دمنوش لاغری دمنوش لاغری

قرص ال آرژنین چه عوارضی دارد ؟

عوارض + تداخل دارویی + موارد منع مصرف قرص ال آرژنین


36 26304

ال آرژنین یک اسید آمینه است که به بدن در ساخت پروتئین کمک می‌کند. این آمینو اسید به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی مثل پروتئین‌های حیوانی و گیاهی وجود دارد. البته بدن انسان معمولا همه ال آرژنین مورد نیاز خود را به صورت طبیعی می‌سازد. یکی از مهم‌ترین فواید ال آرژنین که موجب می‌شود از آن در درمان بسیاری از بیماری‌ها مثل بیماری‌های قلبی استفاده شود، این است که این آمینو اسید به عنوان یک گشاد کننده عروق عمل کرده و رگ‌های خونی را باز می‌کند. اما آیا قرص ال آرژنین در کنار فواید خود می‌تواند عوارضی هم داشته باشد؟ عوارض مصرف قرص ال آرژنین موضوع مورد بحث در این مطلب است.

عملکرد ال آرژنین در بدن

همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم ال آرژنین نوعی آمینو اسید است. ال آرژنین ۲ عملکرد مهم را در بدن انجام می‌دهد: ۱- به ساخت پروتئین کمک می‌کند. ۲- در ساخت اکسید نیتریک نقش دارد. نخستین عملکرد مهم ال آرژنین که کمک به ساخت پروتئین است سبب می‌شود تا در عضله‌سازی و افزایش رشد و حجم عضلات موثر باشد. به همین دلیل است که بسیاری از ورزشکاران از مکمل ال آرژنین در کنار تمرینات ورزشی خود بهره می‌گیرند.

 فواید ال آرژنین

دومین عملکرد مهم ال آرژنین در بدن ساخت اکسید نیتریک است. این ماده سبب می‌شود تا با گشاد شدن رگ‌های خونی، خون به سهولت در رگ‌ها جریان پیدا کند. از این خاصیت در درمان بسیاری از بیماری‌های مثل بیماری‌های قلبی عروقی، بهبود اختلال نعوظ، فشار خون بالا و… استفاده می‌شود.

عوارض مصرف قرص ال آرژنین

به طور کلی قرص ال آرژنین مکملی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود که فواید بسیاری دارد. عوارض مصرف قرص ال آرژنین معمولا تنها زمانی رخ می‌دهد که این قرص بیش از مقدار مجاز مصرف شده و در استفاده از آن زیاده‌روی شود. البته در موارد نادر مصرف قرص ال آرژنین می‌تواند با علائم زیر همراه باشد:

حالت تهوع درد معده و اسهال

موارد فوق از جمله عوارض گوارشی هستند که ممکن است با خوردن ال آرژنین در قالب مکمل برای مصرف‌کننده ایجاد شوند. معمولا وقتی ال آرژنین در دوزهای بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد، ترشح اسید معده را افزایش می‌دهد. به همین دلیل ممکن است سوزش سر دل بوجود آمده و زخم معده و مشکلات گوارشی بیشتر شود. اما اگر ال آرژنین در مقادیری که توصیه شده است مورد مصرف قرار گیرد، معمولا هیچ نوع عارضه گوارشی مشاهده نخواهد شد؛ مگر در افرادی که معده‌های حساس دارند.

واکنش های آلرژیک

ممکن است بعضی از افراد نسبت به ال آرژنین حساسیت داشته و دچار واکنش‌های آلرژیک شوند. در این حالت شاید مشکلات تنفسی یا عوارض گوارشی مشاهده شود. همچنین افرادی که در حالت معمول مبتلا به آلرژی یا آسم هستند نیز ممکن است علائم شدیدتری از این بیماری‌ها را با مصرف ال آرژنین مشاهده کنند.

 عوارض ال آرژنین

کاهش فشار خون در بدن

از جمله عوارض مصرف قرص ال آرژنین می‌توان به کاهش فشار خون در بدن اشاره کرد. زیرا چنانچه توضیح دادیم ال آرژنین در تحریک ساخت اکسید نیتریک نقش دارد و این ماده نیز سبب تسهیل جریان خون در بدن می‌شود. به ویژه اگر فرد در کنار قرص ال آرژنین از دیگر داروهای کاهنده فشار خون استفاده کند، ممکن است عارضه پایین آمدن فشار خون بوجود آید. کاهش حساسیت به انسولین نیز از دیگر عوارضی است که با مصرف زیاد ال آرژنین ممکن است حاصلشود.

افزایش احتمال بروز نقرس در بدن

آرژنین در بدن باعث تبدیل آمونیوم که یک ماده سمی است به اوره می‌شود تا از طریق کلیه‌ها دفع آن صورت گیرد. هنگامی‌که فرد از ال آرژنین در مقادیر بالا استفاده می‌کند، با افزایش اسید اوریک در بدن احتمال بروز نقرس بیشتر می‌شود. نقرس بیماری است که مفاصل را تحت تاثیر قرار داده و التهاب و درد ایجاد می‌کند.

سردرد، التهاب مجاری تنفسی، ناهنجاری‌های خونی و تشدید علائم در افراد مبتلا به تبخال از دیگر عوارض مصرف قرص ال آرژنین است.

موارد منع مصرف ال آرژنین

مصرف قرص ال آرژنین به افراد زیر توصیه نمی‌شود:

 • کسانی که اخیرا دچار حمله قلبی شده‌اند (ممکن است برای این افراد خطر مرگ را در پی داشته باشد)
 • مبتلایان به آلرژی یا آسم
 • افراد مبتلا به تبخال یا تبخال تناسلی
 • اشخاص مبتلا به دیابت
تاکنون بررسی‌های زیادی در مورد مصرف قرص ال آرژنین برای کودکان و زنان باردار و شیرده صورت نگرفته است، بنابراین بدون تجویز پزشک نباید از این فرآورده استفاده کرد.

تداخل دارویی قرص ال آرژنین

این قرص ممکن است با داروهای زیر تداخل داشته باشد:

 • داروها، گیاهان و مکمل‌های ضد انعقاد خون: این داروها باعث کاهش لخته شدن خون می‌شوند. در این صورت احتمال افزایش خطر خونریزی وجود دارد.
 • مکمل‌ها و داروهای فشار خون: ال آرژنین خود فشار خون را پایین می‌آورد. به همین دلیل اگر در کنار داروهای کاهنده فشار خون مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است سبب کاهش بیش از حد فشار خون در بدن شود.
 • داروهای دیابت: ال آرژنین ممکن است سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد. در این میان اگر از قرص دیابت نیز استفاده شود، نیاز به تنظیم دوز دارو وجود دارد زیرا ممکن است قند خون با کاهش بیش از حد مواجه شود.
 • ایزوپروترنول: این دارو یک داروی قلبی است که مصرف آن در کنار ال آرژنین ممکن است فشار خون را به شدت پایین آورد.
 • نیترات‌ها: این دارو برای کاهش درد قفسه سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصرف همزمان آن با ال آرژنین ممکن است باعث کاهش بیش از حد فشار خون شود.
 • داروهای مدر: ال آرژنین با آمیلورید (میدامور)، اسپیرونولاکتون (آلداکتون، کاروسپیر) یا تریامترن (دیرنیم) نباید مصرف شود چون ممکن است سطح پتاسیم در بدن بیش از اندازه افزایش یابد.
 • سیلدنافیل (رواتیو، ویاگرا): این دارو برای درمان اختلال نعوظ استفاده می‌شود و مصرف همزمان آن با ال آرژنین ممکن است سبب کاهش بیش از حد فشار خون شود.

منابع غذایی ال آرژنین

عوارض مصرف قرص ال آرژنین بیشتر زمانی مشاهده می‌شود که بیش از اندازه و در دوزهای بالا مورد استفاده قرار گیرد. ال آرژنین را به صورت طبیعی نیز می‌توانید برای بدن خود تهیه کنید. به این منظور می‌توانید از خوراکی‌های زیر استفاده کنید:

 منابع ال آرژنین

 • مغزهای موجود در آجیل مثل گردو، بادام و فندق
 • دانه‌ها مثل دانه کدو تنبل
 • لبنیات مثل شیر و ماست
 • گوشت قرمز و گوشت مرغ و بوقلمون
 • غلات کامل مثل جودوسر، برنج قهوه‌ای و ذرت

روزانه چه مقدار ال آرژنین می توان مصرف کرد؟

گفتیم که در مقادیر معمول قرص ال آرژنین عموما عارضه‌ای را ایجاد نمی‌کند. اما مقادیر معمول یعنی چه؟ روزانه مجاز به مصرف چه مقدار ال آرژنین هستیم؟ عموما توصیه می‌شود که به منظور جلوگیری از بروز عوارض جانبی احتمالی مثل تهوع، اسهال و نفخ معده، دوز روزانه ال آرژنین کمتر از ۹ گرم در روز باشد. البته در مواردی که پزشک تجویز کند یا مربی ورزشی توصیه کند، این مقدار را می‌توان افزایش داد.

سخن پایانی

ال آرژنین را یک مکمل کاملا ایمن می‌توان دانست که اغلب در دوزهای بالا نیز عارضه خاصی را ایجاد نمی‌کند. اما به هر حال هر نوع دارو یا مکملی در کنار فواید خود می‌تواند عوارضی نیز داشته باشد و ما نیز در این مطلب به عوارض مصرف قرص ال آرژنین پرداختیم. بار دیگر گوشزد می‌کنیم که عوارض ذکر شده معمولا زمانی بوجود می‌آیند که این مکمل بیش از حد مجاز و توصیه شده روزانه مورد استفاده قرار گیرد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۶ میانگین: ۳.۷]
منبع Mayoclinic

پست های مرتبط

36 نظرات
 1. محمد کاهه می گوید

  ال آرژنین داروی هورمونیه؟ ممنون میشم جواب بدید و مرسی از مطالبتون

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   آرژنین یکی از آمینواسیدهای ضروری برای بدن است که بدن همه ما برای ساخت پروتئین به آن نیاز مبرم دارد. مقداری از این آمینواسید تقریباً در همه غذاهای پروتئینی که در طول روز میل می‌کنید، یافت می‌شود.

 2. مریم می گوید

  سلام وقت بخیر برای افزایش قد کودک ۱۱ ساله خوبه ؟چه عوارضی نشون میده

  1. دکتر مریم حق نژاد می گوید

   همراه محترم
   سلام
   استفاده از مکمل های حاوی آرژنین به همراه زینک، کلسیم و ویتامین دی، به صورت کوتاه مدت، تا حدودی میتواند در افزایش رشد قدی کودکان موثر باشد. اما توصیه میشود قبل از مصرف این مکمل ها با پزشک متخصص غدد مشورت فرمایید. استفاده طولانی مدت این مکمل ها میتواند سبب بروز بلوغ زودرس شود.
   متشکرم

 3. محمد می گوید

  سلام من ۲۳ سالمه می تونم این دارو بخورم ؟ و صبح حالت تهوع دارم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   دلیل استفاده از آن را مطرح نمایید. با تشکر.

   1. محمد می گوید

    سلام برای درمان لاغر

    1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

     این دارو باعث تغییر در وزن نمی شود.

 4. زهره می گوید

  سلام برای افزایش قد دختر ۱۸ساله تاثیر گذار هست؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   تاثیر ان به اثبات نرسیده. در برخی مطالعات دیده شده سطح هورمون رشد را افزایش می دهد.

 5. Haj.ali می گوید

  سلام خسته نباشید ایا این قرص برای رشد قدی پسر ۱۶ ساله مفیده؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   نام قرص را نفرمودید

 6. محمد می گوید

  وقتتون بخیر
  من ارژنین رو صبح وشب ۵۰۰میلی گرم مصرف میکنم که. روی هم میشه۱۰۰۰گرم در روز
  ،۱۸۰قدم هست ۱۶سالمه و بخاطر این در رو نوبت میخورم که داعم در بدنم باشه اون قرص ، ورزش هم میکنم ،ژنتیک خوبی هم دارم،خواستم بپرسم قدم تا۱/۹۰میرسه؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   به پزشک متخصص غدد مراجعه فرمایید.

 7. جججج می گوید

  سلام قرص ال ارژین برای افزایش قذ پسر ۱۵ ساله موثر است؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   خوبین بله اگر مستعد باشین براتون موثر هستش

 8. هادی می گوید

  سلام بنده پسری ۱۸ ساله با قد و وزن تقریبی۱۷۵cm و ۸۷kg هستم .آیا مصرف قرص ال آرژنین همراه با انجام حرکات کششی میتواند سبب رشد قد من شود ؟مثلا ۵ تا ۷سانت افزایش قد داشته باشم؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   عدد دقیق نمیتونم بگم اما روی افزایش قد شما تاثیر خواهد گذاشت‌.

 9. مهدی می گوید

  اقا عوارض این قرص چیع؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   برای پاسخ به این سوال خواهشمندم مقاله ” قرص ال آرژنین چه عوارضی دارد ؟ “ را مطالعه نمایید.
   با تشکر از همراهی شما.

 10. بهداد می گوید

  اسلام آیا دردمفاصل در این دارو چ مدت درد مفاصل دارد؟

 11. PSaed می گوید

  ایا ربطی به درد مفاصل دارد اگر دارد چه مدت طول میکشد بدن عادت کند؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   این عارضه در مورد ال آرژنین گزاش شده است. اما در مورد افرادی که آرتریت (التهاب مفاصل) دارند و تعدادی اسیدآمینه ازجمله ال آرژینین استفاده میکنند مطالعاتی وجود دارد.

 12. محمد می گوید

  سلام برای مصرف قرص ال ارزنینن (مثلا ۶ گرم یا ۷ گرم در روز) قرص هارو باید در اب حل کرد خورد یا اینکه حل نکنیم و همینطور بخوریم؟ ( چون تعداد قرص ها زیاده این سوال رو برسیدم)

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
   نیازی به حل کردن قرص ال آرژنین در آب وجود ندارد. اگر مشکل بلعیدن دارید میتوانید ال کارنیتن مایع را امتحان بفرمایید. برای مشاهده قیمت و خرید ال کارنتین در انواع مختلف لطفا اینجا کلیک کنید.
   با تشکر از شما.

 13. Amirm می گوید

  سلام خسته نباشید من قدم بلند هست ۱۷ سالمه میخوام هم یکم حجم بیارم هم بلندتر بشم بنظرتون ال ارژنین هلث اید ۱۰۰۰ مصرف کنم
  عوارضی نداره؟ هیچ مشکل جسمی و… ندارم

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   خیر عوارضی ندارد بسیار هم عالی میباشد بله با دوز هزار میتوانید شروع کنید.

 14. Ar می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  من هیچ بیماری خاصی ندارم و کاملا سالمم خواستم ال ارژین مصرف کنم که گفتن موجب عقیم شدن میشه،این حرف صحت داره؟ با خیال راحت استفاده کنم؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   خیر چنین عارضه ای ندارد.

 15. مهدی می گوید

  سلام ۱۷ سالمه، روزانه شب ها قبل خواب ۲۰۰۰ میلی گرم آل آرژنین مصرف میکنم آیا عوارضی داره؟ و اینکه دوز مصرفی من مناسب؟

  1. محمدحسین مشائی می گوید

   با سلام
   با توجه به سنه پایینه شما کمی دوزه بالا مصرف میکنید اما در کل مکمل کم خطری میباشد

  2. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   در صورت ابتلا به بیماری های چون دیابت و یا عدم تعادل الکترولیت ها و یا بیماری های کلیوی در مورد مصرف آن با پزشکتان مشورت نمایید.
   در ضمن دوز مصرفی را کاهش دهید.
   اگر هدف شما از مصرف آن رشد توده ی عضلانی نبوده و بیشتر قصد افزایش رشد قد را دارید احتمال موفقیت آن کم بوده پیشنهاد می شود برای برسی امکان رشد قد در این سن و در صورت نیاز تجویز دارو به متخصص غدد مراجعه نمایید.

 16. برديا می گوید

  سلام من ال ارژنین هزار رو چهار روزه شروع کردم و علائم الرژی تنفسی و کیپی بینی پیدا کردم میتونم ادامه بدم به مصرف ؟
  قدمم١٩۵ و ١٧ سالم هست بسکتبالیستم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گامی
   در صورت حساسیت به دارو به صورت تنگی نفس بلافاصله مصرف دارو باید قطع شود و ال آرژنین از شرکتی دیگر تهیه شود.

 17. محمدرضا می گوید

  سلام من ال آرژنین یورویتال تهیه کردم از داروخانه و مصرف کردم و بعد اینکه یک عدد مصرف کردم ۲۴ ساعت بعدش حس عجیبی بهم دست داد و خیلی عصبانی شدم روحیم عوض شد ولی بعد ۲ روز خوب شدم خواستم ببینم این مال اینه که بدنم عادت نداره یا ال آرژنین فیک بوده

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   چنین عارضه ای در مورد آن گزارش نشده است. مجدد مصرف آن را تکرار نمایید اگر دچار چنین عارضه ای شدید با ۱۹۰ تماس بگیرید و آن را گزارش دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :