علائم و نشانه های کمبود ویتامین D چیست؟


0 1,658

شناخت و آگاهی از علائم کمبود ویتامین D در بدن می‌تواند باعث هوشیاری ما شده تا در صورت وجود این علائم سریعا اقدام به درمان کنیم. کمبود ویتامین دی در بدن می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیری از جمله بیماری ام اس را به همراه داشته باشد. همچنین ویتامین دی در جذب کلسیم و در نتیجه استحکام استخوان و دندان ها بسیار موثر است و در نهایت از پوکی استخوان پیشگیری می‌کند. این موارد تنها بخشی از فواید این ویتامین عجاب انگیز است.

نشانه های کمبود ویتامین D

خطر کمبود ویتامین D بسیار جدی است

ویتامین D در غذاهای محدودی مثل ماهی های چرب و محصولات لبنی غنی شده یافت می‌شود. مصرف روزانه توصیه شده (RDI) معمولا حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد است، اما بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که باید حتی بیشتر از این مقدار به صورت روزانه دریافت شود. معمولا دریافت این مقدار از ویتامین دی از طریق مصرف مواد غذای امکان پذیر نیست. مهمترین منبع ویتامین D نور خورشید است که پس از جذب در پوست موجب افزایش ذخایر ویتامین D در بدن می‌شود. اما صرف اینکه شما جلوی خورشید قرار بگیرید برای جذب این ویتامین کافی نیست!

نور خورشید باید به صورت مستقیم به پوست تابیده شود، یعنی در هوای آلوده یا ابری و وجود هر مانع دیگری مانند شیشه موجب اختلال و عدم دریافت ویتامین D می‌شود. از طرفی طبق تحقیقات و مشاهدات صورت گرفته، حتی در روستاهایی که در آب و هوای مناسب و آفتابی قرار دارند نیز کمبود ویتامین دی در ساکنین دیده شده است! به همین دلایل کمبود ویتامین D بسیار رایج است. برآورد شده که حدود ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان دچار کمبود این ویتامین هستند. بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ ، میزان کمبود این ویتامین  در ایالات متحده ۴۱/۶ ٪ برآورد شده است. این تعداد در اسپانیایی ها ۶۹.۲٪ و در آفریقایی_آمریکایی ها ۸۲/۱٪ اعلام شده است.  متاسفانه این آمار در کشور ما ۹۰% برآورد شده و تقریبا همه افراد جامعه نیاز به دریافت این ویتامین ضروری دارند.

خرید ویتامین D

چه افرادی در خطر ابتلا به کمبود ویتامین دی هستند؟

عواملی هستند که می‎تواند خطر ابتلا به کمبود ویتامین دی را در فرد افزایش دهد. اگر جزو افرادی هستید که موراد زیر شامل حال شما می‌شود باید نسبت به کمبود این ویتامین در بدن خود بیشتر حساس شوید:

  • داشتن پوست تیره
  • سالمند بودن
  • داشتن اضافه وزن یا چاقی
  • کم خوردن ماهی و لبنیات زیاد
  • زندگی دور از خط استوا ( به علت تابش مستقیم خورشید به این نواحی)
  • استفاده زیاد از کرم ضد آفتاب
  • ماندن زیاد در داخل خانه

علائم کمبود ویتامین D

متاسفانه علائم کمبود ویتامین دی در بدن معمولا شدید نیست و ممکن است فرد به راحتی متوجه آن نشود. این نشانه ها گاهی برای شما عادی است  چراکه بر کیفیت زندگی شما تاثیر منفی چندانی نمی‌گذارد. بنابراین شاید تا سال‌ها دچار کمبود این ویتامین باشید اما نسبت به درمان آن اقدامی نکنید و زمانی که بدن برای مقابله با یک بیماری به سیستم ایمنی قوی نیاز دارد این کمبود به چشم خواهد آمد. چرا که ویتامین دی در تقویت سیستم ایمنی نقش انکار ناپذیری دارد. یا زمانی متوجه شوید که به پوکی استخوان دچار شده اید؛ به خصوص پس از ۳۰ سالگی که به تدریج استخوان‌ها تحلیل می‌روند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم نشانه‌های زیر را مطالعه کنید و در صورتی که این علائم را دارید به پزشک برای چکاپ شدن مراجعه نمایید.

۱. زیاد بیمار شدن

یکی از مهمترین نقش‌های ویتامین D، حفظ سیستم ایمنی بدن شماست تا بتوانید با ویروس‌ها و باکتری‌هایی که باعث بیماری میشوند، مبارزه کنید. این ویتامین به طور مستقیم با سلول‌هایی که مسئول مبارزه با عفونت هستن، تعامل دارد. اگه اغلب بیمار هستید، به خصوص سرماخوردگی یا آنفولانزا، سطح ویتامین D شما به احتمال زیاد خیلی کم است.

علائم و نشانه های کمبود ویتامین D

در این زمینه چندین مطالعات مشاهده شده در ارتباط بین کمبود ویتامین دی و عفونت دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت و پنومونی این ادعا را ثابت کرده است. تعدادی از تحقیقات هم نشان می‌دهد که مصرف مکمل های ویتامین D در دوزهای روزانه تا ۴۰۰۰ واحد ممکن است خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی رو به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش بدهد. در یک مطالعه در افراد مبتلا به اختلال مزمن ریوی COPD، تنها افرادی که به شدت کمبود ویتامین D داشتند پس از مصرف یک مکمل با دوز بالا برای یک سال تسکین و درمان قابل توجهی را شاهد بودند.

۲. احساس خستگی و سردرد

احساس خستگی می‌تواند علل زیادی داشته باشد و کمبود ویتامین D ممکن است یکی از آنها باشد که متأسفانه اغلب به عنوان یک علت بالقوه نادیده گرفته می‌شود. در یک مورد، یک زن که از خستگی مزمن روزمره و سردرد شکایت داشت، سطح ویتامین D خون در حدود ۵/۹ نانوگرم در میلی‌لیتر داشت که مقدار بسیار کمی است. زیرا هر ماده‌ای در خون که کمتر از ۲۰  نانوگرم در میلی‌لیتر  باشد، کمبود آن ماده به شمار می‌رود. هنگامی که این خانم مکمل ویتامین D دریافت کرد، سطح این فاکتور در خونش به ۳۹ نانوگرم در میلی‌لیتر افزایش یافت و علائم بیماری هم از بین رفت.

۳. استخوان درد و کمر درد

ویتامین D به حفظ سلامت استخوان به طریق مختلف کمک می کند. از جمله نقش ویتامین دی در تنظیم کلسیم که باعث جذب این ماده به استخوان‌ها و داندان‌ها می‌شود. بنابراین در صورت کمبود ویتامین D در بدن ممکن است فرد دچار دردهای استخوانی و کمر درد شود. در یک مطالعه رابطه بین ویتامین D و درد کمر رو در بیش از ۹۰۰۰ زن مسن مورد بررسی قرار داده شده و محققان دریافتند که افرادی که دچار کمبود  این ویتامین بودند کمر درد شدیدتری را تجربه کردند به حدی فعالیت‌های روزانه آنها را محدود کرده بود. همچنین محققان در یک آزمایش بالینی کنترل شده دریافتند که افراد مبتلا به کمبود ویتامین D تقریبا دو برابر احتمال درد استخوان در پاها، دنده ها و مفاصل را نسبت به دیگران تجربه می‌کنند.

۴. دیر خوب شدن زخم های بدن

دیر بهبود پیدا کردن زخم پس از عمل جراحی یا آسیب دیدگی ممکن است از علائم کمبود ویتامین D باشد. نتایج حاصل از مطالعات نشون داده‌اند ویتامین دی باعث افزایش تولید ترکیباتی است که برای تشکیل پوست جدید به عنوان بخشی از روند بهبود زخم حیاتی است!یک مطالعه در مورد افرادی که عمل جراحی دندانپزشکی داشتن، نشان داده که برخی از جنبه‌های بهبودی با کمبود ویتامین D مواجه است. همچنین پیشنهاد شده که نقش ویتامین D در کنترل التهاب و مبارزه با عفونت برای درمان مناسب اهمیت زیادی دارد. همچنین این موضوع در مورد افراد دیابتی نیز بررسی شده است که نشان می‌دهد در افرادی که دچار کمبود ویتامین D هستند، احتمال داشتن سطح بالایی از نشانگرهای التهابی در آنها بیشتر است.

افسردگی در اثر کمبود ویتامی D

۵. افسردگی

افسردگی هم ممکن است از نشانه های کمبود ویتامین D باشد. محققان کمبود ویتامین D رو به افسردگی به ویژه در افراد مسن مرتبط میدانند! در یک تجزیه و تحلیل، ۶۵ درصد از مطالعات مشاهده شده ارتباط بین سطح ویتامین دی پایین و افسردگی را نشان دادند. از طرفی هم مطالعات کنترل شده به این نتیجه رسیده‌اند مصرف ویتامین D به بهبود افسردگی کمک می کند، از جمله افسردگی فصلی که در ماه‌های سردتر سال رخ میدهد.

۶. از دست دادن استخوان

ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان ها دارد. بسیاری از افراد مسن که باید کلسیم بیشتری مصرف کنند، مصرف بیشتر ویتامین دی هم توصیه می‌شود. تراکم کم استخوانی، نشان میدهد که استخوان‌های شما کلسیم و سایر مواد معدنی رو از دست داده و این باعث می‌شود افراد مسن‌تر، به ویژه زنان، در معرض خطر افزایش شکستگی استخوان باشند. محققان در تحقیقات گسترده‌ای در بیش از ۱۱۰۰ خانم میانسال در معرض یائسگی یا بعد از یائسگی، ارتباط قوی بین سطح کم ویتامین D و کم بودن تراکم معدنی استخوان رو دریافتند.

با این وجود، یک مطالعه کنترل شده نشان داده که زنان دچار کمبود ویتامین D در هنگام مصرف مکمل‌های با دوز بالا حتی اگه میزان کمبود در خون آنها برطرف شود، خطر پوکی استخوان آنها تغییری نکرده است. صرف نظر از این یافته‌ها، مصرف کافی ویتامین D و حفظ سطح خون در محدوده بهینه ممکن است یک استراتژی خوب برای حفاظت از توده استخوانی و کاهش خطر شکستگی باشد.

ریزش مو از نشانه های کمبود ویتامین D

۷. ریزش مو از  دیگر علائم کمبود ویتامین D

ریزش مو اغلب به استرس وابسته است؛ با این حال، هنگامی که ریزش مو شدید شود، ممکنه نتیجه یک بیماری یا کمبود مواد مغذی باشد. ریزش مو در زنان با سطح ویتامین D کم همراه است، هرچند تا به امروز تحقیقات بسیار کمی در این زمینه انجام شده! Alopecia areata یک بیماری خودایمنی است که از طریق ریزش موی سر و سایر قسمت های بدن مشخص می شود. سطوح پایین ویتامین D به آلوپسی آریاتا مرتبط بوده و ممکن است عامل خطر برای توسعه این بیماری هم باشد. یک مطالعه در افراد مبتلا به آلوپسی آریاتا نشان داده که میزان پایین ویتامین D باعث ریزش موی آنها شده است.

سخن پایانی

کمبود ویتامین D به طور باورنکردنی رایج است و اکثر مردم از آن آگاه نیستند. علائم اغلب ظریف و غیر اختصاصی است، به این معنی تشخیص این که این بیماری ناشی از سطح کم ویتامین D هست یا مورد دیگر دشوار است. مشکل در سیستم اسکلتی و استخوان بدن، مشکلات گوارشی، تعریق زیاد، ریزش مو، داشتن احساس خستگی و ضعف مزمن، زیاد مریض شدن، ریزش مو و افسردگی می‌تواند از علائم کمبود ویتامین D باشد. بنابراین اگر فکر می‌کنید این علائم را دارید بسیار مهم است که به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایشات لازم سطح این ویتامین را درخون خود اندازه‌گیری کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :