ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن ترفندهای رشد سریع مو در کوتاه ترین زمان ممکن

رژیم فیبر یا F-factor چیست ؟

مزایا و معایب رژیم فیبر


0 1089

در مورد رژیم فیبر یا F-factor  چیزی شنیده‌اید؟ رژیم فیبر رهایی بخش ترین رویکرد برای کاهش وزن و سلامتی مطلوب است. در حالی که بسیاری از رژیم‌های غذایی بدون اینکه تاثیری داشته باشند می‌آیند و می‌روند، رژیم غذایی F-Factor مبتنی بر درک علمی از آناتومی و فیزیولوژی است که با نوسانات رژیم غذایی تغییر نمی‌کند. سه اصل رژیم غذایی فیبر یا F-Factor عبارتند از:

 •       کربوهیدرات بخورید
 •       بیرون شام بخورید
 •       کمتر ورزش کنید

بیش از ۲۰ سال است که F-Factor به هزاران نفر کمک کرده تا وزن خود را کاهش دهند و سلامت خود را بهبود بخشند. رژیم غذایی F-Factor می‌تواند به شما کمک کند تا بدون احساس گرسنگی زیاد به اهداف خود برسید. شاید شنیده باشید که بسیاری از افراد از قرص فیبر یا پودرهای حاوی فیبر نیز برای لاغری کمک می‌گیرند. در مورد آنها نیز برایتان شرح خواهیم داد.

فواید رژیم F-Factor برای کاهش وزن و سلامتی بهینه

“F” در F-Factor مخفف فیبر است. فیبر، ماده مغذی مخفی برای کاهش وزن بدون گرسنگی به شمار می‌آید. Fiber بخش بدون کالری و غیرقابل هضم یک کربوهیدرات است که حجم غذا را افزایش می‌دهد. وقتی از یک رژیم غذایی غنی از فیبر پیروی می‌کنید، بعد از غذا احساس سیری می کنید – بنابراین به طور کلی در طول روز کمتر غذا خواهید خورد. همچنین فیبر در معده متورم می‌شود، چربی و کالری را جذب و حذف می‌کند و متابولیسم را افزایش می‌دهد.

خوردن یک رژیم غذایی غنی از فیبر فواید بسیاری برای سلامتی دارد:

 •       به کاهش وزن و مدیریت آن کمک می‌کند.
 •       سطح کلسترول سالم را پشتیبانی می‌کند.
 •       قند خون را کنترل می‌کند.
 •       یبوست دوره‌ای را کاهش می‌دهد.
 •       نفخ را از بین می‌برد.
 •       رنگ چهره را شفاف‌تر می‌کند.
 •       انرژی را در طول روز بهبود می‌بخشد.
 •       کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد.
 •       عملکرد و نتایج تمرین را افزایش می‌دهد.
 •       کیفیت زندگی جنسی را بهبود می‌بخشد.
 •       شانس طول عمر را افزایش می‌دهد.

در رژیم فیبر چه مواد غذایی را می توانید بخورید؟

در حالی که این رژیم از شما نمی‌خواهد که تمام گروه‌های غذایی را به طور کامل حذف کنید، اما از شما می‌خواهد که سبزیجات، میوه‌ها، لوبیاها و غلات کامل را به بشقاب غذای خود اضافه کنید تا فیبر بیشتری میل نمایید. مرحله اول رژیم از شما می‌خواهد که مصرف نشاسته و سبزیجات نشاسته‌ای، محصولات لبنی و گوشت‌های چرب را برای دو هفته اول به شدت محدود کنید. پس از آن، باید به مرحله ۲ و مرحله ۳ بروید که محدودیت‌های سنگینی برای هیچ غذایی ایجاد نمی‌کند. اما باید به معیار ۳۵ گرم فیبر در روز برسید و همچنان محدودیتی در مصرف کل کربوهیدرات را نیز حفظ نمایید.

معرفی غذاهای پرفیبر

شما می‌توانید با مصرف این غذاهای پر فیبر، همانطور که در دستورالعمل‌های غذایی فهرست شده است، به مصرف ۳۵ گرم فیبر غذایی نزدیک شوید:

 •       حبوبات: لوبیا، نخود و عدس.
 •       غلات کامل: بلغور، کینوا، جو، نان سبوس‌دار، غلات پرفیبر، غلات گندم خرد شده، غلات سبوس‌دار، کراکر چاودار، ماکارونی گندم کامل، ذرت بو داده.
 •       میوه‌ها: سیب، گلابی، تمشک، شاه توت، انجیر، پرتقال، موز، خرما.
 •       سبزیجات: کنگر فرنگی، آووکادو، سیب زمینی شیرین، کدو تنبل، ازگیل، کدو حلوایی.
 •       آجیل و دانه‌ها: دانه کدو تنبل، دانه چیا، تخمه آفتابگردان، دانه کتان، بادام، پسته، گردو، فندق، بادام زمینی.

مواد غذایی حاوی فیبر

آیا رژیم F-Factor واقعا اثرگذار است؟

رژیم فیبر یا F-Factor ممکن است به کاهش وزن کمک کند اگر هدف شما این باشد، و برخی از وعده‌های آن نیز ممکن است به شما کمک کنند در طول روز احساس سیری بیشتری داشته باشید. توصیه اصلی برای رژیم F-Factor پیروی از یک رژیم غذایی با فیبر بالا و پروتئین بالا است که انتخاب کربوهیدرات‌هایی با فیبر بالا را تشویق می‌کند. مانند میوه‌ها و سبزیجات و غلات کامل. همچنین مصرف پروتئین‌های بدون چربی و چربی‌های سالم را توصیه می‌کند و از مصرف غذاهای فرآوری شده و غلات تصفیه شده، کربوهیدرات‌ها و قندهای اضافه شده و شیرینی‌ها جلوگیری می‌کند. بسته به اینکه چه مرحله‌ای از رژیم غذایی را دنبال می‌کنید، رژیم شما می‌تواند شامل بیش از ۳۵ تا ۶۰ گرم فیبر در روز باشد.

مراحل رژیم فیبر

به طور متوسط ​​هر فرد فقط حدود ۱۵ گرم فیبر در روز می‌خورد. اما دستورالعمل‌های غذایی توصیه می‌کند که زنان باید حداقل ۲۵ گرم فیبر در روز را هدف قرار دهند. مردان باید ۳۳ گرم فیبر در روز مصرف کنند.

 رژیم غذایی F-Factor فراتر رفته و حتی سطوح بالاتری از فیبر مصرفی را توصیه می‌کند. این رژیم به سه مرحله تقسیم می‌شود. هر مرحله به تدریج مقدار فیبر و کربوهیدرات‌ها را افزایش می‌دهد.

مرحله اول

 این مرحله معمولاً حدود دو هفته طول می‌کشد. شما ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری و ۳۵ گرم فیبر در روز مصرف خواهید کرد. افرادی که این رژیم را رعایت می‌کنند؛ باید کمتر از ۳۵ گرم کربوهیدرات خالص (کل کربوهیدرات منهای فیبر) و شش وعده چربی در روز مصرف کنند.

مرحله دوم

این مرحله تا زمانی که به وزن هدف خود برسید ادامه دارد. شما کمی کمتر از ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری در روز مصرف می‌کنید، کربوهیدرات خالص را به ۷۵ گرم در روز افزایش می‌دهید در حالی که همچنان حداقل ۳۵ گرم فیبر در روز را هدف قرار می‌دهید. شما سه وعده کربوهیدرات و سه وعده چربی اضافه خواهید کرد.

مرحله سوم

 این مرحله، مرحله نگهداری است که از نظر تئوری تا پایان عمر ادامه دارد. در این مرحله، بسته به قد و وزن خود، ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری در روز می‌خورید و ۱۲۵ گرم کربوهیدرات خالص در روز مصرف می‌کنید در حالی که حداقل ۳۵ گرم فیبر در روز را نیز حفظ می‌نمایید.

توصیه‌ های رژیم غذایی F-Factor

در حالی که حداقل ۳۵ گرم فیبر در روز عدد جادویی برای رژیم غذایی F-Factor است، بسیاری از افرادی که F-Factor را دنبال می کنند روزانه ۶۰ گرم فیبر دریافت می‌کنند. زیرا هیچ محدودیتی برای افزایش وجود ندارد.

با این حال، به رژیم گیرندگان هشدار داده می‌شود که به آرامی مصرف فیبر را افزایش دهید. همچنین افراد در این رژیم به نوشیدن مقدار زیادی آب – حدود سه لیتر در روز – تشویق می‌شوند تا به فیبر کمک کند تا عملکرد خود را به بهترین شکل انجام دهد.

از آنجایی که این یک رژیم غذایی بسیار کم کالری است، احتمال کاهش وزن در هنگام تغییر آن وجود دارد. محتوای بالای فیبر به این معنی است که هنگام کاهش کالری احتمالاً احساس گرسنگی کمتری خواهید داشت.

 توصیه هایی برای مصرف فیبر

رژیم فیبر برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی، بیشتر ما از افزایش مقدار فیبر در رژیم غذایی خود سود می‌بریم، اما بهتر است ابتدا با متخصص تغذیه خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که هر گونه تغییر رژیم غذایی ایده خوبی برای شما و نیازهای سلامت منحصر به فرد شما است.

معمولا متخصصان تغذیه از توصیه رژیم‌های غذایی خاص به هر یک از مراجعه کنندگان اجتناب می‌کنند. زیرا اکثر رژیم‌ها شکست می‌خورند یا فقط به طور موقت کار می‌کنند، حتی اگر شما با دقت آنها را دنبال کنید. پتانسیلی وجود دارد که این رژیم حداقل به طور موقت منجر به تغییر وزن یا سایر اثرات شود. تحقیقات نشان می‌دهد بسیاری از افراد به کمک این رژیم موفق به کاهش وزن شده‌اند.

آیا رژیم غذایی F-Factor ایمن و بی خطر است؟

این رژیم، مانند بسیاری از رژیم‌های غذایی دیگر که به دنبال کمک به افراد برای کاهش وزن هستند، بر اهمیت مصرف بیشتر میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین‌های بدون چربی و چربی‌های سالم تاکید دارد.

 آنچه باعث تفاوت این رژیم با سایر رژیم‌های لاغری می‌شود، مقدار توصیه شده مصرف فیبر است. وزارت بهداشت و درمان برای افراد بزرگسال روزانه حدود ۳۵ گرم فیبر را توصیه می‌کند. در حالی‌که در رژیم فیبر استفاده از فیبر حتی تا ۶۰ گرم در روز نیز ممکن است برسد. مصرف بیش از حد فیبر احتمال بروز اختلالات گوارشی را افزایش می‌دهد و این مسئله می‌تواند یکی از نکات ضعف رژیم Fiber قلمداد شود.

معرفی قرص فیبر برای لاغری

در پایان مقاله برخی از مکمل‌های رژیمی-غذایی حاوی فیبر معرفی می‌شوند که البته اکثرا در قالب پودر هستند. اگر مایل به خرید قرص لاغری نیز هستید، پیشنهاد ما به شما انتخاب داروخانه آنلاین مثبت سبز است که محصولات اصل و اورجینال به فروش می‌رساند.

پودر اسلیم لست ۱ کارن

پودر اسلیم لست ۱ کارن حاوی فیبر، انواع مواد معدنی و انواع ویتامین‌ها مناسب برای افرادی است که قصد دارند رژیم فیبر را بگیرند. این پودر دارای اثر دارویی کاهش اشتها و پیشگیری از ابتلا به یبوست و کاهش تری گلیسیرید و کلسترول خون و منبع غنی از فیبر، پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. از این پودر جهت حفظ وزن و یا کاهش وزن بدن مصرف می‌شود و  قابل مصرف در بیماران دیابتی است. یک پیمانه پودر اسلیم لست ۱ کارن را داخل لیوان بریزید. لیوان محتوی پودر را با آب ولرم و یا شیر کم چرب به طور کامل پر کنید. محتویات لیوان را هم بزنید تا کاملا حل شود. سپس آن را نیم ساعت قبل از مصرف غذا میل نمایید.

 اسلیم لست

خرید پودر اسلیم لست

پودر فیبر دوبیس

پودر فیبر دوبیس حاوی فیبر، انواع مواد معدنی و انواع ویتامین‌ها مناسب برای افرادی است که قصد دارند رژیم فیبر را بگیرند. این پودر دارای فیبر بالا با کالری کم است که حس سیری برای مدت زمان طولانی را فراهم می‌کند. از دیگر ویژگی‌های این پودر رژیمی- غذایی می‌توان به کاهش LDL کلسترول، افزایش سلامت گوارش و کمک به کاهش وزن اشاره کرد. یک پیمانه از محصول را در ۲۵۰ میلی لیتر آب حل نموده و سپس میل نمایید. ۴۵ دقیقه قبل از وعده غذایی مصرف شود.

 فیبر دوبیس

خرید پودر فیبر دوبیس

کلام آخر

 رژیم فیبر یا F-Factor مصرف بیشتر حبوبات، سبزیجات، غلات کامل و میوه‌ها را توصیه می‌کند. در این رژیم به مصرف بیشتر فیبرهای موجود در مواد غذایی توصیه می‌شود تا با استفاده از آنها فرد به مدت طولانی‌تری سیر مانده و کمتر احساس گرسنگی کند. به این ترتیب مصرف مواد غذایی کاهش یافته و کاهش وزن مشاهده خواهد شد. از جمله عوارض احتمالی این رژیم می‌توان به اختلالات گوارشی اشاره کرد که معمولا در صورت مصرف بیش از حد فیبر اتفاق می‌افتد. با همه این حرف‌ها رژیم فیبر را یک رژیم کاملا ایمن می‌توان دانست.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۷ میانگین: ۴.۶]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :