بهترین ویتامین برای چاقی صورت کدام است ؟

0 6,685

طی چند دهه اخیر مصرف مولتی ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی در میان مردم در حد قابل توجهی افزایش یافته است. برخی از افراد با این هدف به سراغ مصرف ویتامین‌ها می‌روند که با خوردن آنها نه تنها کمبود مواد مغذی را در بدن خود جبران نمایند بلکه به افزایش اشتهای خود نیز کمک کنند. در مقابل بسیاری از اشخاص نیز از ترس چاق شدن به سراغ مصرف مولتی ویتامین‌ها نمی‌روند. ویتامین‌ها در چاق یا لاغر شدن چقدر تاثیر دارند؟ آیا می‌توان از یک ماده مغذی به عنوان بهترین ویتامین برای چاقی صورت استفاده کرد؟ با ما همراه باشید.

تاثیر ویتامین ها در چاق یا لاغر شدن

تحقیقات در زمینه اینکه آیا ویتامین‌ها در افزایش و کاهش وزن نقش دارند یا خیر، بسیار محدود است و بنابراین از لحاظ علمی نمی‌توان به طور قطع این مسئله را تائید یا تکذیب کرد. اما به طور کلی شواهد و مطالعات محدودی که در این زمینه انجام شده حاکی از آن است که مصرف برخی از ویتامین‌ها مثل ویتامین‌های گروه B و همچنین عناصر معدنی مثل زینک موجب افزایش اشتها در بعضی از افراد می‌شود در حالی‌که همین مواد مغذی در اشتهای بعضی دیگر از اشخاص هیچ گونه تاثیری ندارد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که افزایش اشتها در پی مصرف قرص مولتی ویتامین بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که نسبت به یک ویتامین یا ماده معدنی خاص در بدن خود کمبود دارند.

چاق شدن صورت

از طرف دیگر کمبود برخی ویتامین‌ها مثل ویتامین D در بدن انسان موجب چاقی می‌شود و بنابراین با تامین این ویتامین برای بدن می‌توان به کاهش وزن کمک کرد. در این میان برخی از افراد نیز به دنبال ماده مغذی هستند که به کمک آن بتوانند به پر شدن صورت و چاق شدن آن کمک کنند. آیا چنین چیزی ممکن است؟

بهترین ویتامین برای چاقی صورت

فریب تبلیغات دروغین بعضی از شرکت‌ها و برندها را نخورید. مصرف هیچ ویتامینی نمی‌تواند فقط در یک ناحیه از بدن شما یعنی صورت تاثیر گذاشته و در بقیه قسمت‌های بدن تغییری ایجاد نکند. بنابراین ویتامین‌هایی که روی اشتها تاثیرگذار هستند می‌توانند سبب شوند تا شما مقدار ماده غذایی بیشتری را مصرف کرده و در نتیجه با افزایش کالری مصرفی دچار افزایش وزن شوید. اگر به دنبال بهترین ویتامین برای چاقی صورت هستید، باید بدانید که این ویتامین به جز صورت روی قسمت‌های دیگر بدن شما نیز می‌تواند تاثیر بگذارد. در اینجا ویتامین‌ها و املاح معدنی را که در افزایش وزن موثر هستند و صورت را نیز چاق می‌کنند، به شما معرفی می‌کنیم:

قرص زینک و چاقی صورت

زینک یا همان ماده معدنی روی در فعالیت بیش از ۳۰۰ آنزیم در بدن نقش دارد و یکی از مهم‌ترین عملکردهای آن تاثیر این عنصر در متابولیسم بدن است. افرادی که با کمبود زینک در بدن خود مواجه هستند، معمولا با خوردن قرص زینک یا زینک پلاس افزایش اشتها پیدا کرده و در نتیجه دچار افزایش وزن نیز می‌شوند. این افزایش وزن به خوبی در صورت نیز نمایان بوده و سبب پُرتر به نظر رسیدن صورت می‌شود.

ویتامین E و چاقی صورت ؟

ویتامین E بهترین ویتامین برای چاقی صورت نیست و این ادعا اصلا درست به نظر نمی‌رسد که شما بتوانید با خوردن روزانه ویتامین E دچار چاقی آن هم فقط در قسمت صورت شوید. ویتامین E از جمله ویتامین‌های محلول در چربی بوده و با خاصیت آنتی اکسیدانی فوق‌العاده‌ای که دارد، ضد التهاب بوده و رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد. تاثیر ویتامین E روی صورت فقط از این جهت می‌تواند باشد که این ویتامین در حفظ سلامت پوست بسیار موثر است و مصرف آن به شادابی و طراوت پوست کمک می‌کند ولی خوردن این ویتامین، صورت را چاق نخواهد کرد. افراد چاقی که به سندرم متابولیک دچار هستند، با مصرف ویتامین ای می‎‌‌توانند به حفظ سلامت خود کمک کنند.

مصرف موضعی از ویتامین E روی صورت

برخی از افراد نیز توصیه می‌کنند که اگر کپسول ویتامین E را تخلیه کرده و روی صورت خود بمالید، به چاق شدن صورت خود کمک کرده‌اید. متاسفانه این سخن نیز صحیح نیست. استفاده موضعی از ویتامین E روی پوست صورت موجب شفافیت و افزایش زیبایی آن می‌تواند باشد اما در پرشدن صورت نقشی ندارد.

 ویتامین ای برای چاقی صورت

ویتامین های گروه B و چاقی صورت

کلیه ویتامین‌های گروه B در متابولیسم و سوخت و ساز بدن نقشی موثر دارند. این گروه از ویتامین‌ها شامل ویتامین B1، B2، B3، B5، B6، B7، B9 و B12 بوده و در متابولیسم کربوهیدرات‌ها، چربی‌‎ها و پروتئین‌ها و تبدیل آنها به انرژی موثر هستند. کمبود ویتامین‌های گروه ب باعث کاهش اشتهای بسیاری از افراد می‌شود و بنابراین با تامین آنها برای بدن به خصوص در قالب مکمل می‌‌توان به افزایش اشتها کمک کرد. افزایش اشتها چاقی در همه اعضای بدن از جمله صورت را نیز در پی خواهد داشت.

ویتامین‌های گروه B در بسیاری از مواد غذایی وجود دارند اما دقت کنید که ویتامین B12 فقط در منابع حیوانی یافت می‌شود و از این رو اگر شما گیاه‌خوار هستید حتما باید قرص ویتامین B12 را در کنار رژیم غذایی خود استفاده نمایید. تخم مرغ، شیر، پنیر، گوشت قرمز و گوشت مرغ، ماهی‌هایی مثل سالمون و ساردین و سبزیجات برگ سبز تیره مثل اسفناج از بهترین منابع تامین ویتامین B محسوب می‌شوند.

کلسیم و چاقی صورت

همه می‌دانیم که کلسیم برای ساخت استخوان‌ها از هر ماده دیگری مهم‌تر است. تامین کلسیم در مقادیر کافی برای بدن موجب می‌شود تا از ضعیف شدن استخوان‌ها و عضلات صورت پیشگیری به عمل آمده و صورت شاداب‌تر و زیباتر به نظر برسد. فرآورده‌های لبنی مثل شیر، ماست و پنیر از بهترین منابع طبیعی کلسیم برای بدن هستند و اگر شما از نوع پرچرب آنها استفاده کنید، می‌توانند در چاق شدن شما تاثیرگذار باشند.

قرص فت فیس حاوی بهترین ویتامین برای چاقی صورت ؟

داشتن تائیدیه FDA در مورد قرص فت فیس تا حدودی ابهام برانگیز است. چنانچه در ابتدای این مطلب نیز اشاره کردیم، این ادعا که یک قرص یا ویتامین بتواند تنها روی یک نقطه خاص از بدن تاثیر گذاشته و آن قسمت را چاق کند، صحت ندارد. قرص فت فیس و قرص فت فست هر دو محصول یک کمپانی خارجی هستند. در قرص فت فست از هورمون رشد، مخمر آبجو، ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده شده و همچنین ادعا می‌شود که در قرص فت فیس هم مجموعه‌ای از مواد مغذی وجود دارند اما بعید به نظر می‌رسد که این قرص و قرص‌های مشابه آن بتوانند در چاقی تنها یک منطقه از بدن یعنی صورت تاثیر بگذارند.

 فت فیس

ورزش یوگا برای چاقی صورت

برخی از تمرینات یوگا می‌توانند در سفت کردن عضلات و همچنین پوست صورت مفید بوده و در نتیجه با شادابی و جوان‌سازی پوست، در پُر به نظر رسیدن صورت نیز موثر باشند. به این منظور تمرینات زیر را امتحان کنید:

  • با دست قسمت زیر چشم‌ها را به سمت بالا بکشید و به استخوان خارجی گونه اندکی فشار وارد نمایید. سعی کنید عضلات دیگر صورت تکان نخورند. این نرمش صورت در جلوگیری از چین و چروک نیز می‌تواند موثر باشد.
  • حرکات کششی چانه انجام دهید؛ به این منظور سر خود را عقب برده و چانه خود را به سمت بالا ببرید تا در عضلات کشش ایجاد شده و چانه محکم شود.
  • صورت خود را آهسته و به سمت بالا ماساژ دهید تا از افتادگی عضلات و پوست پیشگیری شود. این عمل روزانه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه باید انجام شود.

ورزش صورت

دقت کنید که در صورت مداومت در تمرینات به نتیجه دلخواه می‌رسید و در غیر این صورت در چهره شما تغییری حاصل نخواهد شد.

نتیجه گیری

با توجه به همه آنچه در این مطلب گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که بهترین ویتامین برای چاقی صورت شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌شود که به طور کلی در افزایش وزن همه قسمت‌های بدن موثر هستند و در واقع هیچ قرص یا ویتامینی قادر نیست فقط روی چاق شدن صورت تاثیر بگذارد و بقیه قسمت‌های بدن را بدون تغییر باقی بگذارد. بهترین قرص چاقی قرصی است که از ترکیبات گیاهی تشکیل شده و تاثیر مناسب روی اشتها دارد. در انتخاب قرص‌های چاقی دقت کنید تا به دلیل وجود کورتون در آنها سبب تجمع آب در بدن نشده و به این طریق چاقی کاذب و موقت به وجود نیاورند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.