بهترین نوع قرص کلسیم چیست ؟

3 851

رژیم غذایی سالم و غنی از کلسیم بهترین راه تامین عنصر کلسیم برای بدن است. اما اگر به هر دلیل نیاز بدن به کلسیم از طریق مصرف خوراکی‌ها تامین نشود، به ناچار باید به سراغ مکمل‌های کلسیم رفته و از آنها استفاده کرد. کلسیم فراوان‌ترین ماده معدنی در بدن است که جهت حفظ سلامت استخوان‌ها بیش از هر چیز دیگری برای بدن اهمیت دارد. کمبود کلسیم و نادیده گرفتن این مسئله در دوران کودکی و بزرگسالی احتمال بروز پوکی استخوان در میان‌سالی را به صد درصد افزایش می‌دهد. در این مطلب همراه ما باشید تا بهترین نوع قرص کلسیم برای پیشگیری از پوکی استخوان را به شما معرفی کنیم.

مقدار نیاز روزانه به کلسیم

با توجه به جدول زیر می‌توانید مقدار نیاز روزانه بدن خود به ماده معدنی کلسیم را ارزیابی کرده و در صورت داشتن علائم کمبود کلسیم، از قرص کلسیم برای جبران این کمبود استفاده نمایید:

سنمردانزنانزنان باردارزنان شیرده
از بدو تولد تا ۶ ماهگی۲۰۰ میلی‌گرم۲۰۰ میلی‌گرم
۷ تا ۱۲ ماهگی۲۶۰ میلی‌گرم۲۶۰ میلی‌گرم
۱ تا ۳ سالگی۷۰۰ میلی‌گرم۷۰۰ میلی‌گرم
۴ تا ۸ سالگی۱۰۰۰ میلی‌گرم۱۰۰۰ میلی‌گرم
۹ تا ۱۳ سالگی۱۳۰۰ میلی‌گرم۱۳۰۰ میلی‌گرم
۱۴ تا ۱۸ سالگی۱۳۰۰ میلی‌گرم۱۳۰۰ میلی‌گرم۱۳۰۰ میلی‌گرم۱۳۰۰ میلی‌گرم
۱۹ تا ۵۰ سالگی۱۰۰۰ میلی‌گرم۱۰۰۰ میلی‌گرم۱۰۰۰ میلی‌گرم۱۰۰۰ میلی‌گرم
۵۱ تا ۷۰ سالگی۱۰۰۰ میلی‌گرم۱۲۰۰ میلی‌گرم
۷۱ سالگی به بعد۱۲۰۰ میلی‌گرم۱۲۰۰ میلی‌گرم

اما اگر قرار به مصرف قرص کلسیم باشد، کدام نوع از آن را باید انتخاب کنیم ؟

انواع قرص کلسیم

در مکمل‌های کلسیم انواع مختلفی از ترکیبات کلسیم به کار می‌رود. با مراجعه به داروخانه معمولا می‌توانید کربنات کلسیم و سیترات کلسیم را به راحتی بیابید اما برای آشنایی با بهترین نوع قرص کلسیم لازم است تا با انواع دیگری از این قرص و ویژگی‌های هر یک از آنها بیشتر آشنا شوید. ترکیبات مختلف قرص کلسیم حاوی مقادیر متفاوتی از این ماده معدنی هستند که در اصطلاح به آن کلسیم المنتال گفته می‌شود. کلسیم المنتال کلسیمی است که در بدن قابل جذب باشد.

 کلسیم

کلسیم کربنات، کلسیم سیترات، کلسیم فسفات، کلسیم گلوکونات و کلسیم لاکتات انواع مختلفی از قرص کلسیم محسوب می‌شوند که البته در این میان چنانچه اشاره شد کلسیم کربنات و کلسیم سیترات بیشتر شناخته شده هستند.

بهترین نوع قرص کلسیم

در کلسیم کربنات ۴۰% کلسیم المنتال، در کلسیم سیترات ۲۱% کلسیم المنتال، در کلسیم گلوکونات ۹% کلسیم المنتال و در کلسیم لاکتات ۱۳% کلسیم المنتال وجود دارد. کربنات کلسیم دردسترس‌ترین و ارزان‌ترین نوع قرص کلسیم است که بیش از هر نوع دیگری در داروخانه‌ها یافت می‌شود. همان‌طور که ذکر شد میزان کلسیم المنتال در نوع کربنات بیش از دیگر انواع است و مثلا اگر شما بخواهید از سیترات کلسیم استفاده کنید، بدیهی است که در دوز بیشتری باید آن را مورد مصرف قرار دهید.

با توجه به مطالب بالا شاید بتوان نتیجه گرفت که کربنات کلسیم از لحاظ داشتن مقدار کلسیم المنتال بهترین نوع قرص کلسیم است اما فراموش نکنید که نکات دیگری را نیز باید مد نظر قرار دهید.

کلسیم کربنات بهتر است یا کلسیم سیترات ؟

تا به اینجا متوجه شدید که ۲ نوع برجسته از انواع قرص کلسیم، کربنات و سیترات هستند. مقدار کلسیم المنتال که کلسیم قابل جذب در بدن است در نوع کربنات بیشتر از سیترات است اما در مقایسه کلسیم کربنات و کلسیم سیترات به چند نکته باید توجه کرد:

 • قرص کربنات کلسیم حتما باید همراه با غذا میل شود زیرا در این حالت جذب بهتری در بدن خواهد داشت اما در مورد کلسیم سیترات، مهم نیست که آن را در کنار غذا یا با معده خالی مورد استفاده قرار دهید و این مسئله در جذب آن تاثیر چندانی ندارد.
 • میزان جذب سیترات کلسیم از کربنات کلسیم بیشتر است اما دقت کنید که کلسیم المنتال موجود در کربنات کلسیم بیشتر از سیترات کلسیم است.
 • سیترات کلسیم معمولا عوارض گوارشی نظیر معده‌درد، نفخ و یبوست را ایجاد نمی‌کند در حالی‌که استفاده از کربنات کلسیم در بسیاری از افراد با عوارض گوارشی همراه است.

 قرص کلسیم

با در نظر گرفتن مطالب بالا می‌توان گفت که هر فرد با توجه به شرایط و نظر پزشک خود بهترین نوع قرص کلسیم را باید برای خود انتخاب نماید. مثلا اگر شما با مصرف کربنات کلسیم دچار عارضه گوارشی می‌شوید، بدیهی است که استفاده از سیترات کلسیم برای شما گزینه بهتری خواهد بود.

چند نکته در مورد بهترین نوع قرص کلسیم

در انتخاب مکمل کلسیم به موارد زیر دقت کنید:

 • به مقدار یا دوز کلسیم موجود در مکملی که قصد خرید آن را دارید، دقت کنید. کربنات کلسیم ۴۰% کلسیم المنتال دارد بنابراین ۱۲۵۰ میلی‌گرم کربنات کلسیم حاوی ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم المنتال است.
 • بیشترین عوارض جانبی حاصل از مکمل‌های کلسیم مربوط به کربنات کلسیم است به طوری‌که بسیاری از افراد با مصرف آن دچار یبوست یا دل‌درد می‌شوند. بنابراین شاید لازم باشد چندین برند مختلف را برای داشتن بهترین انتخاب امتحان کنید تا ببینید کدامیک عارضه کمتری در شما ایجاد می‌کند.
 • بسیاری از داروها از جمله داروهای فشار خون، بی‌فسفنات‌ها و برخی آنتی‌بیوتیک‌ها با مکمل‌های کلسیم تداخل دارند. در صورت استفاده از هر نوع داروی خاص از پزشک بخواهید تا بهترین زمان مصرف قرص کلسیم را برای شما مشخص نماید.
 • اگر در بلعیدن قرص کلسیم، مشکل دارید، می‌توانید از قرص جوشان کلسیم یا شربت آن استفاده نمایید.
یک نکته بسیار مهم در رابطه با قرص کلسیم این است که اگر آن را روزانه در دو دوز جداگانه مصرف کنید، جذب بهتری در بدن شما خواهد داشت؛ به عنوان مثال چنانچه روزانه مصرف ۱۰۰۰ میلی‌گرم قرص کلسیم برای شما تجویز شده است، بهتر است آن را به دو قسمت ۵۰۰ میلی‌گرمی تقسیم کرده و استفاده نمایید.

سخن پایانی

کربنات کلسیم نسبت به دیگر ترکیبات کلسیم جذب بهتری در بدن دارد اما با این وجود گاهی عوارض جانبی به وجود می‌آورد و ضمنا حتما هم باید در کنار وعده‌های غذایی میل شود. اگر شما با خوردن کربنات کلسیم دچار عارضه گوارشی نمی‌شوید، بهتر است از این نوع استفاده کنید در غیر این صورت فرم سیترات برای شما انتخاب بهتری است. در دیگر انواع قرص کلسیم میزان کلسیم المنتال اندک است و معمولا مصرف آنها برای درمان کمبود کلسیم توصیه نمی‌شوند. اگر دچار بیماری خاصی هستید یا داروی خاصی مصرف می‌کنید در مورد بهترین نوع قرص کلسیم حتما با پزشک مشورت نمایید.

3 نظرات
 1. ثمین افشار می گوید

  قرص کلسیم به صورت قرص جوشان هم ممکنه باعث سنگ کلیه بشه؟

  1. دکتر مریم خداوردیخان می گوید

   سلام کاربر گرامی کلسیم در افرادی که خود سابقه ی سنگ کلیه داشته اند ممکن هست باعث عود مجدد شود. هر چند افرادی هم که سنگ کلیه دارند بر حسب نوع سنگ و همینطور نوع ملح کلسیم همچنان این عنصر را زیر نظر پزشک مصرف نمایند.

 2. […] بهترین نوع قرص کلسیم چیست ؟ […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.