بنر دوم موبایل بنر دوم دسکتاپ

بهترین ویتامین برای چاقی صورت کدام است ؟


39 100476

طی چند دهه اخیر مصرف مولتی ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی در میان مردم در حد قابل توجهی افزایش یافته است. برخی از افراد با این هدف به سراغ مصرف ویتامین‌ها می‌روند که با خوردن آنها نه تنها کمبود مواد مغذی را در بدن خود جبران نمایند بلکه به افزایش اشتهای خود نیز کمک کنند. در مقابل بسیاری از اشخاص نیز از ترس چاق شدن به سراغ مصرف مولتی ویتامین‌ها نمی‌روند. ویتامین‌ها در چاق یا لاغر شدن چقدر تاثیر دارند؟ آیا می‌توان از یک ماده مغذی به عنوان بهترین ویتامین برای چاقی صورت استفاده کرد؟ با ما همراه باشید.

تاثیر ویتامین ها در چاق یا لاغر شدن

تحقیقات در زمینه اینکه آیا ویتامین‌ها در افزایش و کاهش وزن نقش دارند یا خیر، بسیار محدود است و بنابراین از لحاظ علمی نمی‌توان به طور قطع این مسئله را تائید یا تکذیب کرد. اما به طور کلی شواهد و مطالعات محدودی که در این زمینه انجام شده حاکی از آن است که مصرف برخی از ویتامین‌ها مثل ویتامین‌های گروه B و همچنین عناصر معدنی مثل زینک موجب افزایش اشتها در بعضی از افراد می‌شود در حالی‌که همین مواد مغذی در اشتهای بعضی دیگر از اشخاص هیچ گونه تاثیری ندارد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که افزایش اشتها در پی مصرف قرص مولتی ویتامین بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که نسبت به یک ویتامین یا ماده معدنی خاص در بدن خود کمبود دارند.

چاق شدن صورت

از طرف دیگر کمبود برخی ویتامین‌ها مثل ویتامین D در بدن انسان موجب چاقی می‌شود و بنابراین با تامین این ویتامین برای بدن می‌توان به کاهش وزن کمک کرد. در این میان برخی از افراد نیز به دنبال ماده مغذی هستند که به کمک آن بتوانند به پر شدن صورت و چاق شدن آن کمک کنند. آیا چنین چیزی ممکن است؟

بهترین ویتامین برای چاقی صورت

فریب تبلیغات دروغین بعضی از شرکت‌ها و برندها را نخورید. مصرف هیچ ویتامینی نمی‌تواند فقط در یک ناحیه از بدن شما یعنی صورت تاثیر گذاشته و در بقیه قسمت‌های بدن تغییری ایجاد نکند. بنابراین ویتامین‌هایی که روی اشتها تاثیرگذار هستند می‌توانند سبب شوند تا شما مقدار ماده غذایی بیشتری را مصرف کرده و در نتیجه با افزایش کالری مصرفی دچار افزایش وزن شوید. اگر به دنبال بهترین ویتامین برای چاقی صورت هستید، باید بدانید که این ویتامین به جز صورت روی قسمت‌های دیگر بدن شما نیز می‌تواند تاثیر بگذارد. در اینجا ویتامین‌ها و املاح معدنی را که در افزایش وزن موثر هستند و صورت را نیز چاق می‌کنند، به شما معرفی می‌کنیم:

قرص زینک و چاقی صورت

زینک یا همان ماده معدنی روی در فعالیت بیش از ۳۰۰ آنزیم در بدن نقش دارد و یکی از مهم‌ترین عملکردهای آن تاثیر این عنصر در متابولیسم بدن است. افرادی که با کمبود زینک در بدن خود مواجه هستند، معمولا با خوردن قرص زینک یا زینک پلاس افزایش اشتها پیدا کرده و در نتیجه دچار افزایش وزن نیز می‌شوند. این افزایش وزن به خوبی در صورت نیز نمایان بوده و سبب پُرتر به نظر رسیدن صورت می‌شود.

ویتامین E و چاقی صورت ؟

ویتامین E بهترین ویتامین برای چاقی صورت نیست و این ادعا اصلا درست به نظر نمی‌رسد که شما بتوانید با خوردن روزانه ویتامین E دچار چاقی آن هم فقط در قسمت صورت شوید. ویتامین E از جمله ویتامین‌های محلول در چربی بوده و با خاصیت آنتی اکسیدانی فوق‌العاده‌ای که دارد، ضد التهاب بوده و رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد. تاثیر ویتامین E روی صورت فقط از این جهت می‌تواند باشد که این ویتامین در حفظ سلامت پوست بسیار موثر است و مصرف آن به شادابی و طراوت پوست کمک می‌کند ولی خوردن این ویتامین، صورت را چاق نخواهد کرد. افراد چاقی که به سندرم متابولیک دچار هستند، با مصرف ویتامین ای می‎‌‌توانند به حفظ سلامت خود کمک کنند.

مصرف موضعی از ویتامین E روی صورت

برخی از افراد نیز توصیه می‌کنند که اگر کپسول ویتامین E را تخلیه کرده و روی صورت خود بمالید، به چاق شدن صورت خود کمک کرده‌اید. متاسفانه این سخن نیز صحیح نیست. استفاده موضعی از ویتامین E روی پوست صورت موجب شفافیت و افزایش زیبایی آن می‌تواند باشد اما در پرشدن صورت نقشی ندارد.

 ویتامین ای برای چاقی صورت

ویتامین های گروه B و چاقی صورت

کلیه ویتامین‌های گروه B در متابولیسم و سوخت و ساز بدن نقشی موثر دارند. این گروه از ویتامین‌ها شامل ویتامین B1، B2، B3، B5، B6، B7، B9 و B12 بوده و در متابولیسم کربوهیدرات‌ها، چربی‌‎ها و پروتئین‌ها و تبدیل آنها به انرژی موثر هستند. کمبود ویتامین‌های گروه ب باعث کاهش اشتهای بسیاری از افراد می‌شود و بنابراین با تامین آنها برای بدن به خصوص در قالب مکمل می‌‌توان به افزایش اشتها کمک کرد. افزایش اشتها چاقی در همه اعضای بدن از جمله صورت را نیز در پی خواهد داشت.

ویتامین‌های گروه B در بسیاری از مواد غذایی وجود دارند اما دقت کنید که ویتامین B12 فقط در منابع حیوانی یافت می‌شود و از این رو اگر شما گیاه‌خوار هستید حتما باید قرص ویتامین B12 را در کنار رژیم غذایی خود استفاده نمایید. تخم مرغ، شیر، پنیر، گوشت قرمز و گوشت مرغ، ماهی‌هایی مثل سالمون و ساردین و سبزیجات برگ سبز تیره مثل اسفناج از بهترین منابع تامین ویتامین B محسوب می‌شوند.

کلسیم و چاقی صورت

همه می‌دانیم که کلسیم برای ساخت استخوان‌ها از هر ماده دیگری مهم‌تر است. تامین کلسیم در مقادیر کافی برای بدن موجب می‌شود تا از ضعیف شدن استخوان‌ها و عضلات صورت پیشگیری به عمل آمده و صورت شاداب‌تر و زیباتر به نظر برسد. فرآورده‌های لبنی مثل شیر، ماست و پنیر از بهترین منابع طبیعی کلسیم برای بدن هستند و اگر شما از نوع پرچرب آنها استفاده کنید، می‌توانند در چاق شدن شما تاثیرگذار باشند.

قرص فت فیس حاوی بهترین ویتامین برای چاقی صورت ؟

داشتن تائیدیه FDA در مورد قرص فت فیس تا حدودی ابهام برانگیز است. چنانچه در ابتدای این مطلب نیز اشاره کردیم، این ادعا که یک قرص یا ویتامین بتواند تنها روی یک نقطه خاص از بدن تاثیر گذاشته و آن قسمت را چاق کند، صحت ندارد. قرص فت فیس و قرص فت فست هر دو محصول یک کمپانی خارجی هستند. در قرص فت فست از هورمون رشد، مخمر آبجو، ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده شده و همچنین ادعا می‌شود که در قرص فت فیس هم مجموعه‌ای از مواد مغذی وجود دارند اما بعید به نظر می‌رسد که این قرص و قرص‌های مشابه آن بتوانند در چاقی تنها یک منطقه از بدن یعنی صورت تاثیر بگذارند.

 فت فیس

ورزش یوگا برای چاقی صورت

برخی از تمرینات یوگا می‌توانند در سفت کردن عضلات و همچنین پوست صورت مفید بوده و در نتیجه با شادابی و جوان‌سازی پوست، در پُر به نظر رسیدن صورت نیز موثر باشند. به این منظور تمرینات زیر را امتحان کنید:

 • با دست قسمت زیر چشم‌ها را به سمت بالا بکشید و به استخوان خارجی گونه اندکی فشار وارد نمایید. سعی کنید عضلات دیگر صورت تکان نخورند. این نرمش صورت در جلوگیری از چین و چروک نیز می‌تواند موثر باشد.
 • حرکات کششی چانه انجام دهید؛ به این منظور سر خود را عقب برده و چانه خود را به سمت بالا ببرید تا در عضلات کشش ایجاد شده و چانه محکم شود.
 • صورت خود را آهسته و به سمت بالا ماساژ دهید تا از افتادگی عضلات و پوست پیشگیری شود. این عمل روزانه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه باید انجام شود.

ورزش صورت

دقت کنید که در صورت مداومت در تمرینات به نتیجه دلخواه می‌رسید و در غیر این صورت در چهره شما تغییری حاصل نخواهد شد.

نتیجه گیری

با توجه به همه آنچه در این مطلب گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که بهترین ویتامین برای چاقی صورت شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌شود که به طور کلی در افزایش وزن همه قسمت‌های بدن موثر هستند و در واقع هیچ قرص یا ویتامینی قادر نیست فقط روی چاق شدن صورت تاثیر بگذارد و بقیه قسمت‌های بدن را بدون تغییر باقی بگذارد. بهترین قرص چاقی قرصی است که از ترکیبات گیاهی تشکیل شده و تاثیر مناسب روی اشتها دارد. در انتخاب قرص‌های چاقی دقت کنید تا به دلیل وجود کورتون در آنها سبب تجمع آب در بدن نشده و به این طریق چاقی کاذب و موقت به وجود نیاورند.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۸۲ میانگین: ۳.۹]

پست های مرتبط

39 نظرات
 1. آمنه می گوید

  میشه صورت را لاغر کرد اما بقیه بدن تغییری نکنه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر نمیتوان با مصرف دارو چربی موضعی را افزایش یا کاهش داد.

 2. سارا می گوید

  قرص فت فیس اثری نداره روی چاقی صورت؟

  1. ندا میرزایی می گوید

   سلام من استفاده کردم تاثیر داره خیلی هم داره . اما هم جوش آورد هم موی صورت و هورمون مردانه رو بالا برد در حدی که نازایی فیبروم اختلال قاعده گرفتم و تا آخر عمرم باید قرص هورمون زنانه بخورم که هم گرونه هم خسته کننده هم سخت پیدا میشه. دوستم هم تنبلی کبد گرفت بعد از این قرص .

 3. کیاشمشکی می گوید

  آیا با تزریق ژل میشه به چاق شدن صورت کمک کرد؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   ژل به ذخیره شدن چربی در ناحیه ی صورت کمکی نمی کند اما خودش نقش حجم دادن و پرکردن صورت را ایفا میکند.

 4. براتی می گوید

  سلام ببخشید مولتی ویتامین برای پوست مفیده یا تاثیر خاصی نداره؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   به دلیل دارا بودن ویتامین سی، ویتامین های گروه بی، زینک و … بله موثر است.

 5. لاهوری می گوید

  مولتی ویتامین صورت را چاق می کنه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   خیر چنین تاثیری ندارد. به طور کلی هیچ دارویی این تاثیر را ندارد.

   1. Sara می گوید

    پس چرا من مولتی ویتامین میخورم، انقد اشتهام باز میشه دکتر؟

    1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

     سلام کاربر عزیز
     در مطالعات تاثیر ویتامین ها و مواد معدنی در افزایش اشتها به اثبات نرسیده است اما در بین مصرف کنندگان افرادی هستند که بیان می کنند اشتهایشان افزایش یافته است.

 6. بهار می گوید

  چرا با وجود اینکه تناسب اندامم خوبه ولی صورتم لاغره؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   فرم های صورت مختلفی در بین افراد وجود داره و قطعا فرم صورت شما استخوانی است.

 7. لاهوری می گوید

  از پاسخ های صادقانه شما متشکر

 8. paria می گوید

  بعد از کرونا با اینکه خفیف گرفتم، ۵ کیلو وزن کم کردم. آیا وزنم بر می گرده و صورتم دوباره مثل قبل میشه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   به احتمال زیاد برمیگردد میزان تجمع چربی در صورت به زنتیک فرد بستگی دارد.

   1. نامور می گوید

    ورزش برای چاقی صورت میتونه مفید باشه؟

    1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

     سلام کاربر عزیز
     خیر مستقیما تاثیری ندارد. اما ورزش از آن جهت که بدون رژیم لاغری باعث مصرف چربی های قسمتهای دیگر بدن و نه صورت میشود امکان دارد در سلامت پوست مفید باشد.

 9. صابر می گوید

  تزریق چربی یا ژل به صورت برای چین و چروک، در چاق به نظر رسیدن صورت موثره؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   بله قاعدتا موثر می باشد.

 10. نیلوفر زمانی می گوید

  با سلام. وقتی رژیم چاقی می گیرم، صورتم آخرین ناحیه است که چاق می شود. چرا؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   این مساله به زنتیک فرد بستگی دارد.

 11. Saraa می گوید

  عزیزم میشه اسم مولتی ویتامینتو بگی که باعث افزایش اشتها شده

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد می کنم مقاله بهترین شربت اشتها آور بزرگسالان کدام است ؟ را مطالعه کنید.

 12. خانیپور می گوید

  من میخواستم برای چاقی صورت فیلر تزریق کنم اما بهم گفتن که وقتی اثر فیلر از بین میره ممکنه پوستت افتاده تر بشه. درسته این حرف دکتر؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   در این مورد با متخصص پوست مشورت نمایید.

 13. سارا می گوید

  سلام ۱۷ سالمه و من کلا وزنم ایده آل نیست با توجه به شاخص توده ی بدنی خیلی کمتر است حتی از ۱۸ کمتره باید چی کار کنم دکتر

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   با سلام خدمت شما
   وزن تون و قدتون رو نفرمودین
   اما بهتر هستش یک چکاب بدین تا میزان فاکتور های بدنی تون سنجیده بشه
   اما مکمل هایی که برای افزایش وزن هستند مثل بیگ مس برند مگنوم ، گین اپ برند کارن ، مس برند نوتری مد ، تانک مس مگنوم میتواند افزایش وزن خوبی رو به شما بدهند.

 14. Arezo می گوید

  چرا میگن قرص فت فست عوارض داره چون من ی مدت استفتده کردم تاثیرم داشت ترسوندند دیگه نخوردم

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   این دارو تایید شده نمی باشد.

 15. آروین می گوید

  قرص چاقی بدن گین آپ خوبه عوارض نداره؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   با سلام خدمت شما
   گین اپ قرص چاقی نداره پودر هستش و چند برند مختلف داره خود نام گین اپ اسم مکمل هستش و اسم برند نیست. برای خرید میتوانید به سایت مون قسمت مکمل های ورزشی – افزایش وزن مراجعه فرمایید.

 16. حسن می گوید

  دکتر جان هیکلم خوبه حتی شکم هم دارم ولی صورتم و زیرچشام و گونم لاغره

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   مصرف پودر کلاژن رجینتا به همراه مولتی وینامین رو به شما پیشنهاد میکنم.

   1. الهه می گوید

    سلام خانم دکتر خسته نباشی عزیزم من‌صورتم خیلی لاغره زیرچشام‌ گودبیشترازهمه همین عذابم میده سنم‌۲۷ وزنم ۵۰ میشه یه پودریافرص ردین ک صورتم خوب پربشه

    1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

     با سلام
     مصرف پودر کلاژن بصورت دوره ای و یا مصرف مکمل های غذایی کوچک مثل گین اپ ها و مصرف مولتی ویتامین میتونه کمک تون کنه.

   2. الهه می گوید

    اقای دکتر من ک ۲۷ سالمه وزنم ۵۰ اازلاغریه صورتم خسلی عذاب میکشم این پودر کلاژن ک نوشتین عوارض نداره واسه چاقی صورت خوبه؟

    1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

     سلام
     خیر بسیار هم مفیده و اصلا ضرری ندارد در ضمن مکمل های ترکیبی مثل گین اپ و انترا میل هم در کنار غذا میتوانید مصرف کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :