تفاوت سرماخوردگی و آلرژی چیست ؟


5 601

آیا در پاییز و بهار همیشه سرماخورده به نظر می‌رسید؟ اگر این‌گونه است شاید مشکل شما اصلا سرماخوردگی نباشد و به آلرژی فصلی مربوط شود. گاهی نیز علائم آلرژی با سرماخوردگی توام شده و در این هنگام است که تشخیص حتی برای پزشک نیز ممکن است مشکل به نظر برسد. در ادامه همراه ما باشید تا با تفاوت سرماخوردگی و آلرژی بیشتر آشنا شوید.

سرماخوردگی چیست و چه علائمی دارد ؟

عفونت ویروسی دستگاه تنفس فوقانی (بینی و گلو) را سرماخوردگی می‌گویند. به طور کلی کودکان زیر ۶ سال بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی هستند اما با این حال هر فرد بزرگسال نیز می‌تواند به طور متوسط ۲ الی ۳ بار به سرماخوردگی مبتلا شود. سرماخوردگی معمولا طی ۱ هفته تا ۱۰ روز بهبود می‌یابد و البته علائم سرماخوردگی در افرادی که سیگار می‌کشند ممکن است کمی طولانی‌تر شود. پس از ۱۰ روز از شروع سرماخوردگی اگر علائم بهبود نیافت، فرد حتما باید به پزشک مراجعه نماید. سرماخوردگی معمولا با علائم زیر همراه است:

 • گرفتگی یا آبریزش بینی
 • گلودرد
 • سرفه
 • بدن‌درد یا سردرد خفیف
 • عظسه کردن
 • تب خفیف
 • احساس ناخوشی و بی‌حالی

 سرماخوردگی

آلرژی چیست و چه علائمی دارد ؟

پیش از توضیح در مورد تفاوت سرماخوردگی و آلرژی بهتر است با تعریف آلرژی و علائم آن نیز آشنا شوید. آلرژی بر اثر ویروس یا باکتری ایجاد نمی‌شود بلکه زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن واکنشی غیرعادی نسبت به یک ماده خارجی مثل گرده گل از خود نشان دهد. در این حالت سیستم دفاعی بدن در برابر عامل خارجی آنتی‌بادی تولید می‌کند که این واکنش در بدن ممکن است با علائمی نظیر التهاب پوست یا التهاب مجاری تنفسی همراه باشد. آلرژی در افراد می‌تواند جزئی یا شدید بوده و بسته به آن علائمی را از خود نشان دهد. بیشتر آلرژی‌ها قابل درمان نیستند اما خوشبختانه با به‌کارگیری از برخی راهکارها می‌توان علائم آنها را تسکین بخشید.

علائم آلرژی (حساسیت) بسته به نوع آن متفاوت است. بنابراین بهتر است مقاله حساسیت چیست و چند نوع دارد ؟ را مطالعه کنید تا نشانه‌های آلرژی را به طور تفکیک شده در این مقاله مشاهده نمایید. اما به طور کلی برخی از علائم آلرژی شامل موارد زیر است:

 • گرفتگی یا آبریزش بینی
 • عطسه
 • خارش چشم
 • گرفتگی سینوس‌
 • کهیر
 • تورم دهان و زبان
 • آنافیلاکسی
 • خارش و تورم پوستی
 • قرمزی پوست

 آلرژی

تفاوت سرماخوردگی و آلرژی

از انواع آلرژی معمولا آلرژی فصلی است که شاید با سرماخوردگی اشتباه گرفته شود زیرا مثلا حساسیت به غذا یا حیوانات خانگی علائمی شبیه به سرماخوردگی ندارند که با این بیماری اشتباه شوند. بنابراین اگر هر سال در یک زمان مشخص علائم سرماخوردگی را دارید، احتمالا به آلرژی فصلی مبتلا هستید و نه سرماخوردگی. اگرچه آلرژی فصلی و سرماخوردگی علائم تقریبا یکسانی دارند اما بسیار متفاوت با یکدیگر هستند.

سرماخوردگی بر اثر ویروس ایجاد می‌شود در حالی‌که حساسیت فصلی پاسخ سیستم ایمنی بدن بر اثر قرار گرفتن در معرض یک ماده حساسیت‌زا است. درمان سرماخوردگی شامل استراحت، مصرف مسکن و داروهای سرماخوردگی می‌شود. سرماخوردگی طی ده روز معمولا بهبود می‌یابد. اما آلرژی‌های فصلی ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها تا زمان حذف ماده حساسیت‌زا به طول انجامند. درمان آلرژی شامل مصرف داروهای آنتی هیستامین، اسپری بینی و ضد احتقان‌ها و جلوگیری از قرار گرفتن در مقابل عوامل حساسیت‌زا می‌شود.

جدول مقایسه علائم سرماخوردگی و آلرژی

با مطالعه جدول زیر می‌توانید تفاوت سرماخوردگی و آلرژی را بهتر متوجه شوید:

علائم سرماخوردگی آلرژی
سرفه در اغلب اوقات گاهی اوقات
درد بدن گاهی اوقات اصلا
احساس ضعف و خستگی گاهی اوقات گاهی اوقات
خارش و قرمزی چشم به ندرت در اغلب اوقات
عطسه در اغلب اوقات در اغلب اوقات
گلودرد در اغلب اوقات به ندرت
آبریزش بینی در اغلب اوقات در اغلب اوقات
گرفتگی بینی در اغلب اوقات در اغلب اوقات
تب گاهی اوقات اصلا

تشخیص سرماخوردگی و آلرژی

علائم سرماخوردگی اگر خیلی شدید نباشد و مثلا مقدار تب زیر ۳۸ درجه باشد، اصلا نیازی به مراجعه به پزشک نیست و بیماری پس از طی دوره خود بهبود خواهد یافت. اما چنانچه علائم سرماخوردگی شدت یابد و آزاردهنده باشد، باید به پزشک مراجعه نمود زیرا شاید نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک داشته باشید. برای درمان سرماخوردگی یک پزشک عمومی می‌تواند به شما کمک کند. جهت پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی می‌توانید از شربت تقویت سیستم ایمنی استفاده کنید.

اما تشخیص آلرژی را بهتر است به یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی یا آلرژی سپرد. پزشک متخصص با مشاهده علائم می‌تواند به خوبی آلرژی را تشخیص داده و مراقبت‌های لازم را یادآور شود. جهت تشخیص آلرژی می‌توان از تست‌های آلرژی استفاده کرده و به منظور درمان نیز از داروهایی که پزشک تجویز می‌کند مصرف کرد.

 تفاوت سرماخوردگی و آلرژی

مقایسه داروهای مورد استفاده در سرماخوردگی و آلرژی

جهت درمان سرماخوردگی معمولا از داروهای زیر استفاده می‌شود:

 • مسکن‌هایی نظیر استامینوفن و ایبوپروفن
 • شربت سرماخوردگی
 • شربت سرفه
 • اسپری‌های ضد احتقان بینی

همچنین به هنگام سرماخوردگی اغلب توصیه می‌شود که فرد به مقدار مکفی استراحت کرده، مایعات بنوشد، با آب‌نمک غرغره کند، از مصرف کافئین خودداری نماید و در صورت امکان از دستگاه بخور کمک بگیرد.

همان‌طور که اشاره کردیم اولین اقدام در درمان آلرژی دور شدن از عامل حساسیت‌زا است. داروهایی که به منظور بهبود علائم آلرژی پیشنهاد می‌‎شوند، شامل موارد زیر است:

 • آنتی‌هیستامین‌ها مانند فکسوفنادین ، ستیریزین یا دیفن هیدرامین
 • ضد احتقان‌ها مانند سودو افدرین، گوایفنسین و سودوافدرین و لوراتادین
 • قطره‌های چشمی
 • کورتیکواستروئیدهای بینی

آیا سرماخوردگی یا آلرژی می توانند خطرناک باشند ؟

چنانچه مشاهده کردید تشخیص تفاوت سرماخوردگی و آلرژی کمی سخت است زیرا این دو عارضه علائم مشترک بسیاری دارند. باید بدانید که آلرژی و سرماخوردگی به واسطه تجمع ویروس‌ها و باکتری‌ها در سینوس‌ها و مجاری تنفسی می‌توانند به عفونت‌‎های جدی تبدیل شوند و سلامتی انسان را به خطر بیندازند بنابراین نباید ساده از کنار آنها رد شد و درمان آنها را جدی نگرفت. اگر علائم سرماخوردگی بعد از گذشت ۱۰ روز همچنان بهبود نیابد، حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

همچنین برخی از انواع آلرژی می‌توانند در بدن منجر به یک واکنش شدید به نام آنافیلاکسی شوند که این وضعیت تهدید کننده زندگی فرد است. تنگی نفس، از دست دادن هشیاری، افت فشار خون، تهوع، استفراغ و بثورات پوستی از علائم آنافیلاکسی محسوب می‌شوند.

کلام پایانی

آلرژی انواع مختلفی دارد؛ مثلا ممکن است غذایی، فصلی، دارویی یا نسبت به حشرات یا حیوانات خانگی باشد. اما آن نوع از آلرژی که عموما به دلیل داشتن علائم مشترک با سرماخوردگی اشتباه گرفته می‌شود، آلرژی یا حساسیت فصلی است. تفاوت سرماخوردگی و آلرژی را می‌توان در زمان وقوع بیماری یا مدت زمان طول کشیدن علائم آن دانست. به هر حال پزشک می‌تواند در این زمینه شما را یاری کند و اقدامات درمانی را به شما پیشنهاد نماید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

5 نظرات
 1. محمدی می گوید

  آلرژی من خیلی شدیده هر چی امتحان کردم نشد و فقط باید دارو مصرف کنم. خیلیا میترسن از اینکه بدنشون به قرص عادت کنه ولی چاره ای نست

  1. زهره ملکی می گوید

   دوست عزیز به نظرم شما باید به جای اینکه از قرص برای درمان آلرژی استفاده کنید به فکر درمان باشید و فکر می کنم طب سنتی هم خیلی بهتون کمک کنه. اینکه چه کارهایی بکنید و چه چیزهایی بخورید که حداقل کمتر دچار آلرژی بشید. به این هم فکر کنید عوارض خودرن طولانی مدت قرص هایی که برای آلرژی مصرف میشه تنها عادت کردن به اونها نیست! مثلا من شنیدم که روی سیستم ایمنی هم تاثیر می زاره و باعث تضعیف اون میشه

 2. محمدی می گوید

  آلرژی من خیلی شدیده و تنها راه حلش مصرف قرص هست

 3. کریمیان می گوید

  گاهی لب من به شدت ورم می کنه. نمی دونم به چی حساسیت دارم. ممکنه به جز حساسیت به دلیل دیگه ای هم اتفاق بیفته؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی…سوال شما بیشتر جنبه ی بالینی دارد. با متخصص داخلی مشورت نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :