مصرف همزمان ال کارنیتین و امگا ۳ چه مزایایی دارد ؟


6 974

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به منظور ارتقا شرایط سلامتی خود و تسریع در رسیدن به اهداف ورزشی از مکمل‌های ورزشی و غذایی در کنار یکدیگر استفاده کنند. برای اینکه متوجه شوید مصرف همزمان ال کارنیتین و امگا ۳ مزایای خاصی را به دنبال دارد یا خیر، نیاز است تا با هر دوی این مکمل‌ها بیشتر آشنا شوید؛ پس در ادامه همراه ما باشید.

ال کارنیتین چیست ؟

کارنیتین انواع مختلفی دارد که ال کارنیتین یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین نوع آن محسوب می‌شود. L-carnitine را در بازار در قالب مکمل بدنسازی به صورت قرص یا ال کارنیتین مایع به راحتی می‌توانید بیابید. ال کارنیتین از ترکیب دو آمینو اسید به نام‌های لیزین و متیونین مشتق می‌شود. نقش ال-کارنیتین در بدن به این شکل است که به تجزیه اسیدهای چرب کمک کرده و انرژی لازم را جهت تقویت سلول‌ها در اختیار آنها قرار می‌دهد. ال کارنیتین در کبد و کلیه قابلیت تولید شدن دارد و از طریق مصرف مواد غذایی یا مکمل ورزشی نیز می‌توان آن را برای بدن تهیه کرد. ال کارنیتین در بدنسازی فوایدی دارد که در اینجا مهم‌ترین آنها را برای شما عنوان خواهیم کرد:

 • کمک به چربی‌سوزی و کاهش وزن بدن مهم‌ترین دلیلی است که ورزشکاران به سراغ مصرف ال کارنیتین می‌روند.
 • مصرف ال کارنیتین پس از انجام تمرینات ورزشی سبب کاهش احساس خستگی می‌شود.
 • ال کارنیتین اکسیژن‌رسانی به عضلات را بهبود بخشیده و از این طریق موجب بهبود عملکرد ماهیچه‌ها می‌شود.

 ال کارنیتین

ال کارنیتین همچنین می‌تواند در بهبود حافظه، کاهش فشار خون، بهبود التهاب، پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی، افزایش تعداد اسپرم در مردان و … نیز موثر واقع شود اما همان‌طور که اشاره کردیم، ال کارنیتین بیشتر به دلیل تاثیر در کاهش وزن است که مورد توجه قرار می‌گیرد. مصرف همزمان ال کارنیتین و امگا ۳ ممکن است فوایدی را به همراه داشته باشد.

امگا ۳ چیست و چه فوایدی دارد ؟

اسیدهای چرب امگا ۳ ترکیبات مغذی هستند که با مصرف مواد غذایی یا قرص روغن ماهی (امگا ۳) می‌توان آنها را برای بدن تامین کرد. امگا ۳ در ساختمان دیواره سلول‌ها نقش داشته و در عین حال که منبع انرژی تلقی می‌شود، به عملکرد صحیح قلب، ریه، عروق خونی و سیستم ایمنی کمک می‌کند. ۲ نوع مهم از امگا ۳ به نام‌های EPA و DHA هستند که بیش از هر ماده غذایی در انواع ماهی‌های چرب مثل سالمون یافت می‌شوند. ALA یا اسید آلفا لینولنیک نوع دیگری از omega-3 است که فقط در منابع گیاهی مثل دانه‌ها و مغزهای موجود در آجیل وجود دارد. سطح DHA به ویژه در شبکیه چشم، مغز و سلول‌های اسپرم زیاد است. اسیدهای چرب امگا ۳ نه تنها برای انجام عملکردهای صحیح بدن مورد نیاز هستند بلکه فوایدی را هم به همراه دارند که مهم‌ترین آنها را برای شما نام می‌بریم:

 • کاهش سطح تری گلیسیرید در بدن
 • موثر در بهبود درد مفاصل در روماتیسم مفصلی
 • کاهش علائم افسردگی و اضطراب
 • بهبود سلامت بینایی و چشم
 • کاهش میزان التهاب در بدن
 • بهبود علائم آسم
 • کاهش علائم ADHD
 • پیشگیری از بیماری آلزایمر

بر اساس بعضی مطالعات امگا ۳ می‌تواند در کاهش وزن نیز موثر باشد. آیا می‌دانید مصرف همزمان ال کارنیتین با کدام مکمل ها امکان پذیر است؟

 امگا 3

مصرف همزمان ال کارنیتین و امگا ۳

کاهش وزن صرفا به دلیل کاهش مصرف کالری اتفاق نمی‌افتد؛ در این میان متابولیسم نیز نقش مهمی دارد. مصرف ال کارنیتن اگر در کنار تمرینات مداوم ورزشی و رژیم غذایی مناسب صورت گیرد، قطعا تاثیر قابل توجهی در کاهش وزن خواهد داشت. ال کارنیتین در واقع میزان چربی‌های بدن را بدون تغییر در حجم عضلات کاهش می‌دهد. نتیجه برخی از مطالعات نشان داده است که اگر مکمل ال-کارنیتین در کنار امگا ۳ مورد مصرف قرار گیرد، ممکن است اثرات بهتری در افزایش تولید انرژی و همچنین چربی‌سوزی و کاهش وزن داشته باشد.

در بعضی دیگر از تحقیقات عنوان شده است که اسیدهای چرب امگا ۳ می‌توانند فعالیت کارنیتین را در بدن افزایش داده و به استفاده بهتر از چربی‌ها برای تولید انرژی کمک کنند. از طرف دیگر اسیدهای چرب امگا ۳ در افزایش سوخت و ساز بدن نقش دارند و ال کارنیتین نیز به منظور تولید انرژی اسیدهای چرب را تجزیه می‌کند. وجود مقادیر مناسب ال کارنیتین در بدن چربی‌سوزی را افزایش داده و کاهش وزن را به دنبال خواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر مقاله: امگا ۳ باعث چاقی می شود یا لاغری ؟ را بخوانید.

تاثیر استفاده همزمان از امگا ۳ و ال کارنیتین در بیماران دیابت نوع ۲

مصرف همزمان ال کارنیتین و امگا ۳ از لحاظ تداخل دارویی مشکلی ندارد؛ یعنی اگر این دو مکمل در کنار هم مصرف شوند، در جذب یکدیگر اختلالی به وجود نیاورده و خطری را حاصل نمی‌کنند. دیابت نوع ۲ آسیب‌های متعددی را به بافت‌های مختلف بدن وارد می‌کند. در یک مطالعه اثرات ۸ هفته تمرینات ترکیبی با مصرف مکمل‌های امگا ۳ و ال‌کارنیتین بر شاخص‌های هماتولوژی زنان دیابتی نوع ۲ مورد بررسی قرار گرفت.

 ال کارنیتین و امگا 3

یافته‌های این مطالعه نشان داد که مصرف دو مکمل امگا۳ و ال‌کارنیتین در کنار تمرینات ترکیبی بر سیستم ایمنی بدن موثر است؛ به این معنا که تعداد گلبول‌های سفید را در بیماران دیابتی کاهش داده و با افزایش تعداد گلبول‌های قرمز، اکسیژن‌رسانی به بافت‌های بدن را بهبود می‌بخشد. در نتیجه این اتفاق کارایی بدن افزایش خواهد یافت و فرد کمتر در معرض ابتلا به مشکلات سلامتی قرار خواهد گرفت.

زمان مصرف قرص امگا ۳ در بدنسازی خیلی فرق نمی‌کند چه وقت باشد اما بهتر است در کنار وعده‌های غذایی و قبل از تمرین میل شود.

بهترین منابع تامین امگا ۳ و ال کارنیتین

ماهی‌ها و فرآورده‌های دریایی بهترین منابع تامین اسیدهای چرب امگا ۳ برای بدن هستند. ماهی سالمون، خال مخالی، شاه ماهی، ساردین، آنچوی و صدف مقادیر قابل توجهی از امگا سه را در خود جای داده‌اند. منابع گیاهی حاوی امگا ۳ دارای ALA هستند که از جمله غنی‌ترین آنها به دانه کتان، چیا، سویا و گردو می‌توان اشاره کرد. بهتر است قرص امگا ۳ در کنار غذاهایی که دارای چربی‌های مفید هستند مورد استفاده قرار گیرد تا جذب بهتری در بدن داشته باشد.

بسیاری از فرآورده‌های حیوانی حاوی مقادیر چشمگیری از ال کارنیتین هستند. گوشت قرمز که شامل گوشت گوساله و گوسفند می‌شود، بیشترین مقادیر ال کارنتین را در میان مواد غذایی دارد. بعضی از ماهی‌ها، مرغ، حبوبات و لبنیات نیز ال کارنیتین دارند. این ماده در غذاهای گیاهی اندک است اما در میوه‌هایی همچون آووکادو می‌توان آن را یافت.

سخن پایانی

بر اساس برخی از مطالعات می‌توان گفت که مصرف همزمان ال کارنیتین و امگا ۳ می‌تواند در کاهش وزن اثرات بهتری داشته و چربی‌سوزی را افزایش دهد. در مورد اینکه با این هدف دقیقا چه مقدار امگا ۳ و ال کارنیتین باید مصرف کنید، با پزشک مشورت نمایید. مصرف ال کارنیتین را حتی گاه می‌توان تا ۴ گرم در روز نیز افزایش داد. همچنین همه افراد بزرگسال باید روزانه حداقل ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم امگا ۳ به بدن خود برسانند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱ میانگین: ۵]

6 نظرات
 1. امیر محمد می گوید

  مربی من میگه بهترین ترکیب ال کارنتین با سی ال ای هست. درسته؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   بله درسته کنار هم بهتر نتیجه میدهد

 2. ایمان می گوید

  ال کارنیتین مایع چرا از قرص بهتره؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   به واسطه فرم محصولش می تواند جذب بهتری داشته باشد.

 3. shahroo می گوید

  سی ال ای و ال کارنیتین با هم خوبه؟ وزن کم می کنیم؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز

   بهتر است این دو مکمل را ۱ تا ۲ ساعت قبل از شروع تمرینات ورزشی خود مصرف کنید تا بهترین نتیجه‌گیری عاید شما شود. ترکیب ال کارنیتین و سی ال ای با هم موجب می‌شود تا با مصرف ال کارنیتین انرژی در بدن افزایش یافته و ساعات تمرین بیشتر شود و با مصرف سی ال ای به کاهش چربی‌های بدن کمک شود. ایده‌آل‌ترین حالت ممکن این است که L کارنیتین را با روزی ۱ گرم شروع کرده و کم‌کم به ۲ تا ۳ گرم برسانید. مقدار مصرف CLA نیز می‌تواند از ۱.۸ تا ۷ گرم در روز متغیر بوده و با مشورت مربی ورزشی در دوزهای تقسیم شده مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :