معرفی بهترین قطره آهن کودکان بدون سیاه شدن دندان

4 1,239

سیاه شدن دندان‌های نوزاد به واسطه مصرف قطره آهن یکی از دغدغه‌های همیشگی والدین برای فزرندانشان بوده است. همان‌طور که می‌دانید کودکان باید از پایان ۶ ماهگی هر روز از مصرف قطره آهن برخوردار شوند تا از بروز کم‌خونی و فقر آهن در آنها پیشگیری به عمل آید. سیاه شدن دندان‌های کودک نباید عاملی برای ندادن قطره آهن به وی محسوب شود زیرا عوارض کم‌خونی خیلی بیشتر از آن است که بخواهیم به دلیل تغییر رنگ دندان‌ها کودک را در معرض ابتلا به این عارضه قرار دهیم. با ما همراه باشید تا در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز بهترین قطره آهن بدون سیاه شدن دندان را به شما عزیزان معرفی نماییم.

چرا قطره آهن موجب سیاه شدن دندان ها می شود ؟

از آنجایی که نوزادان و کودکان خردسال قادر به بلعیدن قرص نیستند، بنابراین مکمل‌های غذایی معمولا در قالب قطره یا شربت برای آنها فرموله می‌شوند. سیاه شدن دندان‌ها در صورت مصرف قطره آهن به این علت است که قطره آهن یون رنگی دارد که قابل حل شدن در بزاق است و جذبی سطحی روی دندان‌ها خواهد داشت و به این ترتیب معمولا لک‌هایی تیره‌رنگ به رنگ قهوه‌ای یا سیاه روی دندان به وجود می‌آید. باوری غلط در میان عموم وجود دارد که تصور می‌کنند سیاه شدن دندان‌ها دلالت بر پوسیدگی آنها دارد در حالی‌که این تفکر هیچ پایه علمی ندارد و کاملا نادرست است. فرمول ساخت بعضی از قطره‌های آهن کاملا متفاوت با انواع معمولی است و با مصرف آنها هیچ‌گونه لک یا سیاهی روی دندان ظاهر نخواهد شد. در ادامه به معرفی برخی از این قطره‌های آهن خواهیم پرداخت.

 قطره آهن

قطره آهن بدون سیاه شدن دندان

فرمولاسیون‌های مختلفی وجود دارد که اگر قطره آهن بر اساس آنها به تولید برسد، کمترین عوارض گوارشی را خواهد داشت و از سیاه شدن دندان‌ها نیز ممانعت به عمل خواهد آمد. محصولاتی که در اینجا معرفی می‌شوند، هیچ آثاری از لک روی دندان‌های فرزند شما بر جای نخواهند گذاشت:

قطره آهن سیدرال گوچه جونیا فارما

این محصول تحت لیسانس ایتالیا بوده و با داشتن طعم لذیذ کاراملی محبوب کودکان است. از پایان ۶ ماهگی می‌توانید به منظور تامین آهن مورد نیاز کودک خود از قطره آهن سیدرال گوچه جونیا فارما با کیفیت عالی بهره بگیرید. در بسته‌بندی این فرآورده یک بطری ۳۰ میلی لیتری و یک ساشه  حدود ۲ گرمی وجود دارد که پیش از مصرف باید با یکدیگر ترکیب شوند. این محصول پس از آماده سازی حاوی ۷ میلی گرم آهن سوکروزمیال در هر میلی لیتر است. فرمولاسیون سوکروزمیال فرآیندی است که طی آن آهن توسط غشای فسفولیپیدی پوشانده می‌شود.

 سیدرال

جنس این غشا شباهت زیادی به جنس دیواره سلول‌های بدن دارد و به همین دلیل جذب آهن آن به سهولت از طریق سلول‌های دیواره روده صورت می‌گیرد و کمترین عوارض گوارشی را خواهد داشت. این فرمولاسیون سبب می‌شود تا از سیاه شدن دندان‌ها نیز پیشگیری به عمل آید.این فرآورده هم می‌تواند به طور مستقیم در دهان کودک چکانده شود و هم پس از حل شدن در نصف لیوان آب مورد استفاده قرار گیرد.

به طور معمول اطفال از هر نوع قطره آهنی که استفاده می‌کنند، روزانه ۱ میلی لیتر معادل ۱۰ قطره باید مورد مصرف قرار دهند مگر اینکه پزشک دستور دیگری را تجویز کرده باشد.

قطره خوراکی آهن لیپوزوفر (لیپوزومال) بی اس کی

قطره آهن لیپوزوفر با طعمی مطلوب برای کودکان با فرمولاسیون ویژه خود نه تنها موجب سیاهی دندان‌ها نمی‌شود بلکه فاقد عوارض گوارشی نیز بوده و بنابراین می‌توان آن را یکی از بهترین انواع قطره آهن بدون سیاه شدن دندان دانست. این قطره در ایران و در شرکت بنیان سلامت کسری به تولید رسیده و از فقر آهن و آنمی ناشی از آن در نوزادان و کودکان جلوگیری می‌کند. قطره آهن لیپوزوفر ساختار لیپوزومی داشته و یون آهن در آن داخل لایه فسفولیپید و استرهای سوکروز اسیدهای چرب قرار گرفته و بنابراین لیپوزوم‌های حاوی آهن به صورت دست نخورده از روده جذب خواهند شد. عدم تماس مستقیم مولکول‌های آهن با دستگاه گوارش موجب می‌شود تا این محصول عوارض شایع در دیگر قطره‌های آهن را نداشته باشد و علاوه بر آن طعم بدی در دهان ایجاد نکند و باعث سیاهی دندان‌ها نیز نشود.

 لیپوزوفر

قطره خوراکی آهن کپتوسیدر

اگر به دنبال قطره آهن خارجی هستید، قطره آهن کپتوسیدر یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما می‌تواند باشد. این فرآورده در کشور ایتالیا به تولید رسیده و بزرگ‌ترین مزایای آن را می‌توان در عدم داشتن عوارض گوارشی و سیاه نکردن دندان‌ها دانست. این محصول که فاقد گلوتن است در ساختار لیپوزومی فرموله شده و موجب افزایش فراهمی زیستی و جذب بسیار بالا می‌شود. کودکانی که پس از مصرف مکمل‌های حاوی آهن دچار عوارض گوارشی می‌شوند، بهتر است استفاده از این قطره را امتحان کنند تا از دل‌درد، حالت تهوع، یبوست و … در امان باشند.

 قطره آهن بدون سیاه شدن دندان

قطره آهن فروزومال سیمرغ دارو عطار

یکی دیگر از انواع قطره آهن بدون سیاه شدن دندان قطره آهن فروزومال سیمرغ دارو عطار است که در داخل کشور به تولید رسیده و کیفیت و طعم مطلوبی را برای کودکان فراهم می‌کند. این قطره آهن با داشتن فرمولاسیون سوکروزومیال باعث فراهم زیستی بالا شده و به دلیل پیشگیری از تماس آهن با مخاط دستگاه گوارش عوارض گوارشی مثل درد معده و تهوع را ایجاد نمی‌کند. با مصرف روزانه قطره آهن فروزومال می‌توانید مطمئن باشید که تغییر رنگ در لثه‌ها و دندان‌ها برای کودک شما اتفاق نخواهد افتاد. افرادی که به بیماری‌های گوارشی مثل سلیاک مبتلا هستند و یا بیماری التهاب روده دارند می‌توانند به راحتی و بدون نگرانی از این محصول استفاده کنند و از بروز کم‌خونی پیشگیری به عمل آورند.

 فروزومال قطره آهن بدون سیاه شدن دندان

قطره آهن فولیزومال آریان سنا

این فرآورده نیز که از بهترین قطره‌های آهن ایرانی به شمار می‌آید، در ساختار لیپوزومال تهیه شده و سیاه نشدن دندان کودک شما را تضمین می‌کند. قطره آهن فولیزومال آریان سنا طعم نامطلوب آهن را در دهان ایجاد نکرده و با فرمولاسیون ویژه خود عوارض گوارشی را نیز در پی ندارد. علت عدم داشتن عوارض گوارشی این فرآورده این است که در آن یون آهن در ساختار لیپیدی حبس شده و ضمنا میزان جذب بالایی نیز دارد. مصرف مکمل‌های حاوی آهن بهتر است همزمان و در فاصله کم با لبنیات صورت نگیرد زیرا کلسیم مانع از جذب آهن می‌شود اما در مورد این محصول این مشکل مطرح نیست و تداخل بسیار کمی با لبنیات ممکن است داشته باشد. علت این مسئله به ساختار ویژه این محصول مربوط می‌شود.

فولیزومال

قطره آیروفیکس دایونیکس فارما

این قطره آهن ارانی نیز تحت لیسانس دایونیکس فارما بوده و با ساختار لیپوزومال مانع از سیاه شدن دندان‌ها و همچنین بروز عوارض گوارشی می‌شود. این محصول حاوی آهن میکرو کپسوله شده‌ای است که از طعم نامطبوع فلز جلوگیری به عمل می‌آورد. در این مکمل آهن از الکل، گلوتن و رنگ مصنوعی استفاده نشده و بنابراین برای مصرف نوزادان و کودکان بسیار مناسب است. از پایان شش ماهگی می‌توان برای نوزادان شیرخوار به منظور پیشگیری از بروز کم‌خونی قطره آیروفیکس دایونیکس فارما را استفاده کرد. نکته قابل توجه در رابطه با این قطره آهن این است که در هر وعده روزانه از آن ۲.۵ میکرو گرم ویتامین D3 نیز وجود دارد.

 آیروفیکس

چه کنیم که با مصرف قطره آهن دندان ها سیاه نشود ؟

نخستین راهکاری که در پاسخ به این سوال می‌توان پیشنهاد کرد، این است که یکی از انواع قطره آهن بدون سیاه شدن دندان را که در قسمت بالا به شما معرفی شد برای فرزند خود انتخاب کنید و با خیال راحت و بدون نگرانی بابت سیاه شدن دندان از آن استفاده نمایید. اما در داروخانه‌ها قطره‌های آهن دیگری نیز پیدا می‌شوند که جزء بهترین‌ها هستند. مثلا قطره آهن فروگلوبین ویتابیوتیکس از شناخته‌شده‌ترین مکمل‌های کودکان است که به دلیل داشتن طعم توت فرنگی مطلوب کودکان بوده و از آنجایی که در ترکیب با ویتامین C فرموله شده است، جذب بسیار بالایی نیز دارد.

 ویتابیوتیکس

بنابراین اگر به هر دلیل ترجیح می‌دهید که از انواع دیگر قطره آهن استفاده کنید، با روش‌های زیر می‌توانید مانع از سیاه شدن دندان‌ها شوید:

 • قطره آهن را در گوشه لپ کودک یا در انتهای زبان او بریزید تا با دندان‌ها به خصوص دندان‌های جلو تماس مستقیم نداشته باشد.
 • قطره آهن را در آب ریخته و در حالتی که رقیق شده است، به کودک بدهید. در این حالت می‌توانید کودک را تشویق کنید تا با نی آب را بنوشد.
 • پس از دادن قطره آهن به کودک مقداری آب به وی بدهید.
 • با یک دستمال نمدار دندان‌های کودک را پس از خوردن قطره آهن تمیز کنید.
 • جذب آهن همراه با ویتامین C افزایش می‌یابد؛ بنابراین اگر مصرف مرکباتی همچون پرتقال برای سن فرزند شما مناسب است، می‌توانید قطره آهن را همراه با آب‌میوه به وی بدهید اما قطره آهن را هرگز در ترکیب با شیر به کودک ندهید زیرا کلسیم و آهن در جذب یکدیگر اختلال ایجاد می‌کنند.

به این ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که قطره آهن حتی اگر از نوع کاملا معمولی نیز باشد، موجب سیاه شدن دندان نوزاد شما نخواهد شد.

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی انواع قطره آهن بدون سیاه شدن دندان پرداختیم. با انتخاب هر یک از آنها می‌توانید مطمئن باشید که تغییر رنگی در دندان‌های کودک دلبند شما به وجود نخواهد آمد؛ هرچند همان‌طور که توضیح دادیم این تغییر رنگ به منزله پوسیده شدن دندان‌ها نیست و فقط به دلیل یون رنگی آهن و ترکیب آن با بزاق به وجود می‌آید. شما به کودک خود کدام نوع و کدام برند از قطره‌ آهن‌های موجود در بازار را می‌دهید؟ با کامنت گذاشتن در این مجله، ما و دیگر خوانندگان را از  نظرات گرانقدر خود را مطلع نمایید.

4 نظرات
 1. سارا معین می گوید

  من به توصیه متخصص کودکان سیدرال می دم و واقعا عالیه. دندونم سیاه نمی کنه

 2. بهار بهرامی می گوید

  من پس از پایان ۶ ماهگی به فرزندم قطره آهن دادم اما شنیدم که بعضی ها از ۴ ماهگی می دن. یعنی بعضی از دکترها از ۴ ماهگی تجویزش می کنن. آیا دلیل خاصی داره وبرای کودکان ضعیف این کار انجام می شه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی شروع از ۶ ماهگی زمان مناسبیست.

 3. حجتی می گوید

  ممنون از توضیحاتتون
  من از قطره سان اکتین از نوع فورت استفاده میکنم
  که نسبت به سان اکتین معمولی که ۷ میلی گرم آهن المنتال داره ۱۵ میلی گرم آهن داره و دندان ها رو سیاه نمیکنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.