردار شدن یا به پایان رساندن بارداری
 • لکه بینی یا خونریزی واژن بعد از یائسگی (خون قرمز، صورتی یا قهوه ای)
 • خونریزی بعد از مقاربت

همچنین پزشک شما ممکن است پولیپ‌هایی که علائم بالا را نشان نمی‌دهند را در طی یک معاینه برای تشخیص یک مشکل جداگانه، کشف کند. پولیپ‌ها گاهی اوقات می‌توانند از طریق دهانه رحم شما بلغزند. دهانه رحم، دهانه بین واژن و رحم شما است. در این موارد، پزشک شما ممکن است بتواند پولیپ را در طول معاینه فیزیکی ببیند.

علائم پولیپ رحم

نحوه تشخیص پولیپ رحم

پزشک شما سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند و در مورد علائم شما سوال می‌پرسد. اگر یائسه هستید، ممکن است پزشک از شما بپرسد که آیا متوجه خونریزی یا لکه بینی شده‌اید یا خیر. آن‌ها احتمالا از شما خواهند پرسید که چه داروهایی مصرف می‌کنید. اگر هنوز پریود می‌شوید، ممکن است درباره ویژگی‌های چرخه قاعدگی‌تان بپرسند، از جمله اینکه دوره‌های قاعدگی‌تان چقدر طول می‌کشد و چند وقت یک‌بار آن‌ها را دارید. ممکن است پزشک شما بپرسد که آیا برای باردار شدن مشکل داشته‌اید یا خیر.

پزشک شما همچنین یک معاینه زنان از جمله معاینه لگن و پاپ اسمیر انجام خواهد داد. آن‌ها ممکن است آزمایش‌ها یا روش‌های اضافی را برای تأیید پولیپ بودن توده‌ها درخواست کنند.

سونوگرافی ترانس واژینال

پزشک شما یک دستگاه دستی باریک به نام مبدل اولتراسوند را در واژن شما قرار می‌دهد. دستگاه امواج صوتی منتشر می‌کند که تصویری از داخل رحم شما، از جمله هر گونه بی‌نظمی که ممکن است وجود داشته باشد، ارائه می‌دهد.

سونوهیستروگرافی

پس از سونوگرافی اولیه ترانس واژینال، پزشک ممکن است مایع استریل را از طریق یک لوله نازک به نام کاتتر به داخل رحم شما بفرستد. این مایع باعث می‌شود رحم شما منبسط شود و تصویر واضح‌تری از هر گونه رشد در حفره رحم در طول روش سونوگرافی ارائه دهد.

هیستروسکوپی

در این روش پزشک یک لوله بلند و نازک را با یک تلسکوپ روشن (هیستروسکوپ) از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم شما می‌کند. هیستروسکوپ به پزشک شما اجازه می‌دهد تا داخل رحم شما را بررسی کند. هیستروسکوپی گاهی همراه با جراحی برای برداشتن پولیپ رحم استفاده می‌شود.

بیوپسی آندومتر

پزشک از یک ابزار پلاستیکی نرم برای جمع آوری بافت از دیواره‌های داخلی رحم استفاده می‌کند. نمونه در آزمایشگاه برای تشخیص هر گونه سلول غیر طبیعی مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

کورتاژ

ارائه دهنده شما از یک ابزار فلزی بلند به نام کورت برای جمع آوری بافت از دیواره‌های داخلی رحم شما استفاده می‌کند. کورت دارای یک حلقه کوچک در انتهای آن است که برای تراشیدن بافت یا پولیپ استفاده می‌شود. بافت یا پولیپ‌هایی که برداشته می‌شوند ممکن است برای بررسی وجود سلول‌های سرطانی به آزمایشگاه فرستاده شوند.

نحوه تشخیص پولیپ رحم

پولیپ رحم چگونه درمان می‌شود؟

درمان به علائم شما و سایر عواملی که خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می‌دهند بستگی دارد. اگر هنوز در سنین باروری خود هستید و پولیپ علائمی ایجاد نمی‌کند، ممکن است پزشک به جای درمان، آن را تحت نظر داشته باشد. پولیپ ممکن است خود به خود از بین برود. اگر یائسگی را پشت سر گذاشته‌اید و یا اگر پولیپ علائم ایجاد می‌کند، ممکن است نیاز به درمان داشته باشید.

روش‌های درمانی عبارتند از:

 • داروها
 • پولیپکتومی رحم

داروهایی که هورمون‌های شما را متعادل نگه می‌دارند، مانند پروژستین‌ها یا آگونیست‌های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین، ممکن است برای تسکین علائم استفاده شوند. علائم معمولا پس از قطع مصرف دارو بر می‌گردند.

پزشک شما احتمالا می‌تواند پولیپ شما را در طول هیستروسکوپی بردارد. هیستروسکوپ به پزشک اجازه می‌دهد تا ابزارهایی را وارد کند که می‌توانند برای برداشتن پولیپ، استفاده شوند. مزیت هیستروسکوپی دقیق بودن آن است.

اگر پولیپ سرطانی باشد ممکن است به جراحی اضافی نیاز داشته باشید. هیسترکتومی، جراحی که شامل برداشتن رحم شما می‌شود، ممکن است در مواردی که پولیپ‌ها حاوی سلول‌های سرطانی هستند، ضروری باشد.

آیا پولیپ رحم باید برداشته شود؟

اگر قبل از یائسگی هستید و علائمی را تجربه نمی‌کنید، پولیپ کم خطر در نظر گرفته می‌شود. در این شرایط ممکن است نیازی به حذف نباشد. اگر پس از یائسگی هستید یا علائمی مانند خونریزی غیرطبیعی را تجربه می‌کنید، ممکن است پزشک شما برداشتن پولیپ رحم را توصیه کند.

درمان پولیپ رحم

چه زمانی برای پولیپ رحم باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت بروز این موارد، باید به پزشک مراجعه کنید تا سلامتی شما حفظ شود:

 • خونریزی واژینال یا لکه بینی بعد از یائسگی
 • خونریزی واژینال یا لکه بینی زمانی که پریود نیستید
 • خونریزی دوره‌ای که به خصوص شدید یا غیرقابل پیش بینی است

آیا می‌توان از پولیپ رحم پیشگیری کرد؟

شما نمی‌توانید از پولیپ رحم جلوگیری کنید. می‌توانید اقدامات لازم را برای تشخیص زودهنگام آن‌ها انجام دهید تا عوارض یا علائم ناخوشایندی ایجاد نکنند. انجام معاینات منظم زنان می‌تواند به پزشک شما اجازه دهد پولیپ را زودتر تشخیص دهد؛ همچنین برخی کارها می‌توانند تا حد امکان از پولیپ رحم جلوگیری کنند. برخی از این اقدامات عبارت است از:

 • استفاده از لباس زیر مناسب (جنس پنبه)
 • رعایت نکات بهداشتی حین رابطه
 • حفظ بهداشت فردی
 • انجام معاینات منظم
 • آزمایش پاپ اسمیر

سخن پایانی

در این مقاله از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز به بررسی کامل پولیپ رحم پرداختیم. پولیپ رحم یک مشکل شایع در زنان است که می‌تواند به عوارضی مانند خونریزی غیرطبیعی و درد منجر شود. تشخیص زودهنگام و درمان مناسب این مشکل می‌تواند از ایجاد عوارض جدی‌تر جلوگیری کند و کیفیت زندگی را بهبود بخشد. شما می‌توانید سوالات خود را راجع به پولیپ رحم و علائم آن در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درمورد پولیپ رحم
گفتنش سخته پولیپ های رحم گاهی اوقات بدون علامت هستند، به این معنی که علائمی ایجاد نمی کنند. به همین دلیل، بسیاری از افراد مبتلا به پولیپ رحم ممکن است هرگز تشخیص داده نشوند. تحقیقات نشان می‌دهد که پولیپ در جمعیت‌های خاصی شایع‌تر است. به عنوان مثال، آنها در افرادی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند نسبت به افرادی که یائسه نشده اند، شایع تر هستند.
پولیپ های بزرگ گاهی اوقات می توانند باعث درد مبهم در شکم یا کمر شما شوند، شبیه به دردهای قاعدگی. اگرچه درد از علائم رایج پولیپ رحم نیست.
ارائه دهنده شما از قبل داروهایی را به شما می دهد تا از احساس درد در حین جراحی جلوگیری کند. هنوز ممکن است کمی کشش یا فشار احساس کنید.
تنها حدود 5 درصد از پولیپ های رحم سرطانی هستند. اگر یائسه هستید یا خونریزی غیرطبیعی دارید، خطر سرطانی شدن پولیپ بیشتر است. در برخی موارد، یک پولیپ خوش خیم ممکن است شباهت زیادی به سرطان رحم (سارکوم آندومتر) یا پیش سرطان (هیپرپلازی آندومتر) داشته باشد.
مطالب مرتبط
بحث و تبادل نظر
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها