بنر شماره یک موبایل بنر شماره یک دسکتاپ

چه زمانی مولتی ویتامین بخوریم تا چاق شویم ؟

چه ترکیباتی در مولتی ویتامین باعث افزایش اشتها می شوند؟


2 10753

برای کمک به چاقی راه‌های گوناگونی به شما معرفی می‌شود که یکی از آنها استفاده از قرص چاقی موجود در داروخانه است. این قرص ها اغلب با افزایش اشتها به افزایش وزن کمک می‌کنند. در مراکز نامعتبر بعضی قرص‌ها نیز وجود دارند که از استاندارهای لازم و تاییدیه سازمان غذا و دارو برخوردار نبوده و بیش از هر چیز تنها جنبه تبلیغاتی دارند و معمولا در چاقی اثری نمی‌گذارند. بسیاری از افراد لاغر به دنبال نوع از قرص اشتها آور هستند که بی ضرر باشد و چاق شدن را نیز برای آنها میسر سازد. بعضی از اشخاص می گویند به این منظور می‌توان از مولتی ویتامین بهره گرفت. آیا چنین ادعایی صحت دارد؟ زمان مصرف مولتی ویتامین برای چاقی موضوعی است که در این مطلب به آن می‌پردازیم.

قرص مولتی ویتامین مینرال چیست ؟

مولتی ویتامین و مینرال محصولی کاملا کارآمد و کاربردی جهت جبران کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن انسان است. کمبود مواد مغذی در بیش از نیمی از افراد جامعه دیده می‌شود و مهم‌ترین دلیل آن را شاید بتوان به تغذیه نامناسب مرتبط دانست. اگر کمبود مواد مغذی در بدن جبران نشود، سیستم ایمنی به شدت ضعیف شده و عوارضی همچون کم خونی، پوکی استخوان،ریزش مو و… بوجود می‌آید. همه افراد لازم نیست حتما قرص مولتی ویتامین مینرال مصرف کنند. اما اگر شما از جمله افرادی هستید که کمبود ویتامین و املاح معدنی دارند، حتما باید استفاده از این مکمل را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

 مولتی ویتامین چیست

آیا مولتی ویتامین باعث چاقی می شود ؟

پیش از بررسی زمان مصرف مولتی ویتامین برای چاقی اجازه دهید به این پرسش پاسخ دهیم. به ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن ریز مغذی می‌گویند. کمبود بعضی از ریز مغذی‌ها در بدن به طور مستقیم در متابولیسم تاثیر گذاشته و سوخت و ساز بدن را دچار اختلال می‌کند. کاهش سطح برخی از مواد مغذی در بدن موجب چاقی یا لاغری خواهد شد. به عنوان مثال مطالعات نشان می‌دهند که افرادی که در بدن خود کمبود ویتامین D دارند، از BMI بیشتری برخوردار بوده و با افزایش چربی دور شکم، دچار افزایش وزن می‌شوند. حال آنکه بعضی دیگر از ریز مغذی‌ها وقتی سطحشان از حد طبیعی در بدن کمتر می‌شوند، بی‌اشتهایی را به دنبال داشته و سبب لاغری می‌شوند.

بر این اساس می‌توان گفت که اگر شما از لاغری مفرط رنج می‌برید، این مسئله ممکن است ریشه در کمبود نوعی ویتامین یا ماده معدنی در بدن شما داشته باشد. در این صورت با جبران کمبود این مواد مغذی از طریق مصرف مولتی ویتامین می‌توان اشتها را افزایش داده، متابولیسم را تنظیم کرد و در نتیجه چاق تر شد. بنابراین قرص مولتی ویتامین در افرادی که کمبود مواد مغذی دارند، به احتمال زیاد سبب چاقی خواهد شد. ذکر این نکته نیز ضروری است که نتایج پژوهش‌ها در این زمینه متفاوت به نظر می‌رسند و در برخی از مطالعات تاثیر مولتی ویتامین در چاقی تایید نشده است. اما شواهد عینی گاه نتایج متفاوتی نشان می‌دهند. بسیاری از مصرف کنندگان مولتی ویتامین به طور کامل تاثیر این مکمل در اشتهای خود را تایید می کنند.

زمان مصرف مولتی ویتامین برای چاقی

آیا می‌دانید بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین چه زمانی است؟ اکثریت پزشکان توصیه می‌کنند که مولتی ویتامین را همراه با وعده غذایی خود میل کنید. معمولا روی بسته بندی این نوع مکمل‌ها نیز دستور درج شده است. چرا؟ بیشتر به ۲ دلیل:

 • اول آنکه جذب بسیاری از مواد مغذی مثل ویتامین های محلول در چربی ( ویتامین A، E، D ) با مصرف در کنار غذاهایی که حاوی چربی‌های مفید هستند، افزایش می‌یابد.
 • و دوم آنکه عوارض جانبی مولتی ویتامین در حالتی که در کنار وعده غذایی مصرف می‌شود، کاهش خواهد یافت یا به طور کلی احساس نخواهد شد.
اگر شما لاغر هستید و کمبود مواد مغذی دارید، احتمالا مصرف قرص مولتی ویتامین روی اشتهای شما اثر گذاشته و با خوردن غذای بیشتر چاق تر خداهید شد. بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین برای چاقی همان در کنار وعده های غذایی یا کمی پیش از شروع غذا خوردن می‌تواند باشد.

زمان مصرف مولتی ویتامین

چه ترکیباتی در مولتی ویتامین باعث چاقی می شود ؟

 

کمبود هر نوع ویتامین و ماده معدنی می‌تواند در عملکرد صحیح بدن شما تاثیر منفی بگذارد. اما در این میان بعض از ریز مغذی‌ها بیش از بقیه در متابولیسم نقش دارند که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم:

ویتامین های گروه ب

کلیه ویتامین‌های موجود در این گروه که شامل ویتامین ب۱، ب۲، ب۳، ب۵، ب۶، ب۷، ب۹ و ب۱۲ می‌شوند، در سوخت و ساز بدن نقش دارند. این گروه از ویتامین‌ها محلول در آب بوده و در افزایش انرژی، کمک به رفع کم خونی، عملکرد اعصاب و…نقش دارند. اگر کمبود این ویتامین‌ها در بدن وجود داشته باشد، متابولیسم دچار اختلال می‌شود. با مصرف مولتی ویتامین و جبران کمبود این ریز مغذی‌ها اشتها بیشتر شده و فرد چاق‌تر خواهد شد.

ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می‌رسد که مولتی ویتامین قرص چاقی نیست و با این هدف نباید به سراغ مصرف آن رفت. ضمنا اگر کسی با مصرف مولتی ویتامین دچار افزایش اشتها شود، افزایش وزن حاصله آنقدر زیاد و چشمگیر نخواهد بود. پس با هدف چاقی، هرگز مولتی ویتامین نخورید.

چنانچه قصد چاق شدن ندارید و مولتی ویتامین موجب افزایش اشتهای شما می‌شود چه می‌توانید بکنید؟ به این منظور این مکمل را کمی پیش از خواب یا همراه با آخرین وعده غذایی خود میل کنید. در این حالت احتمال افزایش اشتها به حداقل می‌رسد.

زینک ( روی)

یکی از مهم‌ترین املاح معدنی مورد نیاز بدن زینک نام دارد. کمبود این عنصر نیز در متابولیسم اثر منفی داشته و همچنین با اختلال در حس چشایی و بویایی اشتها را کاهش می‌دهد. بنابراین اگر قرص زینک بخورید یا مولتی ویتامینی مصرف کنید که در ترکیباتش زینک وجود داشته باشد، همزمان با جبران کمبود این ماده احتمالا افزایش اشتها را تجربه خواهید کرد. با خوردن غذای بیشتر، افزایش وزن حاصل خواهد شد.

 خرید مولتی ویتامین مینرال

نحوه مصرف مولتی ویتامین برای چاقی

همان طور که اشاره کردیم بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین برای چاقی همراه با غذا یا کمی پیش از آن است. مولتی ویتامین‌ها معمولا روزانه یک بار باید مورد مصرف قرار بگیرند. این مکمل را در قالب قرص، کپسول، قرص جوشان، شربت و قطره می‌توانید در داروخانه‌ها بیابید. خرید مولتی ویتامین نیازی به نسخه پزشک ندارد.

آیا چاقی از عوارض مولتی ویتامین است ؟

خیر، افزایش وزن و چاقی با مصرف مولتی ویتامین برای همه افراد بوجود نمی‌آید. معمولا تنها زمانی با خوردن این محصول دچار افزایش اشتها می‌شوید که نسبت به ترکیبات موجود در آن در بدن خود کمبود داشته باشید. اگر می‌خواهید عوارض مصرف مولتی ویتامین و مینرال را بدانید، این موارد عبارتند از:

 • اختلالات گوارشی
 • حالت تهوع
 • سردرد و سرگیجه
 • گرفتگی عضلانی
 • تنگی نفس
 • واکنش های آرژیک

اما نگران نباشید زیرا احتمال بروز این عوارض بسیار اندک است و معمولا تنها زمانی دیده می‌شود که فرد بیش از اندازه آنها را مورد مصرف قرار دهد. مصرف مولتی ویتامین اگر سنجیده و روی اصول باشد، اغلب فرد هیچ عارضه‌ای تجربه نخواهد کرد.

گفتار پایانی

زمان مصرف مولتی ویتامین برای چاقی را در این مطلب شرح دادیم. اگر مایل به چاقی نبوده و با مصرف این مکمل دچار افزایش اشتها می‌شوید، آن را قبل از خواب بخورید. دقت داشته باشید که از مولتی ویتامین به عنوان قرص چاقی نباید استفاده نمود زیرا کارایی این قرص تنها جبران کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن است. آیا شما با خوردن مولتی ویتامین اشتهایتان تغییری می‌کند؟

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۶ میانگین: ۴.۴]
منبع activeiron

پست های مرتبط

2 نظرات
 1. آیناز م می گوید

  من چند بار از مثبت سبز مولتی ویتامین و لوازم بهداشتی خریدم ولی خیلی راضی بودم

 2. آشنا می گوید

  فارماتون پیدا میشه یا تقلبیه؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :