قرص لیورمد قرص لیورمد

پروتئین وی کنسانتره چیست و چه مزایایی دارد ؟

تفاوت پروتئین وی کنسانتره با ایزوله


0 6067

دنیای ورزشکاران سرشار از پروتئین‌های متفاوت است که با برندهای مختلف روانه بازار میشوند. اگر به تازگی وارد میدان بدنسازی شده‌اید حتما نام انواع و اقسام پروتئین‌ها را شنیده‌اید. از آنجایی که هر کدام از این پروتئین‌ها کمک بزرگی به پیشرفت شما در برنامه ورزشی‌تان میکنند، بهتر است بگوییم موفقیت در اهداف بدنسازی، چه کاهش وزن باشد چه عضله سازی یا هر هدف دیگری به استفاده از همین پروتئین‌ها گره خورده است. با دیدن تنوع در مکمل‌های بدنسازی، سردر گم نشوید. ما در این نوشته شما را با انواع پروتئین‌ها به ویژه پروتئین وی کنسانتره که یکی از پرمصرف‌ترین پروتئین‌هاست، آشنا میکنیم تا به سوال اصلی مقاله در خصوص اینکه پروتئین وی کنسانتره چیست ؟ و چه مزایایی دارد ؟ پاسخ میدهیم.

همچنین در ادامه تفاوت پروتئین وی کنسانتره با ایزوله را بیان میکنیم و به معرفی برخی برندهای پرفروش پروتئین وی در بازار ایران میپردازیم تا به انتخاب شما برای خرید پروتئین وی کنسانتره کمک کرده باشیم پس تا انتهای مقاله با مثبت سبز همراه باشید.

انواع پروتئین

وقتی در بدنسازی کهنه کار شدید ارزش پروتئین‌ها را بیشتر میدانید و انواع آن را بهتر میشناسید. به طور کلی پروتئین‌ها هنگام مصرف به دو دسته پروتئین کامل و پروتئین ناکامل تقسیم میشوند. اگر پروتئینی، تمامی آمینواسیدها را دارا باشد، پروتئین کامل و در غیر این صورت پروتئین ناکامل خوانده می‌شود.

فرض کنید پروتئین کامل یک پازل بزرگ است. اینجا هر کدام از قطعات پازل یک آمینواسید به حساب می‌آید که باید رنگ مخصوص خود یا جایگاه ویژه خود را اشغال کند. هر کدام از قطعات پازل ویژگی خود را داشته و برای تکمیل پازل هیچکدام را نمیتوان حذف کرد. بنابراین فقط مجموعه کامل قطعات پازل (همه آمینواسیدها) یک پازل کامل ( پروتئین کامل ) ایجاد میکند.

مصرف روزانه پروتئین‌هایی که منبع حیوانی دارند، فرصت مناسبی برای به دست آوردن پروتئین کامل است. تمام پروتئین‌های حیوانی، پروتئین کامل به حساب می‌آیند. این درحالیست که تنها پروتئین کامل گیاهی، سویاست.

مکمل‌های پروتئین لبنیاتی مانند کازئین و وی که دو پروتئین یافت شده در شیر (مثلا پروتئین شیر گاوی بیست درصد وی و هشتاد درصد کازئین است) هستند، همیشه مورد توجه بوده‌اند. در عین حال مکمل پروتئینی غیر لبنیاتی مانند بیف نیز برای کسانی که به هر دلیل نمیخواهند یا نباید از کازئین و وی استفاده کنند، در دسترس است.

 قیمت پروتئین وی

برای آگاهی از قیمت پروتئین وی می‌توانید به داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه کنید.

پروتئین وی چیست ؟

همه ما از پروتئین‌های موجود در لبنیات به ویژه شیر استفاده میکنیم. جالب است بدانید منبع اصلی پروتئین‌هایی که داخل پودرها و مکمل‌های بدنسازی یافت میشود، نیز شیر است. از شیر به کارگرفته شده در فرآیند تولید ماست و پنیر، مایعی باقی میماند که به آن وی (به انگلیسی : Whey) گفته میشود. تحقیقات نشان داده است مایع وی سرشار از پروتئین با قابلیت هضم بسیار بالا است. این پروتئین را پروتئین وی (به انگلیسی : Whey Protein) مینامند.پروتئین وی چیست

تاثیرات شگرف این پروتئین بر رشد عضلات، حذف چربی‌های مضر در بدن و کاهش وزن، باعث شده طرفداران زیادی میان ورزشکاران رشته‌ی بدنسازی داشته باشد. از سوی دیگر با توجه به نحوه مصرف پروتئین وی برای افزایش وزن و جذب سریع آن، بسیاری از بدنسازان، مکمل‌های حاوی پروتئین وی را ترجیح میدهند.

چند نوع پروتئین وی داریم ؟

چهار نوع اصلی پروتئین وی به نام‌های پروتئین کنسانتره، پروتئین ایزوله، پروتئین هیدرولیز و پروتئین بومی شناسایی شده است.

انواع پروتئین وی نام علمی منبع اصلی: چربی کلسترول لاکتوز سرعت هضم سایر توضیحات:
کنسانتره باقیمانده شیر در فرآیند تولید ماست یا پنیر دارد دارد موجود است به نسبت سایر پروتئین‌ها سرعت هضم بالایی دارد. طعم شیر دارد.
ایزوله باقیمانده شیر در فرآیند تولید ماست یا پنیر تا حدود زیادی حذف شده است. تا حدود زیادی حذف شده است. به مقدار قابل توجهی حذف شده است. سرعت هضم آن از کنسانتره بیشتر است. خالصترین نوع پروتئین وی که فاقد کربوهیدرات است.

همچنان طعم شیر دارد.

هیدرولیز باقیمانده شیر در فرآیند تولید ماست یا پنیر تقریبا ندارد تقریبا ندارد حدودا ندارد پیش هضم شده است. نوعی پروتئین وی ایزوله بسیار باکیفیت است.

تولید کنندگان به علت بالا رفتن هزینه و تغییر نکردن طعم از هیدرولیز کردن بیش از حد خودداری میکنند.

بومی مستقیم از خود شیر دارد دارد دارا است خود به دو دسته کنسانتره و ایزوله تقسیم میشود.

پروتئین وی کنسانتره چیست ؟

پیشتر گفتیم که پروتئین وی کنسانتره نوعی پروتئین فرآوری شده و به دست آمده از پروتئین وی است. نود درصد از وزن آن، پروتئین خالص است. با اینکه فرآوری شده است همچنان میزان قابل توجهی چربی و کلسترول دارد. اگر به ترکیبات آن دقت کنیم به نسبت سایر پروتئین‌های وی از کربوهیدرات بیشتری برخوردار است. لاکتوز در آن تقریبا حذف شده است و برای افرادی که به ترکیبات لاکتوز دار حساسیت دارند، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

پروتئین وی کنسانتره چه مزایایی دارد ؟

 • این پروتئین تقریبا زود هضم است و احساس سنگینی به ورزشکار نمی‌دهد.
 • در مدیریت وزن به شما کمک می‌کند تا چربی اضافه را حذف کنید.
 • به رشد عضلات شما کمک می‌کند.
 • مانع از بین رفتن عضلات لاغر می‌شود.
 • توده‌های بدون چربی بدن را افزایش می‌دهد.
 • بافت عضلانی آسیب دیده حین ورزش را سریع ترمیم می‌کند.
 • قدرت جسمانی و عضلانی بدنساز را بالا می‌برد.
  پروتئین وی ایزوله یا کنسانتره

پروتئین وی کنسانتره یا ایزوله ؟

با خواندن مطالب بالا، ممکن است به این فکر کنید که کدام مکمل بدنسازی برایتان مناسب‌تر است. اغلب ورزشکاران این سوال را می‌پرسند. پروتئین وی کنسانتره یا ایزوله ؟

جدای از فرآیند پیاده سازی شده روی هر کدام از این دو پروتئین، تفاوت‌های کوچکی بین آنان وجود دارد که شما را برای انتخاب راهنمایی می‌کند. این دو پروتئین که از منبع یکسان به دست آمده‌اند، آمینواسیدهای یکسانی نیز دارند اما درجدول زیر تفاوت کیفی ترکیبات آن دو را خواهیم دید.

تفاوت ها وی ایزوله وی کنسانتره
میزان فرآوری بیشتر کمتر
پروتئین بیشتر کمتر
کربوهیدرات کمتر بیشتر
لاکتوز بسیار کم کم
چربی فاقد چربی دارای چربی کم
قیمت بیشتر کمتر
 • چون پروتئین وی ایزوله بیشتر فرآوری می‌شود، خلوص بیشتری دارد. بنابراین عقلانی است که قیمت بالاتری داشته باشد. ارزانتر بودن وی کنسانتره خود باعث جذب طرفدارانی شده است. این دسته از افراد با استفاده بیشتر از مکمل‌های حاوی کنسانتره، میزان پروتئینی که قرار بوده با مصرف مکمل وی ایزوله به دست آورند را جبران می‌کنند.
 • اگر از آن دسته ورزشکارانی هستید که به تولیدات دارای لاکتوز حساسید، نگران نباشید. درست است که لاکتوز پروتئین وی ایزوله صفر بوده و هیچ اثر منفی برایتان نخواهد داشت اما میزان لاکتوز موجود در کنسانتره نیز آنقدر اندک است که نمی‌تواند برایتان ایجاد حساسیت کند.
 • در واقع به جز بعضی تفاوت‌ها در ساختار غذایی این دو پروتئین، نمیتوان تفاوت خاصی بین آنها پیدا کرد. چرا که این دو محصول از نظر خاصیت نیز تاثیرات یکسانی دارند.

برندهای پرفروش پروتئین وی در بازار ایران کدامند ؟

مانند همه محصولات دیگر، مکمل پروتئین وی نیز توسط برندهای مختلف تولید و عرضه می‌شود. در اینجا به معرفی نام برخی از این برندها که معتبر و قابل اطمینان هستند اشاره می‌کنیم.

 • ژن استار(مکمل های بدنسازی برند ژن استار توسط شرکت ستارگان نیک با مشارکت شرکت Health Empire کانادا ساخته می‌شوند )
 • برند آلامو(برند آلامو زیر مجموعه‌ای از ژن استار است)
 • برند آی اس اس (شرکت اکسیر گستر صبا)
 • پی اند اف فارما (یکی از زیرمجموعه‌های کمپانی مادر کینگ راکس اسپانیا)
 • دوبیس (شرکت صنایع غذایی ایلیا پارس با نام تجاری دوبیس)

حرف پایانی

همه پروتئین‌ها از مکمل‌های دارای کازئین گرفته تا پروتئین وی، تاثیرات مساعدی روی بدن ورزشکاران دارند. تسهیل عضله سازی و بهبود روند کاهش وزن در بدنسازان از بزرگترین تاثیرات مکمل‌های بدنسازی روی بدن است. پروتئین وی کنسانتره با قیمت مناسب و کارکرد عالی یکی از بهترین مکمل‌های بدنسازی است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

چنانچه شما هم می‌خواهید برنامه ورزشی خود را مو به مو اجرا کرده و سریعتر به نتیجه برسید مکمل بدنسازی مناسب را تهیه و در کنار برنامه ورزشی استفاده کنید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۷ میانگین: ۴.۳]

پست های مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :