اولین قاعدگی پس از زایمان چه زمانی است؟


0 295

با اینکه شما ۹ ماه تمام در طول بارداری خود پرییود نشدید، شاید براتون جالب و حتی مهم باشه که اولین قاعدگی پس از زایمان چه زمانی اتفاق میفته و چه مقدار دیرکرد می تونه نگران کننده باشه و چقدر باید منتظر موند؟

در یک نکته در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز باید گفت که اولین قاعدگی پس از زایمان به شیردهی یا عدم شیردهی شما به نوزادتون برمی گرده!

شیردهی به نوزاد نقش مهمی در شروع قاعدگی مادر پس از زایمان داره. اما بدن و شرایط هر زنی هم با دیگری می تونه متفاوت باشه، بنابراین هیچ راه کاملا مطمئنی برای پیش‌بینی زمان اولین قاعدگی پس از زایمان وجود نداره.

اولین قاعدگی پس از زایمان چه زمانی است؟

اولین قاعدگی به طور معمول باید حدود شش تا هشت هفته پس از تولد، اگه شما شیردهی نداشته باشید، برگرده.

اما اگه نوزاد شما از شیرمادر تغذیه می کنه، زمان اولین قاعدگی برای بازگشت به روند طبیعی می تونه کمی متفاوت باشه. گاهی مادر تا پیان شیردهی قاعدگی رو تجربه نمی کنه و گاهی هم پس متعادل شدن هورمون ها به روال سابق، قاعدگی رخ میده.

زمان شروع پریود در مادران شیرده

یکی از عوارض شیردهی این هست که می تونه قاعدگی رو به تاخیر بندازه

اگه فرزند شما فقط با شیر مادر تغذیه میشه ممکه شش ماه و حتی بیشتر هم طول بکشه تا پریود شما به رال منظم برگرده و علائم قاعدگی رو مثل قبل تجربه کنید.

اما اگه در کنار شیر مادر از شیرخشک هم استفاده می کنید، احتمالا قاعدگی شما زودتر از شش ماه شروع میشه، اما باید بدونید که اثرات شیردهی در شروع قاعدگی زنان پس از زایمان با هم خیلی فرق داره و نمیشه یک قانون کلی تنظیم کرد. گاهی قاعدگی بعضی از زنانی که فرزندشون رو فقط با شیر خودشون تغذیه می کنن، ممکنه یک ماه بعد از زایمان شروع بشه و برخی دیگه که در کنار شیر خود، شیر خشک هم به نوزادشون میدن، ممکنه تا ماه ها پس از زایمان هم پریود نشن.

زمان شروع پریود در مادران غیرشیرده

اگه تعذیه نوزاد با شیر خشکه و از شیر خودتون به کودک نمی دید، احتمالا قاعدگی شما بین یک تا سه ماه بعد از زایمان دوباره شروع میشه. اگه تا سه ماه بعد از زایمان قاعدگی شروع نشد، باید حتما با پزشکتون مشورت کنید.

با شروع اولین قاعدگی پس از زایمان، اگه میزان خونریزی بیشتر یا کمتر از قبل از دوران بارداری بود نباید نگران باشید. همچنین شاید در ابتدا فواصل قاعدگی کمی نامنظم هم باشه اما اگه بعد از چند ماه قاعدگی منظم نشد یا بعد از دو یا سه دوره، خونریزی خیلی شدید شد، باید با پزشک این مسئله رو در میون بذارید.

چه عواملی بر قاعدگی پس از زایمان تاثیرگذاره؟

تغییرات هورمونی پس از زایمان بر اولین قاعدگی تاثیرگذاره. این تغییرات به عوامل زیر بستگی داره:

 • سلامت بدن پقبل از بارداری
 • تغییر میزان هورمون ها
 • بی نظمی قاعدگی قبل از بارداری
 • استرس
 • کاهش یا افزایش وزن
 • خستگی
 • اختلال در غده تیروئید
 • فعالیت های نامنظم فیزیکی

قاعدگی پس از زایمان چه تغییری می کنه؟

قاعدگی پس از زایمان سزارین یا زایمان طبیعی مشابه پریود پیش از بارداری نیست. بدن دوباره با چرخه پریود سازگار می شه و بنابراین تغییراتی مشابه تغییرات زیر ایجاد می شه:

 • لخته های خون کوچک
 • گرفتگی های شدیدتر یا کمتر از حالت معمول
 • خونریزی نامنظم
 • خونریزی شدید

آیا قاعدگی بر میزان شیر مادر تاثیرگذاره؟

هنگامی که قاعدگی شما برمی گرده، ممکنه تغییراتی در میزان شیر یا واکنش نوزادتون به شیر مادر مشاهده کنید. تغییرات هورمونی که بدن شما رو به قاعدگی منتقل می کنه، ممکنه روی شیر مادر تاثیر گذار باشه.

به عنوان مثال، ممکنه میزان شیر شما کاهش پیدا کنه؛ تغییرات هورمونی می تونه روی ترکیب شیرهم تاثیر بذاره و طعمش برای کودک متفاوت میشه. با این حال، این تغییرات معمولا بسیار جزئی هستن و نباید بر توانایی شما در تغذیه با شیر تاثیر بذاره.

اولین قاعدگی پس از زایمان چه زمانی است؟

پیشگیری از بارداری پس از زایمان چگونه است؟

اگرچه شیردهی باعث کاهش باروری شما می شه، اما تضمین مطلقی وجود نداره که دوباره باردار نشید.

تا زمانی که شما قوانین فاصله گذاری طبیعی رو دنبال کنید، شیر دهی می تونه مانع از تخمک گذاری بشه، بنابراین به عنوان یک روش پیش گیری کننده از بارداری عمل میکنه. هنگام شیردهی‌‌ همون هورمون های شیرساز به نام پرولاکتین، از ترشح هورمون هایی که باعث بالغ شدن و بارور شدن تخمک ها میشه، جلوگیری کرده و آستر رحم رو از تغذیه تخمک های بارور دور میکنه. به همین دلیل خانم هایی که شیر خودشون رو به فرزندشون میدن، معمولا با تاخیر در بازگشت دوران قاعدگی روبه رو میشن. شاید بدن شما با این تاخیر که به اون فقدان قاعدگی در دوران شیر دهی هم گفته میشه، می خواد این پیام رو به شما برسونه که بدن شما در حال حاضر فقط از عهده یک بچه بر میاد و برای خواهر یا برادر دار شدن خیلی زوده!

قاعدگی پس از زایمان چگونه است؟

هنگامی که قاعدگی شما بعد از زایمان دوباره از سر گرفته می شه، امکان باروری هم به حالت قبل برمی گرده، اما در قاعدگی های اول ممکنه تغییراتی مشاهده کنید، ممکنه خونریزی ها شدید یا خفیف تر باشن و یا حتی فواصل بین دوره ها با هم تفاوت زیادی داشته باشه.

آیا خونریزی پس از زایمان سزارین شدیده؟

پس از زایمان، طبیعی یا سزارین، ترشحاتی از واژن خارج می شه که لوچیا نام داره. این ترشحات، پریود نیست اما ترشحات خروجی از رحمه.
زایمان سزارین باعث خونریزی شدید در روزهای اول پس زایمان می شه. این مسئله به دلیل جراحی یا ترمیم رحمه. برای حدود شش هفته نباید از تامپون استفاده کنید زیرا احتمال عفونت در رحم و واژن زیاد هست.
اگر خونریزی شما غیر طبیعیه و ترشحات بدبو و تب، که نشانه های عفونت است یا نیاز شدید به ادرار یک هفته پس از زایمان دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ به یک ابهام، آیا تفاوت بین قاعدگی پس از زایمان طبیعی و سزارین وجود داره؟

زایمان سزارین هیچ تاثیری بر زمان شروع پریود پس از زایمان نداره، زمان اولین قاعدگی فقط به تغییرات هورمونی بستگی بدن شما وابسته است و هنگامی که مقدار هورمون ها به حالت طبیعی برگرده، قاعدگی از سر گرفته میشه.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :