مصرف همزمان کدام مکمل های ورزشی ممنوع است ؟


0 1,167

برخی از ورزشکاران برای رسیدن به تناسب اندام بسیار عجول هستند و به اصطلاح می‌خواهند ره صد ساله را یک شبه طی کنند. به همین جهت گاه رو به انجام کارهایی می‌آورند که در نهایت اصلا به نفع آنها نخواهد بود. به عنوان مثال مکمل‌ های بدنسازی را بدون توجه به کارایی هر یک از آنها با هم ترکیب می‌کنند و اصلا به این مسئله نیز دقت ندارند که مصرف همه مکمل‌های ورزشی در یک دوره ممکن است چه عوارضی را به دنبال داشته باشد. در این مقاله تداخل مکمل های ورزشی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هشدار در مورد مصرف همزمان مکمل های ورزشی

به دو دلیل نباید بعضی از مکمل‌های ورزشی را همزمان مورد استفاده قرار دهید:

  • اول آنکه ممکن است تداخل آنها با یکدیگر، کارایی هر یک را از بین ببرد.
  • دوم آنکه مصرف برخی از مکمل‌ها به صورت همزمان موجب بروز عوارض جانبی خواهد شد.

دقت داشته باشید که بسیاری از مکمل‌های بدنسازی نیز این قابلیت را دارند که در ترکیب با یکدیگر مورد استفاده قرار گرفته و در رسیدن به اهداف مورد نظر در بدنسازی تسریع ایجاد کنند. به عنوان مثال آیا می‌دانید که مصرف مکمل ال کارنیتین و CLA باهم برای لاغری چقدر می‌تواند موثر باشد.

تداخل مکمل های ورزشی : مصرف همزمان کراتین و کافئین

کراتین یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های ورزشی است که از ۳ اسید آمینه تشکیل شده و موجب می‌شود تا در کنار رشد عضلانی عملکرد ورزشی نیز بهبود یابد. این مکمل سبب احتباس آب در بدن می‌شود و به همین دلیل در دوره حجم خشک مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. چربی‌سوزهایی مانند کافئین معمولا تکرر ادرار به وجود می‌آورند. بنابراین اگر مکمل کراتین و کافئین را همزمان با هم مصرف کنید، از یک طرف مجبورید، مدام آب بخورید و از یک طرف دیگر مدام به دستشویی بروید. در نتیجه ممکن است با مشکل کم‌آبی در بدن خود مواجه شوید.

 کراتین و کافئین

اگر به هر دلیل مایلید کراتین و کافئین را همراه با هم مصرف کنید، بهتر است بین مصرف هر یک از آنها حداقل ۴ یا ۵ ساعت فاصله بگذارید.

مصرف همزمان پروتئین وی با مکمل های حاوی زینک و منیزیم

یکی دیگر از تداخل مکمل های ورزشی ممکن است زمانی روی دهد که شما از مکمل پروتئین وی در کنار مکمل‌های غذایی که در حد قابل توجهی حاوی زینک و منیزیم هستند، استفاده نمایید. پروتئین وی محصول جانبی تولید پنیر از شیر است و از شیر گاو بدست می‌آید. بنابراین مسلم است که حاوی مقادیر مناسبی از کلسیم باشد. برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که کلسیم در جذب روی و منیزیم اختلال ایجاد می‌کند. اگرچه بعضی دیگر از مطالعات صحت این ادعا را تایید نمی‌کنند اما جهت اطمینان خاطر بهتر است بین مصرف پروتئین whey و مکمل‌های حاوی زینک و منیزیم حداقل ۲ ساعت فاصله بگذارید.

مصرف همزمان کراتین و گلوتامین

استفاده همزمان از کراتین و گلوتامین عموما پیشنهاد نمی‌شود زیرا باور بر این است که این دو مکمل در بدن حامل‌ها یا ناقل‌های مشترکی دارند و برای ورود به سلول‌های بدن با یکدیگر به رقابت می‌پردازند که در این صورت یکی از آنها برنده خواهد شد. بعضی دیگر از مطالعات این مسئله را تائید نمی‌کنند و هیچ عارضه خاصی را نیز در مصرف کراتین و گلوتامین گزارش نمی‌دهند اما جهت اطمینان خاطر بهتر است حداقل ۲ ساعت فاصله بین مصرف این دو فرآورده قرار دهید.

 کراتین و گلوتامین

ال کارنیتین با کدام مکمل ها تداخل دارد ؟

ال کارنیتین در دسته مکمل‌های چربی سوز قرار می‌گیرد و تداخل دارویی مکمل های ورزشی در این محصول نیز ممکن است دیده شود. ال-کارنیتین از تحلیل عضلات و خستگی پس از ورزش پیشگیری کرده و ریکاوری را نیز تسریع می‌کند. به نکات زیر دقت کنید:

تداخل ال کارنیتین و ECA (افدرین، کافئین، آسپرین)

ECA یک داروی چربی‌سوز است که از ۳ ترکیب متفاوت به نام‌های افدرین، کافئین و آسپرین تشکیل شده است. ورزشکاران از مصرف این دارو در کنار ال-کارنیتین باید بپرهیزند زیرا هر دوی این محصولات ممکن است تپش قلب را افزایش داده و مصرف همزمان آنها به حملات قلبی منجر شود.

 ال کارنیتین

مصرف همزمان ال کارنیتین و Yohimbe

Yohimbe چیست؟ یک مکمل گیاهی است که هم در رفع اختلال نعوظ و هم در کاهش وزن می‌تواند مفید واقع شود. یوهیمبه از طریق انسداد گیرنده‌های آدرنرژیک آلفا -۲ در بدن عمل می‌کند. به طور کلی حرف و حدیث‌ها در مورد این مکمل زیاد است و عوارض جانبی بسیاری را تاکنون برای آن ذکر کرده‌‎اند که برای تائید یا عدم تائید آنها هنوز مدارک به مقدار کافی وجود ندارد. از آنجایی که ممکن است هم یوهیمبه و هم ال-کارنیتین روی قلب تاثیر منفی بگذارند، توصیه می‌شود که همزمان با هم هرگز مورد استفاده قرار نگیرند.

مصرف همزمان مکمل های پری هورمون و چربی سوزها

مکمل‌های پری هورمون در بدنسازی از طریق افزایش سطح تستوسترون عمل کرده و در افزایش حجم عضلات و بهبود عملکرد ورزشی موثر هستند. کلیه مکمل‎‌های چربی‌سوز ممکن است در افزایش ضربان قلب تاثیرگذار باشند. پرو هورمون‌ها نیز همین ویژگی را داشته و ممکن است اثری منفی در تپش قلب بر جای بگذارند. بنابراین بدیهی به نظر می‌رسد که بهتر است همزمان مورد استفاده قرار نگیرند.

 تداخل مکمل های ورزشی

مصرف همزمان کراتین و BCAA ؟

با وجود اینکه در برخی منابع در مورد مصرف همزمان آمینو اسیدها و کراتین شک و شبه‌هایی عنوان شده است اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف همزمان BCAA و کراتین ترکیبی قدرتمند برای افزایش رشد و قدرت عضلات بوده و از لحاظ عوارض جانبی هیچ مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. بنابراین با خیال آسوده می‌توانید این دو مکمل را در کنار هم مورد استفاده قرار دهید.

سخن پایانی

در این مطلب تداخل مکمل های ورزشی و مصرف همزمان آنها در کنار یکدیگر را مورد بررسی قرار دادیم. گاهی ترکیب برخی از مکمل‌ها با هم می‌تواند اثرات بسیار مثبتی در تناسب اندام و عملکرد ورزشی ورزشکاران داشته باشد و گاه نیز اگر ندانسته مکمل‌ها را با هم ترکیب کنید، ممکن است عوارض نامطلوبی در انتظار سلامتی شما باشد. از این رو توصیه می‌کنیم که همواره در مورد استفاده از مکمل‌های بدنسازی با پزشک یا مربی ورزشی خود مشورت نمایید. در پایان این مطلب پاسخگوی سوالات احتمالی شما در مورد کلیه مکمل‌های بدنسازی خواهیم بود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۳]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
مطالب پیشنهادی :