مکمل آمینو چه فوایدی دارد؟

4.5/5 - (4 امتیاز)
اگر بدنسازی انجام می‌دهید حتما می‌دانید که یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های ورزشی مکمل آمینو است. می‌دانید این مکمل چه ترکیباتی دارد و دقیقا چگونه در عملکرد ورزشی شما تاثیر می‌گذارد؟ آمینو اسیدها بلوک‌های سازنده پروتئین بوده و عضله سازی بدون وجود آنها امری غیر ممکن است.
از شما دعوت می‌کنیم به تماشای این ویدیو بنشینید:
پخش ویدیو

آمینو اسیدها بلوک‌های سازنده پروتئین‌ها بوده و در کمک به عضله‌سازی و رشد ماهیچه‌ها حرف اول را می‌زنند. اسیدهای آمینه در 3 گروه ضروری، نیمه ضروری و غیر ضروری جای می‌گیرند. در این مطلب ابتدا شما را با آمینو اسیدها بیشتر آشنا می‌کنیم و بعد فواید مکمل آمینو در بدنسازی را برای شما شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

آمینو اسید چیست و چند نوع دارد؟

اسیدهای آمینه به عنوان ساختار تشکیل دهنده پروتئین نقش‌های عمده‌ای را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به منظور ساخت پروتئین، هورمون‌ها و انتقال دهنده‌های عصبی همه ما به آمینو اسیدها نیاز داریم. اسیدهای آمینه بیش از هر چیز در مواد غذایی پروتئینی مثل گوشت قرمز، گوشت سفید و سویا یافت می‌شوند. آمینو اسیدها را می‌توان ترکیباتی آلی دانست که بیشتر از نیتروژن، کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند. قرص آمینو یکی از بهترین مکمل‌های بدنسازی برای کمک به عضله‌سازی به حساب می‌آید. چنانچه گفتیم اسیدهای آمینه در 3 طبقه‌بندی قرار می‌گیرند:

آمینو اسیدهای ضروری چه هستند ؟

بدن انسان برای رشد و عملکرد صحیح به 20 اسید آمینه مختلف نیاز دارد. همه این 20 آمینو اسید برای سلامتی مهم هستند اما تنها 9 مورد از آنها به عنوان ضروری در نظر گرفته می‌شوند. اسیدهای آمینه ضروری شامل:

  • هیستیدین
  • ایزولوسین
  • لوسین
  • لیزین
  • متیونین
  • فنیل آلانین
  • ترئونین
  • تریپتوفان
  • والین

بدن انسان قابلیت ساخت این اسیدهای آمینه را ندارد. به همین دلیل به آنها ضروری گفته می‌شود.

وقتی مواد پروتئینی مصرف می‌کنید بدن شما آنها را به اسیدهای آمینه تجزیه می‌کند. سپس برای فرایندهای مختلفی مثل عضله‌سازی یا تنظیم عملکرد سیستم ایمنی از آنها استفاده می‌شود.

  آمینو اسیدها

آمینو اسیدهای نیمه ضروری چه هستند ؟

بعضی از اسیدهای آمینه غیر ضروری در گروه نیمه ضروری‌ها قرار می‌گیرند. یعنی مثلا فقط در شرایط خاص مثل بیماری، بارداری، نوزادی و … ضروری می‌شوند. اگر بخواهیم یک مثال بزنیم مثلا می‌توانیم بگوییم که آرژنین جزء اسیدهای آمینه غیرضروری است. اما در زمان بهبود پس از یک آسیب جدی یا بیماری‌های سختی همچون سرطان، بدن نمی‌تواند به اندازه کافی این آمینو اسید را تولید کند. در این شرایط مصرف قرص ال آرژنین به افراد پیشنهاد می‌شود.

  قیمت مکمل بدنسازی

قیمت مکمل بدنسازی را در داروخانه آنلاین مثبت سبز مشاهده کنید.

آمینو اسیدهای غیر ضروری

اسیدهای آمینه غیرضروری اسیدهای آمینه‌ای هستند که بدن قابلیت تولید آنها را دارد. یعنی حتی اگر از طریق خوردن مواد غذایی آنها را به بدن نرسانیم، باز هم مشکلی ایجاد نخواهد شد. اسیدهای آمینه غیرضروری عبارتند از: آلانین، آرژنین، آسپاراژین، آسپارتیک اسید، سیستئین، اسید گلوتامیک، گلوتامین، گلیسین، پرولین، سرین و تیروزین.

مکمل آمینو چیست ؟

یکی از مکمل‌های بدنسازی پرطرفدار مکمل آمینو است. این مکمل حاوی اسیدهای آمینه ضروری و همچنین غیر ضروری بوده و در حفظ و افزایش توده عضلانی نقش دارد. این مکمل از تخریب و تجزیه ماهیچه‌ها پیشگیری کرده و در تناسب اندام نقش دارد. کاهش احساس خستگی، بهبود عملکرد ورزشی، تسریع ریکاوری و کمک به کاهش وزن از دیگر مزایای مصرف مکمل آمینو است.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید:  مکمل آمینو چیست؟

فواید مکمل آمینو در بدنسازی

در طیف وسیعی از مواد غذایی آمینو اسیدهای ضروری را می‌توان یافت. اما آنهایی که به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند اغلب ترجیح می‌دهند در قالب مکمل ورزشی نیز از مکمل آمینو بدنسازی استفاده کنند. بخشی از مهم‌ترین فواید این مکمل به شرح زیر است:

بهبود عملکرد ورزشی با مصرف مکمل آمینو

یکی از پرطرفدارترین مکمل‌های ورزشی حاوی آمینو اسیدها مکمل BCAA است. این مکمل حاوی 3 اسید آمینه ضروری به نام‌های والین، لوسیون و ایزولوسین بوده و بر اساس تحقیقات می‌توان گفت که به بهبود عملکرد ورزشی کمک می‌کند. آمینو اسیدها کمک می‌کنند تا ورزشکار در حین ورزش احساس خستگی کمتری داشته باشد و در نتیجه فعالیت و تمرینات خود را به شکل بهتری انجام دهد.

تسریع ریکاوری با مصرف مکمل آمینو

از دیگر فواید مکمل آمینو علی‌الخصوص مکمل بی سی ای ای تسریع ریکاوری و کاهش دردهای عضلانی بعد از تمرین است. در واقع با مصرف این مکمل فرد در حین انجام فعالیت‌هایی با شدت بالا کمتر متوجه فشاری که به خود وارد می‌کند، خواهد شد.

  بهبود عملکرد ورزشی

تاثیر مکمل آمینو در رشد عضلات

یکی از علت‌های اصلی که افراد را به سمت مصرف مکمل آمینو می‌کشاند، تاثیر این مکمل در رشد عضلات است. بعضی از آمینو اسیدهای موجود در مکمل آمینو مثل لوسین به سنتز پروتئین عضله پس از ورزش کمک می‌کنند. در واقع اسیدهای آمینه اجزای سازنده پروتئین هستند و برای رشد عضلانی بیش از هر چیز به مقدار پروتئین کافی نیاز است. حال این پروتئین می‌تواند از طریق مصرف مواد غذایی تامین شود یا استفاده از مکمل‌های حاوی آمینو اسید.

خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم: آیا مصرف آمینو اسید برای لاغری موثر است؟

دیگر خواص مکمل آمینو

فواید مکمل آمینو فقط به بدنسازی اختصاص ندارد. مصرف این مکمل ممکن است در موارد زیر نیز کاربردی تلقی شود:

بهبود خلق و خو و تنظیم خواب

یکی از اسیدهای آمینه ضروری که معمولا در مکمل آمینو وجود دارد، تریپتوفان است. تریپتوفان برای تولید سروتونین که یک انتقال دهنده عصبی است، ضروری به شمار می‌آید. سروتونین در تنظیم خلق و خو و خواب موثر است. به طوری‌که سطح پایین این ماده اغلب اختلال در خواب و افسردگی را در پی دارد. یک بررسی که شامل 11 مطالعه بود نشان داد که  مصرف روزانه 0.14 تا 3 گرم تریپتوفان به کاهش اضطراب و بهبود مشکلات رفتاری کمک می‌کند.

مکمل آمینو برای بهبود زخم پس از جراحی

ممکن است مکمل آمینو برای بهبود زخم افرادی که به تازگی عمل جراحی انجام داده‌اند، موثر باشد. یک مطالعه روی 243 نفر نشان داد که مصرف اسیدهای آمینه نیمه ضروری به مدت 2 هفته پس از جراحی میزان مرگ و میر و عوارض پزشکی را کاهش می‌دهد. عوارضی همچون عفونت و تجمع مایع در شکم با استفاده از مکمل آمینو پس از جراجی کمتر خواهد شد.

مصرف آمینو اسیدهای ضروری در مکمل آمینو به افراد سالمند کمک می‌کند تا پس از جراحی حجم عضلانی کمتری را از دست بدهند.

نحوه مصرف مکمل آمینو

برای بهره‌مندی از فواید مکمل آمینو باید طریقه مصرف این محصول را بدانید. در واقع باید گفت که طرز مصرف این مکمل دقیقا به هدف فرد بستگی دارد. مکمل آمینو را بیشتر در قالب قرص می‌توانید در بازار بیابید. قبل و بعد از تمرین ورزشی بهترین زمان استفاده از این مکمل ورزشی است. جهت آگاهی دقیق از طریقه مصرف ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید. همچنین بهتر است دستور روی قوطی محصول مورد نظر را مطالعه کرده و بر اساس آن اقدام نمایید. زیرا یک دستور مشخص را برای همه افراد نمی‌توان ارائه داد.

روزانه چه مقدار اسید آمینه مصرف کنیم ؟

میزان مصرف روزانه اسیدهای آمینه ضروری را بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی در جدول زیر می‌توانید ببینید. بزرگسالان به ازای هر 1 کیلوگرم از وزن خود به مقداری که در این جدول آمده است، از هر یک از آمینو اسیدهای ضروری نیاز دارند:

نام اسید آمینه ضروری مقدار توصیه شده مصرف روزانه (میلی گرم)
هیستیدین 10
ایزو لوسین 20
لوسین 39
لیزین 30
متیونین 10.4
فنیل آلانین ترکیب شده با با اسید آمینه غیر ضروری تیروزین 25
تیروزین 15
تریپتوفان 4
والین 26

برای اینکه بدانید آمینو اسیدهای ذکر شده را چه مقدار در روز باید مورد مصرف قرار دهید باید اعداد عنوان شده را در وزن خود به کیلوگرم ضرب نمایید. به عنوان مثال فردی با وزن 60 کیلوگرم باید 1200 میلی گرم ایزولوسین در روز مصرف نماید.

کلام پایانی

فواید مکمل آمینو در بدنسازی شامل کمک به عضله‌سازی، بهبود عملکرد ورزشی، کاهش خستگی و تسریع ریکاوری است. استفاده از این مکمل همچنین می‌تواند در بهبود خلق و خو و تسریع بهبود پس از انجام عمل‌های جراحی نیز مفید واقع شود. به جز اسیدهای آمینه در ترکیبات مکمل آمینو ممکن است از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز استفاده کنند. بهترین برندهای مکمل‌های آمینو را در داروخانه آنلاین مثبت سبز می‌توانید پیدا کرده و به صورت اینترنتی یا حضوری خریداری نمایید.

مطالب مرتبط
بحث و تبادل نظر
guest

20 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
علی

سلام خسته نباشید
من 16 سالمه وزنم 80 کیلو هست قدم 170
قبلا چاق بودم خودمو لاغر کردم یعنی رفتم بدنسازی حدود 28 کیلو توی 6 ماه لاغر شدم الان که 80 کیلو هستم دو روز در هفته رژیمم 3‌روز غذا میخورم الان مربیم گفته تو یدونه چربی سوز با آمینو لازم داری بگیرم یا نه؟

مربی بدنسازی
مربی بدنسازی
پاسخ به  علی

سلام دوست عزیز
بهتر است به جای امینو از وی ایزوله استفاده کنید تا اگر ریزش غضله در دوره کاهش وزن داشتید برایتان جبران کند
اما مصرف امینو نیز تا حدی از ریزش عضلاتتان جلوگیری خواهد کرد
در این دوره بهتر است از سی ال ا و ال کارنیتین استفاده نمایید تا چربی سور که بیش از این اندام های داخلی فشار نیاورید
برای مشاوره تخصصی با مارشناسان ما در مثبت سبز در تماس باشید
ممنون از همراهی شما

ارسلان
ارسلان

سلام دکتر وقت بخیر ببخشید من قدم ۱۷۸ هست وزنم ۹۶ خیلی اضافه وزن دارم باشگاه هم میرم چ چیزی مصرف کنم ک باعث کاهش وزنم میشه

دکتر سیدی زاده
دکتر سیدی زاده
پاسخ به  ارسلان

سلام کاربر گرامی
اگر مشکل خاصی ندارید و ورزش هم می کنید پودر آمینو ای کاتس آلمکس توصیه می شود.
پودر ای کاتس آلمکس با داشتن انواع و اقسام آسیدهای آمینه ضروری، ال کارنیتین، کافئین، عصاره قهوه سبز و … محصولی ایده‌آل برای افزایش انرژی، استقامت و در عین حال چربی سوزی است. شما با این مکمل چندکاره می توانید به تناسب اندام برسید.
سپاس از همراهی شما

علی
علی

سلام من رودم پولیپ زا هست ولی خوشخیم میتونم آمینو پودری مصرف کنم؟؟

مریی بدنسازی
مریی بدنسازی
پاسخ به  علی

سلام دوست عزیز
میتوانید با نصف دوز درج شده روی محصول شروع کنید
و در صورت بروز ندادن مشکل دوز را افزایش دهید
ممنون از همراهی شما

امیر
امیر

سلام خسته نباشید
آیا قرص آمینو باعث ریزش مو میشود ؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  امیر

سلام دوست عزیز

در عوارض احتمالی این قرص ریزش مو قید نشده است.

امیر
امیر

سلام دکتر خسته نباشید من بوکس حرفه ای کار میکنم و میخواهم وزنم را کم کنم با کی ها از آمینو استفاده کنم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  امیر

سلام دوست عزیز
مصرف آمینو اسیدها بستگی به دوز بدن شما و میزان پروتئین موجود در آمینو بستگی دارد.

Lili
Lili

سلام من میخوام ۱۰ کیلو کم کنم،در حال ورزش هم هستم،قسمت شکم رو سفت میکنه،از حالت شل بودن در میاد؟چندتا باید استفاده کنم؟
با تشکر

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  Lili

سلام دوست عزیز
شما باید از آمینو اسیدهای به اصطلاح کات استفاده کنید.

علی ارجمندی
علی ارجمندی

سلام، امینو کات بر روی عضله سازی و بهبود ریکاوری هم تاثیرگذار هست؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  علی ارجمندی

سلام دوست عزیز
بله آمینو اسیدها روی عضله سازی و چربی سوزی نقش مهمی دارند.

سینا
سینا

سلام وقتتون به خیر من 18 سالمه 72 کیلو وزن دارم چهار ماهه بدنسازی میرم اول 65 کیلو بودم گینر مصرف کردم الان بدنم حجم معمولی و خوبی گرفته نمیخوام فقط حجم آبکی داشته باشم خواستم بپرسم من میتونم آمینو وی استفاده کنم اگر استفاده کنم حجمم بیشتر میشه یا باعث لاغرشدنم میشه؟

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی
پاسخ به  سینا

سلام دوست عزیز
بله می توانید برای حجم بهتر و با کیفیت تر عضلات از آمینو وی های حجمی و پروتئین بالا استفاده کنید.

ماشاالله گودرزی
ماشاالله گودرزی

سلام و درود. من۵۸ سال دارم . چگونه آمینو اسید مصرف کنم؟
هدف من حفظ سلامتی، عضله ، انرژی ، آرامشه. متشکرم

مشاور مکمل‌های ورزشی
مشاور مکمل‌های ورزشی

سلام دوست عزیز
روزانه تا 6 قرص( بعد هر وعده غذایی دو عدد) استفاده کنید.تاثیرگذاری امینو اسیدها همراه با فعالیت بدنی بهتر است.

kaveh
kaveh

آیا در مکمل آمینو از اسیدهای آمینه غیر ضروری هم استفاده میشه؟

مربی بدنسازی
مربی بدنسازی
پاسخ به  kaveh

سلام
بله استفاده میشه ، خیلی از مکمل ها تجمیع همه امینو هستند و بسیار برای کلیه فرآیند های بدن و به ویژه ورزش مناسب هستند.