بهترین پروتئین وی کدام است بهترین پروتئین وی کدام است

ال آرژنین را با چه مکملی مصرف کنیم ؟

مصرف همزمان ال آرژنین و کراتین


زمان خواندن تقریبی مقاله : 10 دقیقه
31 13278

بسیاری از بدنسازان و ورزشکاران ترجیح می‌دهند مکمل‌های بدنسازی را همزمان با یکدیگر استفاده کنند تا اهداف ورزشی خود مثل عضله‌سازی، چربی‌سوزی، افزایش وزن و… را تسریع نمایند. ال آرژنین نوعی اسید آمینه است که در بدن ساخته شده و در بعضی از غذاها مثل مواد پروتئینی به وفور یافت می‌شود. این آمینو اسید در افزایش انرژی، عضله‌سازی، بهبود عملکرد ورزشی، افزایش ترشح هورمون رشد، بهبود اختلال نعوظ در مردان و کاهش وزن می‌تواند موثر باشد. ابتدا اجازه دهید شما را با ال آرژنین بیشتر آشنا کنیم و بعد مصرف همزمان ال آرژنین و کراتین ، ال آرژنین و ال کارنیتین ، ال آرژنین و پروتئین وی و دیگر مکمل‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 خرید قرص ال آرژنین

برای خرید قرص ال آرژنین همین حالا کلیک کنید.

ال آرژنین چیست ؟

ال آرژنین یک اسید آمینه است که به بدن در ساخت پروتئین کمک می‌کند. این آمینو اسید به طور طبیعی در برخی مواد غذایی مثل پروتئین‌های گیاهی و حیوانی همچون لبنیات، گوشت، مرغ، ماهی و آجیل وجود دارد و به صورت مکمل ورزشی نیز می‌توان از آن استفاده کرد. ال آرژنین همچنین به دفع آمونیاک از بدن کمک کرده و ترشح انسولین را نیز تحریک می‌کند. علاوه بر اینها بدن انسان از آرژنین برای ساخت اکسید نیتریک استفاده می‌کند که در بهبود جریان خون در بدن نقش دارد. بخشی از مهم‌ترین مزایای استفاده از ال آرژنین برای بدن شامل موارد زیر است:

 • کمک به رشد قدی کودکان و نوجوانان
 • بهبود اختلال نعوظ
 • موثر در بهبود مشکلات قلبی

مکمل ال آرژنین به عنوان نوعی آمینو اسید می‌تواند فواید زیر را برای ورزشکاران داشته باشد:

 • افزایش حجم عضلات
 • کمک به چربی‌سوزی و کاهش وزن
 • تسریع زمان ریکاوری پس از ورزش
 • افزایش انرژی در بدن

 ال آرژنین چیست ؟

مصرف همزمان ال آرژنین با کدام مکمل ؟

برخی از مکمل‌های غذایی و ورزشی را می‌توان همزمان با مکمل ال آرژنین مورد استفاده قرار داده و از مزایای آنها بهره گرفت:

مصرف همزمان ال آرژنین و ال کارنیتین

ال کارنیتین از مشتقات اسیدهای آمینه است یعنی دو آمینو اسید به نام‌های لیزین و متیونین با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا آن را بسازند. بیشترین مزیتی که به ال-کارنیتین نسبت داده می‌شود، خاصیت آن در چربی‌سوزی است. از طرف دیگر چنانچه اشاره کردیم ال آرژنین نیز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین سوخت و ساز چربی‌ها را در بدن بهبود بخشیده، عملکرد ورزشی را ارتقا می‌دهد و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت خواهد کرد. اگر می‌خواهید ال آرژنین و ال کارنیتین را همزمان با یکدیگر استفاده کنید، بهتر است از دوزهای پایین (مثلا روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم از هر کدام) شروع کرده و کم‌کم مقدار مصرف را افزایش دهید.

حداکثر مقدار مصرف پیشنهاد شده برای ال کارنیتن و ال آرژنین به ترتیب روزانه ۲ گرم و ۲۴ گرم است اما عموما توصیه می‌شود برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی بیش از ۹ گرم در روز از مکمل ال آرژنین استفاده نکنید.

 قیمت مکمل بدنسازی

در داروخانه آنلاین مثبت سبز قیمت مکمل بدنسازی را ببینید.

مزایای استفاده همزمان از ال آرژنین و کراتین

در پاسخ به این سوال که مصرف همزمان ال آرژنین با کدام مکمل ممکن است باید کراتین را نیز معرفی کنیم. ۳ آمینو اسید به نام‌های L-arginine، ال متیونین و گلیسین کراتین را به وجود می‌آورند. محققان دریافته‌اند که کراتین در ترکیب با آرژنین و سایر اسیدهای آمینه می‌تواند خروجی بهتری را از عملکرد ورزشی ورزشکاران داشته باشد. به زبان ساده‌تر اگر کراتین را به تنهایی مصرف کنید، نسبت به زمانی که همراه با ال آرژنین استفاده شود، مزایای کمتری دارد. افزایش توده عضلانی بدون چربی، کاهش آسیب‌های ورزشی پس از تمرینات، تولید انرژی بیشتر و به طور کلی بهبود عملکرد ورزشی از مزایای مصرف ال آرژنین و کراتین در کنار یکدیگر است.

ال آرژنین و کراتین

فواید مصرف همزمان ال آرژنین و پروتئین وی

پروتئین وی از محبوب‌ترین مکمل‌های بدنسازی به شمار می‌آید که بدون اغراق می‌توان گفت در افزایش حجم ماهیچه‌ها و عضله‌سازی حرف اول را می‌زند. این نوع پروتئین که به نام آب پنیر نیز معروف است، از شیر بدست می‌آید. مصرف همزمان پروتیئن وی و آرژنین می‌تواند سنتز پروتئین را بیشتر کرده و در عضله‌سازی و بهبود عملکرد ورزشی تاثیر بیشتری داشته باشد. اما از طرف دیگر باید به این نکته نیز دقت کنید که معمولا در مکمل‌های پروتئین whey اسید آمینه ال آرژنین وجود دارد. بنابراین ممکن است سطح این ماده در بدن بیش از مقدار مجاز شده و احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر شود. از این رو توصیه می‌کنیم که پیش از هرگونه اقدام برای مصرف ال آرژنین و پروتئین وی در کنار یکدیگر با پزشک یا مربی بدنسازی خود مشورت نمایید.

ال آرژنین و امگا ۳

ترکیب اسیدهای چرب امگا ۳ و آرژنین در پیشگیری از بروز عفونت بسیار موثرتر از زمانی است که هر یک به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند. این دو مکمل هنگامی‌که به بیمارانی که عمل جراحی انجام داده‌اند داده می‌شود، اثرات ضد التهابی فراوانی داشته و احتمال بروز عفونت در زخم‌ها را تا ۵۰% کاهش می‌دهد. با این حال پس از جراحی‌ها بدون مشورت با پزشک از ال آرژنین و امگا ۳ استفاده نکنید.

امگا 3

مصرف آرژنین و ویتامین C در کنار هم

علاوه بر اینکه ال آرژنین و کراتین یا دیگر مکمل‌های بدنسازی که از آنها نام بردیم را می‌توانید همزمان با هم استفاده کنید، برخی از مکمل‌های غذایی مثل ویتامین ث نیز همراه با آرژنین مزایای قابل توجهی دارند. گفتیم که ال آرژنین سطح نیتریک اسید را در بدن افزایش می‌دهد. این ماده با گشاد کردن رگ‌های خونی موجب بهبود جریان خون در بدن می‌شود. از سوی دیگر ویتامین C نیز با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی و مقابله با رادیکال‌های آزاد سبب افزایش سطح نیتریک اسید در بدن می‌شود. به این ترتیب جریان خون در رگ‌ها با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد و به بهبود مشکلات قلبی-عروقی کمک می‌شود.

اگر می‌خواهید ال آرژنین و ویتامین C را همزمان با هم مصرف کنید، روزانه ۳ تا ۵ گرم آرژنین و ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین سی بخورید. البته مقدار دقیق مصرف بهتر است توسط پزشک تعیین شود.

استفاده همزمان از ال آرژنین و ویاگرا

ویاگرا (سیلدنافیل) پرکاربردترین و بهترین دارویی است که توسط پزشکان جهت بهبود اختلال نعوظ در آقایان تجویز می‌شود. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که اگر ال آرژنین و ویاگرا همزمان با هم مورد استفاده قرار گیرند، مزایای بهتری در رفع اختلال نعوظ می‌توانند داشته باشند. اما از طرف دیگر باید به این نکته دقت کرد که اگر همزمان با هم از این دو دارو استفاده کنید، ممکن است فشار خون در حد قابل توجهی در بدن کاهش یابد. بنابراین هرگز توصیه نمی‌شود که بدون مشورت با پزشک از ال آرژنین و ویاگرا همزمان با هم استفاده نمایید.

بهترین زمان مصرف قرص ال آرژنین

در بیشتر منابع آمده که ال آرژنین یک مکمل قبل از تمرین است و بهتر است نیم ساعت قبل از شروع تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار گیرد. وقتی در این زمان قرص ال آرژنین را بخورید، باعث افزایش سطح اکسید نیتریک در بدن شده و پمپاژ خون به سمت عضلات را بیشتر می‌کند. در این صورت عملکرد ورزشی بهبود یافته و استقامت بدن و ماهیچه‌‎ها نیز بیشتر می‌شود. البته توصیه ما این است که برای آگاهی از بهترین زمان مصرف قرص ال آرژنین ابتدا دستور پزشک را در نظر بگیرید و بعد به دستور روی بسته‌بندی قرصی که خریده‌اید توجه کنید.

سخن پایانی

ال آرژنین را با چه مکملی مصرف کنیم ؟ مصرف همزمان ال آرژنین و کراتین ، ال آرژنین و ال کارنیتین ، ال آرژنین و پروتئین وی با یکدیگر امکان پذیر بوده و مزایایی را در ورزش به همراه دارد. همچنین در کنار امگا ۳، ویتامین سی یا داروهای درمان اختلال نعوظ نیز ممکن است بتوانید از L-arginine استفاده نمایید. در پایان متذکر می‌شویم که برای جلوگیری از تداخل دارویی بدون مشورت با پزشک از هیچ مکملی در کنار ال آرژنین استفاده نکنید و اجازه دهید مقدار مصرف نیز توسط پزشک برای شما تعیین شود. ویژگی‌های بدنی هر فرد با فرد دیگر متفاوت بوده و شرایط سلامتی افراد نیز با هم فرق دارد، از این رو خودسرانه نباید اقدام به ترکیب مکمل‌ها با یکدیگر نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۸ میانگین: ۴]

پست های مرتبط

31 نظرات
 1. حمیدی می گوید

  ال آرژنین برای ورزشکاری که افتادگی میترال داره، خوبه یا بد؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   با سلام
   همراه گرامی مجله داروخانه انلاین مثبت ضمن تشکر از همراهی شما
   چنانچه داروی خاصی مصرف میکنید و یا مشکل خاصی دارید برای مصرف هر محصول نیاز مند تجویز و تایید پزشک متخصص خود هستید
   با تشکر

 2. صدیقه داودی می گوید

  سلام وقت بخیر برای دختر که سنش یازده سال و پنج ماه است وسن استخوانی که از مچ دستش گرفتم یک سال بیشتر از سن خودش هست آرژنین استفاده بشه یا نه تاثیری داره برای قدش الان قدش ۱۴۵ هست یک سال هم هست که آمپول هرمون رشد دکتر براش تجویز کرده ولی قرص آرژنین استفاده نشده لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر عزیز
   میتوانید به عنوان مکمل در کنار داروی تزریقی اصلی استفاده نمایید.

 3. صدیقه داودی می گوید

  سلام خدا قوت
  واسه دختری که داخل ۱۲ سنش هست و سن استخوانی ش بیشتر سنش هست قرص آرژنین تاثیر داره ؟

 4. ahoora می گوید

  برای چاق شدن کدوم مکمل ورزشی خوبه. به جز گینر چون شنیدم خیلی عوارض داره

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   می توانید از پروتئین وی استفاده کنید.

 5. علی می گوید

  آیا مصرف ellen beauty) برای مو هستش) با مکمل کراتین و آرژنین مشکل دارد؟

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   سلام دوست عزیز
   الن بیوتی محصولی است که برای پوست و مو مناسب است خیر تداخلی ندارد.

 6. پوریا می گوید

  برای لاغر شدن کدام دارو بیشترین کارایی داره ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   سوالتون خیلی کلی هستش و هیچ اطلاعاتی از خودتون ندادید تا بشه مکملی که برای شما مناسب هست رو معرفی کرد.

 7. مهدی می گوید

  سلام.از مکمل های ال آرژنین ال کارنیتین،وی و کراتین استفاده میکنم.پسر ۲۲ ساله ۱۹۲قد ۸۸.۵ وزن و توده کم حجم چربی پا و شکم دارم و در مدت ۴ روز در هفته تقریبا سنگین بدنسازی کار میکنم.آیا مصرف این ۴مکمل تداخل و اثر منفی ندارد؟

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   ال ارزنین رو قبل از خواب مصرف کنید
   ال کارنتین رو در حین تمرین
   کراتین قبل از تمرین
   وی رو بعد از تمرین
   افزایش تعداد وعده های غذایی کوچک

 8. محمد می گوید

  سلام مصرف ال ارژنین و انرژی هرب در بدنسازی مشکل نداره؟!

  1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

   سلام
   خیر ضرری ندارند و هر دو بعنوان مکمل مناسب هستند.

   1. مصطفی می گوید

    سلام کنار ال ارژنین قرص کلسیم هم مصرف بشه خوبه یا نه؟

    1. مشاور مکمل های ورزشی می گوید

     سلام
     مصرف این دو قرص خیلی مناسب و عالی هستش اما ترجیحا جدا از هم مصرف بشوند که تداخلی باهم نداشته باشند.

 9. محمدپیرهادی می گوید

  برای استقامت وعضله سازی چه مکملی پیشنهاد میکنید

  1. مجله مثبت سبز می گوید

   همراه گرامی مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز
   شما می توانید از مکمل های بتا آلانین، کافئین، پروتئین، ال کارنتین و کربوهیدرات استفاده نمایید.
   برای خرید انواع مکمل بدنسازی اصل لطفا اینجا کلیک نمایید.
   با تشکر از همراهی شما

 10. امیر می گوید

  با سلام عرض ادب، میخاستم بدونم که قرص ال ارژینین ۱۰۰۰ اخرشب قبل خواب مصرف کنیم بهتره یا صبح ؟
  و اینکه در کنار ار ارژینین قرص زینک مصرف کنیم مضر هست ؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   مصرف زینک در کنار آن ایرادی ندارد.
   همانطور که در کامنتهای قبل گفته شد در صورت وجود برخی شرایط مصرف آن باید با احتیاط صورت گیرد.

 11. اکبر می گوید

  سلام خسته نباشید ،من فعلا بدنسازی نمیرم تو خونه ورزش میکنم قرص ال ارژینین رو برای کمک به رشد قد گرفتم میخاستم بدونم مقدار مصرف در روز چند عدد باید باشه سنمم ۱۷ هستش

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی
   به دوز دارو اشاره ای نکردید. در نظر داشته باشد اگر بیماری زمینه ای مانند مشکل کبدی، کلیوی، دیابت و یا بیماری های متابولیک دارید با تایید پزشکتان ال آرژنین را مصرف نمایید.

 12. ارش می گوید

  سلام وقت بخیر قرص ژلوفن با ارژنین تداخل داره یا نه اگه میشه بی زحمت راهنمایی کنید

  1. دکتر سیدی زاده می گوید

   سلام کاربر گرامی
   خیر مشکل خاصی ندارد.
   سپاس از همراهی شما

 13. ارش می گوید

  سلام وقت بخیر خوردن هم زمان قرص ال ارژنین ۱۰۰۰ و آل کارنیتین ۱۰۰۰ و ب کمپلکس قبل از ورزش ایراد دارد یا نه باهم تداخل دارند یا نه

  1. مشاور مکمل‌های ورزشی می گوید

   سلام دوست عزیز
   از ال آرژنین و ال کارنتین قبل تمرین و از ب کمپلکس بعد صبحانه استفاده کنید.

 14. سوران می گوید

  سلام بخشید من سنم ۱۷ ساله بدنسازی کار می کنم روزی سه وعده پروتئین و بعد از تمرین یک وعده گلوتامین مصرف می کنم برای مصرف آل ارژنین و کلسی پاور چه زمانی خوبه ممنون میشم جواب بدهید

  1. مشاور مکمل‌های ورزشی می گوید

   سلام دوست عزیز
   از ال آرژنین بعد صبحانه و قبل تمرین استفاده کنید.

 15. سعید می گوید

  سلام همراه ال ارژنین میشه قهوه هم خورد قبل تمرین؟

  1. مشاور مکمل‌های ورزشی می گوید

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که بیماری خاصی ندارید می توانید از هر دو همزمان استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :