قرص لیورمد قرص لیورمد

آیا مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین دارای فواید است؟


4 16617

بدنسازی ورزشی است که در ابتدا ساده به نظر آمده اما در ادامه راه ممکن است شما را درگیر وسوسه‌های بیشتر برای سرعت دادن به چربی سوزی، کات کردن عضلات، حجم دادن به عضلات و … کند. بسیاری از بدنسازان به منظور تسریع اهداف خود به مصرف همزمان چند نوع مکمل ورزشی با هم روی می‌آورند. در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین را مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

ال کارنیتین چیست ؟

پیش از توضیح در مورد مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین بهتر است درباره هر یک از این مکمل‌ها اطلاعاتی کسب کنید. ال کارنیتین ماده‌ای است که خود قابلیت ساخته شدن در بدن را دارد و در تبدیل چربی به انرژی نقش مهمی را ایفا می‌کند. ال کارنیتین در واقع از ترکیب دو آمینو اسید به نام‌های لیزین و متیونین ساخته می‌شود و از مشتقات اسیدها آمینه به شمار می‌آید. این ماده در قالب مکمل بدنسازی نیز ساخته و به بازار عرضه می‌شود. قرص ال کارنیتین بیش از هر چیز به منظور چربی‌سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. افزایش سطح انرژی، کاهش خستگی و درد عضلانی پس از تمرینات ورزشی و افزایش متابولیسم از مزایای مصرف مکمل ال کارنیتین است که البته نوع مایع آن طرفداران بیشتری دارد.

تحقیقات نشان می‌دهند که ال کارنیتین خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و حتی منجر به تقویت سیستم ایمنی نیز خواهد شد.این ماده نه تنها در بدن تولید می‌شود بلکه در بعضی از مواد غذایی مثل گوشت و ماهی نیز وجود دارد.

انواع مختلف کارنیتین

مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین فواید مطلوبی برای ورزشکاران دارد. اما باید بدانید که کارنیتین چندین نوع است:

دی کارنیتین (D-carnitine)

این شکل غیر فعال ممکن است با مهار جذب سایر اشکال مفیدتر باعث کمبود کارنیتین در بدن شما شود.

 ال کارنیتین

استیل ال کارنیتین

مفیدترین نوع کارنیتین برای مغز است که بر اساس مطالعات می‌توان گفت که برای افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی ممکن است مفید باشد.

پروپیونیل ال کارنیتین Propionyl L-carnitine

این نوع از کارنیتین برای افراد مبتلا به فشار خون و بیماری‌های عروقی مناسب است. این ماده تولید اکسید نیتریک را در بدن افزایش داده و جریان خون را بهبود می‌بخشد.

ال کارنیتین ال تارترات

سرعت جذب سریعی داشته و اغلب به مکمل‌های ورزشی افزوده می‌شود. کاهش درد عضلانی و بهبود عملکرد ورزشی از مزایای مصرف ال کارنیتین ال تارتارات است.

ال کارنیتین فرم فعال بیولوژیکی استاندارد کارنیتین است که در بدن انسان، بعضی مواد غذایی و مکمل‌ها یافت می‌شود. استیل-ال-کارنیتین و ال-کارنیتین دو نوع از کارنیتین هستند که بیش از بقیه مورد استفاده قرار گرفته و مزیت‌هایی برای سلامتی دارند.

ال آرژنین چیست ؟

ال آرژنین نوعی اسید آمینه است که در ساخت پروتئین نقش داشته و به عضله‌سازی کمک می‌کند. این آمینو اسید به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و از طریق رژیم غذایی نیز می‌توان آن را برای بدن تامین کرد. گاهی اوقات نیاز بدن یک فرد به ال-آرژنین بیش از مقداری می‌شود که بدن قابلیت تولید آن را دارد یا از رژیم غذایی می‌توان دریافت کرد. این مسئله بیشتر برای افراد مسن، اشخاص مبتلا به برخی بیماری‌های خاص و همچنین ورزشکاران حرفه‌ای ممکن است پیش آید. در این صورت می‌توان از مکمل ال آرژنین استفاده نمود. همچنین مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین نیز مزایایی دارد که به آن نیز خواهیم پرداخت.

 ال آرژنین

نقش ال آرژنین در بدن ما چیست؟

ال آرژنین در مرحله رشد و همچنین سلامت انسان نقش مهمی را ایفا می‌کند. این اسید آمینه در ساختار اکثر پروتئین‌های بدن نقش داشته و فعالیت‌های متفاوتی را کنترل و حفاظت می‌نماید. L-arginine همچنین تولید نیتریک اسید را در بدن افزایش داده و به این طریق به گشاد شدن رگ‌های خونی و بهبود گردش خون در بدن کمک می‌کند. تحریک هورمون رشد نیز از دیگر عملکردهای مهم ال آرژنین در بدن است. کمبود آرژنین در بدن با ایجاد التهاب می‌تواند مرتبط باشد.

مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین

مصرف همزمان این دو مکمل ممکن است مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

 • متابولیسم و اکسیداسیون چربی‌ها را بهبود بخشد
 • توانایی فرد را در عملکرد ورزشی بالا ببرد
 • در تحریک هورمون رشد موثر باشد
 • سیستم ایمنی را تقویت نموده و به ترمیم زخم‌ها پس از جراحی و … کمک کند

ترکیب ال آرژنین و ال کارنیتین را ممکن است در برخی از مکمل‌های ورزشی نیز پیدا کنید که اغلب به صورت ویال خوراکی عرضه می‌شوند. در مطالعات هیچ نوع تداخل دارویی بین ال آرژنین و ال کارنیتین گزارش نشده است. به هر حال ترکیب این دو ماده با یکدیگر ممکن است با برخی داروها مثل وارفارین، انسولین، سیلدنافیل، داروهای کاهنده قند خون و فشار خون تداخل داشته باشد. بنابراین در این زمینه باید با پزشک مشورت شود.

مزیت مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین با یکدیگر بیش از هر چیز در چربی‌سوزی و لاغری است.

 مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین

فرق ال کارنیتین و ال آرژنین

ال کارنیتین از مشتقات اسیدهای آمینه است و چنانچه گفتیم از ترکیب لیزین و متیونین حاصل می‌شود. در حالی‌که ال آرژنین خود نوعی آمینو اسید به شمار می‌آید. ال کارنیتین و ال آرژنین هر دو در بدن ساخته شده و در مواد غذایی نیز یافت می‌شوند و در چربی‌سوزی می‌توانند موثر باشند. اما نقش ال کارنیتین در چربی‌سوزی بیش از ال آرژنین است. ال آرژنین بیشتر برای افزایش انرژی، بهبود جریان خون و افزایش قد در کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما مصرف عمده ال کارنیتین در چربی سوزی‌ است. به هر حال این دو ماده مکمل هم هستند و می‌توانند اثرات بهتری در لاغری داشته باشند. البته اگر هدف کاهش وزن دارید، در کنار مصرف این دو مکمل، رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی را فراموش نکنید.

مقدار مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین چقدر باید باشد ؟

برای شروع بهتر است از دوزهای پایین این دو مکمل آغاز کرده و اگر عارضه جانبی خاصی مشاهده نشد، پس از یک هفته مقدار مصرف را افزایش دهید. دوز دقیق مصرف باید بر اساس نوع مکمل خریداری شده مورد استفاده قرار گیرد اما به عنوان مثال می‌توان روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم ال کارنیتین را همراه با ۱۰۰۰ میلی‌گرم ال آرژنین مصرف کرد.

حداکثر مقداری که برای مصرف ال کارنیتین ذکر می‌شود اغلب ۲ گرم در روز است. ال آرژنین نیز از دوز ۱.۵ تا ۲۴ گرم در روز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. برای اینکه با توجه به سن و شرایط پزشکی شما دوز دقیقی برایتان تعیین شود، بهتر است با پزشک یا مربی ورزشی خود مشورت کنید.

 بدنسازی

بهترین زمان مصرف ال آرژنین و ال کارنیتین

گفتیم که مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین اثرات چربی‌سوزی را در بدن بیشتر می‌کند. بهتر است قبل از تمرینات ورزشی از این دو مکمل استفاده نمایید. از آنجایی‌که احتمال عوارض جانبی وجود دارد، توصیه می‌شود که همراه با وعده‌های غذایی این دو مکمل را میل کنید. همچنین می‌توانید دوز مصرفی خود را به دو یا سه نوبت تقسیم کنید تا عوارض گوارشی کمتر دیده شود. اگرچه اکثر افراد با خوردن ال آرژنین و ال کارنیتین اصلا دچار عوارض گوارشی نخواهند شد. با این حال تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، سوزش سردل، اسهال، نفخ، واکنش‌های آلرژیک و مشکلات تنفسی در موارد نادر ممکن است دیده شود.

سخن پایانی

بسیاری از ورزشکاران ترجیح می‌دهند به منظور تسریع اهداف ورزشی خود از مکمل‌های بدنسازی به صورت همزمان استفاده کنند. در این مطلب در مورد مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین برای شما صحبت کردیم. این دو مکمل تکمیل‌کننده عملکرد خود در چربی سوزی هستند و در کنار ورزش کاهش وزن و لاغری را به همراه دارند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۱ میانگین: ۳.۶]

پست های مرتبط

4 نظرات
 1. فرهاد می گوید

  ال کارنیتین را با آرژنین مصرف کنیم یا سی ال ای؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   همراه سی ال ای مصرف شود

 2. 89 می گوید

  سلام مصرف هم زمان ال کارتینین و ال ارژینین مشکلی ایجاد میکنه؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه انلاین مثبت سبز

   ترکیب ال آرژنین و ال کارنیتین را ممکن است در برخی از مکمل‌های ورزشی نیز پیدا کنید که اغلب به صورت ویال خوراکی عرضه می‌شوند. در مطالعات هیچ نوع تداخل دارویی بین ال آرژنین و ال کارنیتین گزارش نشده است. به هر حال ترکیب این دو ماده با یکدیگر ممکن است با برخی داروها مثل وارفارین، انسولین، سیلدنافیل، داروهای کاهنده قند خون و فشار خون تداخل داشته باشد. بنابراین در این زمینه باید با پزشک مشورت شود.

   با تشکر از همراهی شما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :