آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود ؟


0 9786

ورزشکاران امروزه به دلیل داشتن رژیم غذایی خاص خود در برخی موارد مجبور به مصرف مکمل‌های بدنسازی می‌شوند. این مکمل‌ها با توجه به مواد تشکیل‌دهنده آن انواع بسیار متفاوتی دارند. در بسیاری از موارد مصرف مکمل‌ها کمک بسیار بزرگی برای ورزشکار محسوب می‌شوند؛ اما گاهی اوقات فرد با عوارض ناخواسته‌ای ممکن است روبرو شود. یکی از عوارض مصرف برخی از مکمل‌های بدنسازی ریزش مو است که می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد. مکمل پروتئین وی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین مکمل‌ها در بین دیگر مکمل‌هاست. گاهی فرد در سطح حرفه‌ای برای دریافت پروتئین روزانه خود مجبور به مصرف این مکمل می شود. اما این سؤال وجود دارد که آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود یا خیر. برای یافتن پاسخ این سؤال تا پایان با ما در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید.

ریزش مو و دلایل آن

هر رشته جداگانه مو از الیاف پروتئین تشکیل‌شده است، به این معنی که برای رشد به یک مقدار کافی پروتئین نیاز دارد. این مقدار معین پروتئین را باید از منابع خوب پروتئینی از رژیم غذایی خود دریافت کنیم. ریزش مو سر دلایل بسیار متفاوتی دارد. دلایلی مانند: کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها، استرس، مشکلات هورمونی، ژنتیک و مصرف برخی از داروها.

در میان ورزشکاران و بدنسازانی که از انواع مختلف مکمل‌های بدنسازی استفاده می‌کنند، استفاده از برخی مکمل‌های بدنسازی را نیز باید جزء یکی از دلایل ریزش مو دانست. برای مثال مصرف بیش‌ازحد مکمل‌های هورمونی به دلیل برهم زدن سطح هورمون طبیعی بدن، به‌مرور باعث ایجاد ریزش مو می شود. در این راستا سؤالی که معمولا ایجاد می شود این است که آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود یا خیر.

خوب است بدانید ریزش مو می‌تواند یکی از نگران‌کننده‌ترین اختلالات برای یک فرد باشد. البته گاهی فرد به دلیل داشتن رژیم‌های غذایی بسیار بد و دریافت نکردن عناصر حیاتی بدن خود را در معرض ریزش مو قرار می‌دهد. دقت کنید که نباید ریزش مو خود را در وهله اول به مکملی که مصرف می‌کنید نسبت دهید. بلکه باید با انجام آزمایش مختلف دلیل ایجاد آن را فهمیده و درمان درست را آغاز کنید.

 خرید پروتئین وی

پروتئین وی چیست؟

جالب است بدانید که پروتئین وی همان پروتئین موجود در آب پنیر است. این مایع همان آبی است که روی ماست قرار دارد و گاهی افراد با ناآگاهی آن را دور می‌ریزند. مکمل پروتئین وی در سطح جهانی به‌عنوان پرمصرف‌ترین مکمل شناخته‌شده است.

 انواع آمینواسیدهای موجود در انواع پروتئین وی‌ها عملا یکسان هستند. زیرا همه آن‌ها از منابع پروتئینی یکسانی به دست می‌آیند. بهتر است بدانید که خالص‌ترین و متمرکزترین شکل پروتئین وی، و البته گران‌ترین آن‌ها پروتئین وی ایزوله محسوب می شود. معمولا ورزشکاران در سطوح حرفه‌ای و یا نیمه‌حرفه‌ای این مکمل را برای افزایش حجم عضلاتشان مصرف می‌کنند.

انواع طعم‌های مختلف این مکمل در بازار موجودند. البته اغلب پروتئین‌های وی طعم دار، خوشمزه نیز هستند و می‌توان با آن دستور پخت های خوشمزه‌ای تهیه کرد. اما گاهی سؤال ایجاد خواهد شد که آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود یا خیر؟ ما پیش از پرداختن به جواب این سؤال در ادامه به بررسی فواید این مکمل می‌پردازیم.

فواید مصرف مکمل پروتئین وی

شاید با مصرف شیر یا لبنیات اولین فایده‌ای که به ذهنتان خطور می‌کند، کلسیم آن‌ها است. اما پروتئین وی که یک پروتئین استخراج‌شده از شیر است، به ما ثابت می‌کند که چه فواید باارزش دیگری در مصرف لبنیات نهفته‌اند. ما در اینجا برخی از فواید مصرف مکمل پروتئین وی را نام‌برده‌ایم.

  • حجم و قدرت عضلانی را در ورزشکاران افزایش می‌دهد.
  • هم‌زمان با افزایش حجم عضلات کاهش چربی بدن را به دنبال دارد.
  • با کاهش اشتها فرد باعث کاهش وزن او می شود.
  • در درمان بیماری فشارخون مؤثر است.
  • مشکلات قلبی را تا حدی بهبود می‌بخشد.
  • با بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، در درمان بیماری آسم مؤثر است.
  • کلسترول خون را کاهش می‌دهد.
  • خواص ضد سرطانی دارد.

آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود؟

همان‌طور که قبلا اشاره‌کرده‌ایم، مصرف برخی از مکمل‌های بدنسازی باعث ریزش مو می شود. اما آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود یا خیر؟ پاسخ به این سؤال کمی دشوار به نظر می‌رسد و باید ابتدا مواد تشکیل‌دهنده یک مکمل بررسی شود.

پروتئین وی که در حقیقت همان پروتئین آب پنیر است، شامل بتالاکتوگلوبولین، آلفالاکتوگلوبولین، آلبومین سرم گاوی، ایمونوگلوبولین ها است که همه‌شان پروتئین‌های موجود در شیر هستند. شاید حتی بدون مطالعه و آگاهی هم بدانیم که همواره لبنیات را به‌عنوان یاور پوست و مو دانسته‌اند. پس پروتئین آب پنیر با به همراه داشتن پروتئین‌های موجود در شیر به‌خودی‌خود نمی‌تواند فرد را دچار مشکل ریزش مو کند.

اما نکته دیگری در مصرف این مکمل وجود دارد. در بعضی از مواقع افراد در مصرف پروتئین وی زیاده‌روی می‌کنند و البته مکمل‌های دیگری مانند مکمل‌های آمینواسید را نیز هم‌زمان مصرف می‌کنند. ازدیاد آمینواسید با توجه به مصرف پروتئین وی و مکمل آمینو اسید باعث زیادشدن هورمون توستسترون در بدن فرد شده، که اگر در این حالت سؤال اینکه آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود یا خیر پرسیده شود باید در پاسخ بگوییم که بله این مورد باعث ایجاد ریزش مو در فرد شود.

بعضی از مکمل‌های پروتئین وی ترکیبات اضافه دیگری نیز دارند. دقت کنید که دچار اوردوز آن ترکیبات نشوید. البته اگر رژیم غذایی سرشار از پروتئین دارید نیز ممکن است با اووردوز روبرو شوید.

مکمل‌هایی که باعث ریزش مو می شوند

بهتر است بدانید که دلیل اینکه یک مکمل در بدن ایجاد ریزش مو در بدن می‌کند، تأثیر آن روی هورمون تستوسترون است. بعضی از مکمل‌ها باعث ازدیاد این هورمون می‌شوند که درنتیجه باعث ایجاد ریزش مو در فرد می شود. یکی از این مکمل‌ها کراتین محسوب می شود. مصرف طولانی‌مدت کراتین می‌تواند موجب افزایش این هورمون شده و باعث ایجاد ریزش مو در ورزشکاران خواهد شد. همچنین مکمل‌های هورمونی هم به همین روش در طولانی‌مدت در فرد ایجاد ریزش مو می‌کنند.

بهترین کار مقابله با این نوع ریزش مو مصرف کوتاه‌مدت مکمل‌های بدنسازی است. یعنی پس از یک دوره مصرف باید یک وقفه بین مصرف بعدی وجود داشته باشد.

عوارض مصرف مکمل پروتئین وی

پروتئین وی که یکی از مشتقات شیر است، ممکن است در بدن برای افرادی که مشکل هضم لاکتوز دارند، مشکلات گوارشی ایجاد کند. در این شرایط بهترین کار این است که پروتئین وی ایزوله را مصرف کنید. در بعضی از افراد ممکن است عوارضی مانند شکم‌درد، تهوع، سردرد، خستگی و نفخ معده نیز ایجاد شود.

همچنین با مصرف بیش‌ازاندازه مجاز پروتئین وی شاهد جوش‌های پوستی خواهید بود. علاوه بر این همان‌طور که در بالا برای پاسخ به این سؤال که آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود یا خیر دانستیم اگر این نوع مکمل با مکمل‌های دیگر به‌طور هم‌زمان مصرف شود و با اووردوز آمینواسید روبرو شوید احتمالا دچار ریزش مو نیز می‌شوید.

همچنین برخی از محصولات دارای افزودنی‌های ناسالمی مانند شکر تصفیه‌شده هستند؛ پس اگر باانگیزه کاهش وزن این مکمل را مصرف می‌کنید حتما از نوع بدون شکر آن استفاده کنید.

رابطه مصرف پروتئین و کاهش ریزش مو

خب در بخش‌ قبل و پیش از آن به این سؤال که آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود یا خیر پاسخ داده شد. ما در اینجا می‌خواهیم از جنبه دیگری به فواید پروتئین برای مو بپردازیم. پروتئین بخش مهمی از موهای شما محسوب می شود. همچنین برای پوست و ناخن‌ها نیز مفید است. این موضوع به این دلیل است که سلول‌های مو از نوعی پروتئین به نام کراتین تشکیل‌شده‌اند که در فولیکول‌های مو ایجاد می‌شوند. پروتئین نه‌تنها باعث رشد موها می شود بلکه به تقویت تک شاخه‌های مو نیز کمک می‌کند و باعث می شود که سالم‌تر و بادوام‌تر باشند و در معرض شکستگی یا ریزش قرار نگیرند.

 البته کمبود شدید پروتئین هم‌چنین به ریزش مو منجر می‌شود. رژیم غذایی سرشار از پروتئین یا یک مکمل کامل رشد مو تنها راه برای تغذیه رشته‌های مو با پروتئین از درون است. پروتئین موجود در رژیم غذایی شما به بدن کمک می‌کند کراتین تولید کند، که برای ساختار مو اساسی است. وقتی کراتین در بدن کم می شود، رشته‌های مو بیشتر مستعد شکستن هستند. برای تغذیه مو با پروتئین، رژیمی سرشار از پروتئین باید داشته باشید. مواد غذایی سرشار از پروتئین برای مو عبارت‌اند از: انواع ماهی دریایی، تخم‌مرغ، تخم کتان و دانه‌های روغنی و بسیاری مواد غذایی دیگر.

آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود ؟

سخن پایانی

مکمل پروتئین وی به‌عنوان مکملی برای افزایش حجم عضلات بدن یک ورزشکار بسیار کاربردی است. این مکمل به‌عنوان شناخته‌شده‌ترین و البته گران‌ترین مکمل‌ها در جهان محسوب می شود. برخی از مکمل‌های بدنسازی در فرد ایجاد ریزش مو می‌کنند. این موضوع باعث شد که این سؤال پیش بیاید که آیا پروتئین وی باعث ریزش مو می شود یا خیر؟

در پاسخ باید اشاره‌کنیم مصرف به‌اندازه نیاز از پروتئین وی باعث ریزش مو در فرد نمی‌شود. اما در صورت استفاده با مکمل‌های دیگر و یا استفاده بیش‌ازحد از این مکمل احتمال ریزش مو را زیاد خواهد شد. حتما قبل از شروع مصرف مکمل‌ها در کنار هم از پزشک یا فرد آگاه بپرسید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۱]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :