ترکیبات پروتئین وی چیست ؟


0 24,059

از پروتئین وی معمولا در ورزش‌های قدرتی به منظور کمک به بهبود سنتز پروتئین عضله و رشد توده عضلانی بدون چربی استفاده می‌شود. پروتئین وی آنقدر در دنیای بدنسازی شناخته شده است که بسیاری از افراد با شنیدن نام مکمل بدنسازی فورا به یاد پروتئین وی می‌افتند. شواهد علمی به وضوح تائید می‌کنند که مصرف مکمل پروتئین وی می‌تواند در افزایش حجم توده عضلانی موثر بوده و عملکرد ورزشی ورزشکاران را بهبود بخشد. آیا می‌دانید ترکیبات پروتئین وی دقیقا چیست و این مکمل چگونه تهیه می‌شود؟

پروتئین وی چیست و چگونه به دست می آید ؟

پروتئین وی که آن را با نام “آب پنیر” نیز می‌شناسند، از شیر و فرآورده‌های لبنی حاصل می‌شود. شیر از مواد مغذی مختلفی تشکیل شده است که از جمله آنها می‌توان به ویتامین‌ها، کربوهیدرات، آب و ۲ نوع پروتئین اشاره کرد. کازئین و whey پروتئین‌های موجود در شیر هستند. کازئین ۸۰% و آب پنیر ۲۰% از پروتئین موجود در شیر را تشکیل می‌دهند. طی فرایندی که در آن شیر تبدیل به پنیر می‌شود، بر اثر واکنش‌های آنزیمی، آب پنیر از کازئین جدا می‌شود. سپس در فرایندهای دیگری می‌توان آن را خشک نموده و به پودر تبدیل کرد. به این ترتیب انواع مختلفی از پروتئین وی، مثل پروتئین وی ایزوله را می‌توان تهیه کرد.

 پروتئین وی چیست

ترکیبات پروتئین وی

پروتئین وی را کامل‌ترین پروتئین می‌توان دانست؛ به این دلیل که ترکیبات مغذی بسیاری را در خود جای داده است:

اسیدهای آمینه موجود در پروتئین وی

۹ آمینو اسید ضروری برای بدن در پروتئین آب پنیر وجود دارد که شاید مهم‌ترین آنها آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAA) باشند که شامل لوسین، ایزولوسین و والین می‌شوند. لوسین ۱۰۵ میلی‌گرم، لیسین ۹۳ میلی گرم، تیروزین ۳۲ میلی‌گرم، سیستئین ۲۱ میلی گرم، ایزولوسین ۶۳ میلی‌گرم، والین ۵۸ میلی گرم، ترئونین ۶۹ میلی‌گرم، تیریپتوفان ۱۸ میلی گرم و هیستیدین به مقدار ۱۷ میلی گرم در ۱ گرم پروتئین وی وجود دارد. عملکردهایی مانند سنتز پروتئین، ترمیم بافت و جذب مواد مغذی در گرو مصرف اسیدهای آمینه نامبرده شده هستند.

دیگر ترکیبات موجود در پروتئین وی

در مکمل پروتئین وی چربی و کربوهیدرات نیز وجود دارد که مقدار انرژی مناسبی را برای بدن فراهم می‌کنند. ممکن است در برخی از مکمل‌های پروتئین وی ببینید که اسیدهای آمینه دیگری مثل ال آرژنین نیز افزوده شده‌‌اند. همچنین پودر پروتئین وی بسته به نوع و برند آن می‌تواند حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی نیز باشد. معمولا طعم‌دهنده‌های مصنوعی و مواد شیرین کننده نیز به whey protein افزوده می‌شود تا طعم مطلوب‌تری پیدا کند. ترکیبات پروتئین وی با توجه به نوع آن می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

 پودر پروتئین وی

لاکتوز موجود در پروتئین وی

پروتئین وی که از فرآورده‌های لبنی گاوی به دست می‌آید، حاوی مقادیر بالایی از لاکتوز است. هنگامی که پروتئین وی برای مصرف به شکل پودر و مکمل درمی‌آید مقدار قابل توجهی از لاکتوز موجود در آن کاهش می‌یابد. در برخی موارد عوارض پروتئین وی به دلیل عدم تحمل لاکتوز در برخی از افراد به وجود می‌آید. با این حال بعضی از پروتئین‌ وی‌های موجود در بازار به طور کامل فاقد لاکتوز هستند و این افراد به راحتی می‌توانند از آنها جهت عضله‌سازی بهره بگیرند.

انواع مختلف پروتئین وی

چندین نوع مختلف از پروتئین آب پنیر وجود دارد که تفاوت آنها بیشتر در نحوه پردازش آنها است:

  • پروتئین وی کنسانتره: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد پروتئین داشته و حاوی لاکتوز و چربی نیز هست. این نوع از پروتئین وی بهترین طعم را دارد.
  • پروتئین وی ایزوله: پروتئین وی ایزوله چیست ؟ این مکمل حاوی ۹۰ درصد یا بیش از ۹۰% پروتئین بوده و به نسبت نوع کنسانتره حاوی مقدار کمتری لاکتوز و چربی است. همچنین مواد مغذی کمتری نیز دارد.
  • پروتئین وی هیدرولیز شده: ۸۰ تا ۹۰% پروتئین وی خالص به همراه ۲۸% انسولین بیشتر در این مکمل وجود دارد. به منظور سرعت بخشیدن به عمل جذب، پروتئین وی هیدرولیز شده طی فرایندهایی از قبل هیدرولیز شده است اما درصد انسولین موجود در آن بالا است.

همان‌طور که می‌بینید ترکیبات پروتئین وی بسته به نوع آن حتی از لحاظ مقدار پروتئین نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

 بدنسازی

پروتئین وی را چگونه مصرف کنیم ؟

توصیه می‌شود که روزانه ۲۵ تا ۵۰ گرم پروتئین وی استفاده شود که البته بسته به مقدار فعالیت بدنی و نوع ورزش‌هایی که انجام می‌شود، این مقدار می‌تواند کم و زیاد شود. هر اسکوپ پروتئین عموما معادل با ۲۵ الی ۳۰ گرم است. شما می‌توانید این پودر را به آب، شیر یا آبمیوه اضافه کرده و جهت طعم بهتر ادویه و میوه نیز به آن بیفزایید و در مخلوط کن همه آنها را با هم ترکیب کنید. پروتئین وی را به عنوان صبحانه نیز می‌توانید استفاده نمایید. همچنین ۳۰ دقیقه قبل از ورزش، بلافاصله پس از اتمام تمرینات ورزشی و قبل از خوابیدن نیز زمان‌های مناسبی برای مصرف پروتئین وی هستند.

دیگر فواید پروتئین وی

پروتئین وی هضم و جذب بسیار سریعی در بدن داشته و همواره از این جهت قابل توجه است. پروتئین وی عضلات بدون چربی بدن شما را حجیم‌تر کرده و همزمان موجب می‌شود تا با افزایش متابولیسم و کاهش اشتها در کم کردن وزن خود موفق‌تر باشید. کاهش فشار خون، کاهش قند خون، محافظت از بدن در برابر سرطان، افزایش تراکم مواد معدنی در استخوان، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و کاهش علائم افسردگی و اضطراب نیز از مزایای مصرف پروتئین وی هستند.

پروتئین آب پنیر غنی از اسید آمینه سیستئین بوده و این آمینو اسید می‌تواند با افزایش سطح گلوتاتیون، بدن انسان را از لحاظ داشتن آنتی‌اکسیدان‌ها غنی‌تر کرده و به این ترتیب سیستم دفاعی بدن را در برابر عوامل بیماری‌زا بهبود بخشد.

سخن پایانی

مواد تشکیل دهنده و ترکیبات موجود در پروتئین وی را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. این مکمل سرشار از آمینو اسیدهای ضروری برای بدن بوده و قدرت و حجم عضلات را افزایش می‌دهند. هر پرسشی که در مورد محتویات پروتئین وی ایرانی یا خارجی دارید می‌توانید در پایان این مطلب نوشته و منتظر شوید تا مشاوران مکمل‌های بدنسازی در مجله مثبت سبز پاسخگوی شما باشند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۳]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :