علت خارش واژن در دوران بارداری

5/5 - (1 امتیاز)

دوران بارداری که یکی از شیرین‌ ترین تجربه‌ها در زندگی یک خانم محسوب می‌شود، می‌تواند با علائم و تغییراتی که در بدن ایجاد می‌کند، باعث مشکلات و نگرانی‌های زیادی نیز شود. می‌دانیم که در دوران بارداری بدن با تغییرات هورمونی زیادی روبرو می‌شود. همین تغییرات هورمونی شرایط جسمی خاصی را برای خانم‌های باردار فراهم می‌کند. […]

با دلایل خارش واژن در دوران بارداری آشنا شوید

دوران بارداری که یکی از شیرین‌ ترین تجربه‌ها در زندگی یک خانم محسوب می‌شود، می‌تواند با علائم و تغییراتی که در بدن ایجاد می‌کند، باعث مشکلات و نگرانی‌های زیادی نیز شود. می‌دانیم که در دوران بارداری بدن با تغییرات هورمونی زیادی روبرو می‌شود. همین تغییرات هورمونی شرایط جسمی خاصی را برای خانم‌های باردار فراهم می‌کند. خارش واژن یکی از آن مشکلات بسیار رایج در دوران بارداری محسوب می‌شود. گاهی این خارش به همراه ترشحات و حساسیت‌های رحم همراه است که بسیار ناخوشایند هستند. البته این خارش و ترشحات در تمام دوران زندگی یک خانم وجود دارد، اما این مشکل می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که حتما باید بررسی و درمان شود. ما در این مقاله از مجله مثبت سبز سعی کرده ایم تا به علت‌ها و نحوه درمان خارش واژن در دوران بارداری بپردازیم. تا پایان ما را همراهی کنید.

شرایط و مشکلات رحم

رحم یک زن محیطی بسیار مرطوب و حساس دارد که باید به نظافت و سلامت آن توجه ویژه‌ای شود. یک خانم در طول زندگی‌اش، مخصوصا بعد از شروع روابط جنسی، باید حداقل یک ‌بار در سال برای چکاب رحم به پزشک خود مراجعه کند. تقریبا باید بگوییم که همه خانم‌ها در طول زندگی حداقل برای یک‌ بار مشکلات رحم را تجربه خواهند کرد. بروز کیست‌های رحمی، افتادگی دهانه رحم، عفونت‌های متفاوت و چسبندگی رحم از جمله اختلالات رحم زنان هستند. اما یکی از رایج ‌ترین معضلات خانم‌ها خارش رحم به شمار می‌رود. اما خارش واژن در دوران بارداری بسیار رایج است. معمولا خارش واژن با ترشحات رنگی یا بی‌رنگ همراه می‌شود که هر کدام دلیل خاص خود را دارد. این موضوع زمانی نگران‌ کننده می‌شود که بدانید به دلیل شرایط جسمی خود در بارداری نمی‌توانید هر دارویی را مصرف کنید.

دلایل خارش واژن در بارداری

خارش واژن در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی بدن امری کاملا طبیعی به شمار می‌رود. البته این مشکل همچنین  می‌تواند نشانه وجود یک بیماری یا مشکل در بدن باشد. در هر صورت به دلیل حساسیت بالای دوران بارداری این موضوع حتما باید توسط پزشک معالجتان بررسی ‌شده و آزمایش‌های مربوط انجام شود. اما ما در ادامه شما را با شایع ‌ترین دلایل بروز این مشکل در دوران بارداری آشنا خواهیم کرد.

Multi-sanostol-plus-zinc
بهترین مولتی ویتامین مخصوص کودکان
قیمت: 165.000 تومان
قیمت با تخفیف:129.000 تومان
Multi-sanostol-plus-zinc
بهترین مولتی ویتامین مخصوص کودکان
قیمت اصلی: 165.000 تومان
قیمت با تخفیف: 129.000 تومان

حساسیت به محصولات بهداشتی

بهتر است بدانید که در دوران بارداری محیط واژن تغییرات زیادی می‌کند. بنابراین حساسیت دیواره رحم بسیار بیشتر می‌شود. شاید جالب باشد که بدانید، مصرف محصولات بهداشتی که قبلا به ‌راحتی استفاده می‌کردید می‌توانند باعث بروز حساسیت و در نتیجه خارش واژن در دوران بارداری شوند. بنابراین خوب است که در دوران بارداری محصولاتی مانند صابون، شامپو و محصولات بهداشتی دیگر را با دقت بیشتری انتخاب کنید. بهترین انتخاب مواد شوینده برای یک خانم باردار می‌تواند محصولات ضد حساسیت باشد.

وجود باکتری در واژن

عفونت باکتریایی واژن از شایع ‌ترین دلایل خارش واژن در دوران بارداری و البته در حالت عادی برای یک خانم محسوب می‌شود. عفونت‌های باکتریایی انواع مختلفی دارند. بسته به نوع عفونت باکتریایی درمان آن نیز متفاوت است. اما بهتر است بدانید که در بیشتر موارد اگر درمان عفونت‌های باکتریایی در خانم باردار به موقع آغاز نشود حتی می‌تواند منجر به زایمان زودرس یا سقط‌ جنین شود. در مواردی نیز منجر به تولد نوزادی با وزن کم خواهد شد. بنابراین درمان عفونت‌های باکتریایی در همان ابتدا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما علائم وجود عفونت‌های باکتریایی واژن در دوران بارداری عبارت‌اند از:

 • ترشحات مات یا خاکستری ‌رنگ
 • خارش
 • سوزش
 • قرمزی ناحیه دور واژن
 • بوی بد ترشحات مخصوصاً زمان رابطه جنسی

وجود باکتری در واژن

عفونت مخمر

عفونت مخمر واژینال عفونتی است که توسط مخمر (نوعی قارچ) ایجاد می‌شود. در حقیقت عدم تعادل طبیعی مخمر و باکتری مفید واژن باعث رشد زیاد مخمر در محیط واژن می‌شود. مختل شدن تعادل PH واژن در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی از شایع ‌ترین دلایل بروز این عفونت است. در واقع بالا بودن میزان هورمون استروژن در دوران بارداری باعث می‌شود که سلول‌های واژن، گلیکوژن بیشتری تولید کنند؛ در نتیجه شرایط برای رشد سریع قارچ آماده می‌شود؛ که این موضوع باعث بروز خارش واژن در دوران بارداری خواهد شد. از دیگر علت‌های عفونت‌های مخمری می‌توان به مصرف آنتی ‌بیوتیک و رابطه جنسی در دوران بارداری اشاره کرد که به ‌طور کلی حتی در حالت عادی نیز pH عادی واژن را به هم می‌زنند. اما برخی از علائم عفونت مخمر واژینال عبارت ‌اند از:

 • درد هنگام مقاربت
 • درد یا سوزش با ادرار
 • قرمزی، خارش، سوزش یا درد واژن و تورم مهبل
 • ترشحات واژن به شکل سفید خاکستری و ضخیم شبیه پنیر

خشکی واژن

خشکی واژن

یکی از دلایل شایع خارش واژن در دوران بارداری، خشکی واژن است. البته خشکی واژن در دوران یائستگی نیز از جمله مشکلات رایج به شمار می‌رود. این موضوع به دلیل تغییرات هورمونی شدید در بدن به وجود می‌آید. علت اصلی خشکی واژن در دوران بارداری، کاهش هورمون استروژن است. در حقیقت هورمون استروژن باعث حفظ ترشحات واژن و در نتیجه باعث حفظ سلامتی آن می‌شود. با کاهش هورمون استروژن در بدن یک خانم باردار و یا حتی شیرده رطوبت و روانی رحم کاهش پیدا می‌کند. خشکی واژن می‌تواند باعث مشکلات زیادی در هنگام رابطه جنسی برای خانم به وجود آورد. شایع‌ترین علائم خشکی واژن عبارت ‌اند از:

 • خارش شدید
 • درد و سوزش یا حتی خونریزی هنگام رابطه جنسی
 • مشکل در رسیدن به ارگاسم
 • مشکلات دستگاه ادراری مانند سوزش ادرار، تکرر ادرار و یا عفونت‌های ادراری
 • رنگ ‌پریدگی و یا روشن شدن بافت نازک واژن

عفونت های ادراری

می‌دانید که رحم دقیقا در بالای مثانه قرارگرفته است. هر چه در دوران بارداری جنین در رحم بزرگ ‌تر شود، به مثانه فشار بیشتری وارد می‌شود. این فشار مضاعف به مثانه باعث مشکل در خروج ادرار شده و می‌تواند خانم باردار را دچار انواع عفونت‌های ادراری کند. این عفونت‌های اداری همراه با خارش واژن در دوران بارداری هستند. عفونت‌های ادراری در صورت درمان نشدن به جنین آسیب می‌زنند. از جمله علائم شایع عفونت‌های ادراری عبارت‌اند از:

 • خارش و سوزش واژن
 • درد در ناحیه لگن
 • تکرر ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • درد در زمان ادرار
 • درد در هنگام رابطه جنسی

کلستاز بارداری

کلستاز مشکلی ست که در آن پوست دچار خارش شدید می‌شود. علت اصلی بروز کلستاز و خارش بدن، تجمع نمک‌های صفراوی در بدن است. اما در دوران بارداری به دلیل کشیده شدن پوست بدن، کلستاز تا حدی می‌تواند طبیعی تلقی شود. اما هنگامی ‌که خارش قسمت‌های مختلف بدن شدید شود، می‌تواند نشانه بروز کلستاز کبدی باشد. در این هنگام در دوره بارداری در واقع جریان نمک‌های صفراوی به ‌اندازه و شکل مناسبی در دستگاه گوارش ترشح نمی‌شود و در بدن تجمع پیدا می‌کند. بهتر است که با شدید شدن خارش بدن حتما به پزشک مراجعه کنید؛ چرا که ممکن است پزشک با بررسی شرایط کبدتان با سزارین، زایمان زودتر از موعد انجام دهد. اما علائم کلستاز بارداری عبارت‌اند از:

 • خارش همیشگی بدون وقفه و غیر قابل ‌تحمل بدن
 • تشدید شدن خارش در شب
 • خارش شدید کف دست ‌و پا
 • زردی پوست و سفیدی چشم
 • تیره شدن رنگ ادرار
 • مدفوع بی ‌رنگ
 • حالت تهوع
 • کاهش اشتها

درمان خارش واژن در بارداری

همان ‌طور که دقت کردید دلایل خارش واژن در دوران بارداری بسیار متفاوت بود. قبل از اینکه بخواهید درمانی انجام دهید حتما باید دلیل اصلی آن مشخص شود؛ چرا که هر کدام درمان متفاوت و مختص خود را دارند. برای مثال عفونت‌های قارچی و باکتریایی داروهای مختص خود را دارند که حتما باید توسط پزشک تجویز شوند. دقت کنید که اگر درمان عفونت‌های قارچی و باکتریایی به ‌درستی انجام نشود می‌تواند باعث مشکلات زیادی برای جنین شده و یا حتی منجر به سقط ‌جنین شود. جدای از این موارد درمان پزشکی، چند راهکار خانگی ساده می‌تواند به شما در کنترل و تحمل خارش واژن در دوران بارداری کمک کند. این موارد عبارت ‌اند از:

 • استفاده از کمپرس جوش ‌شیرین: می‌توانید زمانی که در حمام هستید با مقداری آب و جوش ‌شیرین واژن خود را شستشو دهید.
 • کمپرس آب سرد: شستشو و یا کمپرس با آب سرد می‌تواند تا حد زیادی خارش واژن را کنترل کند.
 • پوشیدن لباس‌های زیر نخی: تا حد امکان در دوران بارداری حتما از لباس‌های زیر نخی و البته گشاد استفاده کنید تا جریان هوا به واژن برسد. این کار مانع رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در ناحیه واژن می‌شود.
 • کاهش استرس: بهتر است بدانید که استرس داشتن تا حد زیادی خارش واژن را افزایش می‌دهد. انجام یوگا یکی از بهترین راه‌های کنترل استرس در دوران بارداری به شمار می‌رود.
 • استفاده از محصولات بهداشتی ضد حساسیت و ملایم: از آنجایی‌ که محیط واژن یک خانم باردار به دلیل تغییرات زیاد حساس می‌شود، خوب است که تمام محصولات بهداشتی خود را تغییر دهید و انواع ملایم و ضد حساسیت آن را انتخاب کنید.

سخن پایانی

تغییرات هورمونی در دوران بارداری تا حد زیادی باعث به وجود آمدن برخی اختلالات و مشکلات برای خانم‌ها می‌شود. یکی از این اختلالات شایع خارش واژن در دوران بارداری محسوب می‌شود. این مشکل در دوران بارداری عمدتا به دلیل افزایش هورمون پروژسترون و کاهش استروژن است. این موضوع تعادل PH ناحیه واژن را به هم می‌ریزد. البته خارش واژن می‌تواند به دلیل عفونت‌های قارچی و باکتریایی نیز باشد. در صورت شدید شدن خارش حتما به پزشک خود مراجعه کنید تا دلیل اصلی آن مشخص شود. با وجود مشکل جسمی حاد در کنار خارش واژن، برای کاهش آسیب به جنین باید درمان را به ‌سرعت آغاز کنید.

مطالب مرتبط
بحث و تبادل نظر
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها