چه چیزهایی با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شود ؟


4 1,347

عفونت HPV یک عفونت ویروسی است که معمولا موجب رشد پوست یا غشای مخاطی شده و زگیل تناسلی را بوجود می‌آورد. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد که بعضی از آنها پرخطر و بعضی دیگر کم‌خطر به حساب می‌آیند. زگیل تناسلی به دلیل شباهت ظاهری در بسیاری موارد با برخی دیگر از بیماری‌های مقاربتی اشتباه گرفته می‌شود؛ از این رو تشخیص زگیل تناسلی را تنها به دست یک پزشک مجرب باید سپرد. با مطالعه این مطلب با مشخصات زگیل تناسلی بیشتر آشنا خواهید شد. خوشبختانه با استفاده از پماد یا قرص درمان زگیل تناسلی امروزه این بیماری به ویژه در مراحل اولیه به سهولت قابل درمان است.

تشخیص زگیل تناسلی با توجه به علائم

بسیاری از افراد مبتلا به HPV هیچ علامتی نداشته و حتی خود نمی‌دانند که به این ویروس مبتلا هستند. ضایعاتی شبیه به زگیل، شایع‌ترین علامت ابتلا به اچ پی وی است. همان‌طور که اشاره کردیم، HPV بیش از ۱۰۰ نوع دارد و علائم هر یک از آنها کمی با یکدیگر متفاوت است. تنها برخی از انواع اچ پی وی سبب ایجاد زگیل تناسلی می‌شود. بعضی از تیپ‌های زگیل تناسلی پرخطر بوده و منجر به سرطان خواهند شد. زگیل‌هایی که بر اثر HPV ممکن است ایجاد شوند، می‌توانند به یکی از صورت‌های زیر باشند:

 • تک زگیل
 • زگیل‌های خوشه‌ای
 • ظاهری شبیه به گل کلم

 تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

همان انواعی از HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند، می‌توانند در دهان و گلو نیز ایجاد زگیل کنند. علائم زگیل تناسلی در بسیاری موارد شبیه به بعضی بیماری‌های دیگر است:

فرق HPV با تبخال تناسلی

ویروس هرپس سیمپلکس ۲ نوع دارد که یک نوع موجب تبخال دهانی شده و نوع دیگر تبخال تناسلی را ایجاد می‌کند. همانند HPV تبخال تناسلی نیز ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد یا علائم آن آنقدر خفیف باشد که اصلا به چشم نیاید. علائم تبخال تناسلی به شرح زیر است:

 • علائمی شبیه به آنفولانزا شامل تورم غدد، تب، لرز و سردرد
 • احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در محل عفونت
 • درد و خارش در ناحیه تناسلی
 • برجستگی‌های قرمز و تاول‌هایی که ممکن است ترشح نیز داشته باشند
 • پادرد یا کمردرد
 • سوزش ادرار

برای اطلاعات بیشتر مقاله: آیا زگیل تناسلی همان تبخال تناسلی است ؟ را بخوانید.

زگیل تناسلی و تبخال تناسلی هر دو می‌توانند بدون هیچ علامتی باشند. در تبخال تناسلی معمولا زخم‌ها و تاول‌ها ترشحاتی از خود دارند و خارش و درد پس از ابتلا به عفونت مشاهده می‌شود، حال آنکه رایج‌ترین علامت تشخیص زگیل تناسلی را فقط وجود زگیل‌ها می‌توان دانست.

تبخال تناسلی

جوش ناحیه تناسلی با HPV چه فرقی دارد؟

هم خانم‌ها و هم آقایان ممکن است به جوش تناسلی مبتلا شوند. آکنه ژنیتال یکی از انواع این جوش‌ها است که انتقال آن از راه جنسی نیست و عامل بوجود آورنده آن نیز التهاب، ترشح بیش از حد سبوم و عفونت فولیکول‌های مو در ناحیه تناسلی است. جوش تناسلی به ویژه اگر چرکی باشد، اغلب سر سفید بوده و در صورت لمس دردناک به نظر می‌رسد در حالی‌که زگیل تناسلی چنین خصوصیتی ندارد.

تفاوت سیرینگوما با زگیل تناسلی

سیرینگوما غده‌ای بی‌خطر و خوش‌خیم است که بیشتر در پایین پلک و بالای گونه‌ها بوجود می‌آید. عامل سیرینگوما رشد بیش از حد سلول‌ها از غدد عرق است. سیرینگوما عموما به شکل برجستگی‌های ریز به رنگ زرد یا قهوه‎‌ای به چشم می‌خورد و گاه در ناحیه تناسلی نیز بوجود آمده و این شک و شبه را ایجاد می‌کند که شاید زگیل تناسلی باشد. البته تشخیص زگیل تناسلی از سیرینگوما برای پزشک اصلا سخت نیست. این عارضه معمولا بدون درد و خارش بوده و اکثر افراد فقط به دلیل زیبایی اقدام به درمان آن می‌کنند.

کراتوز سبورئیک را با HPV اشتباه نگیرید

کراتوز سبورئیک نیز غده‌ای غیر سرطانی و بی‌خطر بوده که به رنگ سفید، قهوه‌ای، برنزه و سیاه ممکن است دیده شود. این غده ممکن است برآمده بوده و با زگیل تناسلی اشتباه گرفته شود. کراتوز سبورئیک اغلب روی شکم، سینه، صورت، گردن، دست و دیگر قسمت‌هایی که در معرض آفتاب هستند، بوجود می‌آیند اما با این حال در ناحیه تناسلی نیز ممکن است ایجاد شوند. گاه کراتوز سبورئیک اصلا شاید هیچ نوع برجستگی را ایجاد نکند در حالی‌که زگیل تناسلی اگر به شکل زگیل قابل مشاهده باشد، دارای برجستگی بوده و کاملا قابل حس کردن است. چنانچه پیشتر نیز اشاره کردیم، تشخیص زگیل تناسلی را باید حتما به دست یک پزشک متخصص بسپارید تا با دیگر بیماری‌ها و عارضه‌ها اشتباه گرفته نشود.

زگیل تناسلی ممکن است هفته‌ها و ماه‌ها پس از برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده در بدن به صورت نهفته بوده و هیچ نشانه‌ای نداشته باشد. زمانی که سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می‌شود، این ویروس خود را نشان می‌دهد.

سبورئیک

پاپول مرواریدی در آلت تناسلی مردان

پاپول‌‎های مرواریدی برجستگی‌های کوچکی به رنگ پوست هستند که در کلاهک آلت تناسلی مردانه بوجود می‌آیند و خطری برای فرد ندارند. پاپول‌های مرواریدی از طریق رابطه جنسی منتقل نشده و واگیردار نیستند. تشخیص زگیل تناسلی از پاپول مرواریدی اصلا سخت نبوده و پزشک به راحتی این کار را انجام می‌دهد. معمولا هیچ نوع درمان خاصی برای پاپول مرواریدی در مردان نیاز نیست و این عارضه به مرور زمان خودبخود از بین می‌رود.

 پاپول

تشخیص زگیل تناسلی از خال در ناحیه تناسلی

گاه ممکن است ظاهر شدن یک یا چند خال در اندام تناسلی این تصور را بوجود آورد که شاید فرد به زگیل تناسلی مبتلا شده است. خال در هر نقطه‌ای از بدن از جمله قسمت تناسلی می‌تواند ایجاد شود. به دلیل امکان سرطانی شدن بعضی از خال‌ها در صورت رشد خال باید فورا به پزشک مراجعه کرد اما زگیل تناسلی معمولا به راحتی از خال‌هایی که در این ناحیه ایجاد می‌شوند، قابل تشخیص است.

فرق اسکین تگ یا منگوله پوستی با HPV

اسکین تگ نوعی زایده پوستی است که خوش‌خیم و بدون درد بوده و از سطح پوست آویزان است. اسکین تگ بی‌خطر و بدون واگیر است و در بعضی موارد با هموروئید نیز اشتباه گرفته می‌شود. اسکین تگ‌ها بی‌رنگ بوده و در بانوان در اغلب اوقات به دلیل تغییرات هورمونی بروز می‌یابد. برای درمان این نوع زائده پوستی معمولا از لیزر استفاده می‌شود. پزشک به راحتی می‌تواند منگوله پوستی را از زگیل تناسلی تشخیص دهد.

دیگر راه های تشخیص زگیل تناسلی

اگر پزشک با مشاهده علائم زگیل تناسلی را تشخیص ندهد ممکن است از روش‌های دیگری استفاده نماید:

تشخیص زگیل تناسلی با سرکه

در این روش محلول سرکه روی نواحی تناسلی آلوده به HPV ریخته شده و آن قسمت‌ها را سفید می‌کند. در این صورت ضایعات تختی که به سهولت قابل تشخیص نیستند، قابل مشاهده خواهند شد.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان با تست پاپ اسمیر

پزشک نمونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم یا واژن را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده و ناهنجاری‌هایی که ممکن است در آینده منجر به سرطان شوند، شناسایی می‌کند تا درمان به موقع و به شکل اصولی آغاز شود.

 تست اچ پی وی

آزمایش DNA برای تشخیص اچ پی وی

این آزمایش نیز روی سلول‌های دهانه رحم صورت گرفته و به وسیله آن  DNA انواع پرخطر HPV که با سرطان‌های دستگاه تناسلی مرتبط هستند، تشخیص داده می‌شود.

راه های تشخیص زگیل تناسلی در مردان

در آقایان معمولا با توجه به علائم باید زگیل تناسلی را تشخیص داد. از روش سرکه نیز می‌توان کمک گرفت اما این روش چندان معتبر و علمی نبوده و احتمال خطا دارد. در بعضی موارد نیز می‌توان از آزمایش‌های مقعدی پاپ اسمیر کمک گرفته و نمونه جمع‌آوری شده را برای بررسی‌های بیشتر به آزمایشگاه فرستاد.

سخن پایانی

تشخیص زگیل تناسلی فقط توسط پزشک باید صورت گیرد. گاه تنها مشاهده علائم کفایت می‌کند اما در بعضی مواقع نیز نیاز به بررسی‌های بیشتری مثل انجام تست پاپ اسمیر است. پیشنهاد می‌کنیم با مشاهده هر نوع زائده در اندام تناسلی به پزشک مراجعه کنید تا به طور کامل معاینه به عمل آورده و در صورت نیاز درمان را شروع نماید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۶ میانگین: ۳.۸]

4 نظرات
 1. FFF می گوید

  اگر زگیل تناسلی را با دست لمس کنیم، ممکن است باعث زگیل دست شود؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر باعث زگیل در دست نمی شود.

 2. m.d می گوید

  من ۳ ماه پاورفیت خوردم برای زگیل تناسلی که البته خفیفه. ولی هنوز علائم وجود دارن. چه کار باید بکنم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   با متخصص مشورت نمایید شاید نیاز به بکارگیری راههای درمانی دیگر باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :