بنر شماره یک موبایل بنر شماره یک دسکتاپ

آیا کلاژن باعث چاقی صورت می شود ؟

بهبود سوخت و ساز بدن با مصرف قرص کلاژن


0 8831

کلاژن فراوان‌ترین پروتئین موجود در بدن است که به جز در بافت‌های بدن در استخوان، پوست، مو و ناخن نیز یافت می‌شود. برای کمک به حفظ سلامتی بدن و بهبود زیبایی و شفافیت پوست لازم است تا سطوح کلاژن در بدن در حد مطلوب نگه داشته شود. هرچه سن بیشتر می‌شود، کلاژن‌سازی در بدن رو به کاهش می‌رود. برای اینکه این روند را کندتر کنید، می‌توانید از قرص کلاژن استفاده نمایید یا اینکه از کرم‌های کلاژن‌ساز بهره بگیرید. بسیاری از مصرف‌کنندگان مکمل‌های کلاژن در مورد ارتباط میان قرص کلاژن و چاقی صورت سوال می‌پرسند. برای بررسی این موضوع در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

کلاژن برای بدن چه می کند ؟

پروتئینِ کلاژن یک واحد سازنده اساسی در بدن است که رباط‌ها، استخوان‌ها، تاندون‌ها و پوست را به یکدیگر متصل می‌کند. کلاژن در بدن مانند یک چسب عمل می‌کند و علاوه بر این در متابولیسم نیز نقش دارد. بخشی از مهم‌ترین عملکردهای کلاژن در بدن به شرح زیر است:

  • کمک به ساخت عضلات
  • تقویت استخوان‌ها
  • بهبود سلامت مفاصل
  • کمک به جوان‌سازی پوست
  • حفظ سلامت قلب

همان‌طور که اشاره کردیم کلاژن در سوخت و ساز بدن نیز موثر است. اما آیا باعث چاقی می‌شود؟

کلاژن در پوست

چاقی صورت چگونه اتفاق می‌افتد ؟

در نتیجه افزایش وزن و چاقی بدن است که چاقی صورت حاصل می‌شود. هیچ ماده‌ یا دارویی نمی‌تواند به طور موضعی عمل نموده و تنها در چاق شدن صورت موثر باشد و در دیگر قسمت‌های بدن هیچ تاثیری نداشته باشد. حال بیایید بررسی کنیم که صورت چگونه می‌تواند چاق شود:

مصرف کالری اضافی

پیش از بررسی رابطه میان قرص کلاژن و چاقی صورت باید بدانید که چاقی تنها در صورتی پدید می‌آید که مقدار کالری که در روز مصرف می‌کنید از مقدار کالری که از طریق فعالیت می‌سوزانید، بیشتر باشد. وقتی بیش از حد کالری مصرف می‎کنید، بدن شما آن را به عنوان چربی ذخیره می‌کند. مهم نیست که این کالری اضافی از چربی، پروتئین یا کربوهیدرات بدست آید. در هر صورت بدن اگر به آن نیازی نداشته باشد، آن را ذخیره کرده و اضافه وزن بوجود می‌آورد. خوردن تنها ۵۰۰ کالری اضافی در روز موجب می‌شود تا در هر هفته حدود نیم کیلو به وزن شما افزوده شود.

سبک زندگی کم‌تحرک یکی از عوامل مهم ایجاد چاقی است. افراد با مشاغلی که به موجب آن مجبورند ساعت‌ها پشت کامپیوتر بنشینند به شدت در معرض خطر ابتلا به چاقی هستند. کلید حل این مشکل انجام ورزش در ساعات غیر کاری است.

 خرید قرص کلاژن

برای خرید قرص کلاژن به داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه کنید.

بیماری های زمینه ساز چاقی

در برخی موارد ممکن است یک بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد که مانع از کاهش وزن شما شود. اختلالات تیروئید، عدم تعادل هورمونی و اختلالات خود ایمن گاهی باعث افزایش وزن قابل توجهی می‌شوند که این افزایش وزن در صورت نیز نمود پیدا کرده و آن را چاق‌تر نشان می‌دهد. مصرف برخی از داروها مثل داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است زمینه ساز چاقی باشد.

ارتباط قرص کلاژن و چاقی

مصرف کلاژن باعث افزایش وزن نمی‌شود اما متابولیسم را بهبود می‌بخشد. کلاژن یک پروتئین است و از نظر علمی در بعضی مقالات ثابت شده که افراد را به مدت طولانی‌تری سیر نگه می‌دارد. در مطالعه‌ای که روی افراد دیابتی دارای اضافه وزن صورت گرفت مشخص شد که کلاژن هیدرولیز شده ترشح هورمون‌های سیری را در جریان خون تحریک کرده و به بیماران کمک می‌کند تا اشتهایشان کمتر شده و مدت زمان بیشتری احساس سیری کنند.

بنابراین مکمل‌های کلاژن به جای اینکه باعث افزایش وزن و چاقی صورت شوند، تا حدودی نقش سرکوب‌کننده اشتها را داشته و از کاهش وزن سالم حمایت می‌کنند. مکمل‌های کلاژن معمولا حاوی هیچ نوع هورمون، ترکیب چاق‌کننده یا کالری اضافی نیستند که چاقی صورت و بدن را به همراه داشته باشند.

کلاژنی که در مکمل‌های غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد معمولا بدون کلسترول است زیرا هیدرولیز می‌شود. در این حالت فقط پپتیدهای کلاژن باقی می‌مانند نه چیز دیگری.

نقش کلاژن در سلامت پوست

مصرف قرص کلاژن و چاقی هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. اما ممکن است برخی از افراد با مصرف این مکمل متوجه پر شدن صورت خود شوند. این مسئله چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟ قرص کلاژن از بروز چین و چروک‌های پوستی جلوگیری می‌کند، سبب نرم و لطیف شدن پوست می‌شود، از افتادگی پوست ممانعت به عمل می‌آورد و به طور کلی موجب می‌شود تا به جوان‌سازی پوست کمک شود. پس از مصرف قرص کلاژن تغییرات فاحشی در پوست حاصل می‌شود. این مکمل حتی در بازسازی سلول‌های پوستی نیز موثر است. به واسطه این تغییرات قابل توجه ممکن است فکر کنید که صورتتان چاق شده است در حالی‌که این مکمل سبب چاقی نمی‌شود.

اگر همزمان با مصرف قرص کلاژن متوجه چاقی اندام یا صورت خود شدید، علت را در عوامل دیگری باید جستجو کنید. زیرا چنانچه شرح دادیم قرص کلاژن و چاقی ارتباطی با یکدیگر ندارند و این مکمل حتی در لاغر شدن نیز می‌تواند مفید باشد.

مصرف قرص کلاژن و کمک به بهبود متابولیسم

افزایش وزن ممکن است در نتیجه متابولیسم کند در بدن اتفاق بیفتد یعنی سوخت و ساز بدن در حد مطلوب صورت نگیرد. در این حالت در کنار رژیم غذایی سالم و انتخاب یک سبک زندگی فعال می‌توانید، از قرص کلاژن نیز بهره بگیرید. کلاژن به بدن کمک می‌کند تا توده عضلانی بدون چربی بسازید. ساخت توده عضلانی بدون چربی موجب می‌شود تا کالری‌سوزی به طور موثرتری صورت گیرد و از متابولیسم مناسب حمایت شود. در این حالت کاهش وزن برای شما راحت‌تر خواهد بود.

 آثار کاهش کلاژن در پوست

راهکارهایی برای کمک به چاقی صورت

به این نکته مهم توجه داشته باشید که هیچ مکملی نیست که بتواند تنها در چاقی صورت شما اثر داشته باشد و در بقیه نقاط تغییری از لحاظ چاقی ایجاد نکند. بنابراین فریب تبلیغات دروغین برخی سازندگان مکمل‌های چاق کننده صورت را نخورید. برای چاقی صورت که البته چاقی دیگر اندام‌ها را نیز به دنبال دارد، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

  • مصرف قرص زینک یا قرص زینک پلاس
  • استفاده از ویتامین‌های گروه B
  • انجام تمرینات یوگا برای سفت کردن عضلات صورت

یک راهکار دیگر نیز این است که زیر نظر پزشک از تزریق ژل، چربی یا فیلر برای پوست صورت خود استفاده نمایید. در این حالت مسلما صورت پُرتر به نظر خواهد رسید. البته این تغییر موقتی است و پس از حدود ۱ سال دوباره صورت به حالت اولیه باز خواهد گشت.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی ارتباط میان مصرف قرص کلاژن و چاقی صورت پرداختیم. با توجه به آنچه گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که مکمل کلاژن نه تنها موجب افزایش وزن نمی‌شود بلکه در تنظیم متابولیسم و کمک به کاهش وزن نیز موثر است. بنابراین با خیال آسوده از مکمل کلاژن به منظور حفظ سلامت پوست خود استفاده نمایید. از آنجایی که این مکمل سبب کاهش چین و چروک و شفافیت پوست می‌شود، در زیباتر نشان دادن صورت شما حتما می‌تواند موثر باشد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۱۶ میانگین: ۳.۶]
منبع oneoceanbeauty

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :