بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

بهترین جایگزین قرص اورژانسی


زمان خواندن تقریبی مقاله : 10 دقیقه
0 56118

پس از ازدواج یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌ها برای زوجین، تجربه بارداری و داشتن فرزند است. اما اگر زوجین برنامه‌ریزی مناسبی برای بارداری نداشته باشند و بارداری به‌صورت ناخواسته صورت پذیرد، برای اکثر افراد ناخوشایند خواهد بود. بارداری ناخواسته ممکن است به دلیل پارگی کاندوم و یا خروج ناگهانی مایع منی صورت پذیرد. اگر قصد بارداری ندارید بهتر است قرص اورژانسی ضدبارداری را در منزل نگهدارید. اما اگر قرص اورژانسی در دسترس ندارید و یا حتی به آن حساسیت دارید، ممکن است بپرسید که به جای قرص اورژانسی چه بخوریم؟ برخی روش‌های خانگی می‌تواند از بارداری ناخواسته جلوگیری کند. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما را با بسیاری از روش‌های جلوگیری طبیعی از بارداری و جایگزین قرص اورژانسی آشنا کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

ازدواج و بارداری

یک بارداری ناخواسته می‌تواند خانواده را با تنش روبرو کند. البته قرار نیست پس از هر رابطه جنسی شما باردار شوید. بنابراین هر زوجی یکی از روش‌های جلوگیری از بارداری را باید لزوما انجام دهد. مصرف قرص‌های ضدبارداری و استفاده از کاندوم از رایج‌ترین روش‌های جلوگیری از بارداری هستند. اما گاهی دیده می‌شود که باوجود انجام روش‌های جلوگیری از بارداری، فرد با بارداری ناخواسته روبرو می‌شود. عوامل زیادی می‌توانند در این موضوع نقش داشته باشند که عبارت‌اند از: پارگی کاندوم، بارداری از طریق ترشحات قبل از خروج منی، خروج ناگهانی منی، استفاده نادرست از روش‌های جلوگیری، تداخل دارویی قرص‌های ضدبارداری که این موضوع اثربخشی آن‌ها را کم می‌کند، و بسیاری از دلایل دیگر.

بهتر است بدانید که یک بارداری ناخواسته بار جسمانی و عاطفی برای فرد به دنبال خواهد داشت. برای مثال اکثر افرادی که شرایط نگهداری از کودک را ندارند، با افسردگی روبرو خواهند شد. خوب است بدانید که سقط‌جنین تبعات زیادی با خود به دنبال دارد؛ بنابراین اگر قصد بارداری ندارید از روش‌های جلوگیری از بارداری دقیق مانند قرص ضد بارداری، قرص اورژانسی و جایگزین قرص اورژانسی که در ادامه بیان می‌شوند، استفاده کنید.

قرص اورژانسی چیست ؟

قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی در حقیقت راهی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته در زمانی که اشتباها مایع منی در رحم وارد شده محسوب می‌شود. بهتر است بدانید که قرص اورژانسی همان‌طور که از نام آن پیداست تنها در مواقع اضطرار مصرف می‌شود و به عنوان یک روش ضدبارداری نیست. به‌طورکلی سه نوع قرص اورژانسی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را با نسخه یا بدون آن تهیه کرد. با توجه به دوز قرص، شما می‌توانید یک یا دو عدد از آن را مصرف کنید. قرص‌های اورژانسی پس از مصرف مانع از آزاد شدن تخمک‌ها شده و یا باعث جلوگیری از قرار گرفتن تخمک‌های بارورشده در رحم می‌شوند و به این صورت از بارداری جلوگیری می‌کنند. باید دقت کنید که قرص اورژانسی را حتما باید تا ۷۲ ساعت پس از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف کرد؛ چراکه ممکن است پس‌ازاین مدت اثری نداشته باشد.

عوارض مصرف قرص اورژانسی

اگرچه قرص اورژانسی یک راه موثر در برابر بارداری ناخواسته محسوب می‌شود؛ اما بهتر است بدانید که به دلیل عوارض ناخواسته‌ای که دارد شما مجاز به مصرف بیش‌ازحد آن نیستید. به‌طورکلی سه بار در طول یک سال می‌توانید از قرص اورژانسی استفاده کنید.

این قرص در برخی افراد عوارض خاصی به دنبال خواهد داشت. در اکثر افراد مصرف قرص اورژانسی ۷ روز پریود را به تاخیر می‌اندازد. از دیگر عوارض آن می‌توان به این موارد اشاره کرد: تهوع، دردهای شکمی، سردرد و سرگیجه. موضوع دیگری که در مورد مصرف قرص اورژانسی وجود دارد این است که این قرص با برخی از داروها تداخل داشته و به همین دلیل اثربخشی خود را از دست می‌دهد. اگر از داروی خاصی مصرف می‌کنید بهتر است با داروساز مشورت کنید. اما ببینیم که جایگزین قرص اورژانسی چیست؟

به جای قرص اورژانسی چه چیزی مصرف کنیم ؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که به قرص اورژانسی حساسیت زیادی دارید و می‌خواهید بدانید که به جای قرص اورژانسی چه بخوریم، بهتر است بدانید که روش‌های جایگزین به جای قرص اورژانسی وجود دارد. برای مثال روش‌های خانگی ضدبارداری را می‌توانید همواره انجام دهید. اما باید بدانید که هیچ‌یک از این روش‌ها صد در صد جلوی بارداری را نگرفته و بهتر است برای جلوگیری از بارداری رابطه جنسی محافظت‌شده داشته باشید. در ادامه شما را با روش‌های جایگزین قرص اورژانسی آشنا خواهیم کرد.

قرص اچ دی به جای قرص اورژانسی

یک جایگزین قرص اورژانسی قرص اچ دی است که یکی از داروهای پیشگیری از بارداری شناخته می‌شود. البته این قرص مصارف دیگری نیز دارد. اچ دی با دربرداشتن دو ترکیب استروژنی و پروژستینی، سطح استروئیدهای آندروژن را کم کرده و به این ترتیب مانع رها شدن تخمک می‌شود و از لانه گزینی آن و انتقال تخمک بارورشده به لوله رحمی جلوگیری می‌کند. در برخی از مواقع اضطراری شما می‌توانید از قرص اچ دی به جای قرص اورژانسی استفاده کنید.

اما مصرف قرص اچ دی به جای قرص اورژانسی کمی متفاوت است. به این صورت که در اولین فرصت پس از رابطه جنسی محافظت نشده دو عدد از قرص اچ دی باید خورده شود و ۱۲ ساعت بعد از مصرف دو قرص اول، مجددا دو قرص دیگر باید مصرف شود. به این موضوع دقت کنید که مصرف قرص اچ دی نیز معمولا همراه با حالت تهوع و استفراغ است، بنابراین هرگز آن را با معده خالی مصرف نکنید.

قرص ال دی به جای قرص اورژانسی

اگر زمان رابطه جنسی محافظت نشده، قرص اورژانسی در منزل ندارید، می‌توانید از قرص ال دی نیز به عنوان جایگزین قرص اورژانسی استفاده کنید. قرص ال دی یکی از معروف‌ترین قرص‌های ضدبارداری محسوب می‌شود. البته این قرص تنها یک قرص ضدبارداری نیست و در درمان برخی از بیماری‌های رحم نیز استفاده می‌شود. این قرص حاوی ترکیبی از هورمون‌های اتینیل استرادیول و لوونورژسترل است که مانع از تخمک‌گذاری و رها شدن یک تخمک از یک تخم‌دان می‌شود. اما شما می‌توانید در مواقع اضطراری از قرص ال دی به جای قرص اورژانسی استفاده کنید.

برای مصرف اورژانسی این قرص باید ۴ عدد قرص ال دی را در یک زمان مصرف کرده و ۱۲ ساعت پس‌ازآن دوباره تکرار کنید. دقت داشته باشید که مصرف زیاد این قرص ممکن است شما را با عوارض ناخواسته‌ای روبرو کند. بنابراین خوب است که قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید.

روش ‌های خانگی جلوگیری از بارداری

روش ‌های خانگی جلوگیری از بارداری

اگر ازجمله افرادی هستید که هیچ‌گونه قرص ضدبارداری و یا اورژانسی را نمی‌توانید مصرف کنید و یا حتی در دسترس خود ندارید، روش‌های خانگی در دسترس و بسیار ساده‌ای وجود دارند که می‌توانند به شما در مواقع اضطراری و به عنوان جایگزین قرص اورژانسی کمک کنند. البته به این نکته توجه کنید که روش‌های خانگی صد درصد از بارداری جلوگیری نمی‌کنند. اما اگر می‌خواهید بدانید به جای قرص اورژانسی چی بخوریم، ادامه مقاله را بخوانید.

میوه پاپایا به جای قرص اورژانسی

زمانی که رابطه جنسی مراقبت نشده داشتید، می‌توانید روزانه ۲ عدد میوه پاپایا را برای ۳ تا ۴ روز مصرف کنید. البته بسیاری از پزشکان معتقدند که مصرف میوه پاپایا در مردان می‌تواند تعداد اسپرم را کم کند.

زنجبیل به جای قرص اورژانسی

مصرف زنجبیل می‌تواند به ریختن دیواره رحم و خونریزی کمک زیادی کند. شما می‌توانید دو بار در روز پس از اولین رابطه پرخطر زنجبیل را به‌صورت دم‌کرده مصرف کنید. البته خوب است از روش‌های دیگر نیز در کنار زنجبیل استفاده کنید.

زردآلو به جای قرص اورژانسی

شاید کمی عجیب باشد که بدانید زردآلو می‌تواند در جلوگیری از بارداری کمک کند و به عنوان جایگزین قرص اورژانسی ظاهر شود. شما می‌توانید پس از داشتن رابطه پرخطر حدود ۱۰۰ گرم زردآلو خشک در یک فنجان آب با ۲ قاشق غذاخوری عسل بجوشانید. این کار را تا ۴ روز تکرار کنید.

جعفری به جای قرص اورژانسی

گیاه جعفری می‌تواند در جلوگیری از بارداری کمک زیادی به شما کند. در این روش شما باید حداقل دو قاشق غذاخوری از جعفری ریز شده را در یک لیوان آب جوش مانند چای دم کنید. این دمنوش را حداقل تا ۴ روز پس از رابطه جنسی پرخطر استفاده کنید.

گیاه گلپر به جای قرص اورژانسی

دم کرده گیاه گلپر تا حد زیادی می‌تواند از بارداری جلوگیری کند. گیاه گلپر باعث تحریک رحم زنان و ایجاد انقباضات در رحم می‌شود و درنتیجه از بارداری جلوگیری به عمل می‌آورد. این دمنوش را می‌توانید تا یک هفته پس از رابطه ناخواسته مصرف کنید. اگر قصد بارداری دارید دو هفته قبل از شروع رابطه بدون محافظت، از خوردن گیاه گلپر جلوگیری کنید.

انجیر خشک به جای قرص اورژانسی

برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و به عنوان جایگزین قرص اورژانسی شما می‌توانید از انجیر خشک استفاده کنید. انجیر می‌تواند جریان خون را زیاد کند. بنابراین به خونریزی و ریزش دیواره رحم کمک زیادی می‌کند. به این منظور ده عدد انجیر خشک را با یک لیوان آب جوش نرم کنید و مصرف کنید. تا ۴ روز پس از رابطه این کار را تکرار کنید.

سخن پایانی

بارداری اگر با برنامه‌ریزی و خواست و اراده زوجین باشد می‌تواند به بهترین روزهای زندگی زوجین تبدیل شود. اما در برخی از موارد به دلایل زیادی ممکن است بارداری ناخواسته صورت پذیرد. اگر در حین رابطه جنسی به هر دلیلی مایع منی در رحم زن خارج شود، می‌تواند با استفاده از قرص‌های اورژانسی از بارداری جلوگیری کند. اما اگر به هر دلیلی قرص اورژانسی نمی‌توانید بخورید و یا در دسترس ندارید می‌توانید از قرص اچ دی و یا قرص ال دی که جایگزین قرص اورژانسی می‌شوند، به‌طور موقت استفاده کنید. البته برخی از گیاهان نیز می‌توانند جلوی بارداری ناخواسته را بگیرند. اما باید دقت کنید که این روش‌های خانگی صد درصد تضمین‌شده نیستند. برای جلوگیری از بارداری هم بهتر است رابطه جنسی محافظت‌شده داشته باشید. نظر شما در این باره چیست و شما چه تجربه‌هایی در این زمینه دارید؟

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲۶ میانگین: ۳.۱]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :